Rrahin hoxhën sepse i detyronte besimtarët të përkulen shumë shpejt gjatë faljes së teravive (Video)

Periskopi.com Lajme

Në rrjetet sociale po qarkullon një intervistë i një imami nga Turqia i cili është rrahur nga besimtarët e xhamisë ku ai predikon.

Dajaku mbi hoxhën ka shpërthyer pas ai gjatë faljes së teravive i kishte detyruar besimtarët të përkuleshin tepër shpejt.

Në fillim, besimtarët i kishin kërkuar që të mos nxitonte me përkuljen, por pasi imami s’kishte dashur të dëgjonte, kishte krisur dajaku, ka treguar vet imami për mediat turke./Periskopi

 

Berisha: Rasti Xharra, një rrahje “e porositur”?!

Periskopi.com Lajme

Publicisti dhe ish i burgosuri politik, Nazmi Berisha vlerëson se sulmi fizik ndaj Arbana Xharrës është i porositur.

Sipas tij, opinioni publik do trazohet derisa të zbulohet a ishte sulm hakmarrës  antogonistëve të saj politik, një reaksion emocional i ndonjë partizani të frustruar apo është sulm i kalkuluar nga nëntoka politike.

Reagimi i tij:

Një rrahje ” e porositur”?!

Sulmi i mbrëmshëm ndah Arbana Xharrës do të trazojë edhe më shumë opinionin publik.

Ajo çka do të intrigojë më tepër është enigma, ishte një sulm hakmarrës i antogonistëve të saj politik, një reaksion emocional i ndonjë partizani të frustruar, apo është një sulm i “kalkualuar” nga nëntoka politike për t’i riparuar imazhin publik të rrënuar me veprimin e saj të befasishëm.

Siq duket ka të ngjarë të jetë më shumë kjo e dyta, vetë reagimet e rrufeshme të Berat Buzhalës dhe Adriatik Kelmendit, duke pasuar deklaratat e pritura indinjuese në kor nga ambasadat dhe gjithë oborret e tyre, si dhe sehirgjinjve të skenës mediale sinjalizojnë që sulmi ndaj saj mund të ishte i porositur nga ata që kishin lansuar projektin “Xharra”, një projekt që kishte rrezik të shembej ende pa filluar.

Gjendja e Arbana Xharrës pas sulmit

Periskopi.com Lajme

Ende pa u bërë një javë në politikë, Arbana Xharra e ka gjetur vetën të sulmuar në një parking në Prishtinë.

E tërë ngjarja thuhet se ka ndodhur rreth orës 1 pasmesnatës kur Xharra ishte kthyer nga Tirana, ku ishte ftuar në emisionin “Oktapod” të Turjan Hyskajt që transmetohet në Vizion Plus.

Ajo u dërgua në gjendje të rëndë në spital ku ishte tërësisht e mbuluar, ndërkohë motivet e kësaj ngjarje ende mbeten të paqarta.

Megjithatë, motivet për këtë sulm ndaj Xharrës ende mbeten të paqarta derisa policia e Kosovës të dal me ndonjë deklaratë zyrtare për incidentin që ndodhi.

Ajo është dërguar në spital nga familjarët dhe bashkëpartiakë të partisë së saj, në të cilën ajo aderoi gjatë ditës së marte.

Pas dhënies se tretmanit adekuat mësohet se Xharra është lëshuar nga spitali dhe ka shkuar në banesën e saj, ku gjendje e saj shëndetësore për momentin është stabile.

Xharra pritet që gjatë ditës së shtunë të deklarohet për incidentin që ndodhi në një parking pas kthimit të saj nga Tirana.

 

Rrahet Arbana Xharra (Foto)

Prostitutat rrahin brutalisht një grup biznesmenësh (Video, +18)

Periskopi.com +18

Një grup biznismenësh janë rrahur keq nga prostitutat, pas një zënke që e kishin pasur derisa ishin të dehur dhe nuk po përtonin të shkëmbenin grushta e shkelma në qendër të një qyteti në Tajlandë.

Punëtoret e seksit kanë goditur pamëshirshëm burrat, derisa policët po shikonin nga afër ngjarjen, transmeton Telegrafi.

Ky grup i turistëve ishin duke qëndruar në një kafiteri kur filluan fillimisht të rrahen mes vete, kurse policin e parë që ishte shfaqur në vendin e ngjarjen e kishin futur në kontejnerin e mbeturinave.

Por kjo rrahje eskaloi dhe u përfshinë dhjetëra prostituta nga lokalet që ishin pranë të cilat godisnin burrat. E gjithë kjo rrahje është filmuar nga kalimtarët e rastit.

https://www.youtube.com/watch?v=KS6l3lMXNdg

E akuzuara për fajde, rrahet rrugës për Gjykatë

Në gjykimin e 14 të akuzuarve për krim të organizuar, fajde e vepra të tjera të rënda penale, të mërkuren mungoi e akuzuara Zyrafete Hukolli.

Periskopi.com Lajme

Mbrojtësi i Hukollit, avokati Islam Gashi, e njoftoi gjykatën se e akuzuara është nisur për gjykim, mirëpo rrugës ka pasur probleme me të dashurin e saj dhe tani ndodhet në stacionin policor të Deçanit.

Kryetari i trupit gjykues bisedoi me stacionin policor ne Deçan, ku edhe konfirmoi se ajo gjendet në Qendrën Shëndetësore të Deçanit, ngase ka pësuar lëndime nga personi me të cilin bashkëjeton.

Qysh në fillim, trupi gjykues shpërndau aktvendimin për mbrojtësit dhe të akuzuarit me të cilin i njoftoi se e ka veçuar procedurën penale ndaj të akuzuarit Zef Oroshi, i cili sipas informatave të gjykatës ka ikur jashtë shtetit dhe se për momentin është i pakapshëm për organet e rendit.

Mbrojtja kërkoi veçimin e procedurës edhe për Zyrafete Hukollin. Madje, avokati i Tunë Kqirës, Azem Vllasi, edhe një herë kërkoi ndërprerjen e paraburgimit për të akuzuarit.

“Me të vërtetë në këtë fazë ta ndërpreni paraburgimin, ne nuk po propozojmë masa tjera alternative por ta zëvendësoni me arrest shtëpiak”, tha avokati Vllasi.

Propozimit për ndërprerje të paraburgimit iu bashkangjitën edhe avokatët tjerë, mirëpo këtë propozim e kundërshtoi prokurorja speciale, me arsyetimin se edhe më tutje ekzistojnë të gjitha shkaqet për të vazhduar paraburgimin.

Trupi gjykues vendosi që seanca e së mërkures të shtyhet, ndërsa seancën e radhës e caktoi për 7 prill.

I revoltuar nga kjo situatë, i akuzuari Gjon Kqira, tha se anëtarët e familjes së tij po mbahen pa faj. Madje ai tha se krim i organizuar nuk është familja e tij por është gjykata dhe prokuroria. Kqira, akuzoi edhe komandantin e policisë dhe ish kryeprokurorin e Prizrenit Sylë Hoxha.

“Ta dini se ka Zot. Edhe na kemi familje e kena fëmijë, kjo është maltretim, krim prej komandantit të policisë, e deri te zotëri Sylë Hoxha. Zoti ditë çka boftë mbi trupin e tij, se krejt qetyne na kanë ardhë, s’kemi të bojmë na absolutisht, s’ka qyetarë as familje që mundët me thonë, përveç Zef Grudës edhe ai ka maltretim”, tha Gjon Kqira.

Sipas Prokurorisë Speciale, gjatë disa viteve të kaluara, të pandehurit Tunë, Kastriot, Gjon, Marjan, Gjekson e Gëzim Kqira dhe Benson Buza kanë vepruar si grup i organizuar kriminal më qëllim të përfitimit të drejtpërdrejt të dobisë financiare, duke kryer vepra të rënda penale.

Sipas aktakuzës, Tunë Kqira i ka mbikëqyrur dhe i ka drejtuar veprimet e këtij grupi kriminal.

Grupi ka shfrytëzuar gjendjen e rëndë financiare ose papërvojën e të dëmtuarve dhe u ka dhënë para me fajde. Pastaj, duke përdorur kërcënimet e rënda i kanë detyruar të paguajnë kamata dukshëm joproporcionale ose të kryejnë ndonjë veprim tjetër në dëm të pasurisë së tyre.

Të akuzuar në këtë rast janë: Tunë, Kastriot, Gjon, Marjan, Gjekson e Gëzim Kqira, Benson Buza, Besfort Omaj, Zyrafete Hukolli, Ragip Fazlija, Ekrem Leci, Hil Katinari, Sejdë Kaqorraj dhe Zef Oroshi.

 

Moskë: Studenti rrahet për shkak të flamurit ukrainas

Një student pasuniversitar në Universitetin Shtetëror të Moskës thotë se është rrahur dhe hetuar nga Shërbimi i Sigurisë Federale të Rusisë (FSB), pasi e ka ekspozuar një flamur të Ukrainës, në trevjetorin e aneksimit ilegal të Krimesë nga ana e Rusisë.

Periskopi.com Uncategorized

Ky person i tha sot Radios Evropa e Lirë se quhet Farukh dhe se ishte rrahur dhe marrë në pyetje për dy orë nga oficerët e FSB-së. Po ashtu, ai ishte detyruar ta shkruaj një deklaratë me të cilën pajtohet që të punoj si informator i FSB-së.

Sipas këtij personi, oficerët i ishin kërcënuar se do ta përjashtonin nga universiteti, nëse nuk e nënshkruan deklaratën për bashkëpunim.

Incidenti me ngritje të flamurit ka ndodhur më 18 mars, gjatë një koncerti për shënimin e trevjetorit të aneksimit të Krimesës së Ukrainës nga ana e Rusisë. Në këtë koncert të mbajtur në kompleskin universitar, ishin të pranishëm qindra mijëra shikues.

Personi Farukh tha se e kishte valvitur flamurin ukrainas nga dritarja e dhomës së tij në konvikt për të protestuar kundër sasisë së parave shtetërore, që janë shpenzuar për festimin e këtij përvjetori, derisa konviktet e studentëve pothuajse gjysmë të shkatërruara janë lënë pasdore për dekada me radhë.

Rrahje në mes familjarëve në Gjakovë, arrestohen 4 persona

Katër persona të një familje janë arrestuar në Gjakovë, pasi që të njëjtit pas një mosmarrëveshje janë rrahur në mes veti.

Periskopi.com Lajme

 

Me urdhër të prokurorit të dyshuarit janë dërguar në mbajtje.

Rrahje brutale në mes të disa të rinjve në Prishtinë, shikojini pamjet

Para pak çastesh, në rrugën “Rexhep Luci” në Prishtinë, janë përleshur disa të rinj.

Periskopi.com Lajme

Në një video të siguruar nga “Indeksonline” shihen këta persona teksa godasin me boksa e shqelma njëri-tjetrin.

 

 

Gjermani: Përleshje masive mes shqiptarëve dhe gambezëve, plagosje dhe arrestime

Në kampin e azilkërkuesve Patrick-Henry-Village (PHV) në Heidelberg ndodhi një përleshje mes 50 burrave, të enjten rreth 12:00, shkruan rnz.de.

Periskopi.com Lajme

Nga përleshja mbetën të plagosur lehtë tre persona, ndërsa shkaku i saj duhet të ketë qenë shpërndarja jo e drejtë e racionit të ushqimit, përcjell botasot.info.

Dy punëtorët dhe një person i sigurimit tentuan ti ndajnë dy grupet – njëri shqiptar dhe tjetri gambian.

Nga përleshja mbetën të plagosur një 22 dhe 58 vjeçar nga Gambia dhe një 28 vjeçar, pa u specifikuar kombësia.

Të tre u dërguan në spital, për shkak të lëndimeve me sende të forta metalike në kokë.

12 forca policore ndërhynë për ti ndarë shqiptarët dhe gambezët, të cilët arritën të neutralizojnë shpejtë. Mes tjerash janë arrestuar edhe dy gambezë./Bota sot

Bahtiri dënon rrahjen e shqiptarit nga dy serbët 

Incidentin ndëretnik në Kroi i Vitakut, ku dy serbë rrahën shqiptarin Sadat Rama, e ka dënuar kryetari i komunës së Mitrovicës.

Periskopi.com Lajme

 

Agim Bahtiri ka shprehur shqetësimin e tij për këtë incident ku sipas tij raste të tilla mund ta përkeqësojnë situatën e cila është qe një kohë të gjatë mjaftë stabile.

”Të gjithë duhet t’i dënojmë rastet e këtilla të incidenteve ndëretnike, sepse ato mund ta përkeqësojnë situatën e sigurisë, e cila ka një kohë të gjatë që ishte e qetë dhe mjaftë stabile”, thuhet në komunikatën e kryetarit të Mitrovicës.

Kryetari Bahtiri ka kërkuar nga policia e Kosovës dhe organet e hetuesisë që rasti të zbardhet sa më shpejtë dhe që sulmuesit të kapen e të vendosen para drejtësisë për të marrë dënimin e merituar.

Sulmi ndaj Sadat Ramës ka ndodhur të martën, teksa bëhet e ditur se Rama u alivanos nga goditje e shumta me shkopinj që ju bënë.

Shkaku i shamisë, policja amerikane rrahet dhe ngacmohet nga kolegët

Një police thotë që është ngacmuar nga kolegët e saj të departamentit të policisë së New York-ut për shkak të vendimit të saj që të mbajë shaminë.

Periskopi.com Lajme

 

38 vjeçarja, Danielle Alamrani, tha në një procedim gjyqësorë që disa oficerë kishin publikuar foto të saj në poligon dhe gjithashtu edhe e kanë rrahur, si pjesë e diskriminimit vërshuar ndaj saj, e këtu bënin pjesë edhe emra si “terrorist” dhe “taliban”.

“Asaj i është dashur të kërkojë leje pushimi”, ka treguar avokati i zonjës Alamrani për The Independent. “Nuk mund të trajtosh kështu njerëzit në New York. Nuk mund të trajtosh kështu njerëzit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka thënë ai.

Abuzimi kishte filluar kur ajo ka filluar të mbajë shaminë në vitin 2008, ndërsa ishte konvertuar në islam një vit më parë.

Kur ajo ishte ankuar në punë, oficeri i cili ishte marrë me ankesën e saj, ishte kundërpërgjigjur ndaj saj duke bërë një dosje kundër saj për ankesë ndaj shërbimit të fëmijëve.

Pos tjerash, Alamranit i ishin caktuar pozita ku nuk mund të përfitonte për orë shtesë pune.

Departamenti ligjor i New York-ut ende nuk është përgjigjur ndaj padisë.

Rrahje masive në Parlamentin e Turqisë (Video)

Në parlamentin e Turqisë, gjatë debatit për kompetencat e reja kushtetuese për president ka ndodhur një rrahje masive mes deputetëve, transmeton koha.net.

Periskopi.com Lajme

Deputetja e partisë së koalicionit Drejtësi dhe Zhvillim Fatma Kaplan deshi ta xhironte votimin me telefonin e vet mobil.

Kjo nuk u pëlqeu opozitarëve dhe ata në fillim nisen të shtyjnë e pastaj edhe të rrihen.

Me ndërrimet kushtetuese zgjerohen kompetencat e kryetarit dhe me to Rexhep Taip Erdogan mund të emërojë e shkarkojë ministra, të zgjedhë udhëheqjen e partisë dhe të kandidohet edhe dy herë nga pesë vjet si kryetar i shtetit.

Për ndryshimin e Kushtetutës duhet përkrahja e së paku 330 deputetëve nga 550 sa ka në Kuvend.

https://www.youtube.com/watch?v=zyKAg2nwuvM

Tronditëse: E rrahin brutalisht një grua në Indi, vetëm pse i rezistoi përdhunimit

Periskopi.com Video

Meshkuj e femra përfshihen në rrahjen masive para Gjykatës së Pejës

Një rrahje grupore ka ndodhur dje në qytetin e Pejës në të cilën janë përfshirë nëntë meshkuj dhe një femër.

Periskopi.com Lajme

Sipas Policisë dje pasdite janë arrestuar nëntë meshkuj dhe një femër pasi që të njëjtit pas përfundimit të një seance gjyqësore përballë Gjykatës Themelore në Pejë janë rrahur mes veti.

Me urdhër të prokurorit dy të dyshuar dërgohen në mbajtje ndërsa të tjerët lirohen në procedurë të rregullt.

Djali rrah nënën, i shkakton fraktura në trup

Gruan, nënën, motrën… Dhuna në familje vazhdon të jetë një problem për shoqërinë shqiptare, ndërsa rastet janë të shumta. Ngjarja më e fundit vjen nga Delbin, ku policia e këtij qyteti ka arrestuar 46-vjeçarin Artan Bahoja.

Periskopi.com Lajme

Policia thotë se ai ka dhunuar në banesë, në lagjen “Sinan Ballaci”, nënën e tij 63-vjeçaren B.Bahoja. E moshuara ka fraktura në trup dhe është në spital.

Dyshohet se dhuna 46-vjeçari ka ushtruar dhunë ndaj nënës edhe disa herë më parë. Artan Bahoja është njeri problematik, ndërsa ka bërë dhe 20 vite burg në shtetin grek.

Ai është dënuar për trafikim të lëndëve narkotike, ndërsa ishte pjesë e një grupi kriminal të drejtuar nga shqiptarët, në shtetin helen. /tvklan/

E rrah brutalisht fëmijën në Gjakovë

Një rast i rëndë i keqtrajtimit të fëmijës ka ndodhur në fillim të javës në Gjakovë.

Periskopi.com Lajme

Sipas raportit të policisë, një femër shqiptare ka rrahur brutalisht fëmijën e burrit të saj dukë i shkaktuar lëndime trupore.

E njejta është arrestuar dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje.

Rrahje masive në Ferizaj

Shtatë persona janë rrahur në mes vete pas një mosmarrëveshjeje në Ferizaj.

Periskopi.com Lajme

 

Sipas policisë, pesë nga të përfshirët në këtë rast kanë pranuar trajtim mjekësor, njëri prej tyre është duke u hospitalizuar në QKUK dhe gjendet nën përkujdesje të policisë.

“Të dyshuarit janë intervistuar dhe me vendim të prokurorit njëri prej tyre është arrestuar dhe është dërguar në mbajtje ndërsa tre të tjerët janë liruar në procedurë të rregullt”

Njësitë përkatëse policore janë duke hetuar rastin.

Pesë persona e harrin koordinatorin e Panelit për lirim me kusht

Pesë persona e kanë pritur derisa ka dalë nga zyra pasditen e së enjtes Bedri Durakun, koordinator i Panelit për lirim me kusht.

Periskopi.com Lajme

Me të parë, e kanë sulmuar me grushte e shqelma. Pas lëndimeve të marra, ai është trajtuar në QKUK, shkruan sot Koha Ditore.

Arsyet e sulmit Duraku ka thënë se nuk i di. Edhe Policia e Kosovës nuk ka dhënë ndonjë detaj rreth këtij rasti. Ka thënë vetëm se deri më tani nuk është arrestuar askush.

Në anën tjetër, Këshilli Gjyqësor i Kosovës e ka dënuar këtë sulm duke e konsideruar si sulm ndaj drejtësisë, si dhe ka kërkuar që kryerësit të vihen sa më parë para drejtësisë.

Për rrethanat e kësaj ngjarjeje “Koha Ditore” fillimisht e ka kontaktuar vetë Durakun, i cili ka thënë se është duke u trajtuar në QKUK.

Kryetari i Parteshit Rrahu një të mitur, dënohet me dy mijë euro (Dokument)

Dragan Nikoliq, kryetari i Komunës së Parteshit dhe njëherësh profesor në Shkollën Ekonomike, është dënuar nga organet e drejtësisë me mbi dy mijë euro për shkak se, i njëjti, vite më parë kishte rrahur një të mitur.

Periskopi.com Lajme

 

Indeksonline ka siguruar vendimin e Gjykatës Themelore në Gjilan ku aty është konfirmuar se kryetari Nikoliq kishte rrahur të miturin Millan Tasiq.

Departamenti i Përgjithshëm i Divizionit Civil sqaron se i padituri pas kërkim faljes ndaj prindit të të miturit në emër të kompensimit të dëmit merr për detyrim që të ia paguan shumën e të hollave në lartësi prej 1800 euro familjes së viktimës.“Pagesa do të bëhet në tri rata. Do të paguhen nga 600 euro deri ne pagesën definitive. I padituri i paguan edhe shpenzimet e procedurës në emër të taksës gjyqësore shumën prej 20 euro dhe në emër të një përfaqësimi 135 euro dhe hartimit të padisë shumëen prej 100 euro të gjithë këto kalojnë shumën prej 255 euro”, thuhet në vendim.Kurse babai i viktimës, Miodrag Tasiq kishte deklaruar për media se djali i tij është goditur në fytyre nga profesori Dragan Nikoliq.

“Djali dhe shokët e tij kanë qenë në banjo brenda shkollës dhe profesor Nikoliqi ka kërkuar që të largohen, të dalin në korridor, por nxënësit nuk e kanë dëgjuar meqë nuk ishte profesor i tyre“,  kishte thënë Tasiq.Edhe Polica e Kosovës ka konfirmuar rastin në fjalë, rrahjen e nxënësit nga Parteshi.

“Policia pas marrjes së deklaratave nga palët, ka ngritur kallëzim penal ndaj D.N-së”, ka deklaruar zëdhënës i Policisë së Kosovës për Rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani.Ndryshe, për Dragan Nikoliqin është duke u zhvilluar edhe një gjykim tjetër në Gjykatën e Gjilanit. Ai akuzohet për përdorim të paautorizuar të pasurisë së luajtshme që i ishte besuar në detyrë.

Rrahje e therje në Prishtinë

Pas një konfrontimi fizik mes disa personave kanë mbetur të lënduar dy meshkuj.

Periskopi.com Lajme

Njëri nga ta mbeti i lënduar pasi u godit me thikë, ndërsa tjetri është lënduar pasi që në ikje e sipër ka goditur xhamin e një lokali.

“Të lënduarit janë dërguar menjëherë  për trajtim mjekësor në QKUK, ndërsa njëri nga të dyshuarit është shoqëruar në polici dhe pas intervistimit me vendim të prokurorit është liruar në procedurë të rregullt. Njësit përkatëse policore janë duke hetuar rastin”, thuhet në raportin policor.