Riyad Mahrez futbollisti më i mirë Afrikan i vitit (Foto)

Futbollisit i skuadrës kampione, Leicester City, Riyad Mahrez ka fituar çmimin si futbollisti më i mirë Afrikan i vitit.

Periskopi.com Sporti

Riyad Mahrez ka mposhtur në këtë garë futbollist si Yaya Toure, Saido Mane, Andrew Ayew dhe Pierre Ercik-Abuameyang.

Mahrez kishte një sezon fantastik sezonin e kaluar duke u shpallur kampion në Premier Ligë me Leicester, poashtu futbollisti i vitit në Angli.

mahreez
Riyad Mahrez, futbollisti më i mirë Afrikan

Mahrez sezonin e kaluar kishte 18 gola në 39 paraqitje për skuadrën angleze. /Periskopi/

Mahrez tregon pse nuk shkoi te Arsenali

Anësori i Leicester City, Riyad Mahrez ka zbuluar arsyen e moskalimit te Arsenali në afatin kalimtar të verës.

Periskopi.com Sporti

Londinezët treguan interesim për algjerianin, por ky i fundit mbeti edhe më tej pjesë e kampionit të Premier Ligës.

25-vjeçari shton se nuk ishte i interesuar të nxiste konflikt mes dy klubeve.

“Kishte kontakt me Arsenalin”, tha Mahrez.

“Por Leicester kërkoi që unë të qëndroja dhe unë isha shumë i shtrenjtë. Unë nuk doja të krijoja konflikt mes klubeve kur erdhi oferta”, shtoi ai. /Periskopi.com

Kjo është super-vetura e Mahrez

Periskopi.com Sporti

Pronari i Leicester City, Vichai Srivaddhanaprabha i ka bërë dhuratë Riyad Mahrezit një super-veturë të tipit BMW i8s, pas triumfit në Premier Ligë në sezonin e kaluar.

Vlera e kësaj veture kap shifrën plot 120 mijë euro. /Periskopi.com

Mahrez mjaft i mirë për të luajtur për Barcën

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Barcelonës, Xavi Hernandez beson se anësori i Leicester Cityt, Riyad Mahrez është lojtar mjaft i mirë për të luajtur për gjigandin katalan.

Algjeriani ka qenë disa herë i përfolur për një kalim të mundshëm në Camp Nou, mirëpo së fundmi ai ka vendosur të qëndrojë me kampionin aktual të Premier Ligës, duke rinovuar kontratën.

“Mahrez është mjaft i mirë për të luajtur për Barcelonën, por unë jam i kënaqur që ai vendosi të qëndrojë te Leicester”, tha Xavi.

“Nëse Leicester do të humbte lojtarin e tyre më të mirë kjo do të ishte një turp. Do të jetë interesante ta shohësh Leicesterin në Evropë në këtë sezon”. /Periskopi.com

Mahrez rinovon kontratën

Periskopi.com Sporti

Riyad Mahrez ka nënshkruar kontratë të re me Leicester City’n.

Algjeriani është pajtuar të rinovojë me ‘Foxes’ deri në vitin 2020, ndërsa lajmi është konfirmuar nga vetë kampioni i Premier Ligës.

“Leicester City ka kënaqësinë t’iu njoftojë se Riyad Mahrez ka nënshkruar një kontratë të re, e cila do të vlejë deri më 2020”, shkruan në njoftimin e Leicester.

25-vjeçari ka qenë prej kohësh në radarin e Arsenalit. /Periskopi.com

Mahrez s’e përjashton largimin

Periskopi.com Sporti

Riyad Mahrez nuk e ka përjashtuar mundësinë e largimit nga kampioni aktual i Premier Ligës, Leicester City.

Algjeriani po kërkohet me ngulm nga gjigandi anglez, Arsenal, mirëpo më herët është raportuar se për të interesohet edhe Barcelona.

“Premier Liga është një ligë e madhe dhe unë do të qëndrojë këtu për aq kohë sa të jetë e mundur”, deklaroi lojtari i sezonit të kaluar në Premier Ligë.

“Sot, ka dy ose tre klube në botë, të cilat nëse vijnë t’iu marrin, atëherë ju do të mendoheni. Besoj se e dini se çfarë dua të them”, përfundoi Mahrez.

Përkundër insistimit të trajnerit të Leicester, Claudio Ranieri, i cili thotë se 25-vjeçari do të mbetet te skuadra aktuale, spekulimet rreth të ardhmes së tij vazhdojnë të qarkullojnë. /Periskopi.com