Mustafi: Idhull e kisha legjendën e United

Mbrojtësi gjerman me origjinë shqiptare, Shkodran Mustafi, ka deklaruar se idhull si fëmijë e kishte ish mbrojtësi e Manchester United, Rio Feridnand.

Periskopi.com Sporti

Ish mbrojtësi i Valencia, karrierën e filloi tek skuadra e Everton ku kishte kaluar katër vite në Goodison Park nën urdhërat e David Moyes.

Ai ka treguar se si ishte insipiruar nga ish mbrojtësi i Leeds United dhe Man Utd, Rio Feridnand.

“Më pëlqente të shikoja Zidanen. Më pëlqente të shikoja Ronaldinhon dhe kur u bëra mbrojtës e doja Ferdinandin. Ai ishte gjithmonë në vendin e duhur, bërtiste, bënte lojë me ndërhyrje. Kishte gjithçka që i duhej një mbrojtësi”, ka deklaruar ai, transmeton koha.net.

Në 20 ndeshjet e para të Mustafit te Arsenali, ai akoma nuk ka pësuar humbje. /Periskopi/

Legjenda angleze ofron 500 mijë funte për bamirësi

Ish-kapiteni i Manchester Unitedit, Rio Ferdinand dhe restauranti i tij kanë ndarë afro 500 mijë funte për dhurata në bamirësi për fëmijët.

Periskopi.com Sporti

Ylli i Manchester United ka postuar në faqen e tij të Facebookut se ai dhe restauranti i tij Rosso Restaurant shpresojnë të kenë kthyer buzëqeshjen në fytyrat e këtyre fëmijëve.

Ai bëri të ditur se donacioni u bë në bashkëpunim me një radio lokale, teksa ata që përfituan nga kjo bamirësi e Rios, u ndanë shumë të kënaqur.

“Si baba që jam vet, nuk kam mundur t’i shoh këta fëmijë pa pasur dhurata”.

“Ne nuk po kërkojmë falënderim, ne thjeshtë kemi ndihmuar njerëzit”, u shpreh Rio Ferdinand.

Rio Ferdinand

Ferdinand: Këta janë dy mbrojtësit më të mirë në Angli

Ish-mbrojtësi i Manchester United, Rio Ferdinand ka zbuluar emrat e dy mbrojtësve, të cilët beson se janë më të mirë ntë Angli.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se Toby Alderëireld i Tottenham Hotspur dhe Laurent Koscielny i Arsenalit janë mbrojtësit më të mirë në ishull.

“Mendoj se Alderëeireld dhe Koscielny janë dy mbrojtësit më të mirë në këtë kampionat”, deklaroi Ferdinand. /Periskopi.com

Rio Ferdinand

Ferdinand ky është mbrojtësi më i mirë në Premier Ligë

Legjenda e futbollit anglez, Rio Ferdinand ka zgjedhur dy mbrojtësit më të mirë në kampionatin anglez.

Periskopi.com Sporti

Ferdinand që është llogaritur një nga mbrojtësit më të mirë në Premier Ligë sa ishte futbollistë aktiv, ai ka qenë për 12 sezone te United ku është shpallur gjashtë herë kampion i Premier Ligës.

Duke folur për transferimet ai zgjodhi Alderweireldin  si transferim i qëlluan pasi u ble për 11.5 milionë funte nga Southamptoni.

“Nëse flet për nga rëndësia ai është në një nivel me Harry Kane. Ai e kupon se ku duhet në jetë në fushë”, ka thënë  Ferdinand.

Ferdinand tha se Koscielny është mbrojtësi më i mirë në Ligën Premier.

“Ai së bashku me Koscielnyn janë më të mirët në Ligë”, ka thënë Feridinand. /Periskopi/

Rio Ferdinand

Ferdinand: Ky lojtar mund t’ia fitojë titullin Arsenalit

Rio Ferdinand ka folur rreth sulmuesit të kilian të Arsenalit, Alexis Sanchez.

Periskopi.com Sporti

Arsenali në ndeshjen e fundit ndaj Ëest Ham United ka fituar me rezultat të thellë 1-5, ku lojtari i ndeshjes ishte Sanchez i cili realizoi hat-trick.

Sanchez në këtë sezon është duke u përdorur në pozitën 9 apo si qendër sulmues kryesor.

sanchez
Alexis Sanchez, Arsenal

 

“Alexis ka qenë në Barcelonë, ai kishte mundësin për t’u bërë lojtari kryesor. Ai tashmë është lojtari kryesor tek Arsenal, golashënuesi i skuadrës. Këtë ndoshta e dëshiron për egon e tij personale”, tha Feridnand.

“Nëse vazhdon me këtë formë, Arsenali është pretendent kryesor për titull dhe ai mund t’ia fitojë ligën”, ka përfunduar ish mbrojtësi i Ëest Ham dhe Manchester United.

27-vjeçari në këtë sezon ka 13 gola në 19 paraqitje për topqinjtë. /Periskopi/

Rio Ferdinand

Ferdinand: Ky ekip më ka befasuar në garën për titull

Rio Ferdinand ka deklaruar se nuk ka besuar se Chelsea do të jetë në garë për titull.

Periskopi.com Sporti

Legjenda e Manchester United ka thënë se në fillim të sezonit nuk e kishte llogaritur skuadrën londineze si pretendente për titull.

“Nuk e kisha menduar se Chelsea do të jetë në garë për titull, pasi sezonin e kaluar kishin shumë probleme”, ka deklaruar Ferdinand.

“Meritat i shkojnë stafit të Chelseat. Ata shkuan në Etihad dhe shkatërruan totalisht ekipin e Manchester City”, ka përfunduar ish lojtari i Manchester United. /Periskopi/

 

Rio Ferdinand

Ferdinand: Do të kapja për flokësh këtë lojtar

Legjendës së Manchester United, Rio Ferdinand, i vije keq kur e sheh që Renato Sanches është te Bayern Munich e jo te skuadra e tij e zemrës.

Periskopi.com Sporti

United ishte afër që të nënshkruante me Sanchesin sezonin e skuadër nga Benfica, por lojtari vendosi të kaloj të gjiganti bavarez

“Nëse unë do të isha skuat ai do të ishte te Manchester United”.

“Do ta kapja nga flokët dhe do ta bija këtu”.

“Ai është lojtar i ri, modern, teknik, agresiv dhe ka personalitet”, ka thënë Ferdinad. /Periskopi.com

during the UEFA Champions League Group D match between FC Bayern Muenchen and FC Rostov at Allianz Arena on September 13, 2016 in Munich, Germany.

 

Rio Ferdinand

Rio Ferdinand: Guardiola duhet të gjejë Messi-n e Manchester City

Rio Ferdinand ka folur për trajnerin katalunas, Pep Guardiola.

Periskopi.com Sporti

Ish-trajneri i Barcelonës dhe Bayern Munich ende nuk e ka gjetur yllin e tij të skuadrës siq ka bërë te ish klubet e tij, si ‘Messi’ dhe ‘Costa’ tek Bayern Munich.

De Bruyne dhe Aguero janë duke shkëlqyer nën urdhërat e tij, por Rio Ferdinand i ka rekomanduar se duhet të gjejë lojtar si Xavi e Pedro për të pasur sukses te Manchester City.

“Ai duhet të gjejë Messi, të bëhemi serioz ai nuk mund të gjejë një Messi, por ai duhet të gjejë lojtar sikur Pedro, Xavi dhe Busquets” ka thënë ish lojtari i Manchester United. /Periskopi.com

 

Legjenda e Manchester United flet për Liverpoolin

Legjenda e Manchester United, Rio Ferdinand ka folur për formën aktuale të Liverpoolit.

Periskopi.com Sporti

Ai thotë se ‘reds’ janë një skuadër e rrezikshme përmes kundërsulmeve.

Anglezi foli edhe për mesfushorin e skuadrës nga Anfield, Philippe Coutinho.

“Liverpool janë problematik për çdo skuadër në Premier Ligë kur luajnë me kundërsulme”, deklaroi Ferdinand.

“Ata vrapojnë shpejt dhe e gjithë kjo orkestrohet nga Philippe Coutinho”. /Periskopi.com

Kush po e kritikon Ozilin?

Rio Ferdinand ka kritikuar yllin e londinezëve, Mesut Ozil pas shënimit të hat-trickut në ndeshjen e Ligës së Kampionëve ndaj Ludogorets.

Periskopi.com Sporti

Rio Ferdinand ka sugjeruar Mesut Ozil, se ishte gabim në rastin kur postoi foton me bashkëlojtarët e tij edhe pse mesfushori gjerman ka shënuar hat-trickun e parë në karrierën e tij.

Organizatori i lojës së Arsenal ka postuar një foto duke festuar me Theo Walcott, Luarent Koscienly dhe Alex Iwobi, pas fitores 6-0 ndaj Ludogorets.

“Unë e kam thënë edhe më herët, se do të bëja vetëm pas fitimit të një trofeu. Nesë është kjo që djelmoshat e dëshirojnë… atëherë është një periudhë e re” tha Ferdinand për BT sport.

Ish mbrojtësi i Manchester City, Richard Dunne shtoi: Është e mrekullueshëm të fitosh por jo në fazën e grupëve të një kompeticonit. Arsenal gjithmonë ka përfunduar pa trofe.

“Topqinjtë” janë lider në grupin A pas javës së tretë duke e lënë mbas ekipin francez, Paris-Saint-Germain. /Periskopi.com

oziel