Tahiri kërkon reciprocitet ndaj fletë-arrestimeve serbe

Kosova duhet të aplikojë masa reciprociteti ndaj Serbisë në lidhje me fletë-arrestimet të cilat po i mbanë në fuqi, ka deklaruar ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri.

Periskopi.com Lajme

 

Këto komente ajo i ka bërë gjatë një prononcimi për Radion Evropa e Lirë pas ndalimit të liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në Basel, nga policia franceze, mbi bazën e fletarrestimit të lëshuar nga Serbia përmes INTERPOL-it.

Masat e reciprocitetit, sipas Tahirit, mund të zbatohen në Kosovë për personat e kërkuar nga Serbia, të cilët dyshohen për përfshirje dhe kryerje të krimeve të luftës në Kosovë.

“Ne duhet të zbatojmë masa reciprociteti. Fundja, Serbia është ajo që ka kryer gjenocid këtu dhe krimet më të rënda ndaj njerëzimit”, ka thënë Tahiri, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë.

“Përderisa ndaj luftëtarëve të UÇK-së, të cilët kanë luftuar për çlirimin e Kosovës, shteti serb sillet në këtë mënyrë, sigurisht që kjo sjellje e kërkon edhe një përgjigje adekuate nga ana e jonë”, është shprehur Tahiri.

Ministrja për Dialog, ka pranuar se fryma e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është cenuar javët e fundit.

“Serbia i ka shpeshtuar sjelljet e saj destruktive të cilat po e dëmtojnë procesin e dialogut, i cili si qëllim ka normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve”, ka thënë ajo.

Si sjellje të tilla destruktive, Tahiri ka veçuar ndërtimin e murit në Mitrovicë, reagimet në raport me hapjen e zyrës së Qeverisë së Kosovës në Mitrovicën e veriut dhe së fundit edhe mbajtjen në fuqi të fletë-arrestimeve përmes INTERPOL-it, siç ishte rasti i ndalimit të Ramush Haradinajt në Basel nga policia franceze.

“Kemi të bëjmë me një periudhë e cila vërtetë është brengosëse dhe shqetësuese si për ne ashtu edhe për Bashkimin Evropian. Për një sjellje të tillë të Serbisë, i kam shkruar edhe Bashkimit Evropian, duke apostrofuar ndalimin e Ramush Haradinajt”, ka deklaruar Tahiri.

Për Bashkimin Evropian, dialogu, sipas Tahirit, është një mundësi e mirë për të shtuar presionet mbi Serbinë, ngase normalizimi i raporteve me Kosovën mbetet kusht për integrimin e saj në BE.

“Ne do të vazhdojmë me kërkesat tona që BE-ja të ketë qasje dhe intervenim të efektshëm në mënyrë që të bëhet lirimi i Ramush Haradinajt e në anën tjetër në instancat më të larta shtetërore, sigurisht që do të reflektojmë ndaj kësaj situate dhe shkeljes së frymës së dialogut për fqinjësi dhe paqe në rajon nga ana e Serbisë dhe më pas sigurisht se do të dalim edhe me qëndrime zyrtare”, ka deklaruar Tahiri.

Por, në çdo rast, për pozicionin zyrtarë të Kosovës në raport me dialogun e Brukselit, Tahiri ka thënë se vendimi duhet të merret nga instancat më të larta politike të shtetit.

“Ne kemi kërkuar qysh më 2011 futjen në agjendë të çështjes së fletë-arrestimeve të Serbisë, por për këtë temë nuk është pajtuar Beogradi, dhe siç e dini, një pikë nuk mund të futet në dialog nëse nuk ka pajtim të dyja palëve”.

Pas ndalimit të Haradinajt nga policia franceze, veprim ky që nuk ishte i pari, pasi që skena të ngjashme u kanë ndodhur si Haradinajt ashtu edhe figurave tjera të kërkuara nga Serbia përmes INTERPOL-it, në Prishtinë ishin shtuar kërkesat për ndërprerjen e bisedimeve me Serbinë.

Por, siç ka thënë Tahiri, një vendim të tillë, mund ta marrin vetëm instancat më të larta të shtetit të Kosovës.

Selimi këmbëngul: RE-CI-PRO-CI-TET

Deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi, në seancën e jashtë zakonshme në Kuvendin e Kosovës, ka bërë thirrje që të arrestohet Marko Djuric Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, sapo ai të shkel territorin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Sipas Selimit duhet të fillohet reciprociteti me Serbinë, duke kritikuar Qeverinë ë Kosovës për neglizhencë ndaj arrestimit të policit të Kosovës, Nehat Thaçi nga autoritetet serbe.

“Arrestojeni Marko Gjuriqin, filloni reciprocitetin. Ky do te ishte hapi i par me i mirë i normalizimit te raporteve me Serbinë. Ne shprehim keq ardhjen tone për Nehat Thaçin, i cili gjendet ne dhomat e paraburgimit në Serbi, shoh disa nga deputetet te cilat kane qene ne burg te Serbisë e dine mire çka është burgu i Serbisë”, ka thënë Selimi.

Ai është shprehur se pret nga polici Nehat Thaçi kur të kthehet në Kosovë të tregoj për atë se si është trajtuar nga policia serbe dhe çka kanë kërkuar nga ai, e jo të heshte sikurse dy policët e Kosovës, që ishin arrestuar nga policia Serbe në kufi të cilët shiheshin të shtrirë për toke me duar të lidhur pas, duke thënë pas kthimit se janë trajtuar mire./Indeksonline/

Rexhep Selimi kërkon reciprocitet me Serbinë, shkak arrestimi i Thaqit

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, vlerëson se raportet më të mira ndaj Serbisë do të ndërtohen me aplikimin e reciprocitetit.

Periskopi.com Lajme

Duke folur për arrestimin e komandantit të Policisë në Mitrovicë, Nehat Thaqi, tha se ky nuk është rasti i parë kur xhandarmëria serbe arreston policë të Kosovës. Me këtë rast ai përmendi rastin e arrestimit të policëve në Dumnicë, raporton Periskopi.

“Ky qenka normalizim i marrëdhënieve me Serbinë?! Nëse qeveria serbe  shkel dhe nuk respekton ligjet Republikës së Kosovës dhe Kushtetutën e Kosovës, të njëjtën gjë po e bënë Qeveria e Kosovës e cila nuk po i respekton ligjet  dhe Kushtetutën e saj, kur bëhet fjalë për arrestimin e atyre që duhet të arrestohen”, tha Selimi, duke përmendur me këtë rast paralajmërimin për vizitë të Gjuriqit në Kosovë./ Persikopi