I akuzuari në rastin “Kumanova”: Deshëm ta ridefinojmë Maqedoninë

Genci Sefaj, i akuzuari në rastin “Kumanova” në seancën e sotme gjyqësore për rastin “Kumanova”, gjatë dëshmisë së tij, ka zbuluar synimet e grupit dhe ka shpalosur kërkesat që grupi kishte përpiluar e që kishin të bëjnë me të drejtat e shqiptare, konkretisht me ridefinimin e statusit shtetformues të shqiptarëve. Sefaj hedh poshtë kategorikisht akuzën për terrorizëm. Ai tha se motiv që grupi të organizohet ishin padrejtësitë e shtetit të Maqedonisë ndaj shqiptarëve.

Periskopi.com Lajme

“1-2 maj, 2015, kemi hyrë në Maqedoni. Një natë kemi kaluar në Maqedoni. Natën tjetër në mes Sllupçanit dhe Orizares dhe pastaj kemi hyrë në Kumanovë- vend i panjohur për mua. Jemi mobilizuar, me vullnet kam pranuar. Qëllimi ka qenë të dalim publikisht me kumtesë në emër të UÇK-së. Kemi dashur të organizojmë dalje publike me kërkesa të qarta, para medieve- opinionit. Kemi dashur të tërheqim vëmendjen e shtetit ndaj kërkesave të shqiptarëve. Marrëveshja e Ohrit duhej të realizohej deri më vitin 2004. Pastaj ju dha kohë shtesë deri më 2006, por e njëjta mbeti vetëm në sirtare. Në vend se pas 2001 të përmirësohej gjendja e shqiptarëve situata shkoi mbrapa. Gjendja tash nuk mund të krahasohet as me Kushtetutën e 1974. Kishim eliminimin e ish bashkëluftëtarëve, montimet si “Monstra”, “Sopoti”, … u krijua përshtypje se shteti po punon me dy ligje- një për shqiptarët dhe një për maqedonasit. Këto ishin motive që u gjendëm në Lagjen e Trimave”, dëshmoi Sefaj, raporton gazeta Lajm

Ai pohon se ftesa i ishte bërë nga Maqedonia komandantit të tyre që të formojmë njësi, konkretisht Mirsad Ndrecajt.

“Mirsadit i është besuar formimi i njësisë. Unë jam informuar më 26 prill nga Mirsad Ndrecaj dhe vet u afrova. Unë jam me protezë, nuk deshën të më pranojnë, por insistova dhe u bëra pjesë e UÇK-së. Meqë deri më 8 maj nuk kishim bërë asgjë, kërkuam nga Mirsadi veprime konkrete dhe kërkuam që kumtesën ta bëjmë vet ne. E përpiluam kumtesën me këto kërkesa: Ridefinimi i statusit shtetformues të shqiptarëve, gjuha shqipe të jetë zyrtare dhe e barabartë me gjuhën maqedonase, zgjidhja e problemit me nënshtetësitë, ndërprerja e gjuhës së urrejtjes, ndërprerja e rasteve të montuara dhe zbardhja e tyre, zbardhja e vrasjeve të bashkëluftëtarëve tonë,- konkretisht rasti i Harun Aliut- Kushtrimit, të ndërpritet diskriminimi në buxhet, kulturë, arsim, e kështu me radhë …”, deklaroi Sefaj para gjykatës.

Sefaj njoftoi se Mirsadi e mori përsipër ta dërgojë kumtesën, por, sipas tij, nuk u kuptua se pse nuk është publikuar dhe në interes të kujt ishte modalja e kumtesës.

 

“Datën e 9 majit, ora 4 e gjysmë u zgjuam nga krismat. Veprimet tjera i dini. Kemi kërkuar ndërprerjen e zjarrit që të mund të dalin civilët, familja e Shaban Jasharit, e Fadil Fejzullahut dhe Irfan Lutfiu. OSBE kërkonte ndaljen e gjuajtjeve, por këtë e kemi respektuar vetëm ne. Dhe, kjo pati kundër efekt, sepse njësiti e mori si dobësi tonën dhe e rritën artilerinë kundër nesh. Kur për herë të parë u ndërpre zjarri u vra me snajper Fatlum Vishesella. Vërtetohet edhe në përgjime se, ishte pabesi. Për një kohë prap na është kërkuar ndalja e zjarrit, Xhafer Zymberi ishte pozicionuar dhe po fliste për ndërprerjen e zjarrit, edhe Xhaferi është qëlluar në atë moment me snajper nga ambulanca që është përballë lagjes”, vazhdoi dëshminë e tij Sefaj.

Sipas tij, nëse policia kishte aplikuar procedurë standarde operative, nëse do të kishte për qëllim arrestimin e tyre do të ishte më e logjikshme që nëpërmes mikrofonit të kërkonte dorëzimin.

“Nuk them se do të ishim bindur, por do të kishte më pak humbje. Kjo nuk ndodhi. A e ka ditur policia se çfarë grupi jemi ne, apo i ka dërguar policët duke u thënë se në Lagjen e Trimave ka narko- trafikantë| Policia na ka sulmuar pa paralajmërim.

Policia na akuzon për terror, se kemi shkaktuar pasiguri te qytetarët. Nga 1-9 maj ishim në Kumanovë. Sa raste ka të denoncuar në polici? Çfarë kemi pritur ne deri më atë ditë. Ne kemi mundur të shkojmë deri në Koçan. Më 7 maj në lagje kishte inspektorë të policisë. Kemi mundur të veprojmë. Kanë ardhur inspektor me letra, si postier, nuk kemi vepruar. Në lagje jeta shkonte normal”, tha Sefaj.

“Isha me uniformë. Komunikata duhej të dilte në emër të UÇK-së. Ne nuk mund të dilnim si shoqëri civile ose organizatë humanitare. Duhej të ishim më serioz. Për të qenë më të besueshëm na duhej uniforma dhe arma”, ishte decid në dëshminë e tij Sefaj.

Ndryshe, Enver Hoxhaj është tërhequr nga dëshmia.

Vitin e kaluar në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, një grup i armatosur është përleshur me forcat e sigurisë të Maqedonisë. Nga rasti në fjalë, u vranë 8 policë nga njësitet speciale dhe nga njësitet e veçanta të MPB-së, ndërkaq 4 të tjerë u plagosën. Ndërkaq, humbën jetën edhe 10 pjesëtar të grupit të armatosur.

  I keqësohet gjendja shëndetësore të akuzuarit nga grupi “Kumanova”

Keqtrajtimi i të akuzuarave nga “Grupi Kumanova” po vazhdon edhe sot. Indeksonline mëson se njëri nga të arrestuarit e këtij rasti ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore.

Periskopi.com Lajme

 

 

Është dashur dy herë të intervenoj auto-ambulanca përshkak të shëndetit të lig dhe të njëjtit i mohohet dërgimi ne spital”, ka thënë njëri prej familjarëve. Derisa, ai thotë se, kishin sugjeruar autoritetet e drejtësisë në Maqedoni që i njëjti të dërgohet tek mjeku në burgun e Shutkës.

Ndryshe, njësitë speciale policore sot masovikisht kanë qenë rreth gjykatës në Shkup. Bllokime rrugësh ka patur edhe në disa rrugë tjera në qendër të Shkupit, kjo për shkak të seancës gjyqësore për të akuzuarit në rastin ‘Lagjja e Trimave’. Gjithashtu me përfundimin e tyre kanë marrë fund edhe seancat e mbyllura.

Në seancat e ardhshme me plotësimin e aktakuzës ku fjalën kryesore do ta ketë mbrojtja, seancat do të jenë të hapura. Mbrojtja do të prezantojë dëshmitë, kurse si dëshmitarë nuk përjashtohet që të thirren edhe politikanë dhe ish-zyrtarë të organeve të sigurisë. Në rastin e Kumanovës akuzohen 37 persona.

Vazhdon me dyer të mbyllura gjykimi për ‘Kumanovën’

Vazhdon sot në Gjykatën e Shkupi gjykimi i rastit “Kumanova” me dyer të mbyllura.

Periskopi.com Lajme

 

Mediat njoftojnë se gjatë transportit të të akuzuarve nga burgjet është bllokuar për 20 minuta magjistralja Kumanovë- Shkup.

Në rastin “Kumanova – Lagjja e Trimave” akuzohen 37 persona, për terrorizëm, për ndodhitë e 9 dhe 10 majit të vitit 2015 në Kumanovë.

Në maj të vitit 2015 në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, një grup i armatosur është përleshur me forcat e sigurisë të Maqedonisë. Nga rasti në fjalë, u vranë 8 policë nga njësitet speciale dhe nga njësitet e veçanta të MPB-së, ndërkaq 4 të tjerë u plagosën. Ndërkaq, humbën jetën edhe 10 pjesëtar të grupit të armatosur.

Kosova kërkon të ndërpritet keqtrajtimi i të akuzuarve në rastin e Kumanovës

Ambasada e Republikës së Kosovës në Maqedoni ka reaguar ndaj keqtrajtim fizik dhe psikik të të akuzuarve për rastin e Kumanovës nga forcat e sigurisë.

Periskopi.com Lajme

“Nga deklaratat dhe pamjet e disa nga të akuzuarve u vërejt se janë të keqtrajtuar si fizikisht ashtu edhe psiqikisht”, thuhet në reagimin e Ambasadës së Kosovës.

Pas gjendjes jo të mirë të disa të akuzuarve si dhe deklaratës së tyre se nuk janë në gjendje të vazhdojnë, seanca është ndërprerë dhe është kërkuar nga gjykatësja që të thirren mjekët për trajtim.

Sipas informatave nga avokatët e të akuzuarve, 15 të burgosur kanë kërkuar trajtim mjekësor. Ambasada e Kosovës ka qenë e informuar nga të burgosurit, familjarët e tyre si dhe nga avokatët për keqtrajtimin që u bëhet të burgosurve në rastin “Kumanova”.

Ashtu siç kanë deklaruar edhe më herët të burgosurit, keqtrajtimi fizik ndodh gjatë transportit nga paraburgimi në gjykatë dhe anasjelltas ndërsa për sjelljen e gardianëve në paraburgim nuk ka ankesa.