Ja përse rifilluan polemikat mes Ramiz Lladrovcit dhe Rexhep Selimit

Periskopi.com Lajme

Anëtarë të Vetëvendosjes të mërkurën ishin në Drenas.

Mes tyre edhe Rexhep Selimi. Ky i fundit duke parë objekt që ishte djegur pas ardhjes së Lladrovcit në krye të kësaj Komune, ironizoi me fjalën t ij “forca bën fuqinë’.

Teksa dikush ua shpjegonte se çfarë ka ndodhur me objektin, Selimi e pyeste ‘a është qikjo forca bën fuqinë’?

E menjëherë pas kësaj, ka reaguar Lladrovci.

 

Ramiz Lladrovci sërish kërkon polemika me Rexhep Selimin, ja çka i thotë tani

 

 

Flet edhe Ramiz Lladrovci

Periskopi.com Lajme

Kryetari i komunës së Drenasit Ramiz Lladrovci ka ftuar disa subjekte politike që të mos shpallin fitoren pa u takuar në “fushë të mejdanit”.

Në “fushë të mejdanit” duke aluduar në ditën e zgjedhjeve, ai ka thënë se duhet të dëshmohet fitorja, madje me rezultat bindës që sipas tij duhet të jetë ‘8 me 1’.

Lladrovci ka bërë këto komente në rrjetin e tij social “Facebook”, ku ka folur për angazhimin e birit të tij, Lapidarit, në skuadrën Trepça ’89, para disa muajve, që e ka vlerësuar si lajm të mirë për të.

E ku ka ironizuar me partitë politike që po shpallin fitoren në raport me koalicionin PDK-AAK-Nisma.

“Lajm i mirë për shumë arsye, mes tjerash, besoja fort se ky angazhim në fund të stinorit për dikë do të sillte befasi. Deri më tash, Lapidar Lladrovci, në fund të garave me shumë ekipe ka ngritur trofe. Kjo ka ngjarë edhe me këtë rast. Jam i lumtur për këtë. Këtë gëzim e kam ndarë në veçanti me “torcidën” dhe “minatorët”. I përgëzoj sinqerisht edhe udhëheqësit e klubit, edhe tifozët e jashtëzakonshëm. Unë habitem me disa që e shpallin fitoren në vendin që nuk është i destinuar për shpalljen e fitores. Fitorja duhet të dëshmohet dhe shihet në “fushë të mejdanit”, p.sh. 8 me 1!”, ka shkruar ai duke gjetur lidhshmëri të zgjedhjeve me lojën e futbollit.

Ramiz Lladrovci nesër ka një përballje, ‘sehiret’ nuk do i bëjnë punë

Periskopi.com Lajme

Asambleisti i Komunës së Drenasit që ishte edhe kandidat për kryetar komune, Xhavit Drenori nesër do të kërkon sqarim nga Ramiz Lladrovci.

Kjo për një shtyllë elektrike që ka mbetur në mes të rrugës në lagjen Cakaj në fshatin Tërstenik.

Shtylla që edhe pasi është ndërtuar rruga ka mbetur mu në mes, tashmë është shndërruar në shtyllën e ironisë.

Aty janë vendosur mbishkrime se largon sehiret, ndihmon në gjetjen e fatit dhe të tjera, raporton Perskopi

Drenori shpjegon detajet:

Jo, ajo nuk ishte shtylla e turpit (banderi i marres) por “shtylla e fatit”.

Me te marre i formacionin se në lagjen Cakaj në Tërstenik po ndërtohej rruga por shtylla elektrike po qendronte mu ne mes të rrugës, me disa anëtarë të ekipes vizituam lokacionin.

Aty pamë shtyllen, e cila “mbante mbishkrimet” se qytetarë që kanë probleme me “sehire” dhe me “dashni” gjëjnë ilaqin falas, thjeshtë duke vendosë një dry nën tabelën përkatëse.

Unë pas “analizës” me ekipen time rreth rezultatit jo të kënaqshëm në zgjedhjet e 4. dhjetorit 2016, “kemi ardhë në përfundim që kemi pasë të bame (sehire)”. Unë e vendosa drynin tek shënja “kundër sehireve” dhe me kismet në zgjedhjet e ardhme kush qe na del perpara nuk ka.

PS.: Mos ju tregoni kundërshtarëve politik për këtë “recept” ju lutem!

IRONIA anash

Është e pa pranueshme që kjo shtyllë elektrike të qendroj mu ne mes të rrugës përderisa me para të taksapaguesve të Drenasit po ndërtohet rruga.

Nesër do të kërkoj sqarime edhe nga kryetari Lladrovci. / Periskopi

r

Reagon Lladrovci ndaj Berishës e cila e quajti maniak

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci tashmë i ka bërë një ftesë publike publicistes Kimete Berisha.

Kjo e fundit, e quajti maniak dhe anitishqiptar.

Berisha e quan maniak Ramiz Lladrovcin

 

E Lladrovci fton Berishën për një vizitë në Komunën e Drenasit.

Ai thotë se Berisha ka shumë paragjykime dhe se ka shkruar shumë herë pa bazë.

Ftesë e Ladrvocit:

Ftesë për vizitë në komunën e Drenasit për Kimete Berishën

Disa herë, ke shkruar e përfolur gjana joreale rreth meje dhe familjes time. Nuk kam reaguar as gjatë fushatës, as do të reagoj tash.

Të ftoj në Drenas për vizitë në komunë dhe hiqi paragjykimet për Drenasin dhe Kryetarin.

Më e rënda është se sot ke shkruar e etiketuar pa kurrfarë baze për një temë që fare s’ka të bëj me ato që shkruan, dhe informohu nga drejtoret e komunës se për çka është fjala.

Me nderime,

Ramiz Lladrovci

Lladrovci shpjegon “forca e bën fuqinë”, madje ka edhe shembuj

I pari i Drenasit, Ramiz Lladrovci në Rubikon të KTV-së shpjegoi pse e kishte thënë shprehjen "forca e bën fuqinë".

Periskopi.com Lajme

Ai potencoi se e dinte saktë çfarë po fliste. Tutje Lladrovci dha një shembull se si kjo aplikohet në praktikë.

Lladrovci pranon se edhe kjo thënie në emisionin “Rubikon” ia shtoi famën.

Lladrovci përmend vizitën në Shkodër si gjënë më të rëndësishme që i ka ndodhur. Ai thotë t’i kenë kërkuar shumica e tifozëve të bëjnë një fotografi me të.

“Më e rëndësishmja në jetën time ishte në Shkodër, në pedonalen e Shkodrës kishte mijëra tifozë që kishin ardhë me përcjell lojën dhe mund të them që shumica e tyre kanë kërkuar të fotografohen me mua”, ka thënë ai.

Lladrovci paralajmëron uzurpatorët dhe pronarët e kafiterive në Drenas

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci publikisht në Rubikon të KTV-së ka ftuar të gjithë pronarët e lokaleve të cilët nuk kanë leje për lokalet e tyre në takim në zyrën e tij të hënën.

Periskopi.com Uncategorized

Lladrovci tha se këtë e bën për t’ju ofruar atyre edhe një mundësi që të marrin lejet për lokalet e tyre dhe mos t’u merren ato.

Ai thotë se kanë filluar të evidentojnë ata që nuk kanë leje dhe tashmë sipas tij janë dhjetëra sosh vetëm brenda Drenasit.

“I kam 20 faqe material por nuk i kam numëruar me numër. Po flasim vetëm për brendinë e Drenasit dhe do të dalim edhe në periferi… Të hënën do ta kemi takimin, do ta bisedojmë a janë të gatshëm, shumë pronarë më kanë thënë që janë të gatshëm sepse shumë pronarë më kanë thënë jemi të gatshëm të paguajmë veç mos me ja prish”, ka thënë Lladrovci.

Lladrovci përmend edhe çmimin për lejimin e terrasave të lokaleve e cila tashmë është e përgjysmuar. Këtë, sipas tij, asamblistët e bën me qëllime personale.

“Është 1.50 euro për m2 dhe ka qenë 3 euro”, ka thënë Lladrovci.

Kryetari thotë se nuk e dinë se si komuna ka ardh në këtë gjendje mirëpo për këtë përgjegjësinë do ta barin inspektorët.

“Disa ministri dhe komuna duhet të bashkëveprojnë dhe të marrin një vendim. Kjo është sfidë sepse kurrkund në botë nuk lejohen të ndërtohet tri pompa ngjitur me njëra tjetrën por këtë le ta kupton dikush tjetër me çfarë qëllimi janë bërë”, ka thënë ai.

“Pronarët nuk do t’i lejoj të ndërtojnë më dhe e kanë vijë të kuqe, dhe kur them e kanë vijë të kuqe unë e kam mbështetjen edhe të kryetarit tim”.

Fenomeni i pirjes së duhanit në komunën e Drenasit është zhdukur. Kjo pasi kryetari i ri i komunës thotë të ketë respektuar ligjin plotësisht dhe një gjë të tillë nuk mund të shohin në komunën që ai e udhëheq.

“Nuk frikohem se do t’i humb zgjedhjet duke respektuar ligjin”, thotë Lladrovci.

Ai në Rubikon të KTV-së theksoi se kryetarët e tjerë nuk kanë vullnet të respektojnë ligjin dhe rrjedhimisht duhani vazhdon të konsumohet në hapësirat publike në komunat e tjera.

“Me vullnet çdo kryetar e arrin me respektu ligjin. Po them se te tjerët nuk e kanë”, ka thënë Lladrovci.

Ai thotë të ketë një problem tjetër. Gjykatat thotë Lladrovci nuk i shqyrtojnë ato gjoba dhe pas një viti lëndës i kalon vlerëshmëria.

“Gjykatat tona nuk i shqyrtojnë rastet që dërgohen”, ka thënë ai.

Ramiz Lladrovci u largua nga konventa e PDK-së, mësojeni arsyen

Kreu i Drenasit, Ramiz Lladrovci sot u pa në punimet e Konventës së VIII të Partisë Demokratike të Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Aty u diskutua për shumëçka por Lladrovci nuk qëndroi gjatë në punimet e saj, raportoi Periskopi

U përfol se mund të ketë qenë arsye vendi ku ia rezervuan të ulet, por deltë mos jetë kjo.

Periskopi mëson se ai prej aty ishte në një varrim.

Madje i kontaktuar nga Periskopi ai e konfirmoi ku ndodhet.

Ishte në varrim e personit më të moshuar që votoi në zgjedhjet e fundit në këtë komunë, që Lladrovci beson se ajo votoi PDK-në.

Madje për të shkroi edhe në rrjetin social, ku shprehu pikëllim dhe ngushëllime për familjen e saj./ Periskopi

Ramiz Lladrovci në fotografi me flamurin e Ibrahim Rugovës

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka bërë një fotografi me tifozë të përfaqësueses së Kosovës, teksa mban njërin skaj të flamurit të Ibrahim Rugovës.

Periskopi.com Lajme

Flamuri me fushën e kaltër dhe shqiponjën e zezë mbi të kuqe në mes, mbi të cilën shkruan Dardania, qe propozuar nga ish presidenti Rugova si flamur i Kosovës, njofton Klan Kosova.

Kjo fotografi ku shihet Lladrovci është realizuar në Shkodër, ku Kosova luajti ndaj Islandës, në kuadër të kualifikimeve për Botërorin Rusia 2018.

Qesharake, në testin për punësim në komunën e Drenasit ishte edhe kjo pyetje!

Ditë më parë komuna e Drenasit ka hapur konkurs punësim për disa pozita të ndryshme.

Periskopi.com Lajme

Sipas Xhavit Drenorit njëra ndër pyetjet me shkrim për vendin e punës “zyrtar i prokurimit” në Komunë ishte: Kur ka rënë muri i Berlinit?

Sipas Drenorit kryetari me pyetje të tilla po i rehaton në punë njerëzit e tij.“Nuk di çfarë lidhje ka një zyrtar prokurimi me murin e Berlinit, vetëm së me pyetje të tilla me shkrim, Kryetari lehtë i rahaton njërezit e vetë në punë (kuptohet duke i parapërgadit me këto pyetje)”.

“Ky është Kryetari jonë i ndryshimeve, i cili është “borgj deri në fyt” për punësime, rrugë, kanalizime etj., rend e pa rend, kualifikim e pa kualifikim”, ka thënë Drenori.

‘Komuna e Drenasit është kapur nga ‘kllapa’ e Ramiz Lladrovcit’

Një deklaratë e asamleistit të Kuvendit Komunal në Drenas, Xhavit Drenorit është publikuar nga Drenica Online. Aty thuhet se Drenori po e akuzon tashmë kryetarin e kësaj komune se e ka 'kapur' komunën.

Periskopi.com Lajme

Deklaratë e asambleistit të Kuvendit Komunal në Drenas, Xhavit Drenori:

Në mbledhjen e fundit të kuvendit komunal, që u mbajt me 27.02.2017, një ndër pikat e rendit të ditës ishte edhe themelimi i Komisionin vlerësues për dhënjën e pronës komunale në shfrytëzim.

Ky komision kishte mbetur pa disa anëtarë me dorëheqjen e një anëtari të kuvendit komunal dhe ndërrimit të ekzekutivit të komunës sonë dhe parimisht ka mundur vetëm të plotësohet me anëtarë të rijnë.

Megjithatë kryterai i ri (z. Lladrovci) nuk po i besonte më askujtë në atë komision dhe kishte sjellur propozim vendimin për themelimin e një komisioni të ri.

Emrat e tre anëtarëve nga ekzekutivi i komunës dhe një anëtari –eksperti nga shoqëria civile ishin sjellur nga kyretari si propozim vendim në kuvend për aprovim. (Foto 1)

Ndërsa tre anëtarë tjetër, konform edhe ligjit përkatës, duhej të ishin anëtarë të kuvendit komunal dhe do të propozoheshin e votoheshin në mbledhjen e kuvendit komunal. (Foto 2).

Defekti i parë ligjor (pretendim, deri sa të kthehet ligjshmëria nga MAPL-ja):

Pika 2 e nenit 8 të ligjit Nr. 04/L-144 PËR DHËNIEN NË SHFRYTËZIM DHE KËMBIMIN E PRONËS SË PALUAJTSHME TË KOMUNËS thotë që:

“ Kryetari i Komunës i propozon tre (3) anëtarë nga ekzekutivi i Komunës, Kuvendi i Komunës tre (3) anëtar nga subjektet e ndryshme të përfaqësuara në Kuvend, dhe një (1) anëtar ekspert nga shoqëria civile.”

Në rastin tonë, kryetari kishte sjellur në kuvend propozim vendimin e një anëtari të adminsitratës komunale dhe njëri nga të propozuarit tjerë ishte staf mbështetës i tij (shefi i kabinetit).

Kjo çështje u diskutua edhe në mbledhje të kuvendit komunal dhe personalisht kërkova nga kryetari që të shiqohet ligjshmeria e vendimit para se ai të hidhej në votim.

Tani pas konsultimit me avokatin/njohës i çështjeve ligjore në qeverisje lokale, del që ekzekutivin e komunës e përbëjnë Kryetari dhe Drejtorët e drejtorive komunale. Pra, jo adminsitrata komunale dhe të stafit mbështetës të kabinetit të kryetarit për shkak të konfliktit të interesit.

Që i bie, dy anëtar të propozuar nga kryetari dhe të aprovuar nga kuvendi komunal në mbledhjen e datës 27.02.2017, janë të emëruar jashtëligjshem.

Defekti i dytë ligjor (pretendim deri sa të kthehet ligjshmëria nga MAPL-ja):

Në propozim vendimin e sjellur nga kryetari i komunës, tek emri i parë i propozuar shenohet: “Kryesuese”. Dhe më pas pas emrit të dytë: “Zëvendës Kryesues”.

Konsultimi i avoktatit jep që kryesuesi dhe zëvendës kryesuesi zgjidhen pasi të themelohet komisioni dhe ky emërim bëhët nga anëtarët e komisionit të cilët ms shumicë votash e propozojnë dhe votojnë kryesuesin dhe zëvendësin e tij/saj. (Foto1).

Ndërsa argumenti se përmës këtij komisioni, kryetari i ri dëshiron të këtë nën “kontroll me kllapën e tij“, është propozimi dhe emërimi i anëtarëve nga kuvendi komunal.

Kryetari i GP të PDK-së propozoj dhe insistoj që të tre anëtarët të jenë nga i njejti subjekt, pra PDK-ja.

Ky propozim dhe insistim nuk u pranuan nga një pjesë e anëtarëve të kuvendit komunal dhe si përfundim u vendos që njëri nga tre anëtarët e kuvendit të jetë nga grupet parlamentare të opozitës.

Ndërsa në ligjin e lartcituar është precizuar qartë se: “3 anëtarët e kuvendit komunal duhet të jenë nga subjekte të ndryshme politike të përfaqësuara në kuvend.” (Foto 2).

Pra, nëse resprketohet në terësi ky nen i ligjit të lartcekur, të tre antëtarët do duhej të ishin nga parti të ndryshme të përfaqësuara në kuvend.

Mashtrimi nga ëebfaqja e komunës sonë. (Foto 3).

Në njoftimin e komunës sonë përmes ëebfaqes gjëjmë së në këtë komision nga kuvendi komunal janë përzgjedhur këta anëtarë: Shqipe Zogu, Astrit Bucolli dhe Sokol Bylykbashi. (Foto 3).

Në fakt në fillim ashtu edhe u propozuan dhe votuan, mirëpo pasi kryetari shkoj dhe i pëshpëriti në vesh anëtarës së posa zgjedhur znj. Zogu, ajo u tërhoq nga ky komsion dhe në vend të saj u propozua dhe votua Idriz Hysenaj.

Këtu fillon edhe problemi; z. I.Hysenaj gjatë zgjedhjeve të 04. dhjetorit dhe balotazhit me 18. Dhjteor ishte sef i shtabit zgjedhor të kryetarit të ri si dhe në kuvendin komunal gëzon pozitëne shefit të GP të PDK-së.

Ai me anë të kompanisë së familes se tij, veq tjerash merret edhe me ndertime të larta në Drenas.

Ndërtesa që gjindet përballë komunës, Blloku VIII, lamella A është ndërtuar pikërisht nga kompania e familes së tij dhe thuajse të gjitha banesat dhe lokalet që i takojnë komunës sonë sipas kontratës, janë të uzurpuara. Në disa prej tyre njerëz të afërt edhe të personit në fjalë. Për me tepër leja e lëshuar për ndërtimin e kësaj ndërtesa dhe gjendja faktike nuk kishin qenë kongrunete dhe kjo çështje vazhdon të jetë në procedure gjyqësore.

Mendoj se emërimi i z. Hysenaj në këtë komision përbën konflikt interesi (mendim edhe i avkokatit tim), mëqe bëhët fjalë për dhënjë të pronës komunal për shfytëzim afatgjatë dhe afatshkurtë (kryesisht për ndërtime), dhe mëqe kompania e familje se z. Hysnaj pikërisht këtë veprimtari ushtron (ndër tjera), ai mund të ndikoj se cilët operatorë të eleminohen dhe cilët të kalojnë ne marrje të pronës komunale për shfrytëzim!

Megjithatë, ne do jemi në hap me çdo zhvillim në këtë drejtim sepse dallaverat më të mëdha në të kaluaren e afërt, dhe që do i kushtojnë gjeneratave të ardhme, pas arsimit janë edhe pronat komunale!

Flet Ramiz LLadrovci, tregon çfarë ndodhi me videon ku thuhet se shau

Një video u publikua sot nga Televizioni Rrokum ku thuhej se Ramiz Lladrovci ka sharë teksa është pyetur për Demarkacionin.

Periskopi.com Lajme

E tashmë ka reaguar vet Lladrovci.

Ai thotë se deklarata e tij është prerë dhe keqinterpretuar me qëllim, raporton periskopi

Lladrovci ka kërkuar nga televizioni që të publikojnë videon e plotë.

Reagimi i plotë:

E kinsideroj tendencioze dhe te qellimte lansimin e nje videoje, e cila atakon direkt personalitetin tim, punen dhe gjithe ate qe une perfaqesoj.

Ne nje pyetje te gazetarit, ne sheshin e Prishtines, se çka mendoj une per demarkacionin, jam pergjigjur, duke i thene: “Ah, ç’ja ke fute kot! Si pyetet, ne mes te Prishtines, nje kryetar komune, se çka mendon per demarkacionin?!”

Kjo kunderpyetje retorike, ka qene krejt pergjegjja ime, ne kete pyetje.

Nderkaq, gazetari, te cilin as tani s’e njoh dhe nuk e di se kush ishte, duket qe me qellim e ka montuar dhe keqinterpretuar pergjegjjen time, duke qene krejtesisht tendencioz.

Per ta sqaruar edhe me mire krejt kete, do te ishte mire qe gazetari ta publikoje te tere videon, dhe jo ashtu te montuar dhe me shkeputje.

Andaj, e lus gazetarin qe ta publikoje videon komplet, ku shihet qarte edhe gjestikulimi im, levizja e duarve dhe degjohet krejt ajo qe kam thene.

Konsideroj se keto montime, me qellim terheqjeje te klikueshmerise dhe te shikueshmerise, qe po behen perdite e me shume neper portale dhe media te caktuara, me qellime komerciale, po kuptohen qarte edhe nga opinioni dhe secili prej nesh.

Pra, mos montoni! Punoni! Por, punoni drejt dhe fer!

RLl

 

 

Sërish do jem kandidat për kryetar të Drenasit

Ka vetëm pak muaj që ka marr postin e të parit të Drenasit, por ende flet me energjinë e kohës së fushatës.

Teuta GASHI Intervista

Ramiz Lladrovci në një intervistë për Periksopi.com thotë se në Drenas nuk fitoi vetëm ai, por edhe PDK-ja, e madje sipas tij, vota mori edhe Kadri Veseli.

Nuk është penduar që la postin diplomatik, si i ngarkuar me punë në ambasadën e Kosovës në Shqipëri, ndërsa tani është kthyer aktiv në PDK, parti në të cilën ishte dikur madje edhe deputetët nga radhët e saj.

Lladrovci pranon se sërish do të jetë kandidat për kryetar të Drenasit, në zgjedhjet që pritet të mbahen në fund të këtij viti.

Është i bindur që do ta ketë mbështetjen e Qeverisë në projektet e Komunës, e flet edhe për premtimin e Behgjet Pacollit për ndërtimin e fabrikës së kërpudhave. Thotë se kjo e fundit ka mbetur vetëm tabelë.

Për Periskopin ai pranon se numri i të papunëve është shumë i madh në këtë komunë dhe thotë se askujt nuk i ka premtuar për ndërtimin e ndonjë xhamie.

A je penduar që e le postin diplomatik për një mandat një vjeçar në Drenas?

Lladrovci: Në asnjë rast, jam shumë i bindur se veprimi im ishte i drejtë. Këtë e thanë qytetarët gjatë zgjedhjeve, ashtu siç kishte nevojë infrastruktura e lamitë tjera që i sjellin të mira qytetarëve dhe komunës.

Pse mendon se të zgjodhën qytetarët?

Lladrovci: Sigurisht se janë shumë faktorë, por, bastioni i PDK-së rikonfirmoi fuqinë e vet, kohezionin dhe vendosmërinë për ta ndryshuar komunën e Drenasit. Qytetari ka mbamendje dhe kulturë demokratike, këtë e dëshmoi me zgjedhje. Pritjet e tij i ka vendosur te subjekti politik por edhe kandidati që e mban fjalën.

A do të kandidosh edhe zgjedhjet e ardhshme, kur dihet se mbahen këtë vit?

Lladrovci: Sigurisht, edhe kur kam kandiduar, kam proklamuar projektet e kësaj pjese të mbetur të mandatit por edhe për mandatin e ardhshëm të plotë.

A ke fituar ju personalisht në Drenas, apo PDK-ja?

Lladrovci: Të gjithë bashkë, Kryetari Veseli, dega e PDK-së dhe aktivistët e palodhshëm. Sigurisht ky kontribut yni i përbashkët e rikonfirmoi bastionin e PDK-së, vendosmëria e sinqeriteti ynë përball nevojave të qytetarëve dhe  përvoja ime me projektet konkrete të cilat morën vlerësim nga qytetari.

Cilat premtime që i ke bërë në fushatë janë realizuar, e në cilat po ke vështirësi (nëse ka vështirësi, të cilit lloj janë)?

Lladrovci: Sipas planit të parashtruar para elektoratit, jam duke i zbatuar të gjitha premtimet. Këto mund t’i vëreni në çdo veprim timin ligjor në komunë.

A keni mbështetjen e Qeverisë në realizimin e projekteve?

Lladrovci: Po, e kam mbështetjen nga të gjitha institucionet qendrore, dhe në emër të qytetarëve i falënderoj të gjitha sepse, komuna jonë, ka nevoja të shumta dhe na duhet po ashtu, mirëkuptimi i tyre për t’i realizuar.

Në çka beson konkretisht që do ju përkrah Qeveria, a do tentoni që të rritet buxheti i Komunës që drejtoni?

Lladrovci: Sigurisht, disa institucione qendrore tashmë e kanë dëshmuar përkrahjen, përkrahja është duke ardhur nga Qeveria. Presim se do të tërheqim edhe përkrahje nga drejtimet tjera, jo vetëm për infrastrukturë por edhe për arsim, shëndetësi, bujqësi, rini, kulturë, sport.

A ka të interesuar për investime në Drenas?

Lladrovci: Po, ka interesim, jemi duke finalizuar projektin e Qendrës së re të biznesit. Sigurisht mirëpresim çdo interesim edhe për fushat tjera, ne jemi të gatshëm të ofrojmë maksimumin si komunë që të bëhen investime që ndikojnë në uljen e papunësisë.

Çfarë po ndodh me fabrikën e kërpudhave të premtuar nga Behgjet Pacolli në kohë fushate?

Lladrovci: Çdo investitor është i mirëseardhur, duke vepruar në pajtim me ligjin. Sigurisht, kjo vlen edhe për Fabrikën e kërpudhave që deri më tani nuk ka asgjë më shumë se një tabelë.

A ka fabrika tjera që ka mundësi të hapen në Drenas?

Lladrovci: Po, ka mundësi, në komunën tonë ka vend jo vetëm për shërbime e tregti por edhe prodhim, mundësitë më të mira janë ato që ofron Qendra e re e biznesit por edhe në bujqësi duke qenë zonë me interes për njohësit e bujqësisë dhe ekspertët e komunës.

Një nga rastet më të përfolura kohën e fundit është falsifikimi i notave nga një mësues në shkollën e fshatit Tërdec. Ju keni premtuar se do të veproni karshi këtij skandali. Shkarkuat drejtorin e Arsimit, Sadik Tahiraj, nga kjo pozitë por e transferuat atë në një pozitë tjetër në komunë. A është kjo masa e duhur dhe e vetme që ju keni ndërmarrë ndaj kësaj çështjeje?

Lladrovci: Mirëpres veprimin e institucioneve qendrore rreth këtij rasti, nëse dikush mendon apo dyshon se nuk e kam zbatuar ligjin. Mendoj se ato që na i lejon ligji i kemi ndërmarrë. Ish drejtori është sistemuar në vendin e vet të punës nga ka ardhur si drejtor politik, konsideroj se risistemimi i tij është në pajtim me ligjin.

A i keni premtuar ndokujt ndërtimin e një xhamie?

Lladrovci: Jo, nuk kam premtuar se do të ndërtoj xhami, mandati im është të ndërtoj infrastrukturë dhe ngris cilësinë e jetës së qytetarëve pa dallim të përkatësisë fetare.

Por, sigurisht se jam shumë i interesuar që objektet fetare të bëhen sipas nevojës së qytetarëve, miratimin e tyre dhe në pajtim me ligjin, duke e ditur origjinën e investimit dhe duke marrë parasysh prioritetet e qytetarëve.

Sa të papunë janë në komunën që drejton, çfarë po bëni që të ulet numri i tyre?

Lladrovci: Numri i të papunëve për fat të keq, është i madh, mendoj se ky numër është më i madh por qytetarët nuk paraqiten në entin e punësimit.

Është folur për punësimin e disa grave në komunë. E keni bërë për shkak të gjinisë apo?

Lladrovci: Po, kam folur për barazinë gjinore dhe avancimin e tyre si menaxhere. Janë pesë drejtore të reja, me edukim adekuat dhe përvojë pozitive nga profili i tyre. Ato janë në ato pozita për shkak të aftësive të tyre, gatishmërisë për marrjen e përgjegjësisë nga ana e tyre por edhe gatishmërinë për të hapur mundësi të reja për femrat duke përfaqësuar interesin e të gjithë qytetarëve.

A jeni kthyer aktiv në PDK?

Lladrovci: Po, jam në bashkëpunim të vazhdueshëm me degën e PDK-së./ Periskopi

Bëhet trend botëror ‘forca e bën fuqinë, oooo Adriatik” (Video)

Humori që kishte shpërthyer në kohë të zgjedhjeve në Drenas në fund të vitit që kemi lënë pas, po vazhdon ende.

Periskopi.com Lajme

Tashmë kryetari i kësaj komune, Ramiz Lladrovci kishte thënë një fjali, mes shumë tjerash, me të cilën u tallën në rrjete sociale.

“Forca e bënë fuqinë, ooo Adriatik”, tashmë po merr përmasa botërore.

 

A po përdor standarde të dyfishta Ramiz Lladrovci? (Video)

4 zyrtarë të Drenasit ditë më parë u suspenduan nga vendi i tyre i punës.

Periskopi.com Lajme

Këtë vendim kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, tha se e mori pasi u kuptua se ndaj tyre ekzistojnë aktakuza për veprën penale “keqpërdorim i detyrës zyrtare”.

Dy zyrtarët, Vehbi Jashari dhe Shyqeri Bublaku, u suspenduan pasi prokuroria në qershor të këtij viti ngriti aktakuzë për keqpërdorim, përkatësisht blerjen e një kamioni për fikjen e zjarrit për komunën e Drenasit, raporton KTV.

Por njëjtë nuk ndodhi me kolegen e tyre, drejtoreshën e Shërbimeve Publike dhe Emergjencës, Hyrije Xhemajlaj Thaçi, e cila gjithashtu është pjesë e kësaj aktakuze.

Arsyetimi i zyrtarëve të Drenasit për mosmarrjen e masave ndaj saj është se pozita e Hyrije Xhemajlaj Thaçit është staf politik në komunë.

Dobra nuk përjashton mundësinë që gjatë ditëve në vazhdim, kryetari i komunës të marrë masa edhe ndaj stafit politik që kanë të ngritura aktakuza. Asambleistët e kuvendit të Drenasit po konsiderojnë se suspendimet e zyrtarëve me aktakuza nisën mbrapsht.

Xhemajlaj Thaçi, konsideron se fillimisht duhet të pritet të përfundojë i gjithë procesi gjyqësor ndaj saj, para se të merren masa nga ana e komunës.

Ramiz Lladrovci në krye të një bordi

Nga data 16 janari i këtij muaji Ramiz Lladrovci, tashmë kryetar i komunës së Drenasit do të jetë në krye të Bordit të Agjencisë për Zhvillim Rajonal – Qendër, që përfshin komunat Prishtinë, Podujevë, Fushë Kosovë, Lipjan, Shtime, Obiliq, Graçanicë dhe Drenas.

Periskopi.com Lajme

Kjo agjenci, përfshin projektet me karakter ndër-komunal dhe rajonal, si fryt i bashkëpunimit të ARDA-s me autoritetet komunale, si dhe pjesëmarrësit kyç në hartimin dhe zbatimin e politikave dhe programeve të zhvillimit ekonomik rajonal në Kosovë, transmeton gazetametro.net.

Këtë lajmërim e ka bërë vetë Lladrovci në faqen e tij në rrjetin social Facebook. Ai, shpreson për një angazhim të shtuar në këtë drejtim.

Pandeli Majko në Drenas, te Ramiz Lladrovci të cilin e quan vëlla (Foto)

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka pritur sot ish-kryeministrin e Shqipërisë, tani deputet Pandeli Majko, njofton kumtesa komunale.

Periskopi.com Lajme

 

Në këtë takim, Lladrovci ka falënderuar Majkon për vizitën dhe ka thënë se ish-kryeministri Majko ka merita shumë të mëdha për Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës.

“Falënderoj mikun tim të veçantë, për këtë vizitë, ishte dhe do të mbetet në kujtesën e gjithë shqiptarëve të Kosovës për meritat që i ka bërë sa ishte kryeministër i Shqipërisë”, ka thënë Lladrovci duke i propozuar Majkos që bizneset nga Shqipëria të investojnë në Drenas.

 

Pandeli Majko ne Drenas

Ndryshe, Pandeli Majko, në kohën e fushatës për zgjedhjet në Drenas, që u mbajtën më 4 dhjetor, kishte përkrahur Ramiz Lladrovicin.

Madje, siç raporton Periskopi Majko e quan vëlla Lladrovcin.

sdfsfsf

 

U ktheva në krahët e Kadri Veselit që ai mos ta humbiste Drenasin

Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Drenasit, nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës Naim Bazaj, i cili për 17 ditë ka lobuar si i pavarur për kryetar të Komunës së Drenasit, për shkak se nuk e kishte nominuar partia e tij, ka folur gjerë e gjatë lidhur me këtë çështje.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë e për gazetën “Bota Sot”, Bazaj ka treguar arsyen se pse kryetari i PDK-së Kadri Veseli, e zgjodhi kandidat për kryetar komune ish-ambasadorin e Kosovës në Shqipëri Ramiz Lladrovcin, e jo atë. Ai ka folur për raportet me shefin e tij, të cilin gjatë fushatës e ka krahasuar edhe me Rankoviqin, dhe poashtu për raportet me kryetarin e ri të Drenasit, Lladrovcin.

Në këtë intervistë, Bazaj është pyetur edhe lidhur me atë se a çfarë pozite i është ofruar në këmbim të kandidaturës së tij si i pavarur dhe se a do të kandidojë si i pavarur në zgjedhjet e ardhshme lokale, nëse prapë PDK-ja nuk e propozon. Gjithashtu, ai ka treguar edhe për arrestimin dhe gjykimin që i është bërë në vitin 2006 për shkak të një sasie të armatimit, që ia kishte gjetur Policia e Kosovës.

Për 17 ditë lobuat si kandidat i pavarur për kryetar të Drenasit, e pastaj u tërhoqët. Çfarë ju shtyu të merrnit një vendim të tillë?

Naim Bazaj: Është e vërtetë se kemi dalë jo unë personalisht, por komplet pjesa e cila më ka propozuar mua dhe jo vetëm bashkësia jonë, por mund të them se kanë qenë diku 27 fshatra që më kanë propozuar mua për të kandiduar si i pavarur.  Fillimisht kam qenë i nominuar nga Partia Demokratike e Kosovës, prej seksionit të nëndegëve, por mandej ata e sollën një propozim krejt tjetër, dhe për këtë arsye më është dashur për të dal i pavarur. Qëllimi ka qenë i mirë, për vendin tonë dhe të mirat e qytetarëve të Drenasit. Është e vërtetë që qytetarët duan të kenë kryetar që është autokton, që është lindur, rritur dhe jeton këtu e jo një që vjen prej tjetër vendi si zoti Lladrovci, i propozuar nga Qendra pa pëlqimin e rrethit tonë. Kjo ka qenë arsyeja fillimisht, por kemi pasur mospajtime edhe si parti këtu. Arsyeja ka qenë që shumica prej anëtarëve të kryesisë nuk kanë dashur të pajtohen me propozimin e Kadri Veselit, por në fund ne u tërhoqëm dhe u desht me e përkrah atë.

Pse sipas jush Kadri Veseli e zgjodhi për kandidat Ramiz Lladrovcin dhe jo juve?

Naim Bazaj:  Nuk është hera e parë këtu në Drenas që nuk është pyetur kurrë dega e PDK-së, pa marrë parasysh ose kryesia e PDK-së, se sikur të ishin pyetur ato nuk do të kishim shkuar në balotazh. Sikur të isha unë, ma merr mendja që do të merrja 80 për qind të votave se kam pas një mbështetje të fuqishme në Drenas.

Ka pasur zëra se në këmbim të tërheqjes së kandidaturës tuaj, juve ju është ofruar pozita e zëvendësministrit të Ministrinë e Shëndetësisë. A është e vërtetë kjo?

Naim Bazaj:  Jo, këto janë vetëm spekulime. Këto vetëm janë raportuar në media, por unë nuk kam pranuar asnjë ofertë. E pashë që definitivisht këta mund të humbnin, dhe mos të them se jo vetëm që nuk do të fitonin, por as në balotazh nuk do të mund të arrinin. Me qëllim që unë të mos bie viktimë si përçarës kryesor i territorit të Drenicës  dhe Drenasit, unë kam pajtuar dhe siç thotë populli e kam përpirë një kerr me ferra”. Nuk kam dashur që dikush të bëjë me gisht nga unë se Drenasi është përçarë dhe PDK-ja u fundos. Unë e pashë që nuk ka nevojë me u fundos PDK-ja dhe ma ka marrë mendja pas balotazhit me fuqizimin e elektoratit së bashku me PDK-në, edhe pjesa jonë dhe e tyre si një kombinim, që diku 75 përdindëshi do t’i dilte  PDK-së.

Keni deklaruar se Lladrovci është banori më i ri i Drenasit, dhe si i tillë nuk i plotëson të gjitha kriteret për të qenë kryetar i kësaj komune. Ku e mbështetni pohimin tuaj? Nëse ai nuk jeton në këtë komunë, a mendoni se do të mund të japë kontribut të mjaftueshëm për këtë vend nga Prishtina?

Naim Bazaj:  Të them të drejtën, personalisht them se në atë kohë ishim në fushatë. Gjithmonë në fushatë lejohet kapak edhe me i rrit sendet, kështu që ne ishim të arsyeshëm edhe për t’i kundërshtuar. Edhe Kadri Veseli, edhe PDK-ja në nivel qendror është zotuar se do të mbështes fuqimisht PDK-në, jo si Ramiz po komplet PDK-në në  Drenas, për t’ua kthyer borxhin qyetarëve të Drenasit. Ne mendojmë, se vlera e investimeve do të rritet për 13 milionë euro, të cilat si ka pasur kurrë Drenasi. Me mbështetjen e Kadri Veselit, disa investitorë të rinj do të vijnë për të investuar në Drenas.

Çfarë raportesh keni me Ramiz Lladrovcin?

Naim Bazaj:  Raportet me Lladrovcin i kemi pasur gjithmonë të shkëlqyeshme, edhe para se të kandidoheshim. Por, është e vërtetë se nganjëherë hidhërohesh edhe prej prindit. Thjeshtë  tash jemi duke bashkëpunuar, nuk kemi gjë të keqe në mes dhe në emër të partisë gjithmonë e mbështes dhe e përkrahi. Unë për hatër të partisë dhe krejt elektoratit që është kthyer, ishta i irrituar, por tani ato janë tejkaluar dhe jemi unikë dhe nuk do të kemi më telashe.

Ju jeni arrestuar në vitin 2006 gjatë një operacioni të Shërbimit Policor të Kosovës, bashkë me Skenderbe Hebibin e Mursel Bilallaj, për sasi të madhe armësh. A e konsideroni tani veten të pastër për punën që e bëni?

Naim Bazaj:  Unë kam qenë i akuzuar dhe jo i dënuar se shumë kush e ka keqinterpretuar. Nuk është e vërtetë që jam dënuar, por vetëm jam akuzuar, është e vërtetë që armatimi ka qenë i luftës  dhe mburrem me atë që kam pas armatim. Kjo ka ndodhur te një shok i imi Mursel Bilallaj. Por, për këtë jam i kompensuar nga gjykata dhe KGJK për të gjitha ato ditë që kam qëndruar në burg. Absolutisht nuk ka pasur asgjë dhe jam shpallur i pafajsëhm.

Gjykata e Apelit, ia konfirmoi Nexhat Demakut dhe të tjerëve dënimin me burg. Cili është komenti juaj lidhur me këtë, pasi edhe ju keni qenë pjesë e UÇK-së?

Naim Bazaj:  Ne edhe ditën kur u konfirmua aktgjykimi, kemi pasur mospajtime rreth kësaj çështje, dhe kemi vendosur që këto vendime t’i quajmë të padrejta, pasi janë dënuar pa kurrfarë baze ligjore dhe pa fakte. Disa prej tyre nuk kanë qenë në Kosovë fare dhe janë akuzuar dhe dënuar për vepra që janë bërë gjatë luftës në Kosovë.

Gjatë kohës sa bënit fushatë si i pavarur, a kishit mbështjetje të madhe nga simpatizantët në Drenas?

Naim Bazaj:  Po, unë gjithmonë kam kërkuar votat edhe në emër të PDK-së, pavarësisht se patëm mospajtime me kryetarin. Ne kemi pasur mbështetje të madhe, dhe ma merr mendja që gjithë ato fshatra e kanë parë edhe fuqinë tonë, dhe për këtë arsye, na është dashur të pajtohemi me shumë gjëra dhe m’u kthye sërish në PDK.

Si ju prisnin juve në oda dhe tubime të ndryshme të PDK-së, për fushatë elektorale në mbështjetje të Lladrovcit?

Naim Bazaj: Po, aty ku kam pasur simpatizantë më herët, na kanë pritur shumë mirë. Mund të them që fuqimisht PDK-së i është kthyer elektorati.

Për Lladrovcin keni thënë se Veseli e ka emëruar si kandidat me zarf dhe pa vendim të kryesisë së Drenasit. Ju madje edhe e keni krahasuar atë me Rankoviqin. A pendoheni për fjalët që i keni thënë?

Naim Bazaj:  Ai ka qenë një mllef i momentit. Është e vërtetë që i kam thënë se nuk po vepron mirë me propozimet që vijnë nga qendra. E mira është të pyetet gjithmonë populli se çfarë dëshiron. Nëse pranon populli, do të ishte i mirëseardhur gjithsecili. Por jo ashtu. Kemi pasur mospajtime në atë moment. Është e vërtetë që i kam thënë të gjitha ato që janë publikuar edhe në media.

Po tani, si i keni raportet me shefin tuaj, Veselin?

Naim Bazaj: Unë mirë i kam, ata që duan mire, zgjedhjet tjera vijnë shumë shpejt, kështu që besoj që mirë i kemi punët.

Duke u nisur nga raundi i parë i zgjedhjeve, në të cilin PDK-ja përveç se nuk fitoi, humbi shumë vota të simpatizantëve që i kishte në vitin 2013, a mendoni se ky subjekt do ta ketë të vështirë të fitojë edhe në komunat tjera?

Naim Bazaj:  Kjo ka qenë një test për PDK-në në nivel të Kosovës. Unë i falënderoj të gjithë qytetarët e Drenasit, që kanë dalë të qetë dhe kanë votuar pa imponime dhe zgjedhjet mund të quhen demokratike, sepse nuk është vjedhur dhe keqpërdorur asnjë votë dhe nuk ka asnjë vepër penale për të cilën është akuzuar dikush për këto zgjedhje. Kjo është për ti lavrdëruar qytetarët e Drenasit.

A do të kandidoni për kryetar të Drenasit në zgjedhjet e ardhshme lokale, edhe nëse sërish nuk ju kandidon PDK-ja?

Naim Bazaj:  Jemi në bisedime edhe z. Veseli dhe ma merr mendja që edhe PDK-ja, edhe Veseli do t’i pyesin edhe anëtarët e kryesisë, por edhe qytetarët e Drenasit dhe nuk do të ketë më propozime jashtë pëlqimit të qytetarëve të Drenasit.

Si asambleist i Kuvendit Komunal, cili është vlerësimi juaj për punën e ish-kryetarit Nexhat Demaku?

Naim Bazaj:  Kryetari i ri mund të shoh atë pasqyrën se çfarë është punuar deri më tani, por ne si asambleist, apo kryesues i Kuvendit, mundemi me i lavdëru për punën e bërë.

Cila do të ishte gjëja e parë që do të bënit, nëse do të zgjidheshit ju kryetar i Drenasit?

Naim Bazaj:  Punët e ekzekutvit dhe ato të legjislativit janë dy shtylla të ndara. Ne si legjislativ nuk mund t’i përzihemi në punë ekzekutivit. E drejtë e kryetarit është me i emëruar drejtorët, nëse dëshiron. Përndryshe, ai e ka të drejtën që brenda 10-15 ditëve t’i zgjedh ata. Kjo është kohë e shkurtër pasi janë në pyetje 10 muaj dhe mendoj, se s’mund të bëhen lëvizje kushedi sa meqë edhe buxheti ka kalur në Kuvendin Komunal, kështu që s’mund të bëhet mrekulli brenda këtyre muajve.

Për në fund, cili është Naim Bazaj, jashtë kuadrit politik?

Naim Bazaj:  Kohën e lirë zakonisht e kam të angazhuar nëpër takime me qytetarë të Drenasit, pasi gjithmonë kam qenë i afërt me ta, kam qenë mbështetës i tyre dhe më kanë përkrahur derisa unë ju kam ndihmuar. Kam menduar të jem gjithmonë siç thotë ajo fjala popullore “Një dorë në pushtet, një në milet”.

Sa jeni i përkushtuar ndaj familjes dhe si e kaloni kohën e lirë?

Naim Bazaj:  Si çdo prind mundohem të jem i përkushtuar. Unë të shoqen e kam të papunë, fëmijët i kam në studime, dy në shkollë të mesme dhe një në fakultet, kështu që duhet të jem më i afërt dhe besoj që jam. Unë nuk e humbas kohën sikur dikush që udhëton nëpër perëndim, pasi nuk i kemi ato kushte dhe nuk kemi për të bërë shpenzime të larta. Gjithmonë kohën e kaloj në fshat me familje dhe vëllezër.

A angazhoheni në punët e shtëpisë në mënyrë të barabartë me gruan tuaj?

Naim Bazaj:  Po është e vërtetë kjo, bile kur kemi shumë mysafirë, shpesh i bëjmë punët me përgjysmë dhe i ndajmë me bashkëshorten.

A keni ndonjë pasion që i kushtoni rëndësi dhe kohë të veçantë?

Naim Bazaj:  Këto ditët e ftohta kam dëshirë që t’i kaloj në gjueti. Dal shpesh në gjueti, edhe pse së fundmi, për shkak të angazhimeve politike, nuk kam mundur që t’i përkushtohem këtij pasioni.

 

Ramiz Lladrovci jep betimin të enjten

Kryetari i sapozgjedhur i Drenasit, Ramiz Lladrovci do të betohet këtë të enjte në postin për të parin e këtij qyteti.

Periskopi.com Lajme

 

“Komuna e Drenasit, fton mediat e shkruara dhe elektronike të marrin pjesë në mbledhjen inauguruese në dhënien e betimit të Kryetarit të ri të Komunës së Drenasit, z. Ramiz Lladrovci.  Betimi i Kryetarit të Komunës, do të bëhet me datën 29.12.2016 ( e enjte ) duke filluar në ora 13:00 në Sallën e Kuvendit të Komunës ( objekti i ri i Komunës, kati përdhesë )”, thuhet në një njoftim për media të Komunës së Drenasit, transmeton Klan Kosova.

Behgjet Pacolli bëri premtim elektoral, Ramiz Lladrovci nuk ia lejon ndërtimin e fabrikës në Drenas

Periskopi.com Video

Krasniqi: Ramiz Lladrovci e ka një incizim të Adem Jasharit me të cilin e shantazhon Thaçin e Veselin

Jakup Krasniqi, kryetar i Këshillit Kombëtar të Nisma për Kosovën, ka folur për një incizim të cilin e posedon Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Krasniqi, në emisionin “Politikë” në Tribuna Channel, ka thënë se Lladrovci me atë video ka shantazhuar Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin.

“Ai ka shantazhuar me një incizim të Adem Jasharit. Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli kanë qenë në armiqësi. Raportet e tyre me familjen e Adem Jasharit unë i kam balancuar. Incizimi nuk e di që çfarë është, por nuk është në favor as të Kadriut as të Hashimit”, tha Krasniqi në Politikë.

Krasniqi ka thënë se Adem Jashari ka qenë i strehuar në shtëpinë e tij.

“Është një e vërtetë e madhe se formacioni i Adem Jasharit ka qëndruar më 31 dhjetor 1991. Unë isha i burgosur politik, shpija ime ishte shumë afër rrugës dhe mund të vinte Policia serbe. Isha me një numër të madh anëtarësh e nuk mund të fshihja atë grup. Por, kah mëngjesi i asaj nate, 1 janar 1992 ka shkuar në familjen e Shaban Shalës. Por, Ademi është kthyer dhe 5-7 ditë ka qëndruar në familjen time, veç ai”, tha Krasniqi.