Koreja e Veriut teston një armë që rrëzon aeroplanët dhe raketat

Periskopi.com Lajme

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut pretendojnë se shteti diktarorial ka testuar  “një lloj të re arme që rrëzon aeroplanët dhe raketat”.

Media shtetërore “KCNA” tha të shtunën se Kim Jong Un ndoqi nga afër testin dhe tha se defektet në sistem ishin rregulluar.

Testi i ri vjen mes tensioneve të larta në gadishullin Korean dhe ndjek dënimin ndërkombëtar të disa testeve të raketave balistike.

Ekspertët thanë se disa nga pretendimet e Koresë së Veriut për sistemet anti-ajrore janë të dyshimta, raporton  “NBC News”.

“Koreja e Veriut testoi një sistemin anti-avionësh dhe sugjeroi që ato mund të godasin avionët dhe raketat balistike, por unë mendoj se ky është një ekzagjerim duke pasur parasysh nivelin e tyre të teknologjisë “, tha Yang Uk, ekspert i Shtabit të Koresë së Jugut./SYRI.net

Irani dy lëshon raketa gjatë manovrave ushtarake në Gji

Marina iraniane testoi me sukses raketat gjatë manovrave ushtarake në Gji.

Periskopi.com Lajme

“Raketa e fundit e luftanijes së quajtur ‘Nasr’ u testua gjatë manovrave detare të quajtuara ‘Velayat 95’ në ujërat në pjesën jugore të vendit”, deklaroi ministri iranian i Mbrojtjes, Hossein Dehgan, i cili theksoi se raketa kishte arritur objektivin me sukses.

“Një tip tjetër rakete e quajtur ‘Dehlaviyeh’, e drejtuar me lazer, u testua gjtihashtu me sukses”, sipas Tasnim.

Rrezja e këtyre raketave, prodhim iranian, nuk u saktësua.

Putini kërcënon Evropën: Lansohet raketa ruse, që për 13 minuta arrin Britaninë e Madhe (Foto/Video)

Presidenti rus, Vladimir Putin ka zbuluar një super armë që lë në hije sistemet mbrojtëse raketore të NATO-s, thonë ekspertët rus të raketave.

Periskopi.com Lajme

Forcat e armatosura ruse mburren se kjo raketë lëvizë me shpejtësi aq të madhe, sa që është e pamundur që ajo të shpërthehet apo rrëzohet derisa lëviz, transmeton Telegrafi.

Madje pretendohet se ajo mund të arrijë nga Kalingradi për në Mbretërinë e Bashkuar Madhe për vetëm 13 minuta, pasi që lëviz me shpejtësi prej 6500 kilometra në orë.

Detajet e kësaj arme të re eksperimentale të Kremlinit janë zbuluar nga një korporatë që merret me prodhimin e armëve të rënda.

Por prezantimi i kësaj rakete gjigante të quajtur “Object 4202”, ka nxitur dyshime rreth agresionit rus në kohën kur janë rritur tensionet mes Rusisë dhe pjesës tjetër të Evropës.

Kjo super raketë është projektuar posaçërisht që të montohet në maje të raketës së tjetër të re bërthamore të quajtur “Satan 2”, që ishte prezantuar gjatë muajit të kaluar.

“Object 4202” është lansuar mijëra milje nga një bazë ushtarake në Yasny të Rusisë në drejtim të Kamchatka, ku sipas zyrtarëve të Kremlinit testi ka përfunduar me sukses.

Kjo kokë bërthamore që është e padukshme për sistemin anti-raketor të ushtrisë amerikane, lëviz me shpejtësi aq të madhe sa që është pothuajse e pamundur të goditet apo shpërthejë derisa lëviz. /Telegrafi/

 

3-138 4-106

Raketa godet makinën bombë të ISIS-it (Video +18)

Pamje të reja të frikshme vijnë nga zona e luftës në Siri. Një video e publikuar një ditë më parë në rrjetet sociale tregon momentet kur një raketë godet dhe shkatërron një makinë bombë të ISIS.

Periskopi.com Lajme

Video e rëndë është regjistruar në Raqqa të Sirisë, shkruan Daily Star, sipas së cilës kjo video është regjistruar nga ushtarët kurdë.

Ushtarakët kanë goditur makinën rrugës kur ajo po afrohej drejt postbllokut të tyre.

 

 

Arabia Saudite shkatërroi raketën që sulmonte Mekën (Video)

Pjesëtarë të lëvizjes kryengritëse Husi nga Jemeni, të enjten kanë lansuar një raketë balistike në drejtim të Mekës, qytetit të shenjtë mysliman, ka kumtuar agjencia shtetërore saudite SPA.

Periskopi.com Lajme

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite i përfshirë në luftën e Jemenit , e ka shkatërruar raketën 65 kilometra larg Mekës dhe e ka sulmuar vendin prej nga ishte lansuar raketa, përcjell aljazzera, transmeton Koha.net

Përfaqësues nga Husi kanë sot konfirmuar lansimin e raketës balistike Burkan-1 në drejtim të Arabisë Saudite, por kanë thënë se në shënjestër ka qenë aeroporti ndërkombëtar “King Abdulaziz” në Jeddah.

Gjenerali Ahmed Asiri, zëdhënës i koalicionit, e ka akuzuar Iranin e Hezbollahun t’i përkrahin kryengritësit e t t’i trajnojnë për të përdorur teknologjinë për sulme të tilla.

Ai po ashtu ka paralajmëruar sulme hakmarrëse.

Lëvizja Husi kontrollon pjesë të mëdha të Jemenit verior përfshirë edhe kryeqytetin Sana,dhe bashkë me aleatë, është luajale ndaj ish – kryetarit Ali Abdullah Saleh.

Tensionet janë rritur pasi Saleh u rrëzua në vitin 2012 e kur në vendin e tij erdhi kryetari Abd Rabbu Mansour Hadi, të ciline përkraha Arabia Saudite.

Husi, që ka përkrahjen e Iranit ,në vitin 2014 mori kontrollin e Sanës dhe të një pjese të madhe të vendit, ndërsa Hadi iku në azil.

Në marsin e vitit 2015 lëvija nisi sulmet e para ajrore.

Afër 10 mijë veta janë vrarë që nga fillimi i konfliktit.

https://www.youtube.com/watch?v=arvgsmXZ4kc