Zyrtare: Pensionohet ish ylli i Chelsea, Milan dhe PSG

Sipas korruspodentit të Sky Sport, Paulo Freitas, qendërmbrojtësi brazilian Alex, ka publikuar vendimin e tij se është pensionuar nga futbolli aktiv.

Periskopi.com Sporti

 

Alex së fundmi ishte lojtarë i Milanit por skuadra italiane nuk vendosi që t’ia vazhdojë kontratën.

Ai ishte njohur më së shumti gjatë kohës së tij në Stamford Bridge si lojtar i Chelsea, ku kishte shënuar 11 gola në 134 paraqitje për klubin londinez.

Alex, Chelsea

 

Alex me Chelsea kishte fituar dy FA Cup, nje Community Shield dhe një titull të Premier Ligës.

‘Unë do dalë në pension, vendosa së bashku me familjen time”, ka thënë Alex për Globoesporte.

“Do të duhet të kem një operacion dhe pastaj ajo do të marrë nëntë muaj për tu kthyer përsëri. Unë thjesht nuk mund ta durojë atë dhimbje”, përfundoi braziliani.

alex-milan
Alex, sa ishte anëtar i Milanit

 

Alex zhvilloi karrierë edhe me skuadra si Santos, PSV, Milan dhe Paris Saint-Germain me të cilen kishte fituar dy titull të kampionatit francez. /Periskopi/

 

Bayern kalon me vështërsi PSV (Video)

Bayern Munich i'u është dashur të përmbys rezultatin për të arritur fitore ndaj PSV.

Periskopi.com Sporti

Bayerni u befasua nga vendasit në minutën e 14′ ku shënuan golin e avantazhit përmes Santiago Arias.

Bavarezët filluan të sulmojnë më shumë drejt portës së holandezëve ku arritën të kthejnë gjithçka në favor të tyre përmes polakut Lewandowski.

Golin e parë e realizojë nga pika e bardhë në minutën e 34′ derisa të dytën e realizojë në të 74-të’ nga një asistim i David Albas. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=j-4bu789GLg

Bayerni barazon rezultatin përmes Lewandowskit (Video)

Bayerni e ka barazuar rezultatin në 1:1 ndaj PSV Eindhoven në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Ishte Robert Lewandowski realizator, i cili shënoi në minutën e 34-të nga pika e bardhë. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=hVyEOURieKY&feature=youtu.be

PSV në epërsi prej 1-0 ndaj Bayern Munich (Video)

PSV ka kaluar në avantazh ndaj skuadrës bavareze.

Periskopi.com Sporti

Ishte Santiago Arias, i cili në minutën e 14-të kaloi skuadrën e tij në epërsi pas një goli me kokë. /Periskopi.com

https://www.youtube.com/watch?v=RuXcDxX8fWo&feature=youtu.be

Formacionet zyrtare: PSV-Bayern Munich

Skuadra holandeze, PSV do të pret skuadren bavareze Bayern Munich në kuadër të grupit D të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e drejtuar nga italiani Carlo Ancelotti pothuajse është e kualifikuar për në fazën tjetër të Ligës së Kampionëve, ku renditet e dyta me gjashtë pikë dhe nëse arrin të fitojë sonte atëherë do të sigurojë kalimin e grupit. Takimi i parë përfundoi me rezultat 4-1 në favor të bavarezëve.

PSV nga tre ndeshje ka vetëm një barazim dhe dy humbje. Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

PSV: 

ATL

Bayern Munich: Neuer; Lahm, Hummels, Boateng, Alaba; Kimmich, Xabi Alonso, Vidal; Müller, Lewandowski, Robben. /Periskopi.com