Peshq të ngordhur në oborrin e Qeverisë së Kosovës

Nën përcjelljen e audios së përgjimeve të Adem Grabovcit, iniciativa #Protestoj ka mbajtur protestën e 13-të me radhë, kundër aferës 'Pronto', raporton Periskopi.

Periskopi.com Uncategorized

Edhe pse kësaj radhe të paktë në numër, në kuadër të aktiviteteve tyre këta protestues sot formë protesta kanë zgjedhur hedhjen e disa peshqve në oborrin e Qeverisë së Kosovës.

Njëra nga organizatoret e kësaj proteste, Vlera Gjakova tha se kjo formë proteste është zgjedhur për arsye se ndërtesa e Qeverisë tani i ngjanë një akuariumi me peshq të ngordhur.

“Këto ndërtesa po duken si akuariume me peshq të ngordhur. Me peshq të mëdhenj që kanë ngordhur tash e sa kohë, moralisht dhe politikisht. E çfarë tjetër mund të presim nga një akuarium ngordhësirash, veç qelbje së kokave të tyre”, tha ajo.

Kjo iniciativë ka paralajmëruar se nga java e ardhshme forma e protestës do të ndryshojë, duke kaluar në panel diskutimi në shesh./ Periskopi

Protestoj 13  14808681_10209224296398419_527362814_o 14800847_10209224289438245_1258113169_n 14805600_10209224289318242_129590715_nProtestoj 13 14803079_10209224111433795_1417072756_o

Protestoj: PDK- Partia e Diktaturës dhe Korrupsionit (Foto)

Qytetarët e Kosovës sërish po protestojnë kundër, si e quajnë ata, sistemit politik të involvuar në krim dhe korrupsion që tashmë ka depërtuar në instancat më të larta shtetërore.

Periskopi.com Lajme

Përmes kësaj proteste qytetarët kërkojnë transparencë dhe llogaridhënie politike nga të gjithë personat e përfshirë në skandalet e përgjimeve, hetim penal ndaj tyre, si dhe kërkojnë shkarkimin e bordeve dhe rizgjedhjen e tyre, raporton Periskopi

Protesta e 12 me radhë po mbahet aktualisht tek sheshi “Zahir Pajaziti”.

Ata janë këmbëngulës se nuk do të ndalen deri në përmbushjen e kërkesave, për një shtet ligjor dhe demokratik, protestat do të zhvillohen çdo të enjte./ Periksopi

#Protestoj 12 14647296_1063697450416340_1198023361_o 14689202_1063697300416355_1731681722_o 14697156_1063697197083032_894159818_o 14689076_1063697123749706_2055917384_o 14647426_1063696907083061_833583207_o