Problemet që shkaktojnë mungesën e dëshirës për seks

Periskopi.com Shëndeti

Stresi

Disa njerëz bëjnë shumë gjëra mirë edhe nëse janë në stres. Të jesh seksi nuk është njera nga ato gjëra. Stresi në punë, në shtëpi ose në lidhje mund të jetë diçka e zakonshme tek secili.

Problemet me partnertin

Problemet me partnerin janë ndër top vrasësit e libidos. Për femra është e rëndësishme ndjenja e afërsisë dhe kjo e rrit epshin.

Të dy sekset duhet të kenë kujdes nga zënkat, komunikimi I dobët, ndjenjat e tradhtisë ose problemet me besim. Nëse ju duket e vështirë të ktheheni në gjendjen normal duhet të konsultoheni me një psikolog për çifte.

Alkooli

Një pije mund të ju bëjë të ndiheni më të hapur ndaj seksit, por shumë alkohol mund ta mpijë ndjenjën tuaj për seks. Duke qenë ju mund edhe ta shuani epshin tek partneri.

Nëse keni problem të pini më pak alkohol, kërkoni ndihmë.

Gjumë i pamjaftueshëm

Nëse dëshira juaj për seks është në zhdukje e sipër, mund të jetë që ju nuk flini sa duhet. A bini në gjumë vonë dhe zgjoheni herët?

A keni probleme gjumi si vështirësia për të fjetur apo për të qenë në gjumë? Çdo gjë që përzihet me një gjumë të rehatshëm ndikon edhe në seks. Rregulloni shprehitë tuaja të gjumit dhe nëse nuk mund t’i bëni zgjidhje vetes konsultohuni me një mjek.

Medikamentet e ndryshme

Disa medikamente e ulin dëshirën për seks, si:

Antidepresantët

Medikamentet për shtypje të gjakut

Kontraceptimi oral

Kimioterapia

Medikamentet kundër HIV-it

Ndryshimi i recetës për këto medikamente mund të ketë efekt pozitiv. Konsultoni mjekun tuaj për këtë.

Obeziteti

Nëse ju jeni mbipeshë ose obezë, shpeshherë dëshira për seks shuhet. Mund të jetë që ju uk e shijoni seksin, nuk mund të bëni atë që doni, ose keni probleme me vetbesim.

Duke punuar në atë se si ndiheni ndaj vetës mund të bëjë një diferncë të madhe.

Niveli i ulët i hormonit të testosteronit

Hormoni “T” apo ndryshe i njohur si testosterone, është burim i lipidos dhe epshit. Duke u plakut, tek meshkujt zbret niveli i këtij hormoni, jo të gjithë e humbin dëshirën për seks, por disa e humbin.

Shumë gjëra të tjera, duke filluar nga lidhjet , pasha e gjëra të tjera, ndikojnë në dëshirën e mashkullit për seks. /Gazeta Shneta

PDK-AAK- NISMA me potencial për probleme serioze të brendshme

Periskopi.com Lajme

Tash që janë numëruar mbi 99% e votave nga KQZ-ja, pritet që së shpejti të nisë numërimi i votave që ka fituar secili kandidat në listat zgjedhore. Kjo çështje duket se mund të krijojë ndërlikime brenda dy koalicioneve më të mëdha, e veçanërisht për koalicionin shumëpartiakë PDK-AAK- NISMA.

Bashkimi i shumë partive brenda një koalicioni të madh, si në rastin e PDK-AAK- NISMA dhe partitë e tjera pjesë të këtij koalicioni, mund ta vështirësojë procesin e numërimit të votave dhe të ndarjes së mandateve të deputetëve për secilën parti pjesë të këtij koalicioni.

Duhet kujtuar se kërkesa në KQZ për të lejuar nga një komisionerë shtesë për AAK-në dhe NISMËN nëpër vendvotime është paraqitur pikërisht për shkak të mosbesimit të thellë që këto parti kanë ndaj njëra-tjetrës edhe pse bëjnë pjesë në të njëjtin koalicion.

Tashmë që është bërë e qartë se koalicioni PDK-AAK- NISMA nuk ka arritur të fitojë as mandatet që këto parti kishin siguruar në zgjedhjet parlamentare 2014, tkurrja në numrin e deputetëve fitues brenda secilës prej këtyre partive ka për të qenë e ndjeshme.

Në zgjedhjet e fundit parlamentare, PDK ka patur 26 deputetë që kanë fituar më shumë se 10,000 vota, ndërsa AAK dhe NISMA kanë patur secila vetëm nga dy deputetë që kanë arritur të fitojnë në vitin 2014 mbi 10,000 vota. Duke qenë se në këto zgjedhje kanë qenë të gjithë bashkë në të njëjtën listë, vota pritet të jetë më e përqëndruar për të tre këto subjekte, që nënkupton se pragu për të fituar si kandidat brenda listës PDK-AAK- NISMA në këto zgjedhje ka për të qenë edhe më i lartë se 10,000 vota për një kandidat.

Duke u bazuar mbi rezultatet preliminare të KQZ-së, koalicioni PDK-AAK- NISMA mendohet të arrijë të fitoje në total rreth 38-39 kandidatë. Ky numër është tejet u ulët në raport me zgjedhjet 2014, dhe humbësit më të mëdhenj brenda këtij koalicioni parashikohet të jenë AAK dhe NISMA.

Kjo situatë do t’i tensiononte edhe më tej marrëdhëniet edhe ashtu të tendosura mes PDK-AAK- NISMA, dhe mund të shkaktoj parregullsi mes këtyre tre partive në procesin e numërimit që pritet të nisë për mandatet e kandidatëve për deputet.

Veselit e Lladrovcit i përmendet “Rasti Kiqina”, kërcet debati me tone të larta

Në Baicë të Drenasit sonte në kuadër të fushatës elektorale kishte shkuar kreu i PDK-së, Kadri Veseli dhe kandidati për kryetar të Drenasit, Ramiz Lladrovci.

Periskopi.com Lajme

Aty kishte filluar një debat jo fort i këndshëm nga tonet e larta që dëgjohen në një video të publikuar nga Burim Kiqina. Ky i fundit thotë se ka kërkuar drejtësi për “Rastin Kiqina”, transmeton Koha.net.

Kiqina dëgjohet duke thënë se ka dëshmitarë, kurse Lladrovci ia kthen “nuk është e ndershme prej teje”. Këto janë pak nga zërat që dëgjohen qartë, teksa Lladrovci i ofron të konsultohen kur të duan jashtë nga aty, që refuzohet nga Kiqina.

Më poshtë keni videon e publikuar nga Kiqina:

 

Bora e parë, sjell probleme në komunikacion (Foto)

Prishtinës mund të mos i mjaftojnë as tetë kompanitë e kontraktuara nga Komuna për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë stinës së dimrit.

Periskopi.com Lajme

 

Mëngjesin e sotëm, dhe ende po vazhdohet me gjendjen e tillë, reshjet e borës të intensitetit të ulët që ranë gjatë natës dhe mëngjesit të hershëm, bashkë me të ftohtin, kanë krijuar ngrica përgjatë rrugëve në qytet, e kryesisht në rrugët anësore.

Në rrugën që të qon për në Film City, shihet se nuk është hedhur as kripë, çka ka shkaktuar edhe bllokada të shpeshta të kësaj rruge në mëngjesin e sotëm. /KosovaPress/

15231614-10211267032169207-936289120-o

15302330-10211267030169157-621158261-o

15271320-10211267034409263-1288320584-o

15224675-10211267029169132-1288258468-o