Chelsea triumfon në Premierligë (Video)

Periskopi.com Sporti

Chelsea ka fituar titullin e kampionit të Ligës Premier.

“The Blues” kanë triumfuar si mysafirë të skuadrës së West Bromvich Albion me rezultat minimal 1-0, e cila gjë ka bërë që edhe matematikisht të sigurojë titullin e kampionit pasi që ka dhjetë pikë më tepër se vendi i dytë Tottenahm Hotspurs, i cili ka edhe tre ndeshje më pak.

Të besuarit e trajnerit Antonio Conte kanë dominuar gjatë gjithë ndeshjes, por që nuk kanë arritur të tundin rrjetën e skuadrës së njohur për mbrojtje të fortë WBA në 45 minutshin e parë.

Të vetmin rast që e krijoi Chelsea në pjesën e parë ishte në minutën e 33, por që nuk mundi ta shfrytëzojë këtë moment Cesc Fabregas.

Edhe në pjesën e dytë liderët aktual të ligës elitare angleze, por që arritën të tregohen të suksesshëm para portës së kundërshtarëve vetëm në dhjetë minutat e fundit.

Paraprakisht, Victor Mosses (‘47) dhe Fabregas (‘51) u shfaqën të rrezikshëm ndërsa një rast të mirë për vendasit e kishte Naser Chadli (‘73).

Por, Michy Batshuyi ka realizuar golin e epërsisë për Chelsean në minutën e 80 pas një aksioni të gjatë të londinezëve.

Deri në fund më nuk pati gola dhe kështu takimi përfundoi me rezultat 1-0.

Pas kësaj fitoreje, Chelsea mbetet në pozitën e parë me 87 pikë ndërsa WBA ka 45 sosh dhe gjendet në vendin e tetë. /Telegrafi

 

https://www.youtube.com/watch?v=_5WvjjB3mYU

Formacionet zyrtare: Everton-Liverpool

Everton dhe Liverpool sonte do të zhvillojnë derbin e xhiros në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

Evertoni është në formë para ksaj ndeshje me rivalin lokal, pasi mposhti javen e kaluar Arsenalin, duke përmbysur rezultatin nga 0-1 në 2-1.

Everotoni është në poiztën e nëntë me 23 pikë.

Liverpool mbetet të shihet se a do të vazhdojë të ndjek hapat e liderit momental Chelsea, në luftën për titull të Premier Ligës.

Liverpool në rast të fitores do të rikthejë pozitën e dytë me 37 pikë.

Këto janë formacionet zyrtare:

Everton: Stekelenburg; Coleman, Funes Mori, Williams, Baines; Gueye, McCarthy; Lennon, Barkley, Valencia; Lukaku.

Liverpool: Mignolet; Clyne, Lovren, Klavan, Milner; Henderson, Wijnaldum; Mane, Lallana, Firmino; Origi.

Ish ylli i Premier Ligës thotë se Bundesliga do të bëhet më e mira në botë

Javier Hernandez ka thurur elozhe për kampionatin gjerman.

Periskopi.com Sporti

Ish anëtari i Manchester United që nga transferimi i tij nga Premier Liga, ëshë shëndërruar një nga sulmuesit më të mirë në Bundes ligën gjermane.

Chicharito ka folur për nivelin e lojës që është duke u rritur nga skuadrat gjermane dhe beson se shumë shpejt do të bëhet kampionati më i mirë në botë.

Ndryshe, meksikani ka luajtur edhe La Liga me skuadrën e Real Madridit. /Periskopi/

 

Arsenali pëson humbjen e dytë rresht, mposhtet nga City (Video)

Vlen të theksohet se në këtë takim nga minuta e parë luajti Grani Manchester City ka mposhtur Arsenalin 2 me 1 për ta kthyer në “pozitën e zakonshme”, atë të katërtën.

Periskopi.com Sporti

“Topçinjtë” udhëhoqën të parët në Etihad me golin e Theo Walcottit në minutën e pestë. Dy golat për Cityn erdhën në pjesën e dytë. I pari shënoi Leroy Sane në minutën e 47-të, ndërsa Raheem Sterling në minutën e 71-të.

Tani City del në pozitën e dytë në tabelë me 36 pikë, shtatë më pak se Chelsea që prin i vetëm. Arsenali mbetet në kuotën e 34 pikëve në pozitën e katërt, aq sa ka edhe Liverpooli me një takim më pak.

https://www.youtube.com/watch?v=6j_XcorxlDw

Formacionet zyrtare: Manchester City-Arsenal

Manchester City e pret sonte Arsenalin për të zhvilluar derbin e javës në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

Këto janë formacionet zyrtare:

Manchester City: Bravo; Zabaleta, Otamendi, Kolarov, Clichy; Fernando; Sané, Touré, Silva, Sterling; De Bruyne.

Arsenal: Cech; Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal; Coquelin, Xhaka; Walcott, Özil, Iwobi; Sanchez. /Periskopi/

Chelsea kalon në epërsi ndaj Crystal Palace (Video)

Chelsea ka arritur të kalojë në avantazh ndaj skuadrës së Crystal Palace.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi sulmuesi spanjoll, Diego Costa i cili pranoi një harkim nga mbrojtësi Azpilicueta të cilin e konvertoi në gol për rezultatin 0 me 1. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=VuL3bo_zkyg

Notat e lojtarëve, Crystal Palace 1-2 Manchester United

Manchester Unitedi fitoi si mysafirë i Crystal Palace me rezultat 1-2.

Periskopi.com Sporti

Golat për Djajtë e Kuq i shënuan Paul Pogba dhe Zlatan Ibrahimovic, kurse për vendasti shënoi James McArthur.

Më i miri në takim ishte Paul Pogba, i cili bëri një paraqitje fantastike, kurse më poshtë keni notat e lojtarëve nga të dy skuadrat.

capture-20161214-231004

capture-20161214-231025

Notat e lojtarëve, Sunderland 0-1 Chelsea

Lojtari i ndeshjes është shpallur mesfushori spanjoll, i cili është vlerësuar me notën 8.5.

Periskopi.com Sporti

Nga startuesit te Blutë me notën me të ulët është vlerësuar Pedro (6.5).

Portieri i Sunderlandit ishte ndër më të vlerësuarit te ekipi vendas, derisa Andan Januzaj ka marrë notën 6.5.

sundeer

chelsea

Manchester United nuk lejon befasi, mposht Crystal Palace (Video)

Manchester United ka arritur të fitojë kundër Crystal Palace me rezultat 1 me 2.

Periskopi.com Sporti

Takimi filloi i balancuar për të dy skuadrat, me një luftë për kontrollim të mesfushës.

Goli i parë u shënua krejtsisht në minutën e fundit të pjësës së parë, ku shënoi francezi Paul Pogba pasi pranoi një asistim nga Zlatan Ibrahimovic.

pogba

 

Fraksioni i dytë ishte më i mirë për të dy skuadrat.

Crystal Palace filloi të sulmujë më shumë dhe e dëshironte golin më shumë se sa ekipi i Jose Mourinhos.

Golin e barazimit Palace e shënoi në minutën e 66′, pas një super aksioni të zhvilluar të cilin e përfundoi mesfushori, James McArthur për rezultatin 1 me 1.

Skuadra vendase tentoi të shënoi edhe golin e dytë, pasi që morri kontrollin e lojës për disa minuta.

Por, Manchester United nuk u dorëzua dhe arriti të shënojë golin e fitores ku përsëri ishin protagonistët Pogba-Ibra, tashmë Pogba asistoi për suedezin i cili shënoi për rezultatin 1 me 2.

ibra

 

‘Djajët e kuq’ me këtë fitore arrijnë në koutën e 27 pikëve në pozitën e gjashtë ndërsa Crystal Palace zbret një pozitë më poshtë në të 16-të me 15 pikë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=qRnl8TxGe7U&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=JbYM5Rv8ujE

 

 

Chelsea vazhdon sigurt drejt titullit (Video)

Chelsea e ka regjistruar fitoren e 13-të sezonale duke mposhtur Sunderlandin në udhëtim me rezultat 1-0.

Periskopi.com Sporti

Ishte një gjysmë e parë jo aq e lehtë për Blutë, të cilët e kishin të vështirë ta thyenin mbrojtjen e organizuar të vendasve.

Megjithatë, ata ia dolën ta gjenin rrjetën. Pedro shkoi në sulm dhe asistoi te Cesc Fabregas, i cili pas kombinimeve me Willian, ia doli të shënonte (40’).

Ky ishte goli vetëm në pjesën e parë dhe mysafirët shkuan në pushim me avantazh.

 

Fraksioni i dytë nuk prodhoi gola, ashtu që takimi përfundoi me golin e vetëm të shënuar në pjesën e parë.

https://www.youtube.com/watch?v=dgXhq-xZMwU&feature=youtu.be

Liverpool mposht Middlesbrough me rezultat të pastër (Video)

Liverpool ka arritur të fitojë si mysafir i Middlesbrough me rezultat të pastër 0 me 3.

Periskopi.com Sporti

Liverpooli ishte dominant nga fillimi i sfidës.

Goli i parë për mysafirët erdhi pasi Adam Lallana realizoi nga afërsia në minutën e 29-të, pas një krosimi të Clyne.

Me këtë rezultat përfundoi pjesa e parë.

lallana

Teksa vendasit tentuan që të afrohen te goli i barazimit, rasti u shfrytëzua nga The Reds.

Një aksion perfekt bëri që Lallana të lansojë një pasim preciz te Origi, i cili me një gjuajtje precize shënoi për 2-0 (60’).

 

Vetëm tetë minuta më vonë një mbrëmje të shkëlqyer për të e kompletoi Lallana me një tjetër gol nga afërsia, tash me Origin që ia ka kthyer asistimin për 3-0.

Deri në fund të takimit në Riverside nuk pati më gola.

Liverpooli mbetet në pozitën e dytë me 34 pikë, gjashtë më pak se Chelsea që okupon fuqishëm pozitën e parë.

https://www.youtube.com/watch?v=tw85uCwPNcQ

Barazon Crystal Palace rezultatin ndaj Man Utd (Video)

Crystal Palace ka arritur të barazojë rezultatin ndaj Manchester United në 1-1.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi McArthur pas një aksion fenomenal të Palace. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=AMhghDqkmG4

Liverpool shënon golin e tretë ndaj Boro-s (Video)

Liverpool ka shënuar edhe golin e tretë në ndeshjen e sontme ndaj Middlesbrough, për rezultatin 0-3.

Periskopi.com Sporti

Ishte përsëri mesfushori anglez ,Adam Lallana që shënoi për 0-3 dhe golin e dytë të tij personal. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=AutkEbLCuw8

Liverpool dyfishon epërsin ndaj Boro-s (Video)

Liverpool ka shënuar edhe golin e dytë në ndeshjen e sontme ndaj Middlesbrough, për rezultatin 0-2.

Periskopi.com Sporti

Kësaj radhe shënoi sulmuesi belg Divock Origi në minutën e 60’. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=zqWqHmBWsRs

Manchester United në epërsi ndaj Crystal Palace (Video)

Manchester United ka arritur të shënojë golin e parë të takimit.

Periskopi.com Sporti

Ishte mesfushori francez Paul Pogba i cili shënoi në minutën e fundit të pjesës së parë, pas një asistimi nga Ibrahimovic. /Periskopi/

Fabregas shënon për avantazhin e Chelseat (Video)

Chelsea ka shënuar golin e parë për rezultatin 0-1.

Periskopi.com Sporti

Ishte mesfushori spanjoll që shënoi golin e parë në këtë sezon për rezultatin 0-1. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=dgXhq-xZMwU

Liverpool kalon në epërsi ndaj Boro-s (Video)

Liverpool ka kaluar në avantazh si mysafir i Middlesbrough në minutën e 29’.

Periskopi.com Sporti

Golin e shënoi anglezi, Adam Llallana. Ky ishte edhe goli i parë në natën e sontme në Premier Ligë. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=ekBTojNQ5Oc

Formacionet zyrtare: Crystal Palace-Manchester United

Crystal Palace sonte është nikoqir i Manchester United.

Periskopi.com Sporti

Crystal Palace është në pozitën e 15 me 15 pikë dhe në këtë sezon ekipi i drejtuar nga Alan Pardew nuk po kalon në formën më të mirë.

‘Djajët e kuq’ janë të motivuar për këtë ndeshje sepse mposhtën Tottenham në javën e kaluar në Old Trafford.

United do të tentojë të fitojë dhe të afrohet sa më shumë kreut të tabelës pas disa dështimeve të liderve si Arsenal e Manchester City. Ekipi i Jose Mourinho është në pozitën e 6 me 27 pikë.

Vlen të theksohet se Mourinho nuk mund të llogaritë në shërbimet e Mkhitaryan i cili është i lënduar.

Takimi fillon nga ora 21:00.

Këto janë formacionet zyrtare:

Crystal Palace:

image-8

Manchester United: De Gea; Bailly, Jones, Rojo, Blind; Ander Herrera, Carrick, Pogba; Rooney, Mata, Ibrahimovic. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Sunderland-Chelsea, starton Januzaj

Sunderland e pret sonte skuadren lidere Chelsea në kuadër të javës së 16-të në Premier Ligë.

Periskopi.com Sporti

Sunderland në ndeshjen e fundit pësoi humbje të thellë si mysafir i Swansea me rezultat 3-0 por sonte do të tentojë të shënojë fitore ndaj liderit aktual, Chelsea i cili fitoi në fundjavë ndaj WBA me rezultat 1-0.

Vlen të theksohet se sonte ka startuar belgu me prejardhje nga Kosova, Adnan Januzaj nga minuta e parë.

Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

Sunderland: Pickford; Jones, Djilobodji, Kone, O’Shea, Van Aanholt; Denayer, Kirchoff; Januzaj, Borini, Defoe.

Chelsea: Courtois; Azpilicueta, David Luiz, Cahill; Moses, Kante, Fabregas, Alonso; Willian, Diego Costa, Pedro. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Middlesbrough-Liverpool

Middlesbrouh e pret Liverpoolin në ambientin e nxehtë për të zhvilluar duelin e radhës në Ligën Premier.

Periskopi.com Sporti

Liverpooli ka dy ndeshje pa fitore dhe The Reds nuk kanë disponim për të lëshuar pikë.

Por, as Middlesbrough që u mposht nga Southampton së fundmi nuk ka disponim për të lëshuar pikë, andaj do t’i bëjë konkurrencë me formacionin më të fortë Liverpoolit që ka ende mungesat e Sturridge dhe Coutinhos.

Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

Middlesbrough:

lfc

 

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, Klavan, Milner, Henderson, Wijnaldum, Lallana, Firmino, Mane, Origi