Viti 1999: Si e shpëtoi NATO pilotin e aeroplanit që u rrëzua në Serbi (Foto)

Periskopi.com Lajme
Një aeroplan i NATO-s ishte rrëzuar nga forcat serbe gjatë bombardimeve të vitit 1999. NATO kishte dërguar ekipe për ta shpëtuar pilotin, dhe e kishte arritur këtë, edhe pas përleshjeve të armatosura në tokë me serbët.

Gazeta serbe Kurir, ka siguruar tregimet e dëshmitarëve okularë për këtë ngjarje të para rreth 18 viteve.

Aeroplani luftarak amerikan me emrin F-16CG pilot i të cilit ishte komandanti aktual i forcave ajrore të SHBA-ve, Devid Godfain, nga ekipi luftarak batalioni i raketave 250 Missile Brigade PVO VJ, ishte rrëzuar në Serbi.

Aeroplani F-16CG ishte dëmtuar pasi që ishte goditur nga raketa 5V27D, me emrin “Natalia” e cila u lansua me numrin serik 13013.

Aktivitetet e NATO-s ishin ndërprerë dhe kishin filluar operacionin e shpëtimit kështu duke formuar një grup të shpëtimit të përbërë nga 10 aeroplanë F-16, 16 aeroplanë F-16CJ me mbështetje elektronike sipas sistemit PVO, 4 aeroplanë A-10 dhe 8 helikopterë AH-64 apache kundër zjarrit, si dhe 11 aeroplanë me cisterna të ujit brenda tyre, dhe në fund 2 helikopterë për shpëtim MH-53J dhe një helikopter për transport MC-130 H/P.

Identiteti dhe lokacioni i pilotit u zbuluan në orën 3:55 më 2 maj të vitit 1999, si dhe menjëherë ekipet e shpëtimit të NATO-s menjëherë kishin hyrë në hapësirën ajrore të RFJ-së. Në orën 4:40 ata kishin arritur të kontaktojnë pilotin dhe në orën 4:45 e kanë hipur atë në një helikopter kështu duke e dërguar në aeroportin e Tuzlës.

Gazeta serbe, Kurir citon dy deklarata të detajuara të dy banorëve të këtij vendi në të cilin kishte rënë aeroplani.

Aeroplani erdhi nga drejtimi i Shabacit rreth ores 2:20 të mëngjesit, fluturoi vetëm 150 metra përmbi shtëpinë time, dëgjova zërin e tij dhe gumëzhimën, mirëpo kaloi dhe pas disa minutave kam dëgjuar pemët duke u thyer dhe pastaj shpërthimin. Ishim ulur në tarracë dhe për një moment u kthyem dhe pamë aeroplanin i cili kishte rënë në pjesën tonë të pyjeve i quajtur Zhdralovac, dhe në këtë mënyrë e pamë se aeroplani9 ishte shpërbërë i tëri- e shpjegon pensionisti Milorad Marjanoviq, transmeton gazetametro.net.

Marjanoviq thotë se numër i madh i njerëzve ishin mbledhur për të marrë copa të aeroplanit. Ai gjithashtu thotë se familja e tij dhe ai vet nuk kishin mundur të flinin atë natë më nga zhurmat e njerëzve, dhe duke e pritur helikopterin i cili do të vinte për të shpëtuar pilotin.

Dëshmitari tjetër Zeljko Micic e ka përshkruar këtë moment duke thënë se e ka dëgjuar aeroplanin duke fluturuar si dhe gjithashtu e ka parë zjarrin në momentin kur aeroplani është rrëzuar dhe ka eksploduar siç thotë ai “zjarri ishte në formë të një kërpurdhe”, si dhe thotë se aeroplani kishte rënë 2 km larg shtëpisë së tij.


Miçiq thotë se pastaj ka dëgjuar helikopterët të cilët kishin ardhur për të shpëtuar pilotin, dukë thënë se njërin e kishte parë para syve dhe dy ishin prapa tij.

“Kur kanë filluar të gjujanë drejtë nesh, njëri nga ushtarët tanë ra në asfalt. E tërë kjo ndodhi pak para orës 5 së mëngjesit dhe mund të shihej gjithçka, shumë plumba më kaluan afër kokës të cilën e mbaja me dy duar. Nuk kanë dashur të gjuajnë drejt nesh, thjeshtë kanë dashur të na frikësojnë dhe të na largojnë nga vendi i ngjarjes. Ishin shumë afër meje, aq afër sa u kam parë fytyrat. Nëse me të vërtetë kishin dashur të më gjuajnë kanë mundur edhe me gurë e jo me tërë ato pushka dhe mitralozë”, shprehet Miçiq.

Ai gjithashtu thotë se pilotin e kishin gjetur dhe e kishin hipur menjëherë në njërin nga helikopterët, gjithashtu thotë se më larg qëndronin disa helikopterë të tjerë.

Familja kërkon ta lënë të vdesë, polici “jep shenja jete”! (Foto)

Vetëm pak ditë më parë, mediat ndërkombëtare risollën në vëmendje rastin e policit 43 – vjeçar nga Britania, i cili ndodhet në gjendje vegjetative prej më shumë se një viti, për shkak të një aksidenti të rëndë, që e ka lënë më dëmtime të rënda në tru.

Periskopi.com Lajme

Arsyeja ishte fakti se tashmë do të jetë gjykata ajo që do të vendosë për t’i hequr Paul Briggs aparaturat që e mbajnë ngjallë, pas kërkesës së familjes së tij për ta lënë që të vdesë.

p2

Por një specialist mbi të folurën dhe komunikimin i tha trupit gjykues se kishte ende mundësi që ai të dalë nga gjendja në të cilën ndodhet.

Mary Ankers tha se kishte përdorur një lloj aparati për t’i bërë pyetje, të cilat sipas saj ish – veterani i luftës i është përgjigjur. Ajo tha se 43 – vjeçari ishte përgjigjur me “po” kur u pyet nëse ishte duke vuajtur.

Ekspertja i tha gjykatës së në 47 seanca nga 64, ai kishte mundur që t’i përgjigjej komandave të stafit të paktën 1 herë, gjë të cilën ajo e konsideroi si përmirësim të gjendjes së tij.

Megjithatë, nga ana tjetër, një neurologe që e ka ndjekur çështjen e Briggs, tha se është nëse ai do të dilte nga gjendja në të cilën ndodhet, ka shumë probabilitet që të vuaj nga probleme të rënda konjitive dhe se ai aktualisht ishte në dhimbje të tmerrshme.

Briggs pësoi rrjedhje gjaku në tru, 5 fraktura në shtyllë kurrizore, dëmtime në organet e brendshme dhe disa dëmtime të tjera të rënda në aksidentin e ndodhur në Korrik të 2015–ës.

43 – vjeçari ndodhet në këtë gjendje prej 16 muajsh dhe bashkëshortja e tij prej kohësh tashmë kërkon që ta lënë të vdesë, sepse sipas saj, ai jeton pa arsye dhe të mbajturit atë gjallë në këtë mënyrë është torturë. /tvklan.al