Selimi nuk flet për humbjen e milionave të MCC-së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i treguan Kosovës edhe me vepër, se korrupsioni nuk është vetëm perceptim.

Periskopi.com Lajme

Miliona dollarë që Kosova pritej të përfitonte nga programi “Sfidat e mijëvjeçarit”, mund të zënë vend në shtetet e tjera në zhvillim, raporton KTV.

Zyrtarët e lartë shtetërorë prej muajsh këtë fond e kishin llogaritur si të sigurt, por nuk doli kështu.

KTV-ja ka kontaktuar edhe vetë Petrit Selimin, që është koordinator nacional i MCC-së, por ai nuk ka pranuar të flasë. Madje, nëpërmjet telefonit, tha se KTV-së nuk i beson, andaj nuk do që të flasë për këtë çështje.

Organizatat e shoqërisë civile që monitorojnë punën e institucioneve dhe alarmojnë për nivelin e korrupsionit, kanë shprehur keqardhje që Kosova nuk arriti t’i fitonte qindra miliona euro nga ky program.

Selimi i reagon zëdhënëses ruse: Kosova është më demokratike se Rusia 

 Koordinator i Zyrës së Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit të Qeverisë së Kosovës, Petrit Selimi, i ka reaguar zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova ,në Twitter, duke i thënë se bazuar në të gjitha dëshmitë, Kosova është më demokratike se Rusia. Selimi, po ashtu iu kundërpërgjigj Zakhoarovas, duke i thënë se Kosova […]

Periskopi.com Lajme

 

Koordinator i Zyrës së Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit të Qeverisë së Kosovës, Petrit Selimi, i ka reaguar zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Marija Zakharova ,në Twitter, duke i thënë se bazuar në të gjitha dëshmitë, Kosova është më demokratike se Rusia.

Selimi, po ashtu iu kundërpërgjigj Zakhoarovas, duke i thënë se Kosova është më pak kriminale, më pak e korruptuar dhe më e sigurt se Rusia, transmeton Express.

Marija Zakharova, në llogarinë e Ministrisë së Jashtme ruse në Twitter, shkroi dy statuse që i adresohen Kosovës, transmeton Express.

Ne statusin e parë shkruan: “Përpjekjet flagrante të autoriteteve shqiptare të Kosovës për konfiskimin e pronës serbe në Kosovë janë çështje e një shqetësimi të madh”.

E në të dytin: “Mungesa e ligjit dhe rendit, kriza e brendshme politike, emigrimi, të gjitha tregojnë se ‘shtetësia’ e Kosovës nuk është e mundshme”.

Ky është statusi i plotë i Selimit: “Vërtet shakaxhi? Kosova, bazuar në të gjitha dëshmitë, është më e sigurt, më pak e korruptuar, më pak kriminale, më demokratike se që Rusia ka qenë ndonjëherë.”

Thaçi shpreson se institucioni i udhëhequr nga Petrit Selimi do t’i sjell miliona Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot ekipin e Zyrës së Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit të Qeverisë së Kosovës (MCC), udhëhequr nga Koordinatori Nacional, Petrit Selimi.

Periskopi.com Lajme

Presidenti ka ofruar mbështetjen e plotë për ekipin dhe për punën e tyre që synon të sjellë dhjetëra milionë euro investime nga ky Agjencion federal amerikan.

“MCC është sukses i madh për Kosovën, vlerësim i madh për shtetin tonë”, ka thënë Presidenti Thaçi dhe ka shtuar se “suksesi juaj reflekton edhe në marrëdhëniet tona me SHBA-të”.

“Përkrahja amerikane për zhvillim ekonomik, mbrojtje të ambientit dhe sundim të ligjit është e rëndësishme për të iniciuar një cikël të ri të zhvillimit të Kosovës”, ka theksuar presidenti, transmeton “Zeri.info”.

Nga ana tjetër, Petrit Selimi, koordinator i Zyrës së Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit të Qeverisë së Kosovës ka informuar presidentin Thaçi për punën që po bën ekipi për të jetësuar prioritet e MCC-së.

“Ekipi i MCC-së në Qeverinë e Kosovës është i përkushtuar të zhvillojë projektet që do të sjellin përfitime maksimale për Kosovën”, ka thënë ai dhe ka shtuar se “falënderojmë presidentin për përkrahje të vazhdueshme të zhvillimit te programit të MMC”.

Sipas Selimit, pas identifikimit të fushave investimeve, tash do të fillohet me realizimin e projekteve konkrete të investimeve, të cilat do të ndikojnë në zhvillimin ekonomik të Kosovës.