Presidenti i Filipineve-ushtarëve: Mund të përdhunoni deri në tri femra, unë shkoj në burg për ju

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Filipineve është ndeshur me kritika të ashpra, pas një shkakaje të “pavend” për përdhunimin, me ushtarët duke nxitur edhe reagimin e vajzës së Hillary Clinton.

Duke folur në një kamp pas vendosjes së ligjit ushtarak në të gjithë jugun e vendit, ai u tha oficerëve se atyre u lejohej të përdhunojnë deri në tre femra.

Kjo ishte shakaja e dytë për përdhunimin nga Presidenti Rodrigo Duterte që prej shpalljes së kandidaturës së tij, raporton “BBC”

Vajza e Bill dhe Hillary Clinton, Chelsea, shkroi në Tëitter se “përdhunimi nuk ishte për të qeshur”.

Një grup humanitar i të drejtave të njeriut reagoi gjithashtu dukë thënë se komentimi i tij ishte “i pështirë” .

“Unë do të ha burg për ty, nëse ti përdhunoni tri gra, do të them se e kam bërë unë….,por nëse martohesh me katër, gjej vend kur te futesh “, tha zoti Duderte në atë që presupozohet të ishte një “shaka”.

Shqiptarja 15-vjeçare rrëfen si e rrëmbyen dhe tentuan ta përdhunonin

Një vajzë 15 vjeçe nga qyteti i Vlorës, ka denoncuar se tre djem kanë tentuar të fusin me forcë në makinë dhe më pas janë përpjekur të abuzojnë me të seksualisht. Ngjarja ka ndodhur më 4 janar në lagjen “24 maji”, ndërkohë që denoncimi është bërë më 12 janar, ku vajza me iniciale F.A., ka thënë se tre djemtë e kanë marrë me forcë në një automjet.

Periskopi.com Lajme

Por sipas dëshmisë së saj dhënë në polici në prezencën e familjarëve të saj, vajza është shprehur se ka arritur të largohet me vrap. Burime nga uniformat blu vajza ka dhënë me detaje përshkrimin e automjetit.

Policia e Vlorës, është vënë në lëvizje pas kallëzimit të 15-vjeçares dhe sipas kallëzimit të saj, rezulton se automjeti tip “Benz” me targa  KO 6890 B, i përket shtetasit me iniciale H.K., banues në Vlorë. Automjeti i tij, tip “Benz” është gjetur i braktisur në breg të detit në rrugën e Plazhit të vjetër.

Shtetasi me iniciale H.K., është shpallur në kërkim, pasi rezulton pronar i automjetit por mbetet hetimeve të konfirmojnë rastin e denoncuar nga vajza. Sipas grupit hetimor po hetohet pse vajza ka bërë kallëzimin pas tetë ditësh dhe nëse rasti në fjalë është i vërtetë apo diçka e ka shtyrë 15-vjeçaren për këtë kallëzim.

Ndërkohë po sipas grupit hetimor pritet të merret edhe dëshmia e pronarit të automjetit. Ndërkohë po të njëjtat burime bëjnë me dije se është e vështirë për t’u identifikuar pasi vajza ka dëshmuar se nuk njihte asnjë person në automjet. Ajo ka arrit të përshkroi disi tiparet e djemve por nuk jepen detaje për shkak të hetimeve. /Mapo.al

Dëshmia e 22-vjeçares: Ja si i shpëtova përdhunimit

Dy të rinj nga Laçi u shpallën në kërkim nga Policia e kryeqytetit, pasi dyshohet se kanë tentuar të përdhunojnë në makinë një vajzë 22- vjeçare nga Tirana.

Periskopi.com Lajme

Të dyshuarit, shtetasit Armonel Bruka, 26 vjeç, dhe Henri Talo, 25 vjeç, janë denoncuar në Komisariatin nr.3 nga shtetasja me iniciale F.L., e cila pretendon se është marrë me forcë në makinë nga dy djemtë, të cilët kanë tentuar të abuzojnë seksualisht me të, raporton “Panorama”.

Sipas deklarimeve që ka dhënë në Polici e dëmtuara, dy të rinjtë kanë qenë në të njëjtën tavolinë me të dhe disa vajza e djem të tjerë, në një lokal te Rruga e Kavajës.

Pas mesnate, kur të rinjtë kanë dalë nga lokali ku po festonin Krishtlindjet, dy të dyshuarit i janë afruar vajzës, e cila po ikte për në shtëpi në këmbë dhe i kanë ofruar ndihmë që ta shoqëronin me makinë, meqenëse ishte ftohtë.

Fillimisht vajza ka refuzuar, por djemtë e kanë ndjekur me makinë teksa ajo ecte në këmbë dhe më pas F.L. ka pranuar që të hipë në makinë me ta. Por pasi kanë ecur disa metra, ata janë futur në një rrugicë të pandriçuar mirë dhe aty kanë tentuar ta përdhunojnë shkruan Panorama.

Në atë moment 22-vjeçarja ka nisur të kërkojë ndihmë duke thirrur me zë të lartë dhe nga frika se mos i dëgjonte ndonjë kalimtar, ata e kanë zbritur në tokë dhe vetë janë larguar me makinë.

Vajza ka deklaruar se automjeti drejtohej nga Armonel Bruka, ndërsa pasagjer ishte Henri Talo, i cili ka nisur i pari që ta ngacmojë seksualisht, më pas është mbështetur edhe nga shoku.

Policia tha dje se ka referuar materialet në Prokurorinë e Tiranës dhe po punon për kapjen e shtetasve Armonel Bruka e Henri Talo, nga Laçi, të cilët dyshohet se kanë tentuar të përdhunojnë një vajzë 22-vjeçare. Deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, asnjëri prej tyre nuk është gjetur nga ana e forcave të rendit. Njëri prej të dyshuarve, Henri Talo, nuk është një emër i panjohur për Policinë.

Ky person rezulton i dënuar me 3 vite burg në muajin janar të këtij viti, pasi bashkë me një të ri tjetër po nga Laçi, shtetasin Elis Pasha, morën peng për disa orë dy studente, me të cilat kishin pasur lidhje intime, e u bënin presion, pasi nuk pranonin ndarjen. Ngjarja për të cilën akuzohen Pasha dhe Talo ka ndodhur në prill të 2015-s, kur vajzat, shoqe me njëra-tjetrën, bënë denoncimin në Komisariatin nr.6 të Tiranës.

Të dyja vajzat janë paraqitur në prill 2015 në polici, duke denoncuar dy djemtë, Pasha dhe Talo. Ato kanë rrëfyer se prej disa kohësh njiheshin me dy djemtë nga Laçi, me të cilët kanë udhëtuar dhe shoqëruar disa herë. Por pasi ishin ndarë prej tyre, më datë 8 prill 2015, janë ndodhur përsëri në shoqërinë dy djemve në një lokal në Tiranë.

Autorët u kallëzuan në Polici nga dy studentet, K.L., 23 vjeçe, nga Peqini, dhe R.Sh., 21 vjeçe, nga Korça. Vajzat pretendonin se dy të rinjtë kanë kryer marrëdhënie seksuale me dhunë, jashtë dëshirës së tyre, mbrëmjen e 21 marsit, në një motel në rrugën që lidh Vorën me Aeroportin e Rinasit. /Gazetatema.net

Dëshmia rrëqethëse e 18-vjeçares shqiptare/ U përdhunova nga djali i tezes dhe kam një fëmijë

Në fshatin Gjonomadh vjen rasti i një raporti seksual me kushërirën, ku më pas ka ardhur në jetë edhe një fëmijë.

Periskopi.com Lajme

 

Kasandra Senimllari denoncon në “STOP” faktin e rëndë, se është përdhunuar nga djali i tezes, Lisandër Lato. Vajza e vogël tre muajshe ndodhet në Shtëpinë e Fëmijës në qyetin e Korçës.

Vetë Kasandra tregon momentet kur është përdhunuar nga kushëriri i saj, që vetë ajo e konsideronte si vëlla. Ajo i ka kërkuar ta ndihmojë, pasi një djalë e ngacmonte në Facebook, por më pas ai ka zgjedhur ta përdhunojë atë.

Këtë histori nuk e vuan sot vetëm Kasandra, por edhe familja e saj dhe në të ardhmen edhe vetë vogëlushja, e cila merr kujdes në Shtëpinë e Fëmijës në Korçë.

Sa vjeç jeni?

18 vjeçe.

Është shumë e vështirë që të pyetet për këtë çfarë ty të ka ndodhur, por a mund të na tregosh?

Jam e abuzuar nga kushëriri im, emri i tij është Lisandër.

Çfarë e ke?

Djali i tezes, e kisha si vëlla. Ai ka abuzuar me mua, më ka përdhunuar dhe më ka lënë shtatzënë. Nga ai përdhunim kam lindur një vajzë.

Sa vjeçe është vajza?

Dy muajshe dhe tani bën tre. Vajzën nuk e kam me vetë e kam në Shtëpinë e Fëmijës. Personi që ka abuzuar me mua gjendet akoma i lirë. Ka qenë Dhjetor, e kam marrë kushëririn në telefon dhe i kam thënë që mund të më ndihmosh, sepse më bezdis një djalë në Facebook. Ai më ka thënë që do vij, por pak më vonë, se kam njerëz tani. Ka ardhur në darkë më ka marrë në telefon dhe më ka thënë që hape derën.

Sa ishte ora?

Nuk e di orën sa ishte.

Po familjarët ku ishin?

Po flinin. Kam qenë nga dhoma tjetër, dera ishte e blinduar dhe nuk dëgjohet. Kur kam hapur derën jemi ulur në divan dhe i kam dhënë telefonin. Ai telefonin njëherë e hapte njëherë e mbyllte. I kam thënë që mere dhe thuaji që të më lerë rehat. Jo prit më thoshte mua. Filloi të më afrohej, njëherë më prekte nga flokët, njëherë nga këmbët, pastaj e imagjinoni vetë se çfarë më ka ndodhur. Më ka mbyllyr gojën që të mos flisja. Pasi ndodhi kjo, u mata të shkoja nga dhoma e mamit që t’i tregoja për atë që më ndodhi, por sërish kthehesha se kisha frikë. Kisha frikë që nuk do të më besonin për atë që do t’i tregoja.

Po pse e ka mbajtur kaq të fshehtë dhe nuk ia ke treguar familjes?

Ai më kërcënonte, më mbante thikën në fyt. Një vëlla kam tani e kam në shkollë. Më thoshte që nëqoftëse do të tregosh do t’i pres duart, këmbët, fytin do të vras fare.”

stop3-2

Mamaja e Kasandrës tregon, se foshnjen e ardhur në jetë nuk di sesi ta thërrasë, si vajzën e vajzës apo mbesën e nipit?

Ju kur e morët vesh që vajza juaj ishte shtatzënë me nipin tuaj?

Unë e mora vesh në datën 24 Korrik. I tha vajza, ti më ke lënë shtatzënë dhe pres një fëmijë nga ty. Unë mbeta e shtangur në vënd. Ime motër thoshte, Kasandra të keqen tezja thuaj që nuk është e vërtetë.

Po fëmija ku është tani?

Në Shtëpinë e Fëmijës në Korçë. Kam vajtur e kam parë. Nuk më vjen mirë, por edhe unë jam në disa kushte që nuk kam si të bëj, keq për atë më vjen (vajzën), por edhe për të (foshnjen). Burrin se shoh dot, atë po ashtu… Jam shumë e prekur. Si t’i them unë të keqen nëna, kujt t’i them? Çupës së nipit? Deri dje unë i thoja atij të keqen tezja, tani t’i them çupës së nipit të keqen nëna? Nuk e bëj dot…”

Ndërkohë familjarët kanë kërkuar që të bëhen analizat e ADN -së, për të nxjerrë të vërtetën në dritë, por duket se do të vonojë ende. Prej 3 muajsh, foshnjes i është marrë analiza e ADN-së, por nuk rezulton kjo, edhe për babain e pretenduar.

Çfarë iu është thënë në prokurori dhe polici?

Kemi shkuar disa herë në prokurori dhe i kam kërkuar të drejtën time. Prokurorja më ka thënë që pritet ADN – ja, që të dali e drejta.

Po pse po vonon?

Nuk e di! Njëherë më thanë që ADN – ja mund të vonojë edhe dy muaj apo tre, ose gjashtë muaj. I kam shkuar çdo javë për të pyetur për ADN – në. Herën e fundit ka shkuar babai im më vajzën dhe ata i kanë thënë që nuk ka lëng. Ky lëng vjen nga Italia i kanë thënë, por vonohet. Nuk e di nëse është e vërtetë apo gënjejnë e dinë ato.

Kasandra ka tentuar dy herë të vetëvritet gjatë shtatzënisë, duke pirë medikamente të ndryshme. Ajo është paraqitur pranë Spitalit të Korçës, në Urgjencë. Por çfarë është regjistruar në këtë spital? Në fakt nuk është regjistruar asgjë.

Ndërsa kushëriri Lisandër Lato është i lirë, pavarësisht marrëdhënies incestuale me të mitur. “STOP” arriti të gjejë Lisandrin dhe ky i fundit u detyrua të pranojë raportin intim me kushërirën e mitur, por sipas tij, gjithçka ka ndodhur me dëshirën e vajzës.

Si ndodhi?

Kam kryer marrëdhënie, por jo me dhunë.

Me vajzën e tezes?

Po ashtu erdhën rrethanat.

Pra ti pranon që fëmija është i yti?

Nuk e di, nuk jam i sigurt për këtë.

Prisni ADN – në?Po.

Ju e pranoni që keni kryer marrëdhënie me të?

Po e kam pranuar që kur erdhi këtu në shtëpi me të atin. Ajo më 25 Korrik më tha mua që jam shtatzënë, se nuk dija gjë. Po të më kishte thënë që në muajin e parë mund të kisha bërë diçka, por tani çfarë ti bëj unë.

Po nëse dalin rezultatet e ADN -së që ti je babai, çfarë do të bësh?

Çfarë do bëj, unë s’kam çfarë të bëj. Jam pa punë.

Ti je edhe i martuar?

Po.

Keni pasur probleme?

Po kemi pasur se babai i saj ka kërkuar ta ndajë me mua, por çfarë faji ka ajo nga ajo që ndodhi?/ tvklan.al

E përdhunon dy herë vajzën 14 vjeçare

Një person me inicialet I.M. nga Koçani ka përdhunuar një vajzë 14-të vjeçare, ndërsa rastin e ka paraqitur dje nëna e vajzës S.M.(31).

Periskopi.com Lajme

Siç kumtoi policia maqedonase, ngjarja ka ndodhur pardje, kur I.M së pari e ka dërguar vajzën  në vendin “Gumata”  në afërsi të fshatit “Gërdovci, e ka nxjerrë nga automjeti dhe me përdorimin e dhunës e ka zhveshur dhe e ka prekur nëpër trup. Më vonë, e ka dërguar në periferinë e qytetit, ku në automjet, në mënyrë të ngjashme e ka kryer veprimin e njëjtë.

E mitura është mbrojtur dhe është munduar ta largojë I.M. njëkohësisht duke kërkuar ndihmë.

Ndërmerren masa për zbardhjen e tërësishme të rastit.