Hoti: Do t’i mundim koalicionin e natës, sikur Muhaxheri më 2013

Periskopi.com Lajme

 Kandidati i Koalicionit të partive të djathta për kryeministër, Avdullah Hoti, ka thënë të dielën në Pejë, se koalicionin e natës do t’i mundim më 11 qershor, siç i ka mundur Gazmend Muhaxheri, në zgjedhjet lokale më 2013, ku ishte koalicioni i njëjtë.

“Ne nuk shantazhohemi nga askush. Neve nuk mund të na kërcënojë e as të na frikësojë askush, me asgjë, sepse ne i kemi duart e pastra. Vetëm ne i kemi duart e pastra. Ne do ta mundim koalicionin e natës siç i ka mundur koalicionin e njëjtë Gazmend Muhaxheri në Pejë në vitin 2013”, ka thënë Hoti.

Para mijëra simpatizantëve të Pejës, Hoti ka potencuar se këto zgjedhje janë referendum për të ardhmen e Kosovës.

“Ne kërkojmë votën e qytetarëve të Kosovës, sepse kemi ekip atdhetar, kompetent dhe përfaqësues. Bashkimi ynë në këtë koalicion është natyral. Prandaj edhe programet e partive që janë pjesë e këtij koalicioni janë harmonizuar lehtësisht. Rivalët tanë nuk po ofrojnë program qeverisës, sepse përveç fjalëve koti nuk kanë asgjë konkrete për zgjidhjen e çështjeve jetike me të cilat përballen qytetarët e Kosovës”, ka deklaruar Hoti.

Ai i ka porositur pejanët dhe gjithë qytetarët e Kosovës, që mos të lejojnë që të rrezikohet e ardhmja e vendit nga koalicione dhe kandidatë që kanë probleme me personalitetin e tyre.

“Ju duhet të vendosni që qeverinë e ardhshme ta drejtojmë ne, jo ata. Institucionet e Kosovës duhet të drejtohen nga Lidhja Demokratike e Ibrahim Rugovës dhe nga partnerët e saj të koalicionit, AKR, Alternativa dhe Lëvizja Për Drejtësi”, ka pohuar Hoti.

Kryeministri dhe kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se Hoti është një politikan i mençur, i dijshëm, këmbëngulës dhe me duar të pastra.

“Profesor Hoti është një evropian i vërtetë i cili meriton të udhëheqë një Kosovë evropiane. Ai i ka të gjitha kapacitetet për të drejtuar një qeveri që e meriton vendi ynë”, ka thënë Mustafa.

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se me gjithë potencialin e tij do t’i japë përkrahje kryeministrit të ri, Avdullah Hotit.

“Ne ia kemi borxh Rugovës dhe popullit të Kosovës një lidership politik me duar të pastra, të dijshëm dhe vizionar. Ne jemi trashëgimtarët e denjë politikë të Presidentit Rugova, profesionalë dhe me duar të pastra, pa asnjë aferë korruptive dhe kriminale”, ka thënë Pacolli.

Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, pasi i ka falënderuar të pranishmit, ka shprehur bindjen se LDK dhe koalicioni i shpresës do të shënojnë fitore më 11 qershor.

“Ne, në Pejë, me besimin e qytetarëve tanë, në katër vitet e kaluara e mundëm koalicionin që sot e kemi përballë. Edhe kësaj radhe, fitorja jonë do të nisë në Pejë dhe do të shtrihet në tërë Kosovën”, ka thënë Muhaxheri.

Ai ka shtuar se ndër të arriturat kryesore të Pejës ka qenë zhdukja e zhvatjes dhe haraçit. “Patëm premtuar se do ta zhdukim zhvatjen dhe haraçin dhe e bëmë këtë, patëm premtuar infrastrukturë dhe e bëmë. I bëmë të gjitha, sepse ne jemi njerëz të punës, të besës dhe të fjalës, siç ishin themeluesit e LDK-së dhe siç janë të gjithë njerëzit e LDK-së, siç ishte Presidenti historik Ibrahim Rugova”, ka theksuar Muhaxheri, i cili e ka falënderuar edhe kryeministrin Mustafa për mbështetjen që i ka dhënë.

“Komuna e Pejës e pati ndihmën e Qeverisë Mustafa dhe ne i falënderojmë për kontributin e tyre të dhënë në zhvillimin e Pejës”, ka përfunduar Hoti.

Kryetarja e Gjakovës Mimoza Kusari Lila ka thënë se Alternativa e ka kuptuar se e vetmja alternativë për Kosovën është bashkimi i forcave demokratike të të gjitha partive bashkëkohore evropiane rreth një programi të mirëfilltë, i cili do ta kthejë timonin e zhvillimit të Kosovës në drejtimin pozitiv, i cili më 12 qershor 2017, do ta bëjë Kosovën që në ditën e 18 vjetorit të çlirimit, të festojë ditën e fillimit të epopesë së zhvillimit të Kosovës.

“Ky koalicion, përveçse e ka idenë dhe mençurinë, e ka edhe guximin e mveshur në listën e saj, të prirë nga njeriu, i cili e ka guximin, forcën dhe vendosmërinë për ta shtyrë Kosovën përpara në proceset në të cilat të tjerët e ngecën”, ka potencuar Kusari Lila.

“Sot, me Pejën dhe për Pejën flasin dhe duan të marrin merita të tjerët. Pleqnarëve të Rugovës dhe gjithë tjerëve që e kanë kuptuar rëndësinë e shtetit të zhvilluar, u them t’u mos u besojnë aspak atyre që privatizuan qindra e mijëra hektarë të tokave të Kosovës në mënyrat më të paligjshme e sot thirren në kauzën se, kinse e mbrojnë tokën e Kosovës”, ka thënë ajo.

Sipas Kusari Lila “sot kemi qenë dëshmitarë të frymës së fitores në Deçan, në Junik, në Pejë, nesër në Gjakovë dhe kjo tregon për mbështetjen që koalicioni i shpresës e ka në Dukagjin, se Dukagjini njihet për trimërinë, besnikërinë dhe mençurinë. Bashkë do ta festojmë fitoren e madhe më 11 qershor”.

Babai im ka mbrojtur kufirin me Malin e Zi

Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri tregon nëse sërish do të jetë kandidat për kryetar të Pejës, në zgjedhjet lokale që pritet të mbahen në fund të këtij viti.

Teuta GASHI Intervista

Në një intervistë për Periksopi.com, Muhaxheri ka folur për shumë çështje, mes tjerash për ndalimin e Ramush Haradinajt nga autoritetet franceze, por nuk ka pranuar të deklarohet lidhur me akuzën që Haradinaj i ka bërë atij kohë më parë.

Muhaxheri ka folur për Demarkacionin me Malin e Zi. Thotë se i interesojnë faktet që janë prezantuar dhe tregon përse ka një lidhje të veçantë dhe emocionale me atë pjesë të vendit, pra përreth kufirit me Malin e Zi.

Në intervistë ka pranuar se papunësia në këtë komunë është rreth 35 %.

Periskopi: A do të kandidosh edhe zgjedhjet e ardhshme, kur dihet se mbahen këtë vit?

Muhaxheri: Kjo është çështje që vendoset nga Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës, por unë jam i gatshëm të ju dalë përballë të gjitha angazhimeve, të cilat  më ngarkohen nga LDK.

Ky është obligim i imi personal dhe moral që të kontribuoi në këtë parti për qytetin tim.

Periskopi: Cilat premtime që i ke bërë në fushatë janë realizuar, e në cilat po ke vështirësi?

Muhaxheri: Shumica e premtimeve të programit tim qeverisës janë arritur, ose janë në përfundim e sipër, vështirësi në realizimin e programitqeverisës gjithnjë është aspekti financiar. Më duhet të ju rikujtoj që Peja ka pësuar një shkurtim esencial në buxhetin komunal.

Ky shkurtim i afrohet vlerës prej 2 milionë euro, kjo ka qenë edhe një sfidë shumë e madhe për ne, por me njohuri të mira menaxheriale dhe një staf profesional kemi arritur t’i menaxhojmë të gjitha prioritet tona.

Periskopi: A keni mbështetjen e Qeverisë në realizimin e projekteve?

Muhaxheri: Të jem shumë i sinqertë Qeveria e RKS na ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë, jo vetëm në investime kapitale direkte, por na ka ndihmuar që shumë çështje t’i avancojmë në të mirë të Komunës së Pejës.

Kjo në aspektin strategjik afatmesëm, vlen të theksohet këmbimi dhe aprovimi i projektit më të madh për Qendrën Turistike “BOREA” .

Periskopi: Në çka beson konkretisht që do ju përkrah Qeveria, a do tentoni që të rritet buxheti i Komunës që drejtoni?

Muhaxheri: Po, reformat rrënjësore që Qeveria e RKS, po ndërmerr në gjitha dikasteret pa marrë parasysh cilat kanë filluar të tregojnë rezultatin e tyre qysh tash e ky ndikim për mua do të jetë akoma më frytdhënës në muajt e ardhshëm.

Kjo do të jetë njëra nga mundësit që komunat të ngrisin akoma më shumë efikasitetin dhe efektiviteti e tyre në grumbullimin e taksave komunale.  

Periskopi: A ka të interesuar për investime në Pejë?

Muhaxheri: Fushëveprimi i udhëheqjes komunale sa i përket të interesuarve për investime është jashtëzakonisht i kufizuar për shkak te legjislacionit për qeverisje lokale, prandaj edhe interesimet që kemi ne duhet t’i orientojmë tek organet qendrore, prandaj konsideroj që kjo mangësi nëse mund ta quaj ashtu, do të rregullohet me plotësim- ndryshimet e planifikuar nga Qeveria dhe Parlamenti. Shumë shqetësime të nivelit lokal duhet të procedohen dhe përpunohen nga hartuesit e ligjeve dhe udhëzimeve administrative për ta rritur interesimin e investimeve te huaja. 

Periskopi: Çfarë po ndodh me Qendrën e Skijimit?

Muhaxheri: Për Qendrën  Turistike “BOREA” jemi në fazën e fundit të procedurave të PPP dhe presim së shpejti të pranojmë ofertat përfundimtare nga 3 operatorët e kualifikuar nga faza e parë.

Kjo është ajo çka mund të themi deri më tani.

Periskopi: Sa të papunë janë në komunën që drejton, çfarë po bëni që të ulet numri i tyre?

Muhaxheri: Papunësia ne komunën tonë shkon diku rreth 35%, gjithashtu edhe në këtë sektor nuk mund të kemi ndikim shumë të lartë, por jemi duke bashkëpunuar ngushtë që sektori privat të jetë promotor direkt.

Trendi është në rritje shumë të qëndrueshme duke e parë rritjen ekonomike të vendit në 2 vitet e fundit besoj që edhe papunësia do të filloj të zbutet dhe të ndihen efekte te qytetarët tonë.

Periskopi: Deri ku është kufiri me Malin e Zi, cilat matje i pranoni dhe a duhet Demarkacioni të kalohet në Kuvend sa më shpejt?

Muhaxheri: Kufiri me Malin e Zi tashme është ezauruar si temë shumë here, si nga Komisioni Shtetëror ashtu edhe nga Komisioni ad-hok që e ka formuar ish-Presidentja, znj. Jahjaga edhe nga komisioni tjetër për matjen e territorit i udhëhequr nga Kryetari i Akademisë zt. Islami,prandaj mua si Kryetar Komune më kanë interesuar fakte që janë prezantuar, ndërsa emocionalisht unë e ndjej veten shumë të lidhur me këtë ndarje mes tokave shqiptare pasi që edhe baba ime si i ri ka qenë pjesëmarrës në mbrojtjen e këtij kufiri.

Sa për pjesën e dytë të pyetjes tuaj se a duhet të votohet kjo është në tagrin e të zgjedhurve tonë në parlamentin e RKS, pa dallime partiake.

Kjo është një situatë tipike për kuvendaret, sepse ata janë në ato karrige për të marrë  vendime të vështira, por gjithnjë në interes të popullit dhe zhvillimit të qëndrueshëm.

Periskopi: Nëse po merreni me partinë në qendër, si po ecë koalicioni dhe a pajtoheni që të mbahen zgjedhjet në këtë vit?  A është e gatshme LDK-ja për zgjedhje këtë vit?

Muhaxheri: Mua më është besuar udhëheqja e njërit ndër qytetet më të mëdha nga LDK dhe tani jam 100% i angazhuar, që t’i përmbush detyrimet e mia si Kryetar, jam i fokusuar për nivelin lokal, ndoshta në të ardhmen do të angazhohem edhe në nivelin nacional, ku i dihet! 

Periskopi: Si e komentoni ndalimi e Ramush Haradinajt në Francë, dhe a jeni ftuar ndonjëherë në pyetje nga drejtësia për akuzën që keni prej tij?

Muhaxheri: Ndalimi i tij ëhstë në sfidë për shtetin, për Kosovën. Normalish askënd nuk e gëzon ndalimi i tij. Shpresoj që autoritetet franceze të veprojnë dhe ai të kthehet sa më shpejt në vendin e tij, te familja e tij./ Periskopi

Kryetari, më shumë i partisë sesa i qytetarëve

Dy tentime me Partinë Reformiste ORA nuk i sollën Gazmend Muhaxherit rezultatin e dëshiruar.

Periskopi.com Lajme

Por, në vjeshtën e 2013-s, ai u sfidua edhe njëherë dhe ngadhënjeu ndaj ish-kryetarit Ali Berisha (AAK), duke u ulur në karrigen e njeriut të parë të Pejës, shkruan sot “Koha Ditore”.

Tri vjet më pas, i ndodhur nën vëzhgimin e shoqërisë civile, qeverisja e Muhaxherit konsiderohet e vakët dhe larg shpresave për të cilat është votuar ai.

Veton Mujaj, drejtor ekzekutiv i organizatës joqeveritare “Syri i Vizionit” nga Peja, në një intervistë për “Kohën Ditore”, mendon se qeverisja e Muhaxherit ka shkuar në drejtim të kundërt nga ajo që është pritur dhe shpresuar. Mujaj këtë qeverisje e identifikon me nepotizëm, elemente korruptive, ndërtime pa leje, mosrealizimi i projekteve kapitale, largimi i donatorëve nga mospasja e guximit në investime.

KD: Pritjet e qytetarëve dhe shoqërisë civile në përgjithësi kanë qenë të mëdha për ndryshime me ardhjen e Muhaxherit në pushtet, i cili në fakt edhe i kishte premtuar ato ndryshime. Kanë ndodhur ato ndryshime?

Mujaj: Si kudo qytetarët me ndërrimin e qeverisë presin një avancim të caktuar në fushat ku premtohet ndryshimi bazuar në konceptin politik e zhvillimor që paraqet një ofertë politike. Në Pejë të gjitha që janë premtuar nuk kanë pasur as mundimin që të realizohen, dhe fatkeqësisht temat politike marrin drejtim të pakokë dhe pretendohet pastaj një zhvillim tjetër mbi bazën e së cilës nuk është marrë vota e qytetarit. Edhe pritjet e shoqërisë civile apo qytetarit kanë pësuar zhgënjimin.

Rreth 3 mijë pejanë kanë hequr dorë nga shtetësia e Kosovës

Qytetarët e Pejës që jetojnë në shtetet e jashtme, edhe këtë vit kanë vazhduar të heqin dorë nga shtetësia e Kosovës. Gjatë muajit janar në ofiqarinë e Komunës së Pejës, kanë paraqitur kërkesat e tyre 25 shtetas për të mos qenë më shtetas kosovarë, shkruan sot Koha Ditore.

Periskopi.com Lajme

Dorë nga shtetësia e Kosovës edhe vitin e kaluar kanë hequr mjaft mërgimtarë nga Peja. Sipas shefit të ofiqarisë në Pejë, Shefqet Thaqi, gjatë vitit 2016 shtetësinë me lirim e kanë humbur 181 persona të Komunës së Pejës, për të fituar shtetësinë e vendit ku jetojnë. Thaqi thotë se prej vitit 2009 e deri në fund të muajit janar të vitit 2017 kanë hequr dorë prej shtetësisë së Republikës së Kosovës mbi 2 mijë e 300 qytetarë të Pejës, që jetojnë në botën e jashtme, shkruan sot më gjerësisht Koha Ditore.

Serbët duan Pejën

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka folur gjatë për Kosovën.

Periskopi.com Intervista

Në një intervistë për syri ai ka folur për murin në Mitrovicë, trenin, reagimet e Kosovës, bisedimet e shumëçka tjetër, por befasoi me një deklaratë. Tha se serbët e duan Pejën.

Çim Peka: Të kthehemi tek halli jonë, Kosova. Ngjarjet e javëve të fundit janë vërtet shqetësuese dhe ngjarjet që lidhen pak ditë para inaugurimit të Trump. Serbët morën guxim, pak nga perceptimi i asaj se çfarë po thuhej mbi raportet Trump-Putin, serbët morën guxim dhe de fakto tentuan ta aneksojnë Mitrovicën sepse treni ishte motiv. A mendoni se ky rrezik kapërceu?

Sali Berisha: Jo nuk ka kapërcyer dhe ky rrezik ekziston. Mendoj se në këtë rrezik përgjegjësia e parë dhe kryesore u përket shqiptarëve. Po marr Tiranën zyrtare.

Peka: Shqiptarë, keni parasysh Tiranën apo edhe Prishtinën?

Berisha: Po flas për të dyja. Është shumë kollaj se ne e kemi këtë në Ballkan, që çdo gjë do tua hedhi të tjerëve. Vetë janë të larë dhe të pafajshëm për asgjë, çka nuk është kurrë e vërtetë. Përgjegjësitë kryesore janë gjithmonë të prekshme. Politika e Tiranë: Një ndryshim thelbësor në favor të Beogradit. Në dëm thelbësor të udhëheqjes politike të Prishtinës.

Peka: Ku e shikoni këtë Zoti Berisha?

Berisha: Sigurisht, në qoftë se ti që nuk ke asnjë problem bilateral, madhor të pazgjidhur me Beogradin, përveç problemeve që ka Kosova, shkon dhe bëhesh protagonist dhe kapërcen mbi Prishtinën dhe paraqet udhëheqjen e Beogradit ashtu sikur nuk janë, ky është shërbimi i parë i madh moral që u bën por nuk është vetëm kaq. Do t’u rrëfej një gjë interesante. Para nja 5 vitesh më vjen një mesazh nga Departamenti i Shtetit, direkt nga Sekretarja e Shtetit dhe më kërkon: A mund të bësh një deklaratë, për të mbështetu-ishin bisedimet të nesërmen në Bruksel. A mund të bësh një deklaratë më thotë? Jo i thashë, nuk e bëj. I thuaj sekretares se unë deklaratën do ta bëj pasi ata të vendosin se unë vetëm kështu i ndihmoj ata. Në qoftë se u bëj deklaratë përpara dhe shqiptarët shohin se ata janë si punë shkopi i Tiranës, ata zhvleftësohen, Beogradi merr revansh. Nuk e pata të lehtë, por i qëndrova parimit tim. Ndodhi që të nesërmen ata firmosën dhe unë e quajta jetike a historike marrëveshjen me atë mbështetjen e madhe. Po kështu në çdo rast, sepse përpjekja e Beogradit ishte e jashtëzakonshme që Kosova të futej në axhendën e diskutimeve mes Tiranës dhe Beogradit. Ne e përjashtuam atë në mënyrë kategorike. Pse? Së pari zotërit e shtëpisë janë udhëheqja politike. Së dyti, jemi në konflikt të hapur interesi, unë mbaj anën e Kosovës. S’ka diskutim ajo punë. Unë në çdo rast do mbështes Kosovën. Ky duhet të ishte qëllimi, Edi Rama e përmbysi këtë qëllim. Ka ardhur,e kam theksua dhe një herë Kiçi, a do ta presësh më tha mua? Por me një kusht që të mos përmendësh Kosovën në zyrën time. E respektoj, unë si mikpritës e prita, unë absolutisht nuk jam kundër vizitave, kam pasur ftuar presidenti Tadiç, por dihej hapur qëndrimi i Tiranës, që ne nuk diskutonim për Kosovën, ne mbështesnim Kosovën. Tani vijmë tek tjetra. E gjithë ajo që iu bë Kosovës për të treguar se nuk funksionon si shtet, ajo përbën një, ky është defaktorizimi që i bëri Rama,- ai në vetvete përbën një lloj bllokimi të neveritshëm me të cilin Serbia paraqiti Kosovën para botës në mënyrën më të shëmtuar. Do vijmë tek zhvillimi i fundit. Treni pa diskutim ishte përpjekje aneksioniste. Eci, eci aventurier. Nuk është vetëm atje. Shiko debatin në Prishtinë për shkëmbimin e territoreve. Kur, atë kohë të ka sulmuar tjetri, kur ai të sulmon , ti i jep kokën në tepsi atij dhe thuaj ti çfarë do të thotë kjo? Po pse pikërisht, unë iu them shqiptarëve, kërkesa për shkëmbime territori midis Kosovës dhe Serbisë, ka qenë kërkesa kryesore e Serbisë që paraqiste ndaj nesh dhe që ishin kategorikisht kundër dhe lobonin në SHBA për të qenë kundër. Dhe më thonin më herët pse jeni kaq kundër? Nuk kemi pse ndajmë territore, por këta verbalë, nuk e dinë. Ai synon Ibrin, ai synon Pejën.

Peka: Si e synon Pejën nga Ibri, zoti Berisha?

Berisha: Zor i madh, s’ka gjë me Ibrin ai, aty kam lind thotë. Ai po përpiqet të rikthejë Serbinë e Madhe. Asnjë gur, jo metër katror, asnjë gur nuk duhet dhënë nga territori i Kosovës. Aq më tepër kur tani ai tregon se do të sulmojë, le të sulmojë. Nuk përgatitet në këtë mënyrë. Ky është një disfatizëm i neveritshëm, i pashembullt. Çdo të thotë ajo? As edhe një gur.

Fotot që dëshmojnë se Gjiko edhe Elita Rudi janë bashkë (FOTO)

Reperi Gjiko është një nga emrat më të përmendur së fundi në showbizin shqiptar dhe krejt kjo falë lidhjes me moderatoren kosovare, Elita Rudi.

Periskopi.com Showbiz

 

Azdren Gjikolli, interpretuesi i hitit “Hajt Hajt”, , në rrjetin social “SnapChat” kishte publikuar një video ku shihet pranë prezantueses Blerona Zeqiri, por menjëherë pas disa minutave vet reperi e kishte larguar videon.

Prezantuesja e televizionit 21, ishte parë në foto teksa prek “zogun” dhe ishte komentuar negativisht nga shumë lexues në rrjetet sociale për veprime perverse.

Sipas burimeve të GazetaBlic, atë natë Blerona ishte argëtuar shumë nën shoqërinë e Gjikos, por siç duket kjo kënaqësi për prezentuesen ka zgjatur vetëm disa minuta, sepse po sipas këtij burimi djaloshi nga Peja, ishte larguar nga lokali atë natë dhe e kishte lënë të vetmuar punëtoren e televizionit 21.

GazetaBlic ka hulumtuar dhe ka ka gjetur edhe disa detaje interesante që reperi nga Peja, vazhdon të dashurojë çmendurisht moderatoren Elita Rudi.

Madje vet reperi jo rrallë herë i shkruan edhe komente në profilin privat të moderatorës se “Elite Zone”.

tik1-1-209x300

 

 

 

 

 

 

 

 

A po këndellet futbolli kosovar? Këtij futbollisti i ofrohet pagë marramendëse

Besa e Pejës prej javësh synon të ‘bombardojë’ në afatin kalimtar të dimrit, për të sjellë sulmuesin e mirënjohur, Labinot Osmani.

Periskopi.com Sporti

Gazeta Olle mëson se pejanët i kanë ofruar 20 mijë euro sulmuesit vushtrrias të Prishtinës, përfshfirë në këtë shumë edhe pagat që do të merrte për një kontratë njëvjeçare.

Osmani nuk kaloi momente të mira tek Prishtina në vjeshtë, duke qëndruar shumë herë edhe jashtë përfshirjes në protokoll.

Kjo është ora kur zhvillohet derbi i madh Sigal Prishtina-Peja

Sonte zhvillohet derbi i madh i basketbollit kosovar ndërmjet Sigal Prishtinës dhe Pejës.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja që zhvillohet në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, fillon në ora 19:00.

Vendësve iu duhet fitorja patjetër, pasi që Peja momentalisht është në vendin e parë.

Punimet e ndryshme nëpër rrugët e Pejës po i kushtojnë “Hidrodrinit”

Në disa pjesë të Pejës po kryhen punime të ndryshme, duke mos kursyer as shkatërrimin e infrastrukturës me kanalet që po hapen.

Periskopi.com Lajme

E nga këto gropime më së shumti po pëson rrjeti i gypave të ujësjellësit. Të gjitha këto dëme, siç thonë në Ujësjellësin e Pejës, po shkaktohen nga hapjet e pakujdesshme të kanaleve me buldozerë, pavarësisht se shumica e operatorëve i kanë marrë në “Hidrodrin” hartat informuese për shtrirjen e rrjetit të ujësjellësit, shkruan Koha Ditore.

E pasi i hapin kanalet po i lënë gypat e ujit të lirë e të ekspozuar pa asnjë mbrojtje derisa operatorët po i kryejnë punët e veta. Të gjitha këto dëme e prishje, siç thotë drejtori i ujësjellësit për Pejën, Lulzim Pupovci, po i kushton arkës së “Hidrodrinit”.

Peja dhe Prishtina luajnë sot kundër këtyre skuadrave në FIBA Europe Cup

Dy ekipet më të mëdha të basketbollit në Kosovë, Prishtina dhe Peja sonte vazhdojnë me ndeshjet e radhës në "FIBA Europe Cup".

Periskopi.com Sporti

Derisa Prishtina e pret në shtëpi ekipin turk, Demir Insaat me fillim nga ora 18:30, Peja gjithashtu do të jetë nikoqire e ekipit rumun Cluj, në përballjen që do të zhvillohet nga ora 19:30 në palestrën “Karagaçi”, shkruan Sportali.net.

Prishtina ishte mposhtur me rezultat të thellë 100:58 si mysafir i Demir Insaat në Stamboll, në takimin që u zhvillua në kuadër të Grupit H.

Gjasat që prishtinasit të vazhdojnë tutje në fazën e radhës në “FIBA Europ Cup” janë minimale, pasi kryeqytetasit nuk kanë shënuar asnjë fitore deri tani.

Derisa Peja i ka punët pak më mirë pasi ka një bilanc prej 2 humbjeve dhe 1 fitoreje, dhe takimi i parë kundër Cluj, kishte përfunduar me fitoren e kësaj të fundit me rezultat 85:76. 

Prishtina dhe Peja sonte me sfida të vështira

Sigal Prishtina e Peja ndodhen para sfidave të vështira të radhës. Të dy skuadrat kosovare, të mërkurën, do të jenë mysafire në xhiron e tretë të FIBA Europe Cup dhe të dyja kanë përballë ekipe që llogariten favorite të mëdha, por edhe ato kanë shpresat e tyre.

Periskopi.com Sporti

Sigal Prishtina është mysafire e ekipit nga Rusia, Enisey, që është lider i Grupit H me dy fitore në po aq ndeshje, ndërkohë Peja do të përballet me skuadrën turke Gaziantep në kuadër të Grupit G, shkruan sot Koha Ditore.

Sigal Prishtina është e fundit në grup pas humbjeve nga Demir Insaati dhe Rilski Sportist, kurse Peja ka një fitore e një humbje, sikurse edhe kundërshtari i saj i radhës. Në grupin e Pejës prin Cluji rumun, që mposhti atë në sekondat e fundit javë më parë.

Prishtina luan ndeshjen në orën 13:10, kurse Peja në orën 17:00.
Trajneri i Sigal Prishtinës, Jeronimo Sharin, ka pranuar se ekipin e tij e pret një ndeshje jashtëzakonisht e vështirë.

Ky është çmimi i biletave për ndeshjen Peja-AEK Larnacad

Skuadra e Pejës do të debutojë në shtëpi në FIBA Europe Cup ndaj skuadrës AEK Larnacad.

Periskopi.com Sporti

Drejtuesit e klubit pejan kanë vendosur që çmimi i biletave të jetë vetëm dy euro shkruan GazetaOlle.com

Të kujtojmë që interesimi për këtë takim është shumë i madh.

Ramiz Kelmendi tash tregton lirshëm, kolegun e partisë e ka kryetar

Lajmin për aderimin zyrtar të deputetit të Kuvendit të Kosovës e ka konfirmuar sekretari i Degës së LDK-së në Pejë, Engelbert Zefaj.

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ramiz Kelmendi sot pasdite zyrtarisht ka aderuar ne Lidhjen Demokratike të Kosovës.

Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com, sekretari i Degës së LDK-së në Pejë, Engelbert Zefaj.

Po ashtu, në rrjetin social “Facebook”, vetë Ramiz Kelmendi  ka postuar një fotografi me kryetarin e Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri dhe stafin e tij, ku edhe ka konfirmuar aderimin në LDK.

“Një foto me kryetarin e Pejës dhe stafin e tij, njëkohësisht ju informojë që nga sot do jem pjesë aktive e LDK-së”, thuhet në postimin e deputetit Kelmendi.

Ditë me parë, tashmë ish-deputeti i pavarur, Ramiz Kelmendi në prononcim për KALLXO.com ka konfirmuar përafrimin e tij me subjektin e LDK-së.

Suspendohet Karagaçi dhe Peja gjobitet me mbi 2 mijë euro

Fitorja e skuadrës së Pejës në superderbi ndaj Sigal Prishtinës i ka kushtuar 2 mijë e 150 euro dhe një ndeshje moslojë në terrenin vendas.

Periskopi.com Sporti

Ky është njoftimi që e ka lëshuar Komesari i Garave të Superligës sot, në Informatorin e dytë të stinorit.

“Gjatë pushimit në mes të çerekuttë katërt dhe vazhdimittë lojës, nga hudhjet e shikuesve që kanë qenë mbi bankën e KB Prishtinës, është gjakosur në kokë ndihmës trajneri i ekipit mysaÖr, Albert Sylejmani, ndërsa gjyqtarët kanë marrë vendim që ajo pjesë e shikuesve të largohet nga palestra.

Për këtë, konform nenit 49.9 të Propozicioneve të Garave KB Peja dënohet me €2.000,00 (dy mijë euro) dhe me një ndeshje moslojë si vendas,” ka shkruar njoftimi i sotëm në faqen zyrtare të FBK-së.

Për më tepër, edhe për shkak të lëshimit në organizim të ndeshje, KB Peja, konform nenit 48.17 të PG gjobitet me 150 euro tjera, ka shkruar ky njoftim.

Sipas dënimit të terrenit, Peja do të duhet që ndeshjen e xhiros së katërt ndaj Kerasan Prishtinës ta zhvillojë jashtë qytetit, pasi që në xhiron e tretë është mysafire e Trepçës.

Në anën tjetër, nga superderbi, prej lojtarëve është gjobitur vetëm Granit Rugova i Prishtinës, me 50 euro për shkak të gabimit teknik. Peja e Ötoi superderbin ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 81-73 dhe atë vetëm pas vazhdimeve.

Peja ka bilanc 2-0 pas dy xhirove të para, ndërsa Sigal Prishtina 0-2.

Peja fiton dramën ndaj Prishtinës

Klubi basketbollistik Peja ka bërë një rikthim sensacional në derbin kryesor kundër Sigal Prishtinës duke fituar në palestrën “Karagaçi” me rezultat 81-73.

Periskopi.com Sporti

Skuadra mysafire ishte më e mirë në çerekun e parë, të cilin e mbylli me epërsi prej 12 pikësh (8:20).

Me mbështetje të madhe të tifozëve, vendasit u përpoqën të ktheheshin në fraksionin e dytë, por vizitorët nuk lëshonin pe.

Sidoqoftë, pejanët ia dolën që ta ngushtonin rezultatin dhe pas pjesës së parë ishin prapa tetë pikë (24:32).

Sensacional ishte rikthimi i nikoqirëve në çerekun e tretë, në të cilin arritën në një moment që ta barazonin rezultatin (36-36) dhe pastaj për herë të parë kaluan në epërsi (43-41).

Pas disa barazimeve të disahershme, pjesëloja e tretë u mbyll me rezultat 48:47 dhe ky ishte çereku i parë të cilin Peja e përfundonte me avantazh.

Në dhjetëminutëshin e fundit, basketbollistët e ekipit vendas vazhduan të ishin më të përqendruar dhe pos që e ruajtën epërsinë, edhe e rritën shumë atë.

Mirëpo, kur besohej se pejanët e kishin në dorë fitoren, ata dështuan në disa raste dhe Prishtina kaloi në epërsi duke e bërë sërish dramatik fundin e derbit.

Në sekondat e fundit rezultati u barazua dhe koha e rregullt përfundoi me rezultat 67:67 duke bërë që ndeshja të shkonte në vazhdime.

Në vazhdime, Peja u tregua skuadër shumë më e fortë dhe arriti që t’i gëzohet fitores me rezultat 81-73.

Kjo ishte fitorja e dytë sezonale e Pejës që e ka nisur më së miri garën për ta kërkuar titullin e Superligës së Kosovës në basketboll, derisa Sigal Prishtina e ka regjistruar humbjen e dytë.

Sot zhvillohet derbi i madh në basketbollin kosovar

Kryendeshja e xhiros së dytë në Superligën e Kosovës në basketboll do të zhvillohet të shtunën në “Karagaçi” me fillim nga ora 19:30, ku Peja është nikoqire e Sigal Prishtinës.

Periskopi.com Sporti

Verdhezinjtë e kanë nisur edicionin e ri në mënyrën më të mirë të mundshme, ku së pari kanë triumfuar në xhiron e parë ndaj Golden Eagle Yllit në Therandë, ndërsa së fundi kanë shënuar fitore edhe në Sigal Uniqa Ligën Ballkanike (BIBL) kundër Feni Industries në “Karagaçi”.

Ndërkaq e njëjta gjë nuk mund të thuhet edhe për bardhekaltrit, të cilët e kanë filluar edicionin e ri në elitën e basketbollit kosovar me humbje nga Bashkimi në Prizren, si dhe në kuadër të BIBL-it kanë pësuar disfatë nga Beroe në Stara Zagora të Bullgarisë.

Por pavarësisht këtij starti të dobët të Prishtinës, ndeshja që do të luhet nesër në Pejë pritet të jetë e fortë dhe me rivalitet të madh.

Ndërkohë në xhiron e dytë të Superligës, Trepça udhëton në Therandë për t’u ballafaquar me Golden Eagle Yllin, kurse Bashkimi është mysafire e Kerasan Prishtinës, si dhe Vllaznimi është nikoqire e Rahovecit.

E shtunë

Kerasan Prishtina – Bashkimi 13:00

Golden Eagle Ylli – Trepça 19:00

Peja – Sigal Prishtina 19:30

E martë

Vllaznimi – Rahoveci 19:00

Skandaloze: Mishtoret në Pejë u kërkuan pronarëve t’ua blejnë lopët e ngordhura

Një pronar i disa lopëve në Pejë ka shprehur se pasi lopët i kishin ngordhur nga sëmundja gungore ishte kontaktuar nga pronarë të mishtoreve të cilët dëshironin t'i blinin lopët me çmim të arsyeshëm. Sipas tij ata kanë ofruar 200 euro për një lopë të ndordhur.

Periskopi.com Lajme

Personi në burime anonimiteti ka thënë për Indeksonline se pasi i ka ngordhur lopa, ai është kontaktuar nga dy pronarë mishtoresh të cilët i kanë ofruar nga 150 deri në 200 euro për blerjen e lopës së ngordhur.

“Kur e morën vesh se lopa më ka ngordhë, më telefonuan për ta shitur. Njëri më tha ta shes për 150, ndërsa tjetri 200. E refuzova sepse ato të holla nuk të nevojiten asgjë kur dikë e merr në “qafë” ka thënë personi në fjalë.

Në anën tjetër, Agjensioni i Ushqimit dhe Veterinës nuk ka njohuri për këto raste për shkak se vetë pronarët nuk i kanë lajmëruar rastet në institucionin adekuat. Lamir Thaçi, zyrtar për informim në AVUK  ka thënë se nuk ka ndonjë informacion për këtë, ndërsa ka jepur informacione nga sëmundja gungore dhe procesi i vaksinimit.

“Tani ka përfunduar vaksinimi i kafshëve, e po ashtu edhe rastet e paraqitjes së sëmundjes janë në rënie, dhe është zvogëluar numri i ngordhjeve. Vaksinimi i gjedheve është bërë në tërë territorin e vendit. Kur kafsha vaksinohet pas afatit kohor të efektit dhënë nga prodhuesi i vaksinës kafshët imunizohet dhe nuk ka mundësi të ketë ngordhje. Në rastet kur kafsha është në periudhën e inkubacionit e cila nuk tregon shenja të sëmundjes, dhe pas disa ditësh mund te shfaqen shenjat klinike te sëmundjes, në këto raste mund të ketë ngordhje. Gjate vizitave të fermave nga doktorët e mjekësisë veterinare kafshët te cilat janë vaksinuar kane qene ne gjendje të mire shëndetësore” ka thënë Thaçi

Nesër fillon Liga Ballkanike për Sigal Prishtinën, Bashkimin dhe Pejën

Ekipi debutues nga Kosova në Ligën Ballkanike këtë stinor, Trepça, hapi me disfatë stinorin e ri, duke u mposhtur nga Tirana mbrëmë në “Asllan Rusi”.

Periskopi.com Sporti

Skuadrat tjera kosovare Sigal Prishtina, Peja dhe Bashkimi, ia nisin stinorit nesër mbrëma (e mërkure).

 

Prej tyre, vetëm Peja është vendase, ndërsa Sigal Prishtina e Bashkimi janë mysafire. Peja pret ekipin e fortë maqedonas, Feni Industries në “Karagaç” (19:30) që do të jetë edhe dueli i parë i verdhezinjëve para shikuesve të vetë këtë stinor (në Superligë Peja ia nisi si mysafir ndaj Yllit).

 

Sigal Prishtina udhëton në Bullgari, ku do të ndeshet ndaj Beroes (17:00), ndërsa Bashkimi në Maqedoni, ku takohet me Kozuvin (19:00).

 

Sonte luhet vetëm një ndeshje në BIBL, ndërmjet Kumanovës dhe Teodos

Spitalin e Pejës e merr uji (Video)

Në një video që ka publikuar një qytetarë i Pejës, N. H., në rrjetin social Facebook shihet se pas të reshurave të shiut Spitalin Regjional të Pejës, gjegjësisht Repartin e Internos, ku janë të shtrirë pacientë me sëmundje të zemrës, i ka marrë uji.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij kjo ndodhë për herë të dytë brenda gjashtë muajsh.

“Në këtë repart janë dhënë hiç më pakë se 100 mijë euro në emër të riparimit apo intervenimit në pranverë, ndërsa tash pacientët i merr uji!!!”, shkruan Haxhosaj.

 

Sigal Prishtinës i hiqet ndalesa e transfereve, Peja në pritje

Kampioni aktual i Kosovës, Sigal Prishtina do të mund t'i regjistrojë të gjitha transferet e paralajmëruara për edicionin 2016/17, pasi FIBA ka hequr ndalesën e transfereve të shqiptuara ndaj këtij klubi në korrik të këtij viti.

Periskopi.com Sporti

Sigal Prishtina për shkak të dy lëndëve të humbura në Tribunalin e Arbitrazhit në Basketboll (BAT), e ka pasur të ndaluar transferimin e lojtarëve.

Në saje të angazhimit të kryesisë së klubit dhe krerëve të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), klubi ka arritur ti kryejë obligimet dhe tashmë me përbërje të plotë mund të paraqitet në garat vendore dhe ndërkombëtare.

Ndalesë të transfereve, të shqiptuar nga BAT ka edhe Peja dhe ky ekip është në fazën përfundimtare të negociatave për kryerje te obligimeve dhe heqje të ndalesës së transfereve.

FBK është në pritje edhe të konfirmimit për KB Peja para se të bëjë regjistrimin e lojtarëve që ky ekip i ka lajmëruar si transfere për edicionin 2016/17.

FBK vazhdon të jetë në dispozicion të klubeve dhe njëkohësisht falënderon Sigal Prishtinën e Pejën dhe organet përkatëse të FIBA-s për sjellje profesionale dhe qasje konstruktive deri më tani dhe presim që klubet tona të shmangin situatat e këtilla në të ardhmen.