KQZ shtyn sërish afatin për listat e PD-së

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shtyrë sërish afatin për dorëzimin e që listat e kandidatëve për deputetë të Partisë Demokratike.

KQZ u mblodh sërish pasditen e sotme pasi i la afat dje 24 orë PD-së që të dorëzonte të plota listat. Por, sërish PD nuk i dorëzoi as sot.

Në kushte të tilla, KQZ vendosi që afati i fundit për dorëzim të jetë nesër në orën 09:00.

Listat e Partisë Demokratike kanë pasur parregullsi pasi nuk ishin të plota me emrat e kandidatëve dhe nuk ishin shoqëruar me formularin e dekriminalizimit. /albeu.com/

Helmimi/ Dëshmia e militantit: Kur mori fjalën Basha u hodh pluhur nga…

Periskopi.com Lajme

“Është hedhur pluhur në distancë 4 metra larg podiumit nga ana e Kryeministrisë në drejtim të Kontrollit të Lartë të Shteti”.

Kështu pohon një prej pacientëve të paraqitur në pavijonin e Okulistikës në QSUT. Në intervistën dhënë për “Panorama”, 35-vjeçari nga Tirana, me inicialet B.K., pohon se pluhuri ka nisur të hidhet gjatë kohës që në podium ishte ngjitur për të mbajtur fjalën kryetari i opozitës Lulzim Basha.

Por duke menduar se tymnaja e krijuar ishte për efekt fushate, nuk i ka dhënë rëndësi.

Keni qenë pjesë e mitingut të Partisë Demokratike dje. Sa larg podiumit ishit?

Kam qenë dy metra larg podiumit.

Kur nisën shqetësimet e para?

Pak orë pas mitingut, rreth orës 10 të darkës. Kam pasur dhimbje të mëdha tek sytë, irritim të qepallave dhe dhimbje koke.

Në urgjencë, kur u paraqitët?

Nuk e kuptova menjëherë. Mendova se ishte diçka kalimtare dhe nuk i dhashë tepër rëndësi. Por gjatë ditës së sotme, kur pashë ata që po ndodhte, kuptova se nuk ishte rastësore. Erdha që të vizitohem. Na dhanë mjekimin dhe u ktheva në shtëpi. Prej merakut jam rikthyer sërish.

Çfarë thanë mjekët kur ju vizituan? Nga se mund të jetë shkaktuar?

Nuk e kanë përcaktuar nga se është shkaktuar. Dëmtimi që kam pësuar është i dukshëm, por janë të paqarta shkaqet.

Ju keni dyshime?

Mbaj mend diçka, por nuk i kam dhënë rëndësi. Është hedhur pluhur në distancë 4 metra larg podiumit nga ana e Kryeministrisë në drejtim të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Mendova se ishte për efekt fushate, pra diçka festive, ndaj nuk i dhashë rëndësi. Më pas e bëra lidhjen.

Kur ndodhi kjo?

Në momentin që mori fjalën kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Personat e tjera me të cilët ishit të shoqëruar, a kanë pasur shqetësime të ngjashme?

Në dijeninë time janë dy-tre persona që janë hasur me simptoma të ngjashme.

Flet Ferid Agani, tregon a do të jetë në listë për deputetë ose jo

Periskopi.com Lajme

Akuzat e rënduara mbi ish Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Ferid Aganin, për keqpërdorimet në rastin “Stenta”, kanë detyruar Aganin të tërhiqet nga gara për deputetë.

Lajmi është bërë i ditur nga vet Agani, përmes një postimi në llogarinë personale.

Agani ka shkruar se ka vendosur që të mos i shfrytëzoj të drejtat për të kandiduar për deputetë, me kandidatët tjerë, në situatën ku sipas tij me akuza të pabazuara është hedhur hije mbi figurën e tij publike.

Ish ministri ka përmendur edhe kohën kur është larguar nga post që mbante përshkak të njejtave akuza.

Postimi i plotë i Aganit:

Zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 11 Qershorit janë njëlloj me rëndësi të jashtëzakonshme për Republikën tonë të re dhe të ardhmen e çdo qytetari të vendit. Pas më shumë se një viti të stagnimit në rrugën e shtëndërtimit sipas agjendës Europiane dhe Euro-atlantike është e domosdoshme që të gjitha subjektet politike tu’a dëshmojnë qytetarëve dhe gjithë bashkësisë ndërkombëtare e në veçanti miqëve tanë të dëshmuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkësisë Europiane se kanë vendosmëri dhe përkushtim të paluhatur që angazhimin e mëtutjeshëm në arritjen e objektivave strategjike shtetërore ta mbështesin mbi standardet më të larta politike ndërkombëtare.

Mbështetur mbi këto parime kam vendosur që të mos i shfrytëzojë të drejtat e mia kushtetuese dhe ligjore për të garuar i barabartë me kandidatët e tjerë për postin më të nderuar të përfaqësuesit të popullit në situatën kur me akuzë plotësisht të pabazuar dhe të padrejtë është qitur hije mbi figurën time publike politike. Janë këto të njejtat parime që më kanë shtyrë që vitin e kaluar, menjëherë pas ngritjes së kësaj akuze, si shprehje e përgjegjësisë sime publike ndaj qytetarëve të vendit e me qëllim të lirimit të plotë të hapësirës për proces të drejtë gjyqësor pa asnjë presion të kërkojë lirimin nga detyra e Ministrit në Qeverinë e Kosovës, duke e rikonfirmuar me këtë përkushtimin për ndërtimin e shtetit të së drejtës si dhe të vërtetën shumë herë të provuar se anëtari i Partisë së Drejtësisë me asnjë çmim nuk bënë tregëti me vlerat etike dhe morale që janë të domosdoshme për ushtrimin e postit shtetëror.

Të dashur bashkpartiak dhe mbështetës të Partisë së Drejtësisë, Kërkojë mirëkuptim që me këtë ju kam privuar nga e drejta që duke votuar për Kryetarin e Partisë së Drejtësisë në garën për deputet në Kuvendin e Kosovës të votoni vlerat e programit politik të PD-së, dhe njëkohësisht Ju lus që ta bëni këtë duke mbështetur në mënyrë masovike dhe pa asnjë kursim dy zyrtarët e lartë të Partisë sonë Merjeme Uka dhe Ardian Sejdiun që jam i sigurtë se si përfaqësues të gjeneratës së re të PD do të shkëlqejnë në arenën politike të vendit me gjithë pasurinë që ua ofrojnë personalitetet e tyre dhe programi politik i PD-së. Jam i bindur se ky veprim paraqet ngritje të standardeve politike të Partisë dhe vlerë të re në funksionimin e sajë demokratik.

Të respektuar anëtarë dhe mbështetës të Partisë së Drejtësisë,

Vitin e fundit ishim dëshmitarë të veprimeve agresive dhe të pamatura të shumë zyrtarëve të lartë të Partisë në qendër dhe në degë, që me pretekste prej më të ndryshmeve tentuan që me veprime kundër-statutore të uzurpojnë udhëheqjen e Partisë. Se cilët kanë qenë motivet e tyre të vërteta më së miri flet e vërteta e ditës së sotme, mjafton të shihni listat zgjedhore të subjekteve të tjera politike dhe të shihni se cilat kanë qenë motivet e vërteta, u shpërndan në së paku tri lista zgjedhore të subjekteve të tjera politike; por le të jetë e qartë ata që kanë vendosur që karierën politike ta ngrisin duke shkelur mbi dinjitetin e Partisë e cila i solli në skenën politike dhe i bëri figura publike nuk i pret asgjë tjetër veçse se fundi i turpshëm politik.

Të nderuara motra dhe vëllezër, Zgjedhjet e 11 Qershorit janë me rëndësi të veçantë për vendin dhe për Partinë e Drejtësisë. Të mobilizohemi si asnjëherë më parë, të jemi të bashkuar rreth vlerave programore të Partisë sonë të shtrenjtë, të dëshmojmë vlerat tona të larta etike dhe morale gjatë fushatës zgjedhore dhe të votojmë në mënyrë masovike Ardianin dhe Merjemen, dhe me këtë të sigurojmë zërin e fuqishëm, vizionar dhe të vendosur politik të PD-së në Kuvendin e Kosovës.

Me fat zgjedhjet. Zoti i Madhërishëm na ndihmoftë.

Lulzim Basha arkiv

Sot proteston opozita në Shqipëri

Periskopi.com Lajme

Opozita në Shqipëri sot do të protestojë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Ndonëse opozita ka deklaruar se protesta do të jetë paqësore do të angazhojë një numër të lartë punonjësish policie, të cilët pritet të sigurojnë mbarëvajtjen e tubimit.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, një ditë përpara protestës së opozitës, deklaroi se do të “rrëzohet me forcën e bashkimit republika e vjetër e korrupsionit”.

“Nesër merr rrugën shpresa. Nesër bashkohen në këtë shesh qindra mijëra të rinj e të reja, sepse e dinë që me bashkimin e tyre dhe me vendosmërinë për të mos pranuar zgjedhje të diktuara nga krimi e droga, do t’i hapin rrugën arsimit dinjitoz. Do të marrë fund kaosi korruptiv me maturantët. Me ne bashkohen nesër qindra mijëra sipërmarrës të vegjël, të cilët kanë përjetuar taksat e larta dhe inspektorët e pashpirt. Republika e re do të çlirojë bizneset e vogla nga taksat e larta. Nesër bashkohen me ne qindra mijëra fermerë të lënë në dëshpërim. Zero subvencione dhe investime për ta. Por, nga ky shesh do i kthehet fermerëve shpresa dhe mundësia përmes subvencioneve dhe investimeve që produktet e tyre të shiten. Nesër bashkohen në këtë shesh pensionistët, me pensionet që u rritën më pak se inflacioni. Pensionistët bashkohen për republikën e re, që brenda 4 viteve do të mundësojë që pensioni minimal të jetë jo më pak se 250 mijë lekë (të vjetra) në muaj për çdo pensionist. Do të përgjysmohen edhe biletat e urbanit në të gjithë vendin”, tha Basha.

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për të shmangur incidentet apo situatat e dhunës.

Rreth 2 mijë efektivë nga 6 komisariatet e kryeqytetit do të jenë në terren ndërkohë që në gatishmëri do të kalojnë edhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe reparti RENEA.

Për të ulur tensionet, kordonet me police femra siç jemi mësuar të shikojnë në protesta të ngjashme, nuk pritet të mungojnë as paraditen e së shtunës.

Në terren dhe mes protestuesve nuk do të mungojnë as agjentët civilë ndërkohë që edhe qarkullimi rrugor ka marrë masa për shmangien e trafikut në pikat hyrëse si pasojë e mjeteve që do pritet të vijnë nga rrethet.

U ‘shit’ PD-ja, arrin marrëveshje për koalicion parazgjedhor me një parti të madhe

Periskopi.com Lajme

Është arritur marrëveshja zgjedhore e koalicionit parazgjedhor mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe Partisë së Drejtësisë, raporton NewBorn.

Pas disa takimeve mes zyrtarëve të kësaj partie është arritur kjo marrëveshje.

Këtë e ka konfirmuar zyrtari i lartë i kryesisë së PDK-së.

“Është arritur marrëveshja mes PDK-së dhe PD-së. Lista finale do të përpilohet me dialog dhe në dhjetëshen e parë do të jetë edhe njëri kandidat nga PD-ja” tha ky zyrtarë në kushte anonimiteti.

 

Aktorja e filmave porno pjesë e PD-së, tregon pse hyri në politikë (FOTO 16+)

Ylli i filmave porno Puljezja Malena ka treguar për herë të parë marrëdhëniet e saj me politikën dhe konkretisht Partinë Demokratike.

Periskopi.com Lajme

Gjatë një interviste ajo shprehet se hyrja në politikë u bë fillimisht duke joshur politikanët.

Aktorja e filmave me pullë të kuqe, rrëfen për gazetarin italian se në Partinë Demokratike të udhëhequr nga Matteo Renzi, hyri duke kryer marrëdhënie seksuale me një nga udhëheqësit e forcës politike.

E pyetur për emrin e tij, aktorja shprehet e rezervuar.

PD e vendosur: Protesta merr fund kur garantohen zgjedhje të lira

Opozita mbetet e vendosur për të vazhduar protestën e nisur më 18 shkurt deri në arritjen e qëllimit kryesor, qeveri teknike si garancia e vetme për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Periskopi.com Lajme

 

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha të shtunën nga çadra e ngritur përpara kryeministrisë se “jemi ngritur bashkë në këtë shesh, deri në largimin e qeverisë të bërë njish me krimin dhe drogës”.

Sipas tij, kjo lëvizje i ka tejkaluar kufijtë e çdo partie politike, të PD-së dhe opozitës, duke u bërë një lëvizje më e madhe popullore, qytetare e kombëtare për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

“Sot e deri në fitore s’do lodhemi së përsërituri se kjo protestë s’bëhet për pushtet të opozitës apo të Lulzim Bashës por do përfundojë kur t’i garantojë çdo shqiptari, zgjedhje të lira dhe të ndershme dhe votën e lirë”, tha ai.

Duke u ndalur të lajmi i publikuar nga disa media lidhur me një largim të mundshëm të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, kreu i PD-së e konsideroi thjeshtë një truk për tu hedhur hi syve shqiptarëve, opinionit ndërkombëtar dhe protestuesve që janë këtu ditë dhe natë për 22 ditë më radhë.

Aganin e hoqën nga ministria, por karrigen e PD-së se ka ndërmend ta lirojë

Partia e Drejtësisë ka vetëm një kryetar dhe ai është Ferid Agani. Kështu ka deklaruar vetë Agani, që mohon zgjedhjen e Sylejman Çerkezit për kryetar të kësaj partie.

Periskopi.com Lajme

Në shtator, Çerkezi kishte marrë shumicën absolute të votave apo pëlqimin e 110 delegatëve nga 112, që u tha të ishin në një Kuvend të jashtëzakonshëm të Partisë së Drejtësisë.

Megjithatë, ky votim nuk ishte pranuar as atë kohë nga Agani që ka përsëritur qëndrimin e tij.

“Partia e Drejtësisë është një dhe e ka vetëm një kryetar legal dhe legjitim. Për këtë mund të kërkoni informatat e duhura në Komisionin Qendror Zgjedhor ku janë të deponuara informatat zyrtare për çdo subjekt politik. Mandati im si kryetar i PD-së zgjat deri në qershor të vitit 2019 dhe në këtë aspekt nuk ekziston ndonjë paqartësi. Çdo informatë tjetër paraqet përpjekje meskine për të dëmtuar Partine e Drejtësisë dhe për të dezinformuar opinionin publik”, ka thënë ai.

Agani po ashtu është deklaruar edhe lidhur me zgjedhjet e ardhshme dhe për ndonjë koalicion të mundshëm parazgjedhor.

“Sa u përket zgjedhjeve dhe koalicioneve të mundshme politike vendimet meritore u takojnë organeve kompetente të partisë që do t’i marrin ato në kohën e duhur”, ka shtuar ai.

Agani po ashtu ka theksuar se koalicioni PD-PDK ka qenë “konstruktiv dhe parimor me shumë aspekte pozitive të bashkëpunimit të ndërsjellë”.

Rama: Reformat çelën rrugën drejt BE-së. “Skenari grek” i PD-së dështoi

Kryeministri i vendit Edi Rama, në fjalën e mbajtur në seancën plenare foli për buxhetin e vitit 2017. Ai deklaroi se në këto vite është bërë një rritje e madhe e rrogave dhe pensioneve. Rama theksoi se reformat e ndërmarra çelën rrugën drejt BE-së.

Periskopi.com Lajme

Gjatë fjalimit të tij në Kuvend, Rama akuzoi opozitën se skenari grek financiar që parashikuan se do të pësonte edhe Shqipëria, dështoi.

“Ky buxhet është një arritje shumë e rëndësishme pas përpjekjesh të madh dhe mundimesh jo të vogla. Besoj se një prej treguesve më kuptimplotë është spostimi i miliona dollarëve në buxhetin e qytetarëve.

Rritja më e lartë e rrogave dhe pensioneve në harkun e 25 vjetëve. Sa për të pasur një ide mjafton një krahasim i thjeshtë. Në 8 vitet e qeverisë së shkuar u spostuan 124 milionë dollarë. Ndërsa vetëm me këtë buxhet ne spostojmë 100 milionë dollarë. Ndërkohë nëpërmjet uljes së taksës së të ardhura personale kemi spostuar 140 milionë dollarë në harkun e katër viteve”, deklaroi Rama.

Rama u shpreh i bindur se kjo qeveri do të prezantojë edhe buxhetin e pestë të saj. “1.6 miliard dollarë të palikujduarn për rrugët. Po ju jap dhe një shifër tjetër meqe jemi tek gropat, për katandinë e doganeve dhe tatimeve.1.55 miliardë dollarë u munguan në 8 vjet qeverisje. E shtyu Shqipërinë një hap më shumë drejt greminës financiare, – vijoi kryeministri. – Tre buxhetet tona mundësuan shmangien e greminës, konsolidimin fiskal. Sot nga një ekonomi që luhatej me 0 dhe 1 përqind rritje kemi një ekonomi që këtë vit do të rritet mes 3.3 dhe 3.5% dhe do vazhdojë të rritet. Miqtë tanë këtu në të djathtë i parashikuan Shqipërisë një skenar grek, fantazuan dhe deflacionin që u mbiu në gjuhë disa kohë që do rezultonte fatale për qeverinë dhe PS që do përfundonte si PASOK. Por ja ku është qeveria dhe ku do të jetë dhe sot një vit për të paraqitur buxhetin e pestë. Por le të qëndrojmë tek buxheti i katërt. Jo vetëm rrisim rrogat dhe pensionet por financojmë reformat. Hyjmë në trajektoren e një ulje historike të borxhit ekonomik, stimulojmë miqeverisjen duke vendosur qytetarin më në qendër se asnjëherë më parë.

(gazeta-Shqip.com)

Berisha-Qeverisë: Ju jeni mafia e plehrave, nuk njihni kufi për të vjedhur këtë vend

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka zbardhur në Kuvend sot, disa prapaskena dhe marrëveshje të fshehta të qeverisë me atë që ai e quan mafia e plehrave, dhe sipas tij po insiston për votimin e ligjit të importit të plehrave në Shqipëri. - See more at: http://www.noa.al/artikull/berisha-qeverise-ju-jeni-mafia-e-plehrave-nuk-njihni-kufi-per-te-vjedhur-kete-vend/630728.html#sthash.DCDZv1rW.dpuf

Periskopi.com Lajme

Berisha tha sot në fjalën e tij se veç të tjerave, “futja në kompaninë e pastrimit të Tiranës të kompanive të Ndragetës janë vetëm disa aspekte, ndërsa disa marrëveshje të tjera zbatohen në mënyrë sekrete si në shpellat mafioze në këtë qeveri.

Më tej ai shtroi pyetjes se “A e dini se sot duhet të ishte në Kuvend, duhet të ishte ligji për katastrofën e Pogradecit, që do ta shndërronte zonën më të pasur të Shqipërisë, në pellgun më të ndotur të Ballkanit dhe Evropës?!

Sipas Berishës ligji që i jepte jetë një projekti që nuk guxoi asnjë qeveri që nga viti 1992 deri sot t’i japë jetë ndërtimit të një megateci me torfën e kënetës së Maliqit, e cila në sipërfaqe që do të jepej për këtë qëllim për 157 milionë metër kub, e cila, sipas ekspertëve të shquar të fushës, për shkak të koeficientit të ulët energjitik, do të prodhonte 50 milionë metër kub hi me të gjitha mbetjet toksike.

“Ky është peshqeshi që Peleshi i bën Korçës me mafiozin?! Po ka mendje të sëmurë t’i lejojë vetes një vendim të tillë dhe duke bërë në sekret çdo ligj të vendit dhe duke mos patur asnjë opozitë tjetër. Si mund të veproni prapa shpinës o të babëzitur? A doni t’ju jap dokumenta të plotë? Ju jeni të mbërthyer kokë e këmbë nga mafia e plehrave! Ju jeni mafia e plehrave! Kufi nuk njihni për të vjedhur këtë vend”, tha Berisha.

Më tej në fjalën e tij Berisha ka folur edhe lidhur me shëndetësinë falas, ku sipas tij emrat e 90 mijë personave që kanë ndërruar jetë rezultojnë në lista sikur kanë bërë check-up. Berisha tha se Rama, Beqaj dhe koncensionari i Vilma Nushit nuk ngopen, ata po përçudnojnë edhe të vdekurit.

“Për të mbushur listat, për të mashtruar shqiptarët dhe për të shtuar fondet për kumbarin Rama dhe ndrikullën Nushi janë futur në lista emrat e personave që kanë vdekur prej vitesh. Emrat e 90 mijë personave që kanë ndërruar jetë rezultojnë në lista sikur kanë bërë check-up”, u shpreh Berisha. Ai kërkoi të mbahet përgjegjësi për këtë skandal me koncensionin e check-up që sipas tij është afera më e madhe korruptive në shëndetësi.

 

Basha: Rama synon që me paratë e drogës të blejë zgjedhjet e ardhshme

Periskopi.com Lajme

“Pasi nuk ka mbajtur asnjë premtim, Edi Rama nuk mund të përballet me qytetarët në zgjedhje të lira dhe të ndershme, prandaj është kundër votimit dhe numërimit elektronik dhe shpreson që me presionin e krimit dhe paratë e drogës e korrupsionit të deformojë vullnetin e zgjedhësve”, ka deklaruar Basha.

Këtë deklaratë kryetari i opozitës e ka bërë në një bashkëbisedim me drejtues të strukturave të Partisë Demokratike në Korçë. Në fjalën e tij, Basha ka vënë në dukje se zbatimi i ligjit të dekriminalizimit dhe largimi i Edi Ramës janë themeli i garantimit të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

“Nuk e deshën votimin elektronik, nuk e duan votimin elektronik se kanë bërë një investim të madh tek droga, tek krimi dhe duan që përmes drogës dhe krimit të diktojnë zgjedhjet e ardhshme”, ka vijuar Basha.

Sipas tij, këtë tashmë nuk e thonë vetëm demokratët dhe qytetarët shqiptarë, por e gjithë bota përmes mediave më prestigjoze.

“Portali më i madh amerikan, gazeta e Kongresit Amerikan thotë qartë se Edi Rama e ka mbushur Shqipërinë me drogë me qëllim që të diktojë përmes drogës zgjedhjet e ardhshme”, ka thënë Basha.

Ai ka shtuar se, “zbatimi i ligjit të dekriminalizimit do të jetë një nga kushtet thelbësore për zgjedhjet e ardhshme, së bashku me kushtin tjetër madhor që PD dhe elektorati kanë vendosur: “Që me Edi Ramën nuk ka dhe nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme”, ka shtuar Basha.

/ Top Channel