11 përdorime mahnitëse të pastës së dhëmbëve që nuk i keni ditur më parë

Të gjithë e dimë se çfarë është pasta e dhëmbëve dhe për çfarë përdoret ajo, por kurrë nuk i kishim imagjinuar përdorimet e tjera të saj. Pasta e dhëmbëve thahet shumë shpejt dhe thith lagështinë. Ajo shërben si një heqës njollash shumë i fuqishëm dhe mund të përdoret për të pastruar objekte të ndryshme.

Periskopi.com Shëndeti

Pastrues i objekteve të argjendit

Të gjithë e dimë se kur sendet prej argjendi janë të pista, duhet të përdorim larës të posaçëm. Nuk keni përse të harxhoni para duke blerë produkte të shtrenjta. Mjafton të merrni pak pastë dhëmbësh. Fërkojeni sipërfaqen që doni të pastroni me pastë dhe ajo do të shkëlqejë si më parë.

Fenerët e makinave

Jo vetëm pjesët metalike të makinës kanë nevojë për pastrim. Një vëmendje e veçantë i duhet kushtuar  kohë pas kohe edhe fenerëve. Nuk ka asgjë më mirë se sa pasta e dhëmbëve për atë punë. Vendosni pak  pastë dhëmbësh në një sfungjer ose copë dhe fërkoni fenerët. Do vini re se këta  të fundit do jenë të pastër dhe i gjithë pluhuri do të zhduket.

Zbardhues i tasteve tek pianot e vjetra

Është e trishtueshme kur pianoja fillon të duket shumë e vjetër dhe ngjyra e bardhë fillon e zverdhet. Ashtu si pasta ndihmon me zbardhjen e dhëmbëve  të verdhe, të njëjtën punë bën edhe me tastet e pianos.

Pastroni atletet tuaja

Mund ta përdorni pastën për të pastruar papastërtitë nga pjesa plastike, dhe jo vetëm, e këpucëve tuaja. Thjesht merrni pak pastë dhëmbësh dhe një sfungjer, dhe do të mahniteni nga rezultatet.

Njollat mbi tavolinë të shkaktuara nga gotat ose pjatat

Thjesht merrni pak pastë dhëmbësh, një copë të pastër dhe njolla do të ikë në 2 sekonda.

Njollat e bojës në bluzë

Keni bërë aksidentalisht me bojë stilolapsi bluzën e preferuar? Përpara se ta hidhni atë , provojeni ta hiqni njollën me pastë dhëmbësh. Ja çfarë duhet të bëni: vendosni pastë dhëmbësh mbi njollë dhe lëreni për të paktën  24 orë. Lajeni ditën tjetër.

Njollat e bojës së flokëve mbi peshqir

Kur po lyenit flokët hodhët  pa dashje  bojë në peshqir ose bluzë? Provoni ta lani me pastë dhëmbësh dhe do të shikoni se njollat do të hiqen.

Pickimi i insekteve

Me këtë kurë nuk do shqetësoheni më nga pickimet e insekteve. Vetëm vendosni pak pastë në pjesën e prekur dhe lehtësimi nga kruajtja apo djegia do të jetë e menjëhershme.

Puçrrat

Nëse shqetësoni për një puçërr që ju ka dalë, mjafton ta bëni atë me pastë dhëmbësh dhe preferohet ta lini ashtu tërë natën. Në mëngjes do vini re rezultatin.

Shapkat

Shqetësoheni për njollat  që gjendet tek pantoflat që vishni çdo ditë? Lajini ato me pastë dhëmbësh dhe të gjitha papastërtitë do të zhduken. Mbi të gjitha pasta do t’ju japë atyre një ndjesi freskie.

Shërben për të varur postera

Nëse doni të varni një poster në murin tuaj, përdorni pak pastë dhëmbësh tek secili nga cepat dhe do e shikoni se ajo do ngjisë si një ngjitës. Për më tepër, kur do të doni ta hiqni, ka për të dalë shumë lehtësisht dhe mbi të gjitha nuk shkakton asnjë dëm në mur, si vrima ose gërvishtje.

/Burimi: Healthy Life Byte – Gazeta Shëndeti/

E neveritshme çfarë ndodh nëse nuk i lajmë dhëmbët para gjumit

Lajme të këqija: është shumë e neveritshme. Tashmë dihet se rekomandohet që dhëmbët të lahen të paktën dy herë në ditë.

Periskopi.com Shëndeti

Por kjo shkon përtej thjesht një ere të mirë goje. Nëse e humbisni një larje, je një hap më përpara inkurajimit për kavitete, sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe rritje të baktereve në gojën tuaj.

Në mes të ditës, kalojeni gjuhën nëpër dhëmbët tuaj. Do gjeni një shtresë mbi dhëmbët tuaj. Ajo quhet pllakë.

Kur lan dhëmbët, fatmirësisht, nuk i lë këto baktere të rrinë në një vend, sepse po ndenjën aty, ato do fillojnë të sulmojnë dhëmbët tuaj. Për më shumë, sa më gjatë që rri në një vend, aq më shumë formohet ‘tartar’, ai materiali i verdhë që nuk hiqet nga dhëmbët sado që lan dhëmbët. Nëse e lë për një kohë shumë të gjatë, rrezikon heqje të dhëmbëve.

Edhe pse nuk ekziston një afat kohor i saktë se kur pllaka bëhet e rrezikshme, procesi i krijimit fillon që në momentin kur ti e kapërcen një larje dhëmbësh para gjumit.

Mirëpo, ta bësh larjen e dhëmbëve shpejt e shpejt, dhe vetëm ne pjesët që duken kur buzëqesh, është po aq keq. Preferohet një brushë e butë, pastë dhëmbësh me fluorur, dhe duhet të zgjasë rreth 2 minuta. Rekomandohet edhe pastrimi i dhëmbëve me pe një herë në ditë.

OVL e UÇK-së kërkon pastrimin e listave

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së ende nuk posedon listat e komisionit qeveritar për verifikimin e statusit të veteranit. Kështu, kjo organizatë vazhdon të mos e ketë numrin e saktë se sa veteranë përfaqëson ajo.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i sapo zgjedhur i kësaj organizate, Hysni Ngucati ka deklaruar se, organizata i ka kërkuar ato lista, por që ende nuk u janë dorëzuar.

“OVL së UÇK-së iu është drejtuar Prokurorisë që të ndërmerr masa sa i përket fryrjes së listave dhe kjo nuk varet prej nesh por prej zinxhirit komandues të cilët kanë punuar për këto lista”, ka deklaruar Ngucati në Tribuna

Ai thotë se ata që kanë aplikuar për ta marr statusin e veteranit e që nuk kanë qenë në luftë, le të mbetet në ndërgjegjen e tyre.

“Nëse nuk ka qenë pjesëtar i UÇK-së nuk është dashtë të aplikojë. Nuk e di si mundet dikush t’i marr pension 170 euro në emër të luftës dhe t’i qoj në shtëpi ato para duke e ditur se nuk i ka fituar me djersë”, ka thënë kryetari i OVL së UÇK-së, duke shtuar se të dhënat e përafërta që kanë ata duhet të jenë diku përafërsisht 23 ose 24 mijë pjesëtarë të UÇK-së dhe jo rreth 40 mijë siç po flitet që kanë marr statusin.

Ngucati ka folur edhe sa i përket Ligjit të UÇK-së, pensioneve të veteranëve dhe familjeve të dëshmorëve si dhe për arrestimin e fundit në Serbi të veteranit të UÇK-së, njëherësh edhe drejtor policie, Nehat Thaqi.

Tenderët e pistë për pastrimin e Tiranës së Erion Veliajt

Të dhënat e administruara nga BIRN, tregojnë që tenderët e bashkisë së Tiranës për pastrimin e qytetit, janë mbajtur shpesh me procedura të destinuara për situata emergjente, duke shtuar kostot dhe prishur konkurrencën mes operatorëve.

Periskopi.com Lajme

 

Me 22 shkurt 2016, një komision i përbërë nga zyrtarë të bashkisë së Tiranës, u mblodh për të shpallur fituesin e një tenderi për pastrimin e zonës Lindore -1 të qytetit.

Kjo hapësirë urbane zgjerohet në formë trekëndëshi midis Blvd. Zog I në drejtim të Paskuqanit, si dhe drejt rrugës së Dibrës që ndiqet nga rruga Aleksandër Moisiu në Kinostudio.

Sipas bashkisë së Tiranës, kjo hapësirë ka rreth 80.8 mijë banorë, të cilët së bashku me bizneset e zonës prodhojnë mesatarisht 92.1 ton mbeturina çdo ditë.

Komisioni i vlerësimit të oferta, KVO, në bashkinë e Tiranës, ka shpallur fitues të tenderit me fond limit 120 milionë lekë për pastrimin e zonës Lindore-1 kompaninë Ecologica Albania Sh.p.k, me administrator biznesmenin Italian Antonio Abrusci.

Vendim i KVO-së është ankimuar në Komisionin e Prokurimit Publik, KPP, nga një nga operatorët pjesëmarrës në tender, Infinit Construction.

Edhe pse KPP-ja nuk është shprehur akoma me një vendim për ankimin e depozituar nga Infinit Construction, një kërkesë e saj për informacion drejtuar Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor, ka vënë në pah që një pjesë e dokumentacionit të mjeteve të kompanisë Ecologica Albania, të depozituara për tenderin e pastrimit në Agjencinë e Prokurimit Publik, APP, kanë qenë të falsifikuara.

Falsifikimi i dokumenteve nga ana e kompanisë Ecologica Albania, është bërë pjesë e një kallëzim penal i hetuar nga prokurori Ndini Tavani, i cili me datë 28 korrik ka nxjerrë një urdhër arresti për shtetasin italian Antonio Abrusci, duke ngarkuar policinë e Tiranës me detyrën e ndalimit të tij.

Abrusci nuk është arrestuar akoma, megjithatë tenderi i fituar nga Ecologica Albania nuk ka qenë i vetmi tender i dyshimtë për pastrimin e qytetit i mbajtur nga bashkia e Tiranës.

Që nga ardhja në krye të bashkisë të ish Ministrit të Mirëqenies Sociale Erion Veliaj në gusht 2015, ky institucion ka mbajtur të paktën 7 tenderë për pastrimin e zonave të ndryshme të qytetit me procedurë ‘negocim pa shpallje paraprake’ – një formë prokurimi e cila justifikohet vetëm në situata emergjence.

Sipas ekspertëve përdorimi i një procedure të tillë prokurimi nga ana e bashkisë së Tiranës është i pajustifikuar, dhe duhet të bëhet objekt hetimi nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

Në auditin e saj të fundit të ndërmarrë në bashkinë e Tiranës në vitin 2015, KLSH, pati konstatuar se vetëm firmat e pastrimit i kanë shkaktuar një dëm qytetit me mbifaturime me vlerë në dhjetëra milionë lekë, çka sugjeron që keqmenaxhimi i këtij shërbimi ka qenë prezent edhe para zgjedhjes së Veliajt si qytetar i parë i kryeqytetit.

E kontaktuar nga BIRN, Bashkia e Tiranës nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi tenderët me negocim dhe as mbi hapat që kishte marrë për arkëtuar dëmet e shkaktuara nga kompanitë e pastrimit.

Kontrata me negocim

Sipas planit kombëtar të menaxhimit të mbetjeve në Shqipëri 2010-2025, i përgatitur nga qeveria shqiptare me asistencën e Bashkimit Europian, në bashkinë e Tiranës prodhohen çdo ditë 1.5 kilogram mbetje për banor ose 547 kilogram mbetje në vit.

Mbetjet që gjenerohen nga banorët e Tiranës dhe depozitohen prej tyre në kontenierët e mbeturinave të shpërndarë në qytet, mblidhen sipas një grafiku ditor nga një numër kompanish private të kontraktuara nga bashkia e Tiranës dhe depozitohen në landfillin e Sharrës.

Praktika shumëvjeçare ka qenë që përzgjedhja e këtyre kompanive të bëhej me procedurë prokurimi të hapur, e cila mundëson një proces transparent dhe me konkurrencë, çfarë si rrjedhim ul kostot për taksapaguesit.

Por ndryshe nga praktika e mëparshme, me ardhjen në krye të bashkisë të Erjon Veliajt, ky institucion ka mbajtur një seri të gjatë tenderash për pastrimin e qytetit me procedurë prokurimi negocim pa shpallje paraprake.

Në fund të vitit 2015 dhe në fillim të vitit 2016, bashkia e Tiranës ka mbajtur 8 procedura prokurimi me negocim pa shpallje. Katër nga procedurat e prokurimit kanë qenë shtesa kontrate për pastrimin e zonave të ndryshme të qytetit, ndërsa tre prej tyre kanë qenë kontrata të reja pastrimi, për zonën lindore 1 dhe 2, si dhe zonën perëndimore 1 dhe 2.

Shtesë kontrate është përfituar nga kompanitë T.T.A ALBA LAM Sh.p.k, Infinit Constructions Sh.p.k, Korsel Sh.p.k dhe Fusha Sh.p.k, ndërsa kontrata të reja janë lidhur me Fusha Sh.p.k, T.T.A ALBA LAM Sh.p.k, Korsel Sh.p.k dhe Infinit Construction.

Vlera totale e fondit limit të këtyre 8 prokurimeve ka qenë 294.747.300 lekë ndërsa vlera e prokurimit ka rezultuar 294.624.761, ose 99.6 % e vlerës së fondit limit, çfarë sugjeron që konkurrenca në këto tenderë ka qenë virtualisht zero.

Sipas Manualit të Prokurimit Publik, të publikuar Agjencia Prokurimit Publik me ndihmën USAID, procedura e prokurimit me negocim pa shpallje përdoret vetm në raste shumë specifike, si për shembull kur një tender ka dështuar sepse nuk ka asnjë ofertë ose oferta të përshtatshme, kur tenderi për arsye teknike ose artistike lidhet me të drejtat e pronësisë intelektuale, ose kur ka nevoja të jashtëzakonshme për shkak të katastrofave natyrore, si tërmete ose përmbytje.

Sipas Dorian Matlisë, drejtor ekzekutiv i qendrës Res Publica në Tiranë dhe ekspert i procedurava të prokurimi publik, procedura e prokurimit me negocim pa shpallje është parashikuar nga legjislacioni shqiptar vetëm për situata kur autoriteti kontraktor nuk mund të bëjë një procedurë normale tenderi.

“Është gjithmonë një rast që përdoret në kushte urgjence, e pa këshillueshme dhe e palejueshme për t’u përdorur në rrethana normale,” tha Matlija.

“Tenderët e pastrimit të qytetit ndoshta do të hynin në këto rrethana, vetëm në qoftë se do të kishte ndodhur një fatkeqësi e madhe në Tiranë… dhe duhet të bëhej për shembull pastrimi i inerteve, gjëra të kësaj natyre. Ose duhet të kishte ndodhur përmbytje, qe të kishin dalë për shembull ujërat e kanaleve të zeza, por kur bëhet fjalë për një tender që është pastrimi normal i Tiranës, atëherë nuk ka asnjë arsye pse të përdoret një procedurë e tillë,” shtoi ai.

Sipas Matlisë, në qoftë se kjo lloj procedure ka qenë e përsëritur në bashkinë e Tiranës, atëherë kjo përbën shkas ose indicie për një kontroll ose audit të thelluar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit.

“Në qoftë së bëhet fjalë për raste të përsëritura, sigurisht që i takon një institucioni tjetër dhe nuk mund të pritet që auditi i brendshëm të ndërhyjë kur është bërë sistem,” tha ai.

“Këtë punë mund ta bënte më mirë Kontrolli i Lartë i Shtetit, sepse është organ kushtetues dhe i pavarur,” Matlija përfundoi.

Nën lupën e KLSH-së

Në vitin 2015, Kontrolli i Lartë i Shtetit publikoi një raport mbi auditimin e “ligjshmërisë dhe rregullueshmërisë,” në bashkinë e Tiranës, i cili përfshinte periudhën i janar 2013 – prill 2015.

Ky raport liston një numër shkeljesh me dëm financiar nga kompanitë e kontraktuara nga bashkia e Tiranës për pastrimin e qytetit, çfarë sugjeron që problematika me menaxhimin e mbetjeve në kryeqytet nuk është e lidhur vetëm me mandatin e Erion Veliajt si kryebashkiak, por edhe me atë të paraardhësit të tij Lulzim Basha, tashmë kreu i Partisë Demokratike në opozitë.

Sipas KLSH-së nga auditi rezultojnë diferenca të mëdha në volumet e zërave të shërbimit të pastrimit të prokuruar gjatë periudhës 2013, 2014 dhe Janar–Prill 2015,  e krahasuar kjo me volumet e përcaktuara në kontrata e mëparshme për të njëjtin objekt.

Për shembull në tenderin e zhvilluar me objekt “Pastrimin e pjesës Lindore -3 të qytetit të Tiranës”,me vlerë limit të kontratës 164,9 milion lekë, zhvilluar më datë 25 mars 2013, dhe operator ekonomik fitues Victoria Invest, “konstatojmë ndryshim të theksuar të volumeve të shërbimit në vitin 2013 e krahasuar kjo me vitin 2012, në vlerën shtesë prej 5,8 milionë lekë, vlerë e cila duhet të kthehet në buxhetin e shtetit e cila është përfituar padrejtësisht nga subjekti,” shkruhet në raportin e auditit.

Auditi i Kontrollit të Lartë të Shetit ka konstatuar një problematikë të ngjashme edhe në 6 kontrata të tjera pastrimi të lidhura nga bashkia e Tiranës në periudhën Janar 2013- Prill 2015, të lidhura me kompani si Korsel Sh.p.k apo Infinit Construction, etj – të cilat kanë shërbyer vazhdimisht dhe vazhdojnë të shërbejnë si nënkontraktorë të bashkisë Tiranë.

Sipas KLSH-së dëmi i përmbledhur që i është shkaktuar taksapaguesve nga këto kontrata është 42.7 milionë lekë, të cilat bashkia e Tiranës duhet të ndërmarrë të gjithë procedurat e nevojshme ligjore dhe administrative për t’i arkëtuar. Është e paqartë në qoftë se ky dëm i shkaktuar është arkëtuar, por ajo që është qartë, është se edhe me ardhjen në krye të këtij institucioni të kryebashkiakut të ri, të njëjtat kompani kanë fituar tenderë të majmë për pastrimin e qytetit.