Pse Palestina nuk është shtet

Periskopi.com Video

Trump fton presidentin Palestinez në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikane, Donald Trump e ftoi sot homologun e tij palestinez, Mahmoud Abbas, ta vizitojë në Shtëpinë e Bardhë për të gjetur një mënyrë për rifillimin e përpjekjeve të paqes me Izraelin, njoftoi presidenca palestineze.

Periskopi.com Lajme

“Gjatë bisedës së tyre të parë telefonike që prej marrjes së funksioneve të Trump më 20 janar, Presidenti amerikan ftoi Abbasin të vijë sa më shpejtë të diskutojë për mënyrat e rifillimit të procesit politik”, tha presidenca palestineze e cituar nga agjencia zyrtare e lajmeve “Wafa”.

“Trump ka theksuar angazhimin e tij në favor të një procesi paqeje që të sjellë një paqe të vërtetë mes Palestinezëve dhe Izraelitëve”, thuhet në këtë komunikatë.

Presidenti palestinez: Do tregojmë vrasësin e Arafatiti e të gjithë do tronditeni

Presidenti palestinez Mahmud Abbas paralajmëroi se së shpejti do të shpalosë detaje të vrasjes dhe vrasësit të liderit palestinez Yasser Arafat, i cili nën kushte të dyshimta ndërroi jetë para 12 vitesh.

Periskopi.com Lajme

Lëvizja palestineze Hamas sot në Ramallah organizoi shënimin e 12 vjetorit të vdekjes së Arafatit, ndërsa në fjalimin para të pranishmëve presidenti aktual Abbas theksoi se hetimi për vdekjen e dyshimtë të Arafatit edhe më tej zgjat, raporton AA

“Nëse më pyesni mua, unë shumë mirë e di kush është vrasësi i tij. Megjithatë dëshmia ime nuk mjafton për zbulimin e identitetit të vrasësit. Komisioni hetues doemos duhet të konfirmojë të gjitha detajet. Në afat sa më të shkurtër do të shpalosim se kush është vrarësi dhe autorët, ndërsa të gjithë do të jenë të tronditur nga rezultati i hetimit”, deklaroi Abbas.