Ndodhë në QKUK, pacienti pret 1 orë në emergjencë, s’e mjekon askush (Video)

Periskopi.com Lajme

Mungesë e  përgjegjësisë së doktorëve kujdestarë në Kosovë është më se e pranishme.

Një gjë e tillë ka ngjarë edhe sot. Një qytetarë njoftohet të ketë pasur aksident komunikacioni kështu duke pësuar lëndime trupore. Nevoja e ti për t’u kontrolluar nga një ortoped ka qenë shumë e madhe por mungesa e doktorit kujdestarë e ka bërë këtë të pamundur.

Sipas një lexuesit të Indeksonline, pacientit në fjalë i është dashur të presë një orë për një kontroll të tillë pasi doktori kujdestar, Ortoped-Gani Jashanica nuk i është lajmëruar thirrjes së stafit të Emergjencës.

Madje sipas lexuesit në fjalë edhe pas një ore pritje, doktori në fjalë nuk ka arritur për të realizuar kontrollin kështu duke dërguar një praktikant që të kujdeset për pacientin në nevojë

Për më tepër mund të shihni edhe videon më poshtë:

 

Klinika plot pacientë, mjekët në gjykatë për rastin ‘Stenta’

Gazetari ka qëndruar në Klinikën e Kardiologjisë në QKUK në kohën kur shumica e kardiologëve të kësaj klinike po gjykoheshin për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe trajtim të pandërgjegjshëm mjekësor në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Periskopi.com Lajme

Derisa mjekët po gjykoheshin, pacientët po endeshin korridoreve të spitalit.

Një teknik bashkë me kolegun e tij futen në një dhomë pacientësh në Klinikën e Kardiologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Në atë kohë, shumica dërrmuese e mjekëve të Klinikës gjendeshin në gjykim, në procesin gjyqësor të njohur si rasti “Stentat”, ku po akuzohen 64 persona prej të cilëve shumica janë kardiologë.

Kur ekipi i gazetës “Zëri” ka pyetur teknikun e ri në moshë nëse mund të gjendej ndonjë kardiolog në repart, ai në buzagaz ka kthyer dorën kah gjoksi i tij.

“Sot unë jam çka të dush këtu…”, ka thënë ai në të qeshur, duke drejtuar ekipin e gazetës në drejtim të një dhome ku gjendej doktoresha Aurora Bakalli.