Gjigandët italianë e duan yllin e Arsenalit

Napoli dhe Milani janë duke shfaqur interesim për sulmuesin e Arsenalit, Olivier Giroud.

Periskopi.com Sporti

Francezi ka vendosur të mos e rinovojë kontratën me klubin londinez, e cila skadon në vitin 2018.

Napoli e do 30-vjeçarin në skuadër për të zëvendësuar të dëmtuarin Arkadiuz Milik, ndërsa ‘rosonerët’ duan që të ofrojnë një partner të duhur për Carlos Baccan në vijën e sulmit, ndonëse ky i fundit përflitet se mund të largohet nga San Siro.

Raportohet se Giroud është i disponueshëm për 25 milionë euro. /Periskopi.com

Wenger: Ky lojtar më pëlqen shumë te Arsenali

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger thotë se e pëlqen shumë lojën që bën Olivier Giroud.

Periskopi.com Sporti

Francezi është javë fushave të lojës prej kohësh, pasi ka pësuar një dëmtim.

Por, trajneri i njohur thotë se 30-vjeçari është një opsion shumë i mirë për të në ndeshjet e mëdha.

“Unë jam një tifoz i Giroud sepse ai ka kaluar faza të vështira dhe është rikthyer”, deklaroi francezi.

“Kur ai gjendet me shpinë në mur, ai gjithmonë ka një përgjigje. Kur kam një ndeshje të madhe, gjithmonë mendoj se mund të mbështetem tek Giroud”, shtoi ai. /Periskopi.com

Lajme të këqija për Arsenalin

Arsenali do të duhet t’ia dalë pa Olivier Giroud dhe Aaron Ramsey në ndeshjen ndaj Swanseas.

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi francez dhe mesfushori uellsian po vuajnë nga dëmtimet, të cilat i kanë lënë jashtë fushave të blerta në javët e fundit.

Mungesën e tyre për sfidën e ardhshme e ka konfirmuar trajneri Arsene Wenger.

“Giroud nuk do të jetë në dispozicion dhe Ramsey poashtu nuk është gati”, ka thënë francezi. /Periskopi.com

Xhaka pritet të startojë ndaj Hull Cityt, Giroud mungon

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Arsenalit, Granit Xhaka pritet të startojë në ndeshjen e sotme që skuadra e tij e zhvillon ndaj Hull City në ora 16:00.

23-vjeçari me prejardhje nga Kosova ishte lënë në bankën rezervë në sfidën e mesjavës në Ligën e Kampionëve kundër Paris Saint-Germain dhe në ndeshjen e javës së kaluar kundër Southampton në Premier Ligë.

Por, në ndeshjen e sotme pritet që trajneri Arsene Wenger të pushojë njërin nga mesfushorët, Francis Coquelin ose Santi Cazorla, për t’i dhënë hapësirë në formacionin bazë Xhakës.

Në anën tjetër, sulmuesi i ‘topçinjve’ Olivier Giroud pritet të mungojë në këtë sfidë, për shkak të një dëmtimi të vogël që ka pësuar në ndeshjen ndaj Paris Saint-Germain. /Periskopi.com

Giroud flet pas përplasjes me Verratin

Periskopi.com Sporti

Sulmuesi i Arsenalit, Olivier Giroud ka folur për përplasjen e mbrëmshme që kishte me mesfushorin e Paris Saint-Germain, Marco Verratti.

Dyshja në fjalë u konfliktuua pak minuta para përfundimit të ndeshjes, dhe për pasojë të dy u përjashtuan me karton të kuq.

“Duke pasur një karton të verdhë, unë nuk doja të bëja zhurmë”, tha Giroud.

“Unë u pengova nga Verratti dhe ai e hodhi veten në tokë dhe unë nuk e kuptoj këtë. Marquinhos më shtyu nga prapa dhe unë nuk e di se si Verratti ra në tokë për herë të dytë. Ishte frustruese, sidomos pasi që unë nuk e dija nëse arbitri e pa se çfarë ndodhi”. /Periskopi.com