Qindra foto nudo në faqen sekrete! Skandal i ri i marinsave amerikanë

Një skandal i ri ka përfshirë marinsat amerikanë, pasi në një faqe sekrete në Facebook janë publikuar fotografi nudo të ushtareve femra. Protagonistët rrezikojnë gjyqin ushtarak.

Periskopi.com Lajme

“Bëhet fjalë për një sjellje totalisht në kundërshtim me principet tona”, u shpreh gjenerali Ronald Green.Por faqja sekrete në Facebool e quajtur «Marines United» është vetëm skandali i fundit që ka përfshirë ushtrinë amerikane. Departamenti amerikan i mbrojtjes po heton mbi disa fotografi nudo të ushtareve femra që janë shpërndarë në rrjete sociale nga kolegët meshkuj si në rradhët e marinsave amerikanë ashtudhe nga ata britanikë. Fotografitë që end enuk dihet nëse janë bërë me deshirë apo fshehurazi ka një sërë komentesh negative. Shërbimi për hetimet në marinë ka nisur hetimet dhe deri tani janë identifikuar 12 nga protagonistet.

Zyrtarët ushtarakë për momentin nuk kanë komentuar duke pritur që të zbardhet cështja. Por një marins i cili ka preferuar të mbetet anonim tha për Associated Press se një nga informaticienët është hequr nga puna pasi kishte postuar një link të fotografive. Skandali u bë publi nga “The Uar Horse”, një organizatë jo fitim prurëse e drejtuar nga ish marinsi Thomas Brennan i cili është kthyer në objektiv fyerjesh dhe kërcëmnimesh. Ndërsa ata që kanë publikuar fotografitë në rrjette sociale mund ta paguajnë shtrenjtëpasi do të përballe me gjyqin ushtarak. Fotografitë aktualisht janë hequr nga rrjetet.

Prej kohësh marinsat amerikanë kanë qenë objekt skandalesh si pasojë e abuzimeve ndaj grave. Sipas të dhënave të departamentit amerikan të mbrojtjes në vitin 2011 denoncimet për rastet e dhunës kanë qenë 3.192, një për qind më shumë se një vit më parë. Departamenti vlerëson se 86 për qind e viktimave zgjedh të heshtë dhe një sondazh i Pentagonit tregon se në 2010-ën, numri rel i agresioneve ka tejkaluar shifrën e 19 mijë rasteve. Pjesa më e madhe e viktimave janë femra, por më të përndjekurit në mënyrë absolute mbeten meshkujt./abc/

Dalin për herë të parë fotot lakuriq të këngëtares së njohur shqiptare

Prej më shumë se dy dekadash u tërhoq nga skena shqiptare në kërkim të një jete më të mirë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që deri diku edhe e gjeti. Parashqevi Simaku, këngëtarja që tundi muzikën shqiptare në fund të viteve ’80, u shfaq në koncerte të mëdha nëpër diasporë, por edhe me një mashkull në krah, i cili më pas u bë bashkëshorti i saj.

Periskopi.com Showbiz

Por prej disa vitesh duket se nuk ka më asnjërën prej atyre që gjeti, përveç një djali nga martesa e shkurtër. Parashqevi Simaku është divorcuar nga bashkëshorti dhe nga skena.

Të paktën kështu thonë miqtë e saj, ndërkohë që në profilin e saj personal në facebook ajo ka hequr të dhënat lidhur mbi gjendjen civile, si edhe fotografitë që ka pasur me të shoqin. Ka lënë vetëm ato të saj, si dhe të djalit.

Ndërkaq, qindra pyetje i bëhen nga miqtë në FB, se me çfarë po merret kohët e fundit, ku performon dhe si po i shkon jeta private. Pyetje që kanë mbetur që të gjitha pa përgjigje. Ajo duket krejt e tërhequr nga bota muzikore, por jo nga nostalgjia. Duke vëzhguar një tjetër profil të saj, kësaj here në “myspace”, zbuluam foto që nuk i kishim hasur kurrë më parë. Një Parashqevi vogëlushe me shami pionieri, duke kënduar në pallatet e kulturës së diktaturës komuniste.

Parashqevi seksi duke pozuar me veshje të brendshme prej dantelle dhe mëndafshi. Madje, gjetëm edhe foto topless. Dhe diçka tjetër për ta kujtuar më saktë: Parashqevi Simaku lindi më 1 shtator 1966. Ajo lindi në Kavajë dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ka kënduar në shumë festivale dhe koncerte të pranverës.

Në vitin 1988 fitoi çmimin e parë të Festivalit të 27-të të Këngës në RTSH me kompozimin e Piro Çakos “E duam lumturinë”. Pas vitit 1991, ajo u largua në SHBA, duke u marrë edhe atje me muzikën dhe duke nxjerrë një album. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri si këngëtare ishte viti 1996, në Festivalin e 35-të të Këngës në RTSH. Ishte e ftuar speciale. Vite më vonë, ajo shkeli sërish në Shqipëri, por thjesht për vizita private./Qiriu.net

Kate Moss lë pa frymë lexuesit e revistës ‘W’ me imazhin 100% nodo (Foto +18)

Ja pse supermodelja Kate Moss, di të jetë gjithmonë në qendër të vëmendjes.

Periskopi.com Showbiz

Ajo nuk i’u ka thënë asnjëherë JO, kopertinave të revistave të famshme për të pozuar nudio, por diçka është e sigurtë se asnjëherë nuk e kemi parë 42 vjeçaren ashtu siç ka vendosur të shfaqet në revistën W.

Kate duket më seksi se kurrë! Me flokët e lëshuara prapa, një shikim tejet hipnotizues, pa asgjë veshur, përveç se një xhaketë të lëshuar prapa krahëve, Kate mori një ndër pozat më të nxehta për fotografët Mer Alas dhe Marcus Piggott të revistës “W”.

auto_modified_11486120668

Beyonce nudo, tregon barkun në fotosesionin e ri (Foto)

Kur Beyonce zbuloi për fansat e saj se ishte shtatzënën me binjakë, posti i saj në Instagram theu një rekord Guinness porsa i përket fotove më të pëlqyera në rrjetet sociale duke kaluar 8 milionë pëlqime.

Periskopi.com Showbiz

Këngëtarja e fitit “The Lemonade” ka postuar më shumë foto nga fotosesioni ikonë, në faqen e saj zyrtare. Shumica prej tyre janë shkrepur nën ujë ndërsa në disa të tjera ka qenë e pranishme vajza e saj 5-vjeçarja Ivy Blue.

Në fillim të këtij viti Beyonce theu rekordin Guinness për artisten femër me më shumë nominime Grammy./ tvklan

nintchdbpict0002987944071 nintchdbpict000298796704 nintchdbpict0002987863471 nintchdbpict0002987811381 nintchdbpict000298780810 nintchdbpict0002987828412 nintchdbpict000298788449 nintchdbpict000298782832 nintchdbpict000298794555 nintchdbpict000298780819 nintchdbpict000298794792 nintchdbpict0002987828423 nintchdbpict000219151646 nintchdbpict0002987879331 nintchdbpict000298794278

Vajza shokohet kur shikon fotografitë nudo të mamasë

Një nënë britanike ka postuar disa foto provokuese duke vënë në siklet vajzën e saj.

Periskopi.com Showbiz

Kathyrn Carman nga zona e Liverpulit festonte 50-vjetorin dhe vendosi ta bënte me një kalendar mjaft sensual.

“Dua të tregoj se jam ende e mrekullueshme pavarësisht viteve”, tha ajo.

Por vajza e saj Elise tha se ndjehet në siklet kur pa fotot e së ëmës në rrjetet sociale.

a1-262_1484827636-71864641485027082 a2-244_1484827637-16745631485027079 a4-221_1484827640-8609481485027076 a6-172_1484827653-81939061485027073 ballina_1484827641-44253811485027069

Shqiptarja e ‘pa cipë’ e nudove 100%, njihuni me vajzën nga Elbasani që thyen tabutë (Foto)

Ajo ishte një vajzë me tipare të errëta mesdhetare që reflektonte pafajësi. U lind dhe u rrit në Elbasan deri në gjimnaz, por pas emigrimit në SHBA, nuk ka mbetur më thuajse asgjë nga Alma Saraçi. Edhe mbiemrin e ka ndryshuar, tashmë ajo është Alma S. Grey, një aktore dhe skenariste që po bën karrierë në SHBA, dhe ia ka dalë mbanë që të tërheqë vëmendjen duke u aktivizuar në shumë role.

Periskopi.com Lajme

Ajo është shndërruar në një femër fatale, me flokë të kuqe të ndezura, me pircing, mbushur me tatuazhe, që josh e provokon kudo me nudizëm apo lesbizëm, përfshirë edhe në vendet apo objektet e shenjta. I pëlqen të vetëquhet “e pacipë” dhe referuar fotografi që ka realizuar për një album “Naked in America” (lakuriq nëpër Amerikë), e meriton epitetin.

Ky projekt artistik, që ka të bëjë me sensibilizimin e gruas për seksualitetin, e ka çuar 31-vjeçaren në vende të ndryshme publike në SHBA, ku ka pozuar nudo vërtet si “e pacipë”, duke fshehur vetëm disi pjesët intime me ndonjë libër, zorrë karburanti, gjethe pemësh etj., e deri te kryqi.

Ajo pozon nudo gjithandej, në një pikë karburanti, në një bar, në parukeri, në librari, në një stacion autobusi, me shumë gjasa duke shkelur ligjet e San Francisco-s ku jeton, “por me pak magji, përgatitje, fat dhe miq të shkëlqyer që të ndihmojnë” mund t’ia dalësh.

Lidhur me këto fotografi, apo shumë të tjera të ngjashme, Alma ka shkruar edhe editorial, ku spikasin “Seksi i shenjtë”, “Nudizmi”, “Çfarë do të thotë të jesh femër” etj. Ajo e përshkruan veten si shumë rebele dhe feministe, ndërsa nuk njeh asnjë lloj censure në art.

Në kemi folur me Almën, vajzën nga Elbasani që emigroi së bashku me familjen drejtë Shteteve të Bashkuara kur ishte 15 vjeç. Prindërve të saj i ra lotaria amerikane dhe Almës po ashtu, e cila duke jetuar në një vend të hapur ka mundësi të bëj ç’të dojë me veten dhe artin e saj.

Alma është e zhveshur në shkrime. Dhe është e zhveshur edhe në fotot që publikon në sajtin e krijuar enkas për këtë qëllim. “Deri tani nuk kam pasur probleme. Maturia dhe diskrecioni janë parimet që më drejtojnë. Sigurisht është një hap i rrezikshëm, por nuk ka art pa rrezik”- tregon Alma.

“Nudizmi ka ekzistuar gjithmonë, por shoqëria patriarkale luftënxitëse e ka ndrydhur bashkë me seksualitetin dhe gratë. Kjo zgjedhje nuk më bën të vuaj dhe as ndihem e ndarë nga njerëzit. Sa më shumë jam vetvetja, aq më afër botës ndihem dhe aq më shumë e njoh atë. E lashë vuajtjen pas kur vendosa ta jetoj jetën sipas mënyrës sime dhe jo të të tjerëve”- shprehet 31-vjeçarja për Dita-n.

Dhe nëse ka disa komente negative, nën gjurmët e ecjes së saj në këtë rrugë, ajo nuk shqetësohet. “Artistët, në thelb, nuk mund të varen kurrë nga ajo që mendojnë të tjerët. Përndryshe nuk do bënin kurrë atë që bëjnë sepse do ktheheshin në skllevër të opinioneve. Për mua, opinioni i të tjerëve është thjesht opinion i të tjerëve. Nuk i marr personalisht ato që thuhen, as kur janë të mira, as të këqija. Në të vërtetë, shumë njerëz janë mbështetës, sepse shohin te unë dikë që bën dhe thotë atë që ata do donin të bënin dhe të thoshin, por nuk munden”.

E kishte kuptuar qysh herët që do vinte një ditë kur do jetonte sipas rregullave të veta dhe për këtë nuk mjaftonte që familja të fitonte lotarinë amerikane dhe ata të zhvendoseshin në SHBA. Edhe atje ka rregulla, edhe atje, në një periudhë, ajo kërkonte të përshtatej, të pranohej, derisa u bind që njeriu, përveçse të jetojë brenda një kulture, duhet të respektojë thelbin e tij dhe nëse do të ndihet i lirë, kudo ku jeton, duhet ta arrij vetë këtë.

“Jam mirënjohëse për atë kohën e fillimit sepse më ka lejuar t’i shoh gjërat nga një këndvështrim tjetër. Tani, kur përqafoj lirinë, e di që e kam fituar. Nuk e marr të mirëqenë. Tani përpiqem të jetoj në një mënyrë që më bën të ndihem e lirë dhe më jep fuqi si grua dhe si artiste.”

Për të edhe vendet janë përvoja. Të ndërtojnë. Dhe jo në të njëjtën mënyrë. I tillë është Los Angeles-i për Almën, por i tillë, sado i largët mund të jetë krahasimi, por pikërisht edhe për këtë, është edhe Elbasani. Apo Shqipëria e fillimviteve ’90, e vitit ’97. Alma ndjen mall për fëmijërinë me familjen, shumë kushërinj, shokë e shoqe, Ditën e Verës dhe ballokumet, për pushimet në plazhin e Durrësit dhe të Vlorës dhe nuk ka harruar as trazirat e dhunshme.

“Në 1997-ën kishte shumë njerëz që “thyenin ligjin”. Ajo më ka ndikuar shumë. Dhe në mënyrë pozitive. Sepse njerëzit po kërkonin të çliroheshin nga një sistem që ishte i korruptuar. Po, ata ishin të zemëruar, por të paktën po bënin diçka për këtë. Po ndërmerrnin një veprim. Ky aksion më ka ndikuar. Tani, kur shikoj një gjë që dua ta ndryshoj dhe ta përmirësoj, unë veproj. Veprimi bazohet në atë që kam të gatshme në atë moment. Nuk më pëlqen të pres sa të tjerët të më japin leje. Ia jap lejen vetes time.”

Udhëton shumë, për të pasur mundësi edhe për të ndjerë lirinë e plazheve nudiste të Evropës dhe shijen e mirë të ushqimeve shqiptare, ushqehet gjelbër dhe lyhet me të kuqe, bën yoga, shkruan, pikturon, realizon filma. Dhe gjithmonë ka diçka për të thënë, në të kundërt nuk do ishte ajo. Rrëfimi i sa për Dita-n vazhdon…

-Alma, për çfarë ke studiuar?

Unë jam gjithmonë duke studiuar. Po nëse më pyesni për Universitetin, kam studiuar për Filozofi, Frëngjisht dhe Teatër.

-Çfarë të shtyn të merresh me këtë art, që me shumë gjasa, paragjykohet?

Nudizmi gjithmonë ka qene pjesë e artit. Një vizitë në muze dhe shikoni që gjithë artistët kanë përdorur format e trupit të njeriut. Problemi është se ka shumë njerëz që seksualizojnë nudizmin, e krahasojnë me eroticizmin dhe pornografinë. Këto janë shumë të ndryshme nga nudizmi personal ose artistik. Frymëzimi është ekzaktësisht ky. Është gjithashtu feministe kjo iniciativë, unë jam femër e pavarur dhe me mendimet dhe forcën time, personale dhe artistike. Unë vendos kur dhe si e bëj foton. Unë e zgjedh fotografin, fotot janë prona ime.

-Si e ke nisur dhe a paguhet mirë nudizmi?

Nudizmi që shihni në foto janë pjesë e projektit tim artistik dhe të librit që kam kompletuar. Unë nuk e kam bërë këtë projekt për arsye financiare.

-Ku jenë vendet ku preferon të fotografohesh?

Natyra.

-Të shqetësojnë komentet negative?

Jo, as nuk i vë re.

-Alma, ti vërtetë bën atë që do? A ndihesh mirë për këtë?

Jeta nuk ka kuptim në qoftë se një njeri nuk ka mundësi të ndjek pasionet e veta. Jeta si skllav, skllav i opinioneve të tjerëve është jetë e trishtuar. Unë suportoj lirin e shprehjes dhe të eksperiencës së jetës si njeri i lirë dhe i pavarur.

-Si ndihet familja jote për këtë?

Familjarët e mi janë fansat më të zjarrtë që kam. Ato më njohin tamam si njeri. Shumë njerëz (shqiptar sidomos) shohin fotot nudo dhe krijojnë shumë paragjykime boshe. Familja ime më njeh për inteligjencën dhe talentin që kam, personalitetin tim. Ato janë të parët që shikojnë filmat që bëj, që më ndihmojnë gjatë xhirimeve, dhe që më inkurajojnë në zhvillimin tim si artiste.

-A vjen shpesh në Shqipëri, cila është lidhja jote me këtë vend? Me fëmijërinë?

Çdo 3, 4 vjet bëj vizitë në Shqipëri. Kam familje dhe shoqëri që takoj. Fëmijëria në Shqipëri më ka influencuar shumë, sidomos si artiste dhe në të ardhmen dua të shkruaj për ato eksperienca.

-Udhëton shumë? Ku? Çfarë të frymëzon?

Po udhëtoj shumë, sidomos në Europën Perëndimore, Azi, Indi, Jug te Amerikës. Frymëzohem nga diversiteti i kulturave, njerëzit, dhe shprehjet a ndryshme të njerëzve. Natyra, liria e mendjes, shprehja artistike.

-E thua që je shqiptare? Si janë reagimet?

Ndonjëherë njerëzit nuk e besojnë sepse unë jam ndryshe shume nga pjesa më e madhe e vajzave shqiptare, sidomos nga Shqipëria.

alma_nudo41484240162 alma_nudo31484240160 alma_nudo21484240158 alma_nudo1484240156

Modelja më seksi falënderon fansat me foto të nxehta (Foto +16)

Ajo është femra më e kërkuar e momentit dhe mund ta kuptoni lehtësisht përse.

Periskopi.com +18

Emily Ratajkowski ka falënderuar fansat për arritjen e kuotës 10 milionë me një foto nudo.

Nëse hyn në profilin e saj, e ke të pamundur të dalësh…

a5-299_1483027881-36189561483033207 a4-335_1483027879-31624291483033206 a3-357_1483027878-23183011483033204 a13-58_1483027944-6425708_11483033203 a2-372_1483027876-35846411483033200 fotoja_1483027941-27706421483033197

Topmodelja nga Prishtina që pozon nudo (Foto +18)

Top modelja 22 vjeçare, Iris Shala, e lindur në Prishtinë dhe që jeton në Graz të Austrisë po vazhdon të “çmend” publikun gjermanë me fizikun e saj.

Periskopi.com Showbiz

Irisi prej që është zgjedhur si “Playmate July 2013”, titull që e shpall revista për meshkuj “Playboy”, botimi gjerman për çdo muaj, është bërë një ndër trajnerët personale të fitness-it më të kërkuarat në Austri.

Ajo është e njohur po ashtu edhe nga një rol që ajo ka luajtur në serialin e njohur gjerman “Anna und die Liebe” (Amna dhe dashuria).

Në Austri ajo ka fituar vendin e tetë në një garë për top modelen më të mirë.Në biografinë e saj shkruan se është e lindur më 10 gusht të vitit 1990 në Prishtinë.Në intervistat që ka dhënë për mediet e ndryshme austriake dhe gjermane, Irisi thotë se gjithmonë ka pasur një afinitet për aktrimin.

Këtë e ka edhe njëfarë trashëgimie, thotë ajo, dhe zbulon se gjyshi i saj ka qenë Abdurrahman Shala, një aktor i shquar i gjeneratës së parë të aktorëve të teatrit dhe të filmit në Kosovë.

002-4 001-4