Autostrada Nish – Merdar kushton 800 milionë euro

Ministrja serbe e Ndërtimtarisë, Komunikacionit dhe e Infrastrukturës e Serbisë Zorana Milhajloviq ka deklaruar se autostrada nga Nishi deri në Merdar, të cilën do ta ndërtojnë Serbia dhe BE, do të lidhë 100 mijë qytetarë të rrethit të Toplicës me korridorin 10, serbët e Kosovës do t’i lidhë me Nishin e do t’i lidhë edhe serbët e shqiptarët.

Periskopi.com Lajme

“Kjo rrugë është e gjatë 77 kilometra, do të kushtojë 800 milionë euro”, citon b92 të ketë thënë Zorana Mihajloviq duke shtuar se Serbia me të do të ketë edhe një dalje në Adriatik, në Durrës.

Zbulohet se si ishte planifikuar vrasja e Adem Demaçit, ishin të përfshirë edhe shqiptarët

Pas dënimit me 15 vjet burgim, veprimtari i çështjes kombëtare Adem Demaçi, ishte caktuar të mbante burgun në Nish të Serbisë.

Periskopi.com Lajme

Demaçit i ishte vendosur të vuajë dënimin në këtë qytet fillimisht, por më pas ishte planifikuar t’ia ndërronin vendin, dhe në proces ta vrisnin.

Shërbimi sekret serb i njohur si UDB kishte përgatitur një planë të detajshëm për ta vrarë.

Demaçi do të transferohej në Beograd dhe rrugës për në burgun e Beogradit nga Nishi, ai do të ekzekutohej, ndërsa arsyetimi për vrasjen e tij do të ndërtohej se kinse Demaçi kishte tentuar ikjen.

Në këtë planë për vrasjen e Demaçit ishin të përfshirë edhe shqiptarë.

Këto dhe shumë detajet të tjera të jetës dhe veprimtarisë së Adem Demaçit mund t’i ndiqni në Klan Kosova.