Reuters raporton për vdekshmërinë në Kosovë si pasojë e ndotjes së ajrit

Me përjetimin e dimrit më të ashpër në dekada në Ballkanin Perëndimor, ndotja e ajrit në Prishtinë e shkaktuar nga termocentralet u ngrit në nivele të pashëndetshme që ndonjëherë ishin më të këqija sesa ato të gjetura në Pekin.

Periskopi.com Lajme

Indeksi i cilësisë së ajrit, i matur nga ambasada amerikane në Prishtinë, tejkaloi shifrat prej 300 për disa ditë me radhë gjatë muajit dhjetor, nivel ky i identifikuar si i rrezikshëm për shëndetin. Smogu i zi mbi Prishtinë shkaktohet nga termocentralet me qymyr në dalje të qytetit dhe nga përdorimi në masë i qymyrit për ngrohje.

Indeksi i cilësisë së ajrit i matur nga ambasada edhe të hënën në mëngjes ishte në nivelin e kuq, në 152.

“Kur i lajmë rrobat tona të bardha dhe i vendosim jashtë për t’i tharë, shpesh na duhet t’i lajmë sërish për shkak të pluhurit”, thotë për Reuters Besim Sllamniku, i cili jeton afër termocentraleve, transmeton Koha.net.

Kosova, e cila është e pesta në botë për kah rezervat i linjitit, bazohet në qymyr për prodhim të energjisë elektrike dhe shumë shtëpi e përdorin atë për ngrohje sepse është mënyra më e lirë në treg. Por përdorimi i tepruar i qymyrit është duke i dhënë efektet e tija negative.

“Kemi rritje të numrit të pacientëve”, ka thënë për Reuters Skender Baca, pulmolog në spitalin shtetëror.

Një studim i vitit 2013 nga Banka Botërore ka treguar se ndotja e ajrit në Kosovë është vlerësuar se shkakton 852 vdekje të parakohshme dhe 318 raste të reja të bronkitit kronik çdo vit.

Gjendja nuk është më e mirë as në shtetet tjera të Ballkanit. Sipas shifrave zyrtare, cilësia e dobët e ajrit në kryeqytetin maqedonas, Shkup, është shkaktare për vdekjen e parakohshme të 1,300 personave çdo vit.

Bosnja është në vendin e pestë në listën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë si vendi me vdekshmërinë më të lartë nga ndotja e ajrit, me 92 vdekje për çdo 100,000 banorë. Ajo vjen pas Ukrainës, Bullgarisë, Bjellorusisë dhe Rusisë.

Anes Podic, një aktivist i organizatës “Eko akcija” në Sarajevë, ka thënë se termocentralet me qymyr dhe përdorimi i qymyrit për ngrohje ishin shkaktarët kryesorë të ndotjes në Bosnje.

“Shporetet me dru janë të një cilësie të dobët dhe kanë lirim të madh të gazrave”, ka thënë ai, duke shtuar se qeveria duhet të ndalojë përdorimin e qymyrit për ngrohje dhe të reduktojë ndotjen, transmeton Koha.net.

Aleanca për Shëndet dhe Ambient me bazë në Bruksel (HEAL) ka treguar përmes një hulumtimi të vitit të kaluar se rreth 60 për qind të emetimeve në Ballkanin Perëndimor mbërrijnë në shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.

“Nëse BE dëshiron të përmirësojë cilësinë e ajrit, i duhet ta luftojë Ballkanin. Është e vështirë të kesh ajër të pastër nëse një vend tjetër të ndot”, ka thënë Vlatka Matkovic Puljic, oficere për shëndet e energji e HEAL-it për rajonin e Ballkanit.

Për herë të parë “Alarm i kuq kombëtar” ndotja e ajrit në Kinë

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës ka deklaruar se ka dhënë alarmin kombëtar të kuq për shkak të ndotjes së lartë të ajrit në Pekin, Tienxhin, Hibej, Hënan, Shandong, Anhui dhe Xhiangsu

Periskopi.com Lajme

Në rajonet e veriut dhe lindjes së Kinës është dhënë për herë të parë “alarmi i kuq kombëtar” për shkak të ndotjes së lartë të ajrit, raporton Anadolu Agency (AA).

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës ka deklaruar se ka dhënë “alarmin e kuq kombëtar” për shkak të ndotjes së lartë të ajrit në Pekin, Tienxhin, Hibej, Hënan, Shandong, Anhui dhe Xhiangsu.

Qendra Meteorologjike ka njoftuar se dukshmëria ka rënë nga 500 deri në 50 metra. Ajo ka kërkuar gjithashtu që të merren masa në aeroporte, rrugë dhe porte, si dhe iu ka kërkuar shoferëve që të ecin me shpejtësinë e duhur për shkak të ndotjes.

Javën e shkuar në Kinë u dha alarmi i ndotjes për 23 qytete, ndërkohë që u anuluan shumë fluturime në Pekin dhe Tienxhin. Në disa zona autoritetet urdhëruan ndalimin e ndërtimeve dhe mbylljen e shkollave.

Ndotja e ajrit në Kinë, anulohen qindra fluturime

Ndotja e ajrit e cila është efektive në pjesën e mesme dhe veriore të Kinës ka shkaktuar anulimin e 217 fluturimeve në kryeqytetin e vendit Pekin dhe 227 në Tianjin.

Periskopi.com Lajme

Sipas lajmit të “South China Morning Post” theksohet se në rajonet në fjalë norma e grimcave të dëmshme të matur në ajër është 12 deri në 20 herë më shumë se kufiri që pranohet nga Organizata Botërore Shëndetësore, raporton AA

Ndër të tjera theksohet se shikueshmëria në Pekin ka rënë deri në 50 metra, dhe si pasojë janë anuluar 217 fluturime në kryeqytet dhe 227 në Tianjin, duke lënë shumë udhëtarë në pritje nëpër aeroporte.

Ndotje alarmante e ajrit në Kinë, rekomandohet shmangja e ambienteve të hapura

Ndotja e ajrit në veri të Kinës në masë të madhe ka vështirësuar jetën në këtë pjesë të shtetit, ndërkohë që autoritetet e vendit kanë shpallur alarmin e shkallës së verdhë dhe u kanë bërë thirrje qytetarëve që sa më pak kohë të kalojnë në ambient të hapur.

Periskopi.com Lajme

Enti Meteorologjik i Kinës njoftoi se shkalla e ndotjes së ajrit është rritur në masë të madhe dhe se alarmi i verdhë vlen për Pekinin dhe për provincat Tianjin, Hebei, Henan, Shanxi dhe Shandong, raporton AA

Sinoptikët paralajmërojnë se ndotja e ajrit dhe retë e dendura të smogut do të mbizotërojnë edhe të dielën, ndërkohë që një përmirësim i vogël i cilësisë së ajrit pritet të bëhet të hënën.

Autoritetet lokale kanë paralajmëruar qytetarët që sa më pak kohë të kalojë në ambiente të hapura, ndërsa gjatë daljes jashtë të mbajnë maska në fytyrë.

Ndotja e ajrit në vendin më të populluar në botë është një problem i përhershëm nga shkaku i zhvillimit industrial, megjithatë problemi është intensifikuar sidomos në dy vitet e fundit.

Pekini dhe Shangai kryesojnë listën e metropoleve më të ndotura të botës, dhe duket se ky është çmimi që paguajnë për zhvillimin e shpejtë industrial dhe urbanizimin galopant.