Projekti i Klan Kosovës prezantohet në Napoli (FOTO)

Projekti i objektit të Klan Kosovës është prezantuar në Napoli të Italisë në mesin e 37-të projekteve europiane në ekspozitën e organizuar nga Shoqata Italiane e Arkitektëve.

Periskopi.com Lajme

Ideja, planifikimi dhe realizimi i ndërtesës së Klan Kosovës janë përzgjedhur nga arkitektët italianë si projekt i dalluar arkitektonik.

Arkitekti Astrit Nixha, autor i projektit dhe Baton Haxhiu, drejtor i Klan Kosovës, në Napoli kanë folur për mënyrën e realizimit të objektit të Klan Kosovës, sfidat, funksionalitetin dhe planet për modifikimin dhe zgjerimin e tij në të ardhmen.

Hysaj shënon autogol në fitoren e Napolit (Video)

Ai shënoi autogol në minutën e 30 për t’i dhënë epërsinë Sampdorias, transmeton Koha.net.

Periskopi.com Sporti

Në pjesën e dytë Sampdoria mbeti me një lojtar më pak në fushë kur Silvestre u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë.

Këtë e shfrytëzoi Napoli që arriti të barazojë shifrat përmes Gabbiadinit në minutën e 77, dhe më pas Tonelli në minutën e 90+5 shënoi golin e fitores.

Me këtë fitore Napoli mban vendin e tretë me 38 pikë, kurse Sampdoria ka 23 pikë në vendin e 14.

Napoli goditet nga mungesa e Hysaj

Elseid Hysaj u kthye te Napoli nga pushimet në Amerikë, por gjendja e mbrojtësit shqiptar shqetëson Napolin.

Periskopi.com Sporti

Shkodrani nisi punën në palestër, me stërvitje të diferencuar. Gjithçka për shkak të një viroze gripale, e cila ka bërë që 22-vjeçari të jetë në dyshim për ndeshjen e parë të vitit 2017, ku të shtunën të kaltrit do të luajnë në “San Paolo” përballë Sampdorias.

Trajneri Sarri është me dhimbje koke, ndërsa vetë mbrojtësi i djathtë dhe stafi mjekësor po bëjnë të pamundurën që ai të jetë në fushë, për sfidën që mbyll fazën e parë të Serisë A. Hysaj mund të jetë i detyruar të shtrëngojë dhëmbët dhe të luajë, pavarësisht se nuk do të jetë në formë optimale. Kjo për faktin se te Napoli mungojnë të gjithë mbrojtësit e tjerë titullarë, transmeton Supersport.

Nga Albiol i skualifikuar, për të vijuar me Koulibaly dhe Ghoulam të cilët janë të angazhuar në Kupën e Afrikës, ndërsa jashtë mbetet edhe Chiriches që vuan një dëmtim muskulor.

Elseid Hysaj pritet të jetë në fushë përballë Sampdorias në fundjavë, ndërsa nëse gjendja e tij përkeqësohet, gati do të jetë veterani Maggio. Përkrah kuqeziut në mbrojtje do të jenë Tonelli, Maksimovic e Strinic. Pavarësisht situatës alarmante në repartin difensiv, mbrojtësi shqiptar dhe të tjerët e kanë të qartë që në fund vlen vetëm fitorja, për të vazhduar luftën për titull.

 

Maradona: De Laurentis e shet gruan e tij për para

Diego Armando Maradona nuk mund të qëndrojë jashtë zënkave, kur bëhet fjalë për Napolin.

Periskopi.com Sporti

Ketë radhë “El Pibe de oro” ka sulmuar presidentin Aurelio De Laurentis në lidhje me shitjen e Gonzalo Higuainit te Juventusi.

Në një intervistë për mediat italiane, Maradona është shprehur:

“De Laurentis është i gatshëm të shesë edhe gruan e vet për interesa. E pa që Juventus kishte nevojë për një “sulmues dhe u shiti atyre Higuainin”.

“Çdo kush në zemrën e tij zgjedh o Napolin o Juven, Higuain zgjodhi Juven, por unë Napolin”.

“Kanë ndryshuar shumë gjërat nga koha kur ne ishim më shumë të lidhur me fanellën se sa paratë. Nuk shoh asnjë diferencë të madhe mes dy skuadrave në lojën që bëjnë, madje mund të them se janë të barabarta”, ishin fjalët e Maradonas.

PSG pas Draxlerit, kërkon të transferojë edhe mesfushorin e Napolit

Raportet në Francë tregojnë se PSG janë duke marrë parasysh një lëvizje në afatin e janarit për mesfushorin e palumtur të Napolit, Jorginho.

Periskopi.com Sporti

Kampionët e Ligue 1 aktualisht janë në vendin e tretë në tabelë nën drejtimin e trajnerit, Unai Emery, dhe kanë luftuar me lëndime në qendër të mesfushës këtë sezon, përcjell Telegrafi.com.

Revista me ndikim France Football ka sugjeruar se drejtori sportiv i klubit, Patrick Kluivert është i prirur për Jorginhon, edhe pse ai nuk ka të drejtë të luajë në Ligën e Kampionëve për një klub tjetër.

Pas një sezoni të suksesshëm vitin e kaluar me Napolin, trajneri Maurizio Sarri ka vendosur që 25-vjeçarit t’i japë më pak kohë të luajtur në sezonin aktual. Kjo është kryesisht për shkak të ardhjes së Amadou Diaëara nga Bologna në verë, me mesfushorin 19-vjeçar nga Guinea që ka bërë tetë ndeshje si titullar në të gjitha garat.

Raportet në Itali kanë sugjeruar tashmë se reprezentuesi italian mund të kërkoj për një lëvizje diku tjetër në afatin kalimtar të janarit, si pasojë e mundësive të reduktuara në formacion titullar të Sarrit.

Behrami: Titulli për Napolin është vetëm çështje kohe

Valon Behrami e ka quajtur Napolin një prej ekipeve më spektakolare në Evropë, ndërsa Maurizio Sarrin si një hap i përmirësimit në raport me Rafael Benitezin.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori shqiptar, i cili ka luajtur për Partenopei, aktualisht luan te Ëatfordi, nën urdhrat e një tjetër heroi të napolitanëve, trajnerin Ëalter Mazzarri.

“Gjithmonë e shikoj Napolin, sepse është një prej ekipeve më spektakolare në Evropë”.

“Nuk kam pasur dyshime, atyre u nevojitej një trajner si Sarri për të ndryshuar gjithçka, sepse cilësia ekzistonte. Titulli është vetëm çështje kohe”.

“Mendoj se është e dukshme nga rezultatet dhe paraqitjet se Sarri e ka transformuar Napolin nga epoka e Benitezit, duke nxjerrë në pah cilësinë”, ka deklaruar futbollisti që e përfaqëson Zvicrën për Radio Crc.

Gjigandi italian pas Elseid Hysaj

Agjenti i Elseid Hysaj ka zbuluar se Interi e ka si ide transferimin e mbrojtësit shqiptar të Napolit.

Periskopi.com Sporti

Ish mbrojtësi i Empolit në këtë sezon ka firmosur kontratën e re me napolitanët por ai është nën vëzhgimin e ‘neroazurëve’.

“Ai është lojtarë që ata e pëlqejnë,” tha Mario Giuffredi për radio Kiss Kiss.

“Kur fola me drejtorin sportive, Piero Ausilio, ai më tha se e pëlqente lojtarin. Sidoqoftë, të admirosh është një gjë, të flasësh për negociata është gjë tjetër”, përfundoi agjenti i Hysaj. /Periskopi/

Rashica transferohet në Napoli?

Futbollisti kosoavar i Vitesses, Milot Rashica është duke u lidhur me një kalim te gjigandi italian, Napoli.

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i përfaqësueses është duke e pasur sezonin më të mirin e karreirës së tij në këtë sezon me ekipin holandez.

Sipas mediave holandeze, klubi italian është duke menduar të transferojë anësorin dhe shpreson në ndihmën e lojtarit të tyre, Elsaid Hysaj për të bindur Rashicen të trasnsferohet në Serie A.

Rashica në këtë sezon në 17 paraqitje ka vetëm një gol dhe 5 asistime. /Periskopi/

Tronditet Napoli, i lëndohet ylli i skuadrës

Napoli ka konfirmuar se mbrojtësi senegalez, Kalidou Koulibaly është lënduar në stërvitje.

Periskopi.com Sporti

Koulibaly sipas mediave tani do të qëndrojë jasht fushave për 2 javë pasi ka marrë një lëndim në kofshë.

koulibaly
Kalido Koulibaly, Napoli

Për Napoli ky do të jetë mungesa e dytë e madhe në ekipin e parë, pasi tashmë janë edhe pa sulmuesin Arek Milik i cili është lënduar muaj më parë.

Shijojeni këtë perlë të Insigne ndaj Sassuolos (Video)

Sulmuesi italian, Lorenzo Insigne është rikthyer në formën e tij më të mirë për Napolin.

Periskopi.com Sporti

Napoli po udhëheq 1-0 në takimin kundër Sassuolos në kuadër të Serie A-s.

https://www.youtube.com/watch?v=a8DtvaADrRU&feature=youtu.be

Nuk do ta besoni se si është tallur një piceri në Napoli me Higuain

Me rastin e ndeshjes ndaj Sevillas, piceria në Napoli ofroi pica vetëm për 99 cent.

Periskopi.com Sporti

Një iniciativë e një piceri në Napoli bëri bujë në mediat botërore për shkak se ai kishte një ofertë mjaft të mirë për napolitanët në rast se Higuain do të dëmtohej.

Në fakt dëshira e tij është plotësuar pasi sulmuesi argjentinas mungoi për shkak të një dëmtimi mbrëmë në Champions League.

Me rastin e ndeshjes ndaj Sevillas, piceria në Napoli ofroi pica vetëm për 99 cent. Ai është shprehur i bindur se Higuain do të pësojë dëmtime të tjera ndërkohë që ofertat do të vijojnë për klientët e tij.

Kujtojmë që në Napoli Higuain-in e cilësojnë si një tradhtar pasi u largua te rivalët e Juventusit në fillim të sezonit.

Napoli kërkon yllin e Chelseat

Napoli është duke shpresuar se Chelsea do të huazojë mbrojtësin francez, Kurt Zouma.

Periskopi.com Sporti

Kurt Zouma është rikthyer nga një lëndim i gjurit që e mbajti jashtë fushave të gjelberta për një kohë të gjatë dhe tani ai ka nevojë për minutazhë, gjë të cilen Antonio Conte nuk mund të ia sigurojë.
Napoli e dëshiron Zouma si zëvendësues të spanjollit Raul Albiol i cili ka kaluar të tridhëjetat.
Zouma konsiderohet si pasardhësi i John Terry, ai sezonin e kaluar nën Jose Mourinhon ishte titullar deri sa e pësoi lëndimin. /Periskopi.com/

Mbrojtwsi francez Kurt Zouma
Kurt Zouma, Chelsea

Ylli i Napolit që refuzoi Juven, Interin dhe Milanin

Kapiteni i Napolit, Marek Hamsik thotë se ka refuzuar në verë kalimin te tre klubet më të mëdha italiane, Juventus, Milan dhe Inter.

Periskopi.com Sporti

Sllovaku thotë se nëse vazhdon karrierën në Itali, këtë do ta bëjë vetëm te Napoli.

“Po, unë e konfirmoj këtë”, tha Hamsik.

“Mendoj se është e qartë se në Itali nuk do të luajë për ndonjë klub tjetër, por vetëm te Napoli”, shtoi ai.

“Besoj se ka shanse që unë të përfundoj karrierën time këtu. Kjo është një mundësi serioze”. /Periskopi.com

E pabesueshme, ky lojtar rikthehet për Napolin

Sulmuesi polak, Arek Milik, është rikthyer nga lëndimi i gjurit.

Periskopi.com Sporti

Ish sulmuesi i Ajaxit, ishte lënduar muaj më parë gjatë kualifikimeve për botëror me Kombëtaren Polake.

Sulmuesi polak ishte pritur të qëndroj rreth gjashtë muaj jashtë fushave të futbollit, por ai është rikthyer dhe ka bërë stërvijet e para me top.

Milik pritet të jetë i gatshëm plotësisht në janar në dispozicionin e trajnerit të Napolit, Maurrizo Sarri. /Periskopi.com

milik

Gjigandët italianë e duan yllin e Arsenalit

Napoli dhe Milani janë duke shfaqur interesim për sulmuesin e Arsenalit, Olivier Giroud.

Periskopi.com Sporti

Francezi ka vendosur të mos e rinovojë kontratën me klubin londinez, e cila skadon në vitin 2018.

Napoli e do 30-vjeçarin në skuadër për të zëvendësuar të dëmtuarin Arkadiuz Milik, ndërsa ‘rosonerët’ duan që të ofrojnë një partner të duhur për Carlos Baccan në vijën e sulmit, ndonëse ky i fundit përflitet se mund të largohet nga San Siro.

Raportohet se Giroud është i disponueshëm për 25 milionë euro. /Periskopi.com

Rrahje masive: Tifozët e Besiktas therrin me thikë tifozin e Napolit (Video)

Ndeshja mes mes dy skuadrave ka përfunduar baras 1:1, ndërsa në fushën e lojës gjithçka ishte korrekte.

Periskopi.com Sporti

Por, jashtë stadiumit tifozët e Besiktasit e kanë therur me thikë një tifoz të Napolit.

Sipas mediave lokale turke, tifozi i ekipit italian është duke u mjekuar në Stamboll.

Ndryshe, Napoli ka shtatë pikë gjersa Besiktas ka gjashtë të tillë në kuadër të Grupit B të Ligës së Kampionëve.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=40&v=2NB7MkK3O90

Besiktas-Napoli ndajnë pikët

Besiktasi nuk ka arritur të mbajë epërsinë e krijuar në fund të takimit për t’u pajtuar me një barazim prej 1-1 ndaj Napolit në Stamboll.

Periskopi.com Sporti

Besiktasi shfaqi paraqitje dominuese në pjesën e parë duke krijuar rastet, ato që nuk i munguan as Napolit.

Megjithatë, pjesa e dytë ishte më produktive për Napolin, por goli i parë erdhi për vendasit.

Ricardo Quaresma (79’) shënoi për 1-0 nga pika e bardhë.

Vetëm tri minuta më vonë ishte Marek Hamsik ai që shënoi për 1-1 me asistencë të Dries Mertens.

Me këtë rezultat përfundoi kjo ndeshje, kurse situata në Grupin B të Ligës së Kampionëve vetëm sa është komplikuar

Napoli mbetet lider me shtatë pikë, një më shumë se Besiktas në vendin e dytë dhe tri më shumë se Benfica që pret Dynamo Kievin në Lisbonë. /Periskopi.com

Formacionet zyrtare: Besiktas-Napoli

Skuadra turke është nikoqire e Napolit në kuadër të Ligës së kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Besiktas dhe Napoli bëjnë pjesë në grupin B dhe sonte priten të përballen nga ora 18:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

besiktas

Juve mposht Napolin në derbin e javës

Juventus ka mposhtur Napolin me rezultat 2:1 në derbin e kësaj jave në Serie A.

Periskopi.com Sporti

Të parët që kaluan në epërsi ishin kampionët në fuqi, të cilët shënuan nëpërmjet mbrojtësit Leonardo Bonucci, gol ky i shënuar në minutën e 50-të.

Rezultatin e barazoi Jose Maria Callejon vetëm katër minuta më vonë.

Ndërsa, golin e fitores për bardhezinjtë e shënoi ish-ylli i Napolit, Gonzalo Higuain, i cili shënoi në minutën e 71-të. /Periskopi.com

Kryebashkiaku i Napolit kërcënon Higuain: Kujdes kur të vish në Napoli

Sonte në mbrëmje luhet Juventus-Napoli dhe në qendër të vëmendjes do të jetë edhe Gonzalo Higuain, për herë të parë si kundërshtar ndaj Napolit.

Periskopi.com Sporti

Ndëshja e kthimit do të luhet pas disa muajsh, por që tani argjentinasi e ka të qartë se në “San Paolo” nuk do të pritet me lule.

Kërcënimin e ka dhënë kryebashkiaku napoletan, Luigi De Magistris, i cili kujton vizitën e fundit të kryeministrit Mateo Renci:
“Tifozët kishin një lidhje të jashtëzakonshme me të, por e humbën vlerësimin për sulmuesin argjentinas kur theu lidhjen e dashurisë me Napolin. Kur Renci erdhi në Napoli, kishte me vete 1000 persona dhe aparatura për zbulimin e mjeteve të forta metalike. Besoj se edhe Higuain duhet të bëjë të njëjtën gjë”.