Kryetari i Ferizajt rreth gjysmë milion euro pasuri

Periskopi.com Lajme

Ka vetëm pagën si kryetar komune por kjo nuk e ka ndalur Muharrem Svarqën që të bëjë investime në patundshmëri.

Kryetari i Ferizajt ka pasuri marramendëse. AI ka shumë toka pune por që raporton se i ka trashëgim nga prindërit.

Por, nuk ka shumë vite që ka ndërtuar shtëpi në vlerë 200 mijë euro, ndërsa vetëm dy vite më parë ai ka blerë edhe një tokë pune më shumë, për ta quar numrin e tyre në 5.

Ka një veturë e edhe para të kursyera në bank.

Shikojeni pasurinë e tij që total është afër gjysmë milionë./ Periskopi

Sfarqa: Shtabi emergjent në Ferizaj është fokusuar tek shkollat

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa, në një konferencë me gazetarë, bëri të ditur se fokusi i veprimit të shtabit emergjent aktualisht është drejtuar tek hapja e rrugëve dhe hyrje-daljeve të objekteve shkollore, në mënyrë që të gjithë nxënësit dhe punëtorët arsimorë të kenë qasje të lirshme me rastin e fillimit të gjysmëvjetorit të dytë.

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Ferizajt konstatoi se të gjitha rrugët aktualisht janë të kalueshme dhe qytetarët kanë qasje në të gjitha institucionet, ndërkohë që po punohet edhe më tej për pastrimin e tyre nga bora.

Ai bëri të ditur se gjatë kësaj jave janë ndihmuar me artikuj ushqimorë 70 familje, kryesisht të fshatrave të thella malore si Jezerci e Burrniku, por edhe të fshatrave të tjerë.

“Nga familjet e ndihmuara, rreth gjysma janë të komuniteteve pakicë, gjë që tregon qasjen parimore të Komunës ndaj të gjithë qytetarëve”, tha ai.

Duke falënderuar kompanitë private që ndihmuan në tejkalimin e gjendjes emergjente, kryetari Svarqa u përqendruar tek një ndryshim që ka ndodhur viteve të fundit sa i takon shpenzimit të parasë publike për shërbimet mirëmbajtëse të kompanive.

Ai tha se në vend të kontratave fiktive, janë lidhur kontrata kornizë, të cilat mundësojë kompensime financiare në përputhje me vëllimin e punëve dhe shërbimeve të ofruara dhe jo pagesa paushallë, siç ka ndodhur vite më parë.

“Kjo ka ndikuar që kostoja e shërbimeve të jetë dukshëm më e ulët për buxhetin e Komunës”, thuhet në njoftim.

Kryetari Svarqa tha se sa u takon shpifjeve për gjoja nepotizëm në tenderin e mirëmbajtjes së rrugëve, është në gjendje të garantojë se gjithçka është proceduar sipas ligjit, ndërkohë që puna e nënkontraktimit të firmave fituese, nuk e intereson, sepse janë vetë firmat ato që i zgjedhin pastaj partnerët e tyre. /Telegrafi/

Përçahet koalicioni qeverisës PDK-LDK

Demarkacioni i mbajti të bashkuar, e pikërisht i njëjti duket se po i ndanë. Partnerët kryesor të koalicionit qeverisës në Kosovë tashmë kanë filluar të përçahen.

Periskopi.com Lajme

Akuzojnë njëri – tjetrin se nuk i kanë votat për Demarkacionin, kusht ky i BE-së për liberalizimin e vizave për popullin e Kosovës, raporton Periskopi

Përderisa opozita ka shumë muaj që e ka kundërshtuar, e pozita sikur janë ofruar mes vete për këtë çështje, tashmë kreu i PDK-së, Kadri Veseli është i gatshëm për zgjedhje meqë nuk kanë vota si koalicion.

E anëtari i kryesisë së LDK-së, Muharrem Sfarqa, që është edhe kryetar i Ferizajt, komunë kjo e treta për nga banorët, që i iki për herë të parë PDK-së nga dora, e kundërshton Veselin. Thotë se PDK-ja janë ata që nuk i kanë votat për Demarkacionin, andaj sipas tij, u konvenojnë zgjedhjet.

Si pasojë e mossigurimit të votave për demarkacion, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli nuk e ka përjashtuar mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje.

“Nuk është fundi i botës nëse nesër del një opsion me marrëveshje politike në mes të kampit të pozitës dhe opozitës që të shkohet në zgjedhje dhe të kemi normalitet”, ka deklaruar Veseli për kohën

Madje ka fajësuar Qeverinë, duke thënë se ka bërë gabim me Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

“Ne si partner i koalicionit pa Listën Serbe nuk mund t’i arrijmë 81 vota”, ka thënë Veseli.

Mirëpo, me këtë deklaratë të Veselit nuk është pajtuar LDK.

Sfarqa thotë se për Veselin janë zgjidhje zgjedhjet, ngase sipas tij, janë PDK-ja ata që nuk i kanë votat për Demarkacioni, ndërsa LDK-ja po.

“Nëse thotë kryetari i Kuvendit se duhet të shkohet në zgjedhje me marrëveshje, atëherë ai duhet të dijë raportin e forcave politike brenda partisë së vet”, ka thënë ai për Periskopin.

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se ideja e Kryetarit të PDK-së për zgjedhje të reja, nuk është e qëlluar dhe as nuk përkrahet nga Partia e Isa Mustafës.

Haziri ka thënë se ide të tilla janë deklarata dhe lëvizje interesante të udhëheqjes së PDK-së. Ky zyrtar i LDK-së dyshon se PDK s’ka punuar seriozisht për çështjen e demarkacionit kur po lëshon akuza në këtë kohë.

Ndryshe, ka shumë muaj që institucionet e vendin janë përqendruar në Demarkacionin, me arsyetimin se duhet plotësuar kushtin e BE-së për liberalizimin e vizave, ndërsa opozita duke vlerësuar se me marrëveshjen aktuale Kosova humb territor.

Nuk duhet harruar se partneri i treti i koalicionit qeverisë, Lista Serbe ka disa ditë që po bojkot institucionet, duke e bërë kështu të pamundur çdo votim kur kërkohet patjetër edhe vota e tyre./ Periskopi