Përfundon operacioni i Bajram Rexhepit, flasin doktorët për gjendjen e tij

Periskopi.com Lajme

Ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi i është nënshtruar një operacioni neurokirurgjik.

Pas dy sulmeve në tru dhe gjendjes së përkeqësuar shëndetësore të tij, tashmë ai ka kaluar një ndërhyrje që ishte mëse e nevojshme, raporton Periskopi

Doktorët bëjnë të ditur se ndërhyrja ka kaluar pa komplikime.

Ai do të qëndroj në intensive e ishin familja e tij ata që këmbëngulën që ai të trajtohet në Qendrën Klinike Universitare.

Pas ndërhyrjes u mbajt një konferencë ku doktorët thanë se me gjendjen e Rexhepit janë marr të gjithë profesionistët që ka QKU-ja.

Arsim Morina drejtor i Klinikës ku ai u operua thotë se është parë mëse e nevojshme që ai ti nënshtrohet ndërhyrjes.

“Ka pësuar dy sulme në tru të cilat e kanë dëmtuar seriozisht shëndetin e tij.Qëllimi ka qenë që të lirohet truri nga të ënjturat, por jo vetëm ky. Ndërhyrja ka shkuar në rregull, nuk ka pasur komplikime. Ai po trajtohet shumë mirë dhe nuk dimë se cilat do të jetë gjendja e tij më vonë”, tha ai./ Periskopi

Mjeku flet për gjendjen e Vllasit pas ndërhyrjes dhe largimit të predhës

Avokati Azem Vllasi tashmë është në gjendje të mirë, i vetëdijshëm flet dhe në gjendje të lëviz.

Periskopi.com Lajme

Pas një ndërhyrje që iu bë atij ku iu largua predha e mbetur e plumbit, tashmë do i duhet edhe ndërhyrje tjetër për eshtrat e thyer nga plumbi.

Mjeku që është marr me të, Arben Grazhdani ka folur për Klan Kosova dhe tha se kjo ndërhyrja tjetër do bëhet kur pacienti e vlerëson se është i gatshëm.

Grazhdani tha se Vllasi është jashtë rrezikut për jetë dhe nesër mund të lirohet për në shtëpi nëse ai nuk planifikon ndërhyrjen e menjëhershme në eshtra.

“Predha ka hyrë në pjesë e përparme të krahut dhe ka depërtuar deri te qafa. Ka shkaktuar thyerje të disa eshtrave dhe disa dëmtime të indeve. Predha është larguar. Ai tashmë lëviz, ecë, nuk ka asnjë rrezik”, tha Grazhdani./ Periskopi

Arrestohet mjeku, shtroi pedagogun për ta shpëtuar nga burg

Zgjerohet skandali i blerjes së provimeve në Universitetin e Shkodrës. Policia e këtij qyteti ka arrestuar edhe shefin e kardiologjisë Edi Smalaj.

Periskopi.com Lajme

Nga hetimet ai ka rezultuar se ka firmosur shtrimin në spital të pedagogut Simon Lufi. Kjo është bërë për të favorizuar në gjykim Lufin, për të mos e lënë në paraburgim, raporton tvklan, përcjellë Klan Kosova.

Ditë më parë prokuroria e Shkodrës, urdhëroi arrestimin e pedagogëve Rokin Dabërdaku dhe Simon Lufi, së bashku me 3 sekserë.

Pedagogët u kanë siguruar studentëve nota kaluese në provime të ndryshme ose vlerësime të larta, të cilat më pas do të shërbenin për regjistrimin në master, kundrejt pagesave 200 – 700 eur.

Mjeku që punon në Berlin: Me e fut me vetëdije shishen në sistemin respirator, kjo e tejkalon fantazinë e Stephen Kingut!

Mjeku shqiptar Milot Rama, që punon në spitalin Deutsches Herz Zentrum të Berlinit në Gjermani, thotë se është i trishtuar me raportin e autopsisë për Astrit Deharin, aktivistin e VV-së që vdiq në Burgun e Prizrenit.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, me metoda të sofistikuara është vështirë të futet tubi me gjerësi maksimale dy centimetra në rrugët e frymëmarrjes, e lëre më një shishe të mjaltit. Ndaj, kjo i ngjanë me fantazinë e shkrimtarit të njohur të temave të misterit, horrorit dhe fantazisë, Stephen King.

“Une si mjek me pervoje katervjecare ne mjekesi intezive ne njeren ne klinkat me perstixhioze karidiologjike dhe pulmologjike gjermane.Jam meshume se i trishtuar me raportin e autopsise. Shume here edhe anestezistet dhe ne mjeket ne reparte intenzive me metoda me te sofistikuara kemi veshtiresi te fusim tubusin me gjeresi max 2 cm ne rruget e frymarjes. Prandaj tani perdorim gjithnje e me shume videolaringoskop, ku rruget e frymarjes i vezhojme ne kamere per intubim me te shpejte.Cak kur pacientet jane nen sedacion te plote dhe nen relaksant te muskulures, do te thote pa asnje refleks mbrojtes. te pacientet e zgjuar per shkak te refleseve mbrojtese futja edhe edhe e nje obketi sa lapsi edhe e pamundur per shkak te refleskeve mbrojtese. ”Hyrja ne lariks” do te thote ne rruget e frymarjes ka gjeresi 1.75 cm -2.5 cm gjate vizualizimit me laringoskop. nen teknike te ushtruar dhe ndricim special , ndersa trakea, nen lariks ka gjeresi 2 cm dhe ndertim kercor. Ta fut nje njeri nje shishe te mjaltes ne sistem respirator ne koshience te plote dhe reflekse mbrojtese e tejkalon edhe fantazine e Steven King. Jam i tmerruar! Nese e kam gabim ju lutem me tregoni, njeriu meson sa jeton!” (sic.), ka shkruar ai. /Telegrafi

Lexo edhe:

Reagon edhe një mjek kosovar: Nuk kam dëgjuar për vetëvrasje të tillë, Astritin e mbytën persona të tretë