Sot bëhen tri vjet nga vendosja e “Parkut të Paqes”

Periskopi.com Lajme

Një ditë pas heqjes së barrikadës mbi urën kryesore të Ibrit në Mitrovicë, konkretisht më 18 qershor 2014, serbët e veriut sërish bllokuan urën me barrikadën të quajtur “Parku i Paqes”.

Kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, pati thënë se këtë veprim për ribllokimin e urës po e merr në koordinim të plotë me qeverinë e Serbisë. I pranishëm gjatë gjithë aksionit ka qenë edhe shefi i zyrës së qeverisë serbe për Kosovën, Marko Gjuriq.

Forca të shumta policore as nuk kanë tentuar të parandalojnë bllokimin. Ndërkohë, kryetari i pjesës veriore e ka ftuar atë të pjesës jugore, Agim Bahtirin, që pjesën tjetër të urës së Ibrit ta shndërrojë poashtu në park.

“Parku i Paqes”, është hequr dy vite më vonë, konkretisht më 14 gusht të vitit 2016.  Heqja është bërë pas implementimit të marrëveshjes nga dialogu Beograd-Prishtinë lidhur me urën në Mitrovicë.

Agim Bahtiri nuk rikandidon në Mitrovicë, nëse bëhet deputet

Periskopi.com Lajme

Kur kanë mbetur vetëm edhe dy ditë deri në mbajtjen e zgjedhjeve nacionale, kryetarit të Mitrovicës, i cili është kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e AKR-së, i ka ardhur një mbështetje e fuqishme nga familja e tij.

Djali i tij, Valoni, i cili menaxhon kompaninë e madhe MitroFresh në Holandë, ka publikuar një letër mbështetëse për babain e tij, edhe pse tregon se mungesën e tij e ka ndjerë shumë familja.

Por, në letrën e tij, bëhet e ditur se nëse Bahtiri fiton si deputet nuk do të rikandidoj më për kryetar të Mitrovicës.

Ja postimi i Valon Bahtirit në Facebook:

Po bëhen gati katër vite që babai është fizikisht larg neve, i cili ka lënë mungesë të madhe në familjen tonë. Prej vitit 2013 jemi përballur me sfida të ndryshme në Holandë, sidomos të punës, ku gjithmonë na ka udhëhequr prindi.

Me pa durim kemi pritur që të vjen fundi i vitit 2017 dhe ai të kthehet në mesin e familjes, nënës, fëmijëve dhe nipave e mbesave. Por pas ardhjes time këto ditë në Kosovë, edhe përkundër sfidave qe i kemi, dëshira ime dhe e mbarë familjes ka ndryshuar, sepse po e shohim se populli po dëshiron që ai të vazhdoj të jep kontributin e tij në politikë.

 

Pra, tash e tutje prindi do ta ketë përkrahjen e gjithë familjes që të fitoj në garën për deputet dhe të vazhdoj ta jap kontributin e tij, aty ku populli e vlerëson më së shumti. Në emër të familjes të uroj fitoren.

Çka po ndodh me rregullimin e vendit ku qëndroi muri ilegal në Mitrovicë? (Video)

Periskopi.com Lajme

Në fund të vitit 2016, filluan punimet për projektin për rivitalizimin e Urës së Ibrit, projekt i dalë nga marrëveshjet e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.

Ndërsa komuna e Mitrovicës Veriore, angazhoi një kompani e cila filloi ndërtimin e një muri ndarës me pjesën jugore të Mitrovicës, në dhjetor të viti të kaluar.

Fillimisht zyrtarë serb dhe ata të BE-së, në lidhje me këtë muri thanë që është pjesë e projektit për rivitalizimit e Urës së Ibrit, përderisa qeveritarët kosovarë u zotuan për rrënimin e tij.

Në fakt, nga Bashkimi Evropian patën thënë që ky nuk do të jetë mur por shkallë që do të mundësojë lëvizjen e qytetarëve nga njëra anë në tjetrën.

Si përfundim muri ilegal, i cili nxiti mjaft debate, qëndroi për pothuajse dy muaj, derisa u arrit një marrëveshje për rrënimin e tij me komunën e Mitrovicës Veriore.

Projekti për rivitalizimin e Urës së Ibrit, i financuar nga BE-ja, është thënë se do të përfundoj në qershor, ndërsa në pjesën ku qëndroi muri ilegal, ende nuk kanë filluar punimet.

 

Zgjedhjet edhe në veri të Mitrovicës, nuk priten incidente

Periskopi.com Lajme

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në gjithë të gjitha komunat e Republikës së Kosovës, duke përfshirë edhe veriun e Mitrovicës.

Kryetarja e Komisionit Qendrore të Zgjedhjeve, Valdete Daka thotë se si në vitin 2013 dhe në vitin 2014, KQZ është e gatshme që këto zgjedhje të mbahen dhe veri të Kosovës, përkatësisht në vendet e banuara me shumicë serbe.

“Po zgjedhjet do të mbahen në gjithë territorin e Kosovës, përfshirë edhe veriun e Kosovës”, ka thënë Daka për Telegrafin.

Ndërkaq, profesori i shkencave të sigurisë, Avni Islami, ka thënë se nuk pritet të ketë incidente në veri të Kosovës, pasi nuk është as në interesin e serbëve.

Sipas tij, interesi i tyre është të marrin pjesë në këto zgjedhje dhe të jenë pengues të proceseve në Kosovë që nuk janë në interes të Serbisë.

Ai gjithashtu tha se deputetët që do ta përfaqësojnë Listën Serbe do ta luajnë rolin e “Kalit të Trojës”.

“Nuk pres që të ketë probleme për shkak të unifikimit të partive politike serbe, të cilat me presion nga Serbia dhe rekomandimin e saj janë detyruar të shkrihen në një listë serbe. Për mbarëvajtjen e zgjedhjeve pos Policisë së Kosovës do të kujdesen edhe vet strukturat paralele të mos ketë probleme në atë pjesë. Qeveria Serbe është e interesuar ta diktoj komunitetin serb dhe përmes tyre të pengoj institucionet e Kosovës. Deputetët që do të jenë në legjislacionin e ardhshëm do ta luajnë rolin e ‘Kalit të Trojës’”, për të penguar me çdo kusht krijimin e Ushtrisë”, ka thënë Islami.

Ndryshe, në vitin 2013 në zgjedhjet lokale të mbajtura në veri të vendit janë shënuar disa incidente të njëpasnjëshme. Xhandarmëria serbe kishin hyrë me maska nëpër qendra të votimit për të prishur procesin zgjedhor, me ç’rast ishte gjendur dhe një bombë në një qendër votimi, përkatësisht në shkollën teknike në veri të Mitrovicës.

Ndërsa në vitin 2014, zgjedhjet nacionale kishin kaluar pa ndonjë incident.

Vritet një person në veri të Mitrovicës

Periskopi.com Lajme

Një person i moshës 58 vjeçar, i nacionalitetit boshnjak, është vrarë me thikë, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00, në një kafene në veri të Mitrovicës, ndërsa viktima është qëlluar disa herë më thikë.

Mësohet se policia ka dalë menjëherë në vendngjarje dhe ende nuk dihet motivi i vrasjes.

Viktima është Murat Kuçi, i cili ka jetuar në jug të Mitrovicës, i cili ishte pronar i kafenesë ku është qëlluar.

E dhimbshme: Ky është postimi i të dashurës së Ermalit, ja çfarë shkruan ajo (Foto)

Periskopi.com Lajme

Vrasja e të riut nga Mitrovica, Ermal Kamberaj ka prekur thellë të gjithë.

Ata që e përjetuan më së rëndi humbjen e më të dashurit të tyre janë familjarët dhe miqtë e tij.

AI u vra, natës e së premtes, me tre plumba teksa ishte ne orar pune.

SI menaxher i një kafiterie, besohet se e vranë për mungesë të një vendi të lirë.

Kamberaj preki zemrat e të gjithëve. Të shtunën teksa e dërgua në varr i gjithë qyteti heshti dhe askush nuk punonte në shenjë nderimi për të.

 

Ju sjellim reagimin e të dashurës së Ermalit:

 

Dhembje e lot në Mitrovicë, mbyllet gjithçka, në nderim të 23 -vjeçarit të vrarë (Foto)

Periskopi.com Lajme

Ermal Kamberaj, 24 vjeç, menaxher i një kafiterie në Mitrovicë, u vra mbrëmë, sipas policisë, me tre plumba.

Varrimi i të riut është paraparë të bëhet sot pasdite, ndërsa, të gjitha lokalet e qytetit do të mbyllet përgjatë asaj kohe, në shenjë solidarizimi, e edhe proteste.

Kamberaj u qëllua me tre plumba mbrëmë rreth orës 21:30 në vendin e tij në punës në lokalin Check-in. Ai do të varroset sot në ora 16:30 në varrezat në Shipol.

Me këtë rast pronarët e kafiterive të qytetit të Mitrovicës janë organizuar që ndërpresin aktivitetin e punës së tyre, nga ora 16:00 e deri në përfundim të varrimit të të riut.

Kamberaj, nuk ka mundur të u mbijetojë plagëve, dhe ka vdekur rrugës për në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë.

Policia, ende nuk ka arritur të arrestojë e as të identifikojë dorasin. Janë dhënë versione të ndryshme për ngjarjen.

Në këtë lokal mbrëmë kishte edhe mbrëmje muzikore, ku do të performonte këngëtari i njohur ferizajas, Labinot Tahiri – Labi.

Ky i fundit ka folur për Periskopi.com.

Lexojeni në linkun më poshtë çfarë tha ai:

Labinot Tahiri rrëfen ngjarjen e mbrëmshme ku u vra 23-vjeçari në Mitrovicë

 

 

Labinot Tahiri rrëfen ngjarjen e mbrëmshme ku u vra 23-vjeçari në Mitrovicë

Periskopi.com Uncategorized

Këngëtari Labinot Tahiri mbrëmë po shkonte për të bërë muzikë në lokalin “Check -in” në Mitrovicë. Aty ku ndodhi vrasja e një 23 – vjeçari.

Labi ka folur për Periskopi.com, rrëfen si ndodhi dhe bënë thirrje te institucionet për kontrolle të njerëzve nëpër lokale.

Ai thotë se mbrëmë është anuluar organizimi, ngase ngjarja ndodhi pak qaste para se ai të hynte në lokal.

“Kam qenë në parking kur ka ndodh, nuk kanë qenë 10 plumba por dy janë dëgjuar. Nuk e njoh atë djalë aspak, por ka qenë shumë shqetësuese dhe do shkoj te ajo familje”, tha ai.

Tahiri shpjegon se ngjarja ka ndodhur diku rreth orës 21 e 40 dhe dënon këtë akt dhune.

“Te organet e rendit propozojë që të merren me çështjet e lokaleve. Shumë njerëz hyjnë me armë, kjo nuk ndodh nëpër shtete tjera. Kjo është e rrezikshme për gjeneratat e reja. Duhet kontroll”, ka thënë Tahiri.

23-vjeçari, Ermal Kamberi u vra për shkak të një vendi në lokal, por ende nuk ka të arrestuar.

Varrimi i tij bëhet sot pasdite, ai ishte në orar pune dhe policia raporton se mbi të u shkrepën tre plumba./ Periskopi

 

 

Ky është i riu që u vra sonte në Mitrovicë (Foto)

 

 

 

Mësohet pse u vra 23-vjeçari mbrëmë në Mitrovicë (Foto)

Periskopi.com Lajme

23-vjeçari i vrarë mbrëmë në Mitrovicë ishte menaxher në një lokal nate dhe sipas policisë ky ka qenë edhe shkaku që kanë qëlluar mbi të.

Mësohet se menaxheri i lokalit “Check in” në Mitrovicë është konfliktuar me disa persona për shkak se këta të fundit kishin kërkuar një vend ku të uleshin në lokal.

Në konflikt e sipër, është qëlluar me armë mbi 23-vjeçarin, i cili ka ndërruar jetë për shkak të tre plumbave të marra në trup.

Ky është i riu që u vra sonte në Mitrovicë (Foto)

Periskopi.com Lajme

I riu me inicialet E.K. që u plagos sonte në mbrëmje në Mitrovicë, ka ndërruar jetë.

Lajmi është konfirmuar nga burime në klinikën e Emergjencës në QKUK.

“Ai ka ardhur pa shenja jete në Emergjencë. Kemi bërë të pamundurën por ai kishte ndërruar jetë nga plagët e marra”, ka deklaruar ky burim.

Viktima është Ermal Kamberi, menaxher i lokalit “Checkin” në Mitrovicë.

Të shtëna armësh në Mitrovicë, plagoset një person

Periskopi.com Lajme
Të shtëna me armë zjarri kanë ndodhur sonte në një lokal të Mitrovicës. Kështu bëri të ditur në një prononcim për Telegrafin zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.
 Ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:30. Sipas tij, nga të shtënat me armë zjarri ka mbetur i plagosur një person.

“Një person ka mbetur i plagosur nga të shtënat, ndërkaq policia ka gjetur dhe një armë”, ka thënë Zahiti. Policia ende ndodhet në vendin e ngjarjes.

Artisti i njohur shprehet i pikëlluar me destinimin e kësaj ndërtese në Mitrovicë

Periskopi.com Lajme

Kentucky Fried Chicken apo siç njihet KFC tashmë është hapur edhe në Mitrovicë.

Kompania e e restoranteve e njohur ndërkombëtarisht është vendosur në një objekt, që për artistin Alban Muja ëhstë skandal, raporton Periskopi

Ai thotë se ndërsa ka qenë bibliotekë para se të shndërrohet së pari në market religjioz, e tash në shitës të pulave të skuqura (përzhitura).

“Bravo, kjo është e ardhmja e qytetit të ‘kulturës’, çka na duhet Biblioteka, edhe ashtu askush spo lexon!”, ka ironizuar Muja./ Periskopi

  

Kontrabanda nëpër terr në veriun e Kosovës

“Drejtësia në Kosovë” shfaqi të premten hulumtimin për kontrabandën e derivateve në veri.

Periskopi.com Lajme

Ekipet e emisionit “Drejtësia në Kosovë” për disa ditë monitoruan për kontranbandë derivatesh veriun e vendit, ndërsa të premten u shfaq hulumtimi për këtë kontrabandë.

Në hulumtim u bë e ditur se kontrabanda zhvillohej natën, ndërsa që nga vendosja e doganierëve dhe policëve kosovarë në pikat kufitare në veri në vitin 2011, kontrabanduesit kanë krijuar rrugë anësore nëpër të cilat depërtojnë nga Serbia në veri të Kosovës dhe pastaj edhe më tutje në pjesën tjetër të vendit.

Ekipet e emisionit “Drejtësia në Kosovë” testuan reagimin e policisë, duke raportuar te forcat e rendit makinat dhe automjetet tjera që ngarkoheshin me naftë që në shumë pika në veri kushton më pak se 70 centë.

Në rrugën mbi fshatin Koshtovë që çon në drejtim të Zubin Potokut hulumtuesit e “Drejtësisë në Kosovë” panë një makinë, drejtuesi i së cilës përveç mbushjes së rezervuarit më naftën nën çmimin e tregut, po mbushte edhe disa bidonë të vendosur në bagazh, por edhe në karrigat e pasme.

Pas raportimit në polici të kësaj makine, ajo u ndalua në hyrje të Skenderajt, ndërsa malli i kontrabanduar bashkë me makinën u dërguan në terminalin doganor në Mitrovicë.

Por e njëjta gjë nuk ndodhi kur policia në veri të vendit u njoftua nga njëri prej hulumtuesve të “Drejtësisë në Kosovë” se një kamion po shkarkonte naftë nga bidonat në një pikë derivatesh në pjesën veriore të vendit.

Zyrtari policor kërkoi të dijë emrin e raportuesit dhe kur hulumtuesi i emisionit tha se dëshiron të mbetet anonim, policia vetëm i uroi natë të mirë, pa vepruar dhe pa u dukur në vendin ku shkarkohej kamioni me derivate.

Në emision u shfaqën edhe rrugët ilegale në kufi me Serbinë nëpër të cilat zhvillohet kontrabanda e derivateve.

Xhirimet se si zhvillohet kontrabanda në veri mund t’i shikoni në linkun në vijim.

Ura në Mitrovicë hapet me 9 maj (Video)

Ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë do të hapet me 9 maj, në ditën e Evropës.

Periskopi.com Lajme

Jo vetëm ura, por edhe shëtitorja e qytetit, objekti sportiv “Omnisporti”  dhe qendra afariste afër urës që janë projekte të Bashkim Evropian në Mitrovicë, janë planifikuar të inaugurohen me 9 maj, kur shënohet dita e Evropës, ditë e paqes dhe bashkimit të vendeve në Evropë.

Mujka ka thënë se me këtë rast do te ketë një festë solemne.

E,  këtu punimet janë duke vazhduar me  një intensitet të shtuar me qëllim që revitalizimi i urës të përfundoj me kohë.

Inaugurimi i urës është paralajmëruar edhe nga Përfaqësuesja Speciale e Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalya Apostolova.

Prapë ndërtohet muri në veri, sikurse i vjetri

Në vend të vazove të betonit serbët kanë ngritur dy mure rreth një metër të lartë dhe rreth një metër larg njëri-tjetrit, në vend të murit që është rrënuar në pjesën veriore të urës, në rrugën “Mbreti Petër I”. Pjesa në mes të këtyre dy mureve do të mbushet me dhe, si dhe do të gjelbërohet. Muri i ri nuk dallon me asgjë nga muri i mëparshëm, përveçse ka një hapësirë prej rreh 9 metrash, ku mund të kalohet në zonën e këmbësorëve.

Periskopi.com Lajme

Ndonëse e rrethuar me pllaka të larta të llamarinës, të cilat pamundësojnë pamjen në pjesën ku ishte planifikuar të vendosen elemente të betonit, si një mburojë për zonën e këmbësorëve në vend të murit, i cili është rrënuar në bazë të një marrëveshjeje në mes të kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, institucioneve të Kosovës dhe BE-së, muri i ri i ndërtuar nga serbët ka dalë në dritë, transmeton zeri.info.

Pamjet tregojnë se muri i ngritur në pjesën veriore të urës nuk dallon me asgjë nga muri i mëparshëm, përveçse muri ka një hapësirë prej rreth 9 metrash të gjerë nëpërmes së cilës mund të kalohet në zonën e këmbësorëve, e cila gjithashtu është duke u ndërtuar në rrugën “Mbreti Petër I”.

Me marrëveshje në vend të murit do të duhej të vendoseshin vazo të betonit, të larta 70 centimetra, në të cilat do të mbillej bari gjelbërues dhe lule. Fillimi i nivelizimit dhe vendosja e pllakave në zonën e këmbësorëve menjëherë pas rrënimit të murit nuk kanë zgjatur shumë dhe ato janë ndërprerë, për t’iu qasur punëve në ndërtimin e murit.

Në fakt, serbët nuk kanë ngritur një mur, por dy mure, të cilat janë të larta mbi një metër nga themeli, si dhe janë larg njëri – tjetrit rreth 1 metër. Hapësira në mes të dy mureve, siç mund të kuptohet, do të mbushet me dhe si dhe do të gjelbërohet. Në formën që ka, muri është i gjatë 53 metra dhe mbulon gjithë pjesën nga ish-kafeneja “Dolce Vita”, e cila është djegur deri në themel, e deri tek rruga që çon në “Lagjen e Boshnjakëve”.

Qytetarët e Mitrovicës kanë mbetur të habitur me murin e ri, pasi që krerët e shtetit kishin garantuar se nuk do të ketë kurrfarë muri. Madje kryeparlamentari Kadri Veseli, si dhe ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, kishin siguruar qytetarët e Mitrovicës se nuk do të ketë asnjë lloj muri në pjesën ku ndodhej muri i ngritur befasisht nga serbët, i lartë 2.2 metra dhe i cili ishte rrënuar.

“Çfarë ndryshimi ka ky mur me atë murin përpara. Ky bile është më i gjerë, në fakt janë dy mure. Edhe lartësia e tyre është e madhe, nuk ka asnjë dallim nga ai muri përpara, veç këtij murit ia paskan lënë një derë për me dalë në atë anë. Serbët gjithmonë bëjnë siç duan vetë”, është shprehur Lulzim Bekteshi.

Edhe kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, që në fillim kishte shprehur skepticizmin e tij përkitazi me zbatimin e marrëveshjes. Ai pati thënë se mur nuk do të ketë në atë pjesë, ndonëse kishte shprehur dyshime në sinqeritetin e kryetarit të Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq.

“Marrëveshja është që më mos të ketë kurrfarë muri në atë pjesë, edhe muri që ishte ndërtuar ilegalisht ka befasuar të gjithë, askush nuk ka besuar se serbët do të ndërtojnë ndonjë mur, pasi që me projektin e BE-së për revitalizimin e urës garantohet liri e plotë e lëvizjes së qytetarëve dhe të automjeteve nga veriu në jug dhe anasjelltas”, pati thënë kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri.

Në anën tjetër, kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, ka ripërsëritur se muri i ri ngrihet sipas marrëveshjes, duke precizuar se ai do të jetë i lartë 70 centimetra, i gjatë 53 metra dhe i gjerë 120 centimetra.

“Sipas marrëveshjes që kemi arritur konstruksioni me elemente të betonit do të jetë i gjerë 120 centimetra dhe i lartë në një pjesë 70 centimetra dhe në një pjesë tjetër 40 centimetra, në gjatësi prej 53 metrash. Në një pjesë të murit do të jetë një ndërprerje prej 9 metrave dhe në atë ndërprerje do të vendosen shtyllat zhytëse që do të shërbejnë për kalimin e automjeteve të zjarrfikësve, të ndihmës së shpejtë dhe të policisë, në mënyrë që pa pengesa t’i kryejnë obligimet e tyre. Në fund, përgjatë murit do të jetë staza e biçiklistëve e gjerë dy metra dhe do të ndërtohet nga kafeneja ‘Dolce Vita’ deri tek ‘Lagjja e Boshnjakëve’. Edhe përgjatë stazës do të vendosen shtylla zhytëse të metalta”, pati sqaruar kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, duke paraqitur skicat e projektit të murit të ri. Ai ka ripërsëritur se muri i ri do të jetë pengesë e fortë dhe një mburojë që do t’i sigurojë qytetarët nga rreziku që dikush të “fluturojë” me veturë nga jugu në zonën e këmbësorëve.

Bashkim Cimili, asamblist në Kuvendin  e Mitrovicës së Veriut, ka thënë se komuna veriore nuk mund t’i ikën marrëveshjes që është arritur në mes të Goran Rakiqit dhe ministrit Ferat Shala. “Marrëveshja është arritur me 4 shkurt në orët e hershme të mëngjesit. Me marrëveshje aty nuk mund të ketë mur, por vetëm elemente të betonit, respektivisht vazo prej betoni, në të cilat do të mbillet bari gjelbërues dhe lule. Nuk mund të ketë kurrfarë ndryshimi dhe mua është duke më habitur kjo me këtë mur”, i ka thënë “Zërit” Cimili të premten.

Bahtiri nuk e llogarit si asgjë PDK-në, përmend edhe Serbinë

Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, ka thënë se nëse ai do të kandidonte edhe për një mandat të dytë në Mitrovicë, do të fitonte gjithsesi.

Periskopi.com Lajme

“Nëse unë kandidoj, jam fitues i bindshëm. Edhe sikur të kisha Kadri Veselin kandidat, e rrëzoj”.

Këto komente Bahtiri i ka bërë në Info Magazine të Klan Kosovës.

“Kurrë nuk mund të kthehet PDK në Mitrovicë, aq sa kthehet Kosova në Serbi. Ne jemi duke biseduar, AKR nëse shkon me dikë në koalicion, atëherë është fitues”, tha ai.

Agim Bahtiri thotë se ka ndalur haraçin dhe korrupsionin në Mitrovicë

Agim Bahtiri, kryetari i Mitrovicës ka thënë se ai e ka ndalur haraçin dhe korrupsionin në Mitrovicë.

Periskopi.com Lajme

“Haraçi dhe korrupsioni është ndalë, sepse në vendin ku unë menaxhoj nuk guxon të ndodhë një gjë e tillë”.

“Janë 20 fabrika që po ndërtohen në një komunë që ka qenë e pa perspektivë, një komunë që e kam gjetur me barrikada me tonelata, një komunë që edhe në pjesën diplomatike të investitorëve është parë si më e korruptuara në krejt Kosovën”.

Kështu ka thënë Bahtiri në Info Magazine të Klan Kosovës.

Në rajonin e Mitrovicës zbulohen 106 vetura të padoganuara

Policia e Kosovës, përkatësisht Njësia e auto krimeve kanë pranuar një informatë të hënën se tri deponi, në lokacione të ndryshme, dyshohet për vetura që iu kanë shmangur obligimeve doganore.

Periskopi.com Lajme

Njësia e autokrimeve rajonale në Mitrovicë dhe një njësi mobile e Doganës në Mitrovicë, dje kanë bërë kontrollimin e këtyre deponive të veturave, të cilat këto vetura demolohen dhe pastaj shiten për pjesë, ku nga kontrollet e bëra në këto tri lokacione është arritur të evidentohen 106 vetura, të cilat dyshohet se ju kanë shmangur obligimeve doganore, për procedura të mëtejme, për shmangie doganore merret Dogana e Kosovës.

Me të gjitha veprimet është njoftuar prokurori i Shtetit, i cili ka sugjeruar që të vazhdohet me procedurën e hetimeve të mëtutjeshme.

Dokumentet amerikane: Imami Avdiu, ekstremist islamik e rekrutues

Imami i Xhamisë së Mitrovcës, Ekrem Avdiu, përmendet në dosjet e Departamentit të Mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të publikuara nga organizata Wikileaks, organizatë kjo e themeluar nga Julian Assange e që ka tronditur botën me publikimet e komunikimeve zyrtare, të bëra ndërmjet agjencive të SHBA’së.

Periskopi.com Uncategorized

Në një memorandum të dërguar te Komanda Jugore e SHBA’ve në Miami nga burgu i Guantanamos në Kubë më 21 prill 2007, rreth një të burgosuri të Guantanamos, inteligjenca amerikane e cilëson Ekrem Avdiun si ‘ekstremist islamik dhe rekrutues’, transmeton Gazeta Metro.

Sipas këtij dokumenti, aktivitetet ekstremiste të imamit Avdiu nuk kufizoheshin vetëm brenda territorit të Shqipërisë, por ai kishte lidhje edhe me Çeçeninë dhe Irakun.

“…së paku deri më datën 7 shkurt 2007, Avdiu ka ushtruar aktivitete ekstremiste në Shqipëri”, thuhet në këtë dokument.

Më tutje, në komunikimet mes zyrtarëve amerikanë shpjegohet se si forcat e KFOR’it më 28 nëntor 2003, kishin bastisur shtëpinë e Ekrem Avdiut. Aty, KFOR kishte konfiskuar një bllok të numrave telefonikë, i cili përmbante një numër (7326931), që lidhej me një variant të nofkës së të burgosurit për të cilin është hartuar raporti, Abou Saad Taifi.

Ekrem Avdiu, aktualisht shërben si imam dhe ligjërues i xhamisë në lagjen Tavnik njëkohësisht është anëtar i BIK-ut në Mitrovicë. Ai ishte arrestuar nga Policia e Kosovës si i dyshuar për pjesëmarrje në aktivitetet ekstremiste.

MBPZHR-ja mbështetje për projektet bujqësore edhe në Mitrovicën Veriore

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi priti sot në një takim zyrtaren kryesore ekzekutive për Komunën e Mitrovicës së Veriut, Adrijana Hodzic, me të cilën ka biseduar për projektet zhvillimore të ministrisë, të cilat do të realizohen gjatë këtij viti në sektorin e bujqësisë, si dhe zhvillimet e përgjithshme në këtë sektor.

Periskopi.com Lajme

Me këtë rast, ministri Krasniqi, e ka njoftuar kryetaren më hollësisht për Programin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural të këtij viti, ku në kuadër të këtij programi ai tha se do të mund te gjejnë mbështetje edhe një numër i konsiderueshëm i fermerëve të komunave te veriut.

Po ashtu, ministri Krasniqi shtoi se mbështetja për zhvillimin e bujqësisë në këtë komunë dhe të tjerat, do të rritet në vazhdimësi, me qëllim të shtimit të prodhimtarisë bujqësore, si dhe rritjes së cilësisë së prodhimeve vendore.

Nga ana e saj, kryetarja, Adriana Hodzic, e falënderoi ministrin për gatishmërinë për përkrahjen e mëtejmë të sektorit të bujqësisë në këtë komunë dhe komunave tjera te veriut./ Periskopi