Vjen edhe postimi i Mimoza Kusarit pas humbjes, shikoni çfarë ka shkruar

Periskopi.com Lajme

Pas Ilir Dedës, edhe themeluesja tjetër e subjektit politik Alternativa, Mimoza Kusari, ka shprehur falënderimin e saj për votuesit që kanë përkrahur këtë subjekt politik.

Kusari-Lila thotë se “duke qenë të vetëdijshëm për përgjegjësitë që na ngarkon ky rezultat zgjedhor, përkundër që rezultatet ende nuk janë certifikuar, dhe as nuk dihet saktë numri i deputetëve të zgjedhur, Alternativa vazhdon të jetë pjesë e koalicionit parazgjedhor dhe në asnjë mënyrë nuk e konsideron ndonjë formë të bashkëpunimit me koalicionin tjetër”, ka shkruar ajo.

Ky është postimi i plotë i saj:

Të dashur miq dhe përkrahës,

Shpreh falenderimin dhe respektin e veçantë për të gjithë votuesit e Republikës së Kosovës, për kulturën dhe maturinë e treguar në procesin e djeshëm zgjedhor.

Në veçanti, ju faleminderit të gjithë votuesve të Alternativës dhe koalicionit LDK-AKR-Alternativa-LD, për besimin e treguar në fushatën 10 ditore. Ishte një prej kënaqësive të këtij procesi demokratik, takimi me të gjithë Ju, besimi i treguar nga ana juaj, entuziazmi dhe gëzimi i shprehur për shpresën e re.

Në emrin tim dhe në emër të subjektit që drejtoj, urime për fituesit e rezultatit preliminar dhe suksese në procesin e formimit të institucioneve demokratike të vendit tonë.

Duke qenë të vetëdijshëm për përgjegjësitë që na ngarkon ky rezultat zgjedhor, përkundër që rezultatet ende nuk janë certifikuar, dhe as nuk dihet saktë numri i deputetëve të zgjedhur, Alternativa, vazhdon të jetë pjesë e koalicionit parazgjedhor dhe në asnjë mënyrë nuk e konsideron ndonjë formë të bashkëpunimit me koalicionin tjetër. Konsiderojmë që vendimi i qytetarëve të Kosovës për ndryshime u shpreh qartë dhe ai vendim i sovranit duhet të respektohet.

Edhe një herë, Ju faleminderit të gjithë votuesve pa dallime politike për pjekurinë e treguar dhe pjesëmarrjen në procesin zgjedhor.

Me respekt

Mushkolaj e bënë ‘për pesë pare’ Mimoza Kusarin

Periskopi.com Lajme

Analisti politik, Imer Mushkolaj e ka zënë shumë ngushtë kandidaten për deputete nga Koalicioni LDK- AKR- Alternativa, Mimoza Kusari- Lila.

Mushkolaj në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini e pyeti se çfarë alternative do të ofroj ajo dhe njerëzit e Alternativës, tash me LDK-në të cilën e kanë sharë tash e sa kohë.

“A është bërë shumë e mirë LDK-ja, apo ju jeni zbutur. Këtë me të vërtetë nuk po e kuptoj”, tha ai

Mimoza Kusari- Lila tha se kanë qëllime të përbashkëta me LDK-në.

Ajo ka thënë se ky vendim për t’u bashkuar me LDK-në ka ardhur pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të vitit 2014.

Ajo është e bindur se Alternativa nuk do të thyej asnjë parim me hyrje në koalicion me LDK-në.

Milaim Zeka: Mimoza Kusari është brumi dhe tlyni i PDK-së

Periskopi.com Lajme

Gazetari Milaim Zeka ka reaguar pas vendimit të Komunës së Gjakovës, për ngritjen e permëndores së ish- udhëheqësit komunist, Fadil Hoxha.

Ai në një shënim në Facebook thotë se pos Kusari- Lilës edhe PDK është ajo e cila e frymëzoi kryetaren e Gjakovës për një vendim të tillë, raporton Gazeta Blic.

Shënimi i plotë:

Nja dy fjale per Mimoza Kusarin, Fadil Hoxhen, dhe disa te luftes

Edhe per Pacollin, Kreret e PDK se, etj

Mimoza Kusari, paska vendosur me ja ngrite nje permendore Fadil Hoxhes. Mu per kete, nje miku im, anetar e Keshillit Drejtues te PdK se, gjakovar, me tha sot: a e sheh po poshte kemi ra.

Sinqerisht e kam, nuk guxoje me shkru, as me fole per Fadil Hoxhen para vitit 1981. Pas atije viti, e dime te gjithe, qe bajagi u kane çkulave para presionit serb, edhe u kane ba kaps prej grave serbe, qe u paten qu araz per me hjeke edhe shokun Fadil.

Me pyet Veton Surroin, Fadili del alamet burri, ndersa Shaban Polluzha del shpijun i Oznes. Po nejse, po ndalem tek Mimoza hanmi.

Kjo Mimoza eshte brumi, dhe tlyni i PDK se. E mesuar per zedhenese te Bajram Rexhepi, ajo ne PDK e mesoi edhe artin e te rruajturit e parave. E ka rru Behgjet Pacollin, bash rjepe e ka. Edhe partine karashmak ja ka ba. Pacollin kurr hesap per njeri nuk e ka ba. Pacolli ka qene veq bankomati i saje.

Sa per Fadil Hoxhen, krejte frumezimet i ka nga PDK ja. Keta te PDK se, me nderime ushtarake e paten vorrosur. Tash nuk ban mu anku.

Prej qe u formu kjo parti, e deri me sot, lidershipi i saje, pa fajin e elektoratit te ndershem, gjitmone ka tentu me ba tulla prej m. Ama nuk bahen…

PS: Kisha dashte qe kesaj permendoreje, me ja lane nje gisht perpjete, qe kur lodhet Mimoza me disa, tuj e shiku, ulen edhe pushojne pak!!!

Mimoza ia vendosë shtatoren Fadil Hoxhës në Gjakovë (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Pavarësisht reagimeve të shumta, kryetarja e Gjakovës nuk po heqë dorë nga premtimi për vendosjen e shtatores në Gjakovë për ish-liderin komunist të Kosovës, Fadil Hoxha.

Komuna e Gjakovës sot ka shpallur konkursin e projektit për vendosjen e shtatores së Fadil Hoxhës. Sipas njoftimit të shpallur nga kjo Komunë, qëllimi i konkursit është arritja gjerë te zgjidhja më e mirë ideore arkitektoniko-urbanistike, ambientale dhe artistike për “Rregullimin e ambientit për vëndosjen e shtatorës së Fadil Hoxhës”, që është lëndë e konkursit, duke përmirësuar kontekstin ekzistues urbanistik dhe gjeomorfologjik, në përputhje me standardet moderne dhe të trajtoj nevojat efiçente të energjisë, shkruan Infokusi.com

Ndërsa projekti do të realizohet  në afërsi të kryqëzimit të rrugëve “Nëna Tereze” dhe “Ismail Qemali”, pranë hotelit “Pashtriku” në Gjakovë. Afati kohor për pranimin e aplikacioneve është caktuar 11 maj 2017.

Përndryshe, edhe disa asambleistë të Gjakovës e kundërshtojnë nismën e Kusarit për vendosjen e shtatores së Hoxhës në Gjakovë, me arsyetimin se pikërisht komunistët e udhëhequr nga Fadil Hoxha kanë vrarë paran 70 viteve heroin Shaban Polluzha./Infokusi.com.

Deda e Kusari-Lila, akuzohen për plagjiaturë të “Alternativës”

Periskopi.com Lajme

Kryetar i Organizatës Studentore “Alternativa” në UPZ, Nehat Gashi, pretendon se subjekti më i ri politik, që është themeluar sot në këtë qytet, “Aletrnativa”, kundërligjshëm ka “vjedhur” emrin e organizatës së tij.

“Ua rikujtoj disave se plagjiatura ndalohet me ligj!”, thotë Gashi, shkruan PrizrenPress.

“Andaj, me keqardhje më duhet të them që ne do të donim t’i denonconim ata që përdorin plagjiaturën dhe që përvetësojnë idetë e të tjerëve, me qëllim që t’ua hapim rrugën ideve të reja”.

Ilir Deda dhe Mimoza Kusari-Lila, kanë themeluar sot degën e “Alternativës” në Prizren.

“Prizreni është qytet i bashkëjetesës dhe tolerancës. Ne kemi filluar nga baza dhe këto po e dëshmojmë në Prizren. Duke qenë dikur kryeqytet, sot Prizreni po udhëhiqet prej njerëzve që shkelin ligjin dhe po i merret e ardhmja”, ka thënë Deda.

Kryetari Gashi, tregon ndërkaq se, Organizata Studentore “Alternativa”, sot një vit është themeluar në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren.

“Ç’ koiçidencë ? “

“Disa paskan pandehur që edhe unë si kryetar i Organizatës më të madhe të studentëve në Prizren, kryetar i “Alternativës”, kam harruar që sot një vit kam prezantuar platformën tonë, e cila siç po shihet përveç përmasave lokale, paska depërtuar edhe në përmasa qendrore, kanë ardhur, çuditërisht në Prizren, me qëllim për të përsëritur historinë, me një “Alternativë” të re, duke shpresuar e uruar që ta ndjekë fati i” Alternativës” së dikurshme, në Prizren”, thotë Gashi.

“Po t’i referohemi besëtytnive tona popullore, që janë të lashta sa vetë njerëzimi, do të shohim që njerëzit në momentin që kanë lindur janë pagëzuar me një emër që lidhet me një dukuri të caktuar, me dëshirën për ta ndjekur fati i njëjtë i asaj dukurie”.

“Pra, nga ky këndvështrim del që emërtimi nuk po rrjedhka krejtësisht në mënyrë arbitrare. Emërtimi është një fenomen, që besohet ta paracaktojë fatin e objektit që emërton”.

“Dhe sot shohim të na paraqitet një Alternativë e vjetër dhe një Alternativë e re. Një datë e njëjtë,  një qytet i njëjtë !”

Nuk do ta besoni se cili gazetar i është bashkuar Ilir Dedës dhe Mimoza Kusarit

Periskopi.com Lajme

Alternativa do të jetë subjekti i ri politik në nën qiellin kosovar që ofron dritë në fund të tunelit, tha gazetari Fahri Musliu, nga Këshilli Nismëtar për themelimin e Degës së Alternativës në Prizren.

Iniciativa Qytetare – Alternativa, si parti e ardhshme politike, që nga e shtuna do të shtrihet edhe në qytetin e Prizrenit. Informacioni është konfirmuar në një takim me gazetarë, në të cilin përgatitjet për themelimin e këtij subjekti politik i paraqiti gazetari Fahri Musliu.

“Me vendimit të këshillit inicues, takimi themelues i Iniciativës në Prizren do të mbahet të shtunën në orën 14 në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit. Duke e ditur se në çfarë gjendje është Kosova, Alternativa do të jetë subjekti i ri politik në nën qiellin kosovar që ofron dritë në fund të tunelit.” tha Musliu.

Ai njoftoi se në këtë kuvend themelues, do të marrin pjesë Mimoza Kusari Lila, Ilir Deda dhe përfaqësuesit e degëve të Pejës, Gjakovës, Mitrovicës etj.

“Iniciativa do ta fillon rrugëtimin edhe në Prizren në bashkëpunim, në koordinim dhe në mirëkuptim të qytetarëve, të atyre që dëshirojnë diçka të re. Jo fjalë dhe premtime boshe por përmbushje dhe realizim të premtimeve me veprime konkrete. Këtë e garantojnë dy personalitetet që janë në krye të Alternativës. Në anën tjetër Alternativa është simbiozë e gjakut të ri dhe pjekurisë së njerëzve. Do të bashkohen  në Alternativë gjaku i ri dhe urtësi e njerëzve të moshuar, u shpreh Musliu.

Sipas anëtarëve të Këshillit Nismëtar, Alternativa do të jetë subjekt politik multietnik, ndërsa do të bëhet gati për zgjedhjet lokale dhe nacionale..

Kuvendi i themelimit të Degës së Alternativës do të mbahet në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit.

“Mesazhi mund të merret si besëlidhje e re për realizimin e vizionit të alternativës për stopimin e dukurive të kqëija në Kosovë dhe për një kthesë radikale në të mirë të Kosovës” tha në fund të paraqitjes së parë publike Fahri Musliu./Gazetaere.com

Kusari – Lila akuzon gjykatën e Gjakovës për neglizhencë në rastin e tentim vrasjes

Gjykimi ndaj të akuzuarit për atentat kundër kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, mund të shtyhet për një periudhë të gjatë. Kjo pasi që gjithçka në të cilën është mbështetur Prokuroria e Shtetit në ngritjen e aktakuzës është deklarata e një dëshmitari nga Shqipëria, që pretendon se është “vrasës me pagesë”.

Periskopi.com Lajme

Por ky dëshmitar ka dhënë vetëm një dëshmi në Prokurorinë Speciale dhe nuk është paraqitur më në gjykatë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Prokuroria e Shtetit nuk po arrin të sigurojë prezencën e këtij dëshmitari, ndërsa pa siguruar këtë dëshmitar gjykimi nuk do të vazhdojë. Proceduralisht gjykata nuk mund ta detyrojë të dëshmojë një dëshmitar që nuk është shtetas i Kosovës nëse ai nuk ka vullnet.

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, ka paralajmëruar se është në prag të kërkesës që lënda të tërhiqet nga gjykata në Gjakovë dhe t’i transferohet ndonjë gjykate tjetër. Shkas ka thënë se ka marrë nga pasiviteti i kësaj gjykate në këtë rast.

Deda dhe Kusari-Lila përcaktojnë tema në televizion dhe ‘recitojnë’ programin

Dy nga themeluesit e subjektit të ri politik Alternativa, Ilir Deda me Mimoza Kusari - Lila janë parë të nervozuar në një debat televiziv.

Periskopi.com Lajme

Në emisionin te Baton Haxhiu, ata ishin përball analistëve Astrit Gashi dhe Dardan Gashi por në secilën nga pyetjet reagonin, duke tentuar t’i mësonin ata se për çfarë duhet diskutuar.

Përderisa ankoheshin se nuk po i lejonin të shpalosin programin, ktheheshin vet në të kaluarën e tyre duke e përmendur atë, normalisht në pjesët ku e ndjenin vetën të fortë, raporton Periskopi. Madje shumë herë nuk u pajtuan me temat për të cilat u pyetën.

Pati disa herë mosmarrëveshje mes tyre, nga krejt debati ajo që u dëgjua ishte se ata kanë vija të kuqe për PDK-në dhe LDK-në.

“PDK-ja është establishmenti ynë, se janë ata që na kanë pru në këtë gjendje”, tha Deda duke i vënë vija të kuqe kësaj partie për bashkëpunim në të ardhmen.

E Kusari-Lila që tha se PDK-ja është fajtori e zbuti qëndrimin duke thënë se edhe LDK-ja është rrugës së keqe.

“Ne kemi thënë ne nuk jemi liderët. Ne jemi nismëtar, keni me e pa në fund. Pritni deri në fund të marsit”, ka thënë Deda, duke mos pranuar në asnjë mënyrë që të thoshte emra tjerë se kush do u bashkohet, madje duke u nervozuar se përse po i pyesin për pjesën e atyre që do u bashkëngjiten.

Në disa raste Kusari-Lila fliste gjatë dhe nuk lejonte ta ndërprisnin, ndërsa Deda pati rast kur tha ‘a dal unë?’

Nuk duhet harruar me Deda ka ndërruar dy parti deri tani, ndërsa Kusari-Lila [asi fitoi në Gjakovë nën petkun e AKR-së, e braktisi atë./ Periskopi

Ilir Deda zyrtarizon ‘Alternativën’ në Facebook

Deputeti i pavarur Ilir Deda, ka zyrtarizuar partin e tij të re “Alternativa” në Facebook.

Periskopi.com Lajme

 

Ai i ka njoftuar të gjithë simpatizantin, se prej tani do të njoftohen për të rejat e partisë përmes faqës zyrtare të Alternativës, transmeton lajmi.net.

“Miq të dashur, më poshtë është faqja zyrtare e Alternativës, ku mund të njoftoheni me të gjitha ngjarjet rreth nesh. Gjithashtu, tani e gjeni edhe deklaratën politike dhe vizionin tonë për Kosovën. #Alternativa”, shkruan ai.

alternativa

Mimoza Kusari dhe Iliri Deda në kërkim të financave te Devollët, ia huqin shkojnë te Margarita Kadriu

Mimoza Kusari dhe Ilir Deda kanë krijuar një parti të re. Ata duket se kanë dal në kërkim të mbështetësve financiar, por teksa ia kanë mësyrë Devollëve ata kanë gabuar terminalin. Shkojnë në atë të Margarita Kadriut, deputetes së dikurshme të PDK-së, që tashmë është e pavarur, e cila terminalin e ka të sajin, e edhe gazetën që raporton për huqjen e Kusarit dhe Dedës.

Periskopi.com Lajme

 

Shkrimi i Kosova Sot:

Të bësh parti të re nuk është kaq e thjeshtë. Nuk ka të bëjë vetëm me një numër të caktuar nënshkrimesh. Kuptohet, duhen lekë. Shumë lekë. Oligarkja e Gjakovës, Mimoza Kusari, bashkë me partnerin e saj, Ilir Deda, që herë graviton në opozitë e herë në shoqërinë civile, ia kishin mësyrë këtë të mërkurë që lamë pas një terminali në Prishtinë. Me “Opel Corsa”-n e tyre, në turin me siguri partiak, dy themeluesit e subjektit më të ri kosovar ndaluan gabimisht e padashje në oborrin me dyert e hapura të Terminalit të ri Doganor dhe kërkuan të takoheshin me drejtorin, Blerimin,shkruan gazeta Kosova Sot.

Iliri me arrogancë iu drejtua punëtorit të sigurimit, duke kërkuar drejtorin, Blerimin ( e kishte fjalën për oligarkun Blerim Devolli), por pasi nga sigurimi mori përgjigje se këtu është një Terminal i ri dhe nuk ka një drejtor me emër të tillë (Blerim), ngase këtu nuk ka drejtor Blerim, vetëm atëherë kur Iliri mëson për mbiemrin e drejtorit të Terminalit ku kishte hyrë bashkë me Mimozën, arrin të kthjellet dhe të shohë se ishte ndalur në adresën e stacionin e gabuar, ia mbyll njërin sy Mimozës dhe largohet me shpejtësi me bashkudhëtaren e tij, “të ikim shpejt nga këtu, kemi gabuar adresën”, tha Iliri, duke u larguar pa përshëndetje… Sigurisht, disa qindra metra u është dashur për t’i dhënë fund huqjes, e për ta gjetur destinimin e tyre tek “Devolli” , që jo vetëm në këtë fushë, por edhe në të tjera mbajnë monopole të forta, edhe pse paligjshëm, sepse shumë pushtetarë në të tri pushtetet, fatkeqësisht të inkriminuara, janë dhe qëndrojnë pas tyre për motive korruptimi. Me gjasë, pushteti aktual është i tëri edhe pas alternativës së re hibride politike të Mimozës e Ilirit. E para, pasi e “moli” mirë e mirë e deri në shterje partinë e biznesmenit Pacolli, e fitoi komunën në saje të milionave të tij të dyshimtë, ia ktheu shpinën ish-shefit, për t’i hyrë një aventure të re. Kësaj radhe, me kuletën bosh dhe prej koprraceje, nuk mund të hidhte asnjë hap përpara. Partneri i ri, ish-anëtar i ‘Vetëvendosjes’, ish-këshilltar qeveritar dhe presidencial, e kishte të qartë rrugën për te burimi i financimit, sepse këtu i vinte në ndihmë FER-i i dështuar.

Devolli e kishte financuar fort këtë subjekt dikur. Andaj, Terminalet e Blerimit (Devolli) ishin dhe janë burimi i shumë milionave të monopoleve të paligjshme, dhe për këtë arsye edhe ishte adresa e duhur e dyshes kërkuese të shumë lekëve. Çuditërisht, edhe pse me shkallë të lartë inteligjence, dy nismëtarët e partisë së re e ngatërruan rrugën dhe e huqën Terminalin e piketuar. Mesditë me plot diell, e mjegull nuk kishte, por me sa duket truri u është mjegulluar nga sponsorimet, që ua ka premtuar pushteti për lojën e radhës, që duan ta bëjnë në politikën e tejinkriminuar kosovare. Të financohesh nga korporatat e monopoleve korruptive dhe të krimit të organizuar, të shantazhit dhe të korrupsionit, do të thotë shumë për votuesin që më kot pret nga një alternativë të re (e vjetër). Ndoshta Iliri e Mimoza kishin një arsye të fortë që goxha nguteshin dhe e ngatërruan adresën në rrugën e tyre te gabuar. Fyti u ishte tharë të dyve shumë dhe dikush duhej t’ua lagte. Blerimi, cili Blerim?! E dinë Mimoza dhe Iliri. Ua kanë borxh qytetarëve të sqarojnë se si dhe pse e kanë humbur adresën në terminale (të Blerimit) në drejtim të fshatit Miradi, para se ta shpallin themelimin e partisë. Në aksion për të zhvatur cakun e radhës “haram” – të ndaluar, papritmas nga Zoti ranë në “grepin” e një Terminali tjetër, që në fakt këto ditë theu një monopol, zbriti çmimet, u ofroi bizneseve kushte dhe standarde më të mira, ofroi konkurrencë të shëndoshë në një ekonomi të tregut të lirë. Mimoza dhe Iliri mund të jenë ende duke kërkuar do hise në një Terminal ( nga Blerimi), sepse u duhen lekë, shumë lekë. Por, para se ta zyrtarizojnë, është e qartë tashmë se kjo është edhe një shaka tjetër politike me popullin e varfër e të pashpresë. Sa për votat që do t’i presin, merret me mend se mund të jetë një histori e përsëritur e ish-FER-it. Epilogu fer apo jo,vlerësojeni ju, lexues të nderuar!

Rrezikohet e ardhmja e aeroportit të Gjakovës

Aeroporti i Gjakovës vazhdon të mos e ketë të përcaktuar të ardhmen e tij. Me probleme të shumta financiare, i njëjti, edhe pse u mor nën menaxhim nga qeveria, nuk do të gëzojë mbështetje as në vitin e ardhshëm.

Periskopi.com Lajme

I njëjti nuk do të mund të funksionalizohet si aeroport për shërbime të udhëtarëve, pasi kontrata e dhënies me koncesion të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ia pamundëson një gjë të tillë.

KTV-ja merr vesh se në kohën kur është marrë vendimi për transferimin e këtij aeroporti, qeveria nuk ka qenë fare e përgatitur për ta marrë nën menaxhim, madje të njëjtit kishin kërkuar ndihmën e USAID-it për të përgatitur planin e kalimit.

Ekspertë të USAID-it iu kishin thënë zyrtarëve të qeverisë që nëse brenda një viti nuk futet në funksion, e ardhmja e aeroportit rrezikohet së tepërmi.

Mimoza Kusari​ ushtron vazhdimisht, por si po udhëton ajo Prishtinë-Gjakovë?

Periskopi.com Video