Biden thirrje më të pasurve që të ndajnë nga pasuria

Biden tha se më të pasurit në botë doemos duhet të paguajnë më shumë tatime, dhe shtoi “Një përqindja e theksuar nuk e mban peshën”

Periskopi.com Lajme

Zëvendëspresidenti në largim i SHBA-ve, Joe Biden, sot u bëri thirrje një për qind të më të pasurve në botë, që ta ndajnë pasurinë e tyre, raporton Anadolu Agency (AA).

Në ditët e fundit të administratës së presidentit Barak Obama, Biden mbajti një fjalim në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, për herë të fundit si zëvendëspresident, duke ndarë mendimet e tij për ekonominë globale dhe për sigurinë, duke përfshirë edhe marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Rusisë.

Biden tha se më të pasurit në botë doemos duhet të paguajnë më shumë tatime, dhe shtoi “Një përqindja e theksuar nuk e mban peshën”.

Në kundërshtim me liderin e ardhshëm të SHBA-ve, Biden e konsideroi Rusinë si kërcënimin më të madh për rendin liberal botëror, duke theksuar se “Doemos duhet urgjentisht të veprojmë për të mbrojtur rendin liberal ndërkombëtar.”

I riu nga Drenasi ka disa pyetje për milionerët që po kërkojnë vota në këtë komunë

Esat Shala nga Drenasi ka disa pyetje për ata që po kërkojnë votën në Drenas.

Periskopi.com Lajme

Ai vjen nga fshati Krajkovë e shpreh habi se si çdo ditë milionerët po u shkojnë nëpër shtëpi të varfërve për tu kërkuar votën.

Ai i quan “lypësit e votave”, dhe kërkon nga qytetarët mos të votojnë emra, por të votojnë ata që do e ringjallin të ardhmen e popullit në Drenas, raporton periskopi

Shkrimi i tij i plotë:

Lypësit e VOTAVEEE

Në çdo fshatë, në çdo mëhallë, në çdo shtëpi të popullatës së Drenasit shohim lypsa të (votave) të partive të ndryshme,

Po vjen një kohë kur milionerët po e kërkojnë ndihmën e të varfëritë.

Anekënd Drenicës këto ditët e fundit dëgjohet një ZË i trishtuar ‘votomë mua sepse ju do keni një të ardhme te ndritur nëse e votoni filan partie’,

Kjo sëmundje po e varfëron edhe me shumë komunën e Drenasit, 90% e rinisë të kësaj ane janë të pa punë, si është e mundur një milioner me kërku ndihmën e një të varfëri në komunën tonë,

Votoni atë që i duhet këtij vendi, mos votoni emra, por votoni njerëz që do të ringjallin të ardhmen e popullit të Drenasit./ Periskopi