Miami Heat e pensionon fanelën e Shaquille O’Neal (Foto)

Miami Heat ka vendosur të pensionojë numrin 32 i cili u bart nga qendra e mirënjohur Shaquille O'Neal.

Periskopi.com Sporti

Fanela me numrin 32, është ngritur në sallën “American Airlines Arena” të Miamit dje në ndeshjen kundër Los Angeles Lakers.

neal
Fanela e pensionuar në nderim të Shaquille O’Neal

 

Shaq gjatë viteve që ishte pjesë e Heatit, është bërë kampion një herë dhe është zgjedhur 3 herë “All-Star”.

O’Neal e fitoi unazën e artë me Heat në vitin 2006. /Periskopi/

Miami Heat, karriera e Chris Bosh në rrezik

Periskopi.com Sporti

Dramë te Miami Heat. Karriera e Chris Bosh është në rrezik serioz dhe gjasat që basketbollisti të rikthehet në parket janë fare minimale. Provat e fundit mjekësore të cilave u është nënshtruar shtatlarti amerikan kanë vërtetuar se Chris Bosh ka probleme serioze në mushkëri. Jeta e tij nuk është në rrezik, por vazhdimi i karrierës në NBA, po.Problemet e para për Chris Bosh u shfaqën rreth një vit e gjysmë më parë, por atëherë lojtari iu nënshtrua disa terapive të njëpasnjëshme duke u rikthyer në parket. Megjithatë sezonin e kaluar 32-vjecari zhvilloi në total vetëm 53 ndeshje sepse më pas u detyrua të ngrinte flamurin e bardhë për shkak se iu rishfaqën problemet në mushkri.

Pasi lojtari vendoste të përfundonte përpara kohe sezonin, Miami Heat konfirmoi nëpërmjet faqes zyrtare se rezultatet e analizave që kreu Bosh nuk ishin shumë pozitive. Por edhe pse drejtuesit e skuadrës nga Florida shpresonin te rikthimi i shpejtë i 32-vjecarit mesa duket tashmë ata janë dorëzuar. Shëndeti i basketbollistit është gjëja parësore dhe për momentin Chris Bosh e ka të pamundur të rikthehet mbi parket, madje mediat amerikane theksojnë se karrierës së tij i ka ardhur fundi. Opsioni që Bosh të luajë sërish basketboll është surreal. Lojtari pas largimit të Lebron James nga Miami nënshkroi një kontratë 5-vjecare me Heat-sat dhe është i lidhur me skuadrën nga Florida deri në 30 Qershor të vitit 2019.