E pabesueshme, ja sa pagoi Messi për një darkë

Periskopi.com Sporti

Tash e disa javë ka përfunduar edhe sezoni 2016/17 në ligat e mëdha evropiane dhe kështu lojtarët kanë disa ditë pushimi para.

Në mesin e tyre janë dhe yjet e Barcelonës të prirë nga Lionel Messi.

Themi kështu pasi argjentinasi është ai që paguan të gjitha.

Messi dhe e dashura Antonella Ruccuzzo, së bashku me çiftin Cesc Fabregas e Daniella Semaan dhe Luis Suarez e Sofia Balbi, darkuan së bashku në një restorant në Ibiza.

Për këtë takim ka filluar të flitet në gjithë botën, jo sepse janë takuar të lartpërmendurit, por se është publikuar fatura që Messi ka paguar në fund.

 Çmimi i saj në total është 37 mijë e 330 euro.

Ylli argjentinas në mesin e shumë gjërave ka paguar 621 euro për 27 pica, 784 euro për shtatë hamburger, 41 shishe shampanjë Dom Perignon në vlerë 24,600 euro.

Messi dhe Antonella do të martohen me 30 qershor 2017 në Rosario, Argjentinë. /Telegrafi

ANALIZË: SI E SHKATËRRUAN FUTBOLLIN TIFOZËT SIPËRFAQËSOR?

Periskopi.com Sporti

Futbolli anglez ishte krejtësisht i ndryshëm kur ishte larg nga vëmendja dhe popullariteti ndërkombëtar. Skuadrat elitare si Liverpool, Manchester United ose Arsenal nuk ishin asnjëherë gjithaq elitare. Shpesh rrëshqitnin në pozitat e fundit dhe luftonin për mbijetesë. Apo mbesnin prapa ekipeve si Everton, Leeds, Sheffield e t j.

United-i i Fergusonit në gjashtë vitet e para, kishte pasur pozita inferiore ani pse kishte bërë investimet më të mëdha në ligë. Liverpooli i të shtatëdhjetave dhe gjashtëdhjetave poashtu rrëshqiste vazhdimisht. Për Arsenalin, as të mos flasim. Madje edhe në të nëntëdhjetat, pa ardhjen e Wenger, kjo skuadër kishte rezultate të tmerrshme.

Paramendojeni sesi reflektohej kjo në popullaritetin ndërkombëtar. Te një fans ndërkombëtar. Japonezi nga Tokjo, për shembull, bëhej me Arsenalin në të tetëdhjetat por klubi e zhgënjente vazhdimisht. Kështu ndodhte me secilin ekip.

Federata e Anglisë kishte nevojë emergjente për popullaritet ndërkombëtar. Aty ishin paratë. Prandaj, e shtroi nevojën për konsistencë në rezultate te klubet e mëdha prej të shtatëdhjetave e tutje. I fabrikoi ekipet e mëdha duke i favorizuar.

Që të ndiqej futbolli anglez duhej që klubet lokale të mundeshin. Por kjo strategji ishte kundër futbollit tradicional anglez. Komercializimi i hovshëm që ndodhi, i la shumë skuadra të mëdha angleze jashtë. U qendërzuan ekipe si United, Liverpool dhe me ardhjen e Wenger, Arsenal – por u dëmtuan ekipe tjera tradicionale si Leeds United, Sheffield Wednesday, Everton, West Bromwich Albion e të tjera.

Tifozët nuk ishin të interesuar të ndiqnin skuadrën e tyre që fundosej në tabelë. Prandaj, masës iu dhanë vazhdimisht vetëm tre-katër klube të cilat qëndronin në krye të paprekura.

Futbolli u ndryshua me rrënjë nga kërkesa e kësaj mase tifozësh ndërkombëtar për ekipe që kishin rezultate. Nuk ndiqej më futbolli, loja, aksionet, golat, nuk lëshonte kurrfarë ndjenje procesi i krijimit të suksesit, e vetmja gjë që kishte rëndësi ishte REZULTATI.

Kështu u prodhuan ekipe stërdominuese si Real Madrid, Barça, Bayern e Juventus dhe ekipe dominuese si City, United, Chelsea e të tjera. Ekipet e vogla nuk kanë asnjë shansë të ngriten nëse nuk shiten te ndonjë miliarder si puna e Glazer, Abramovich apo Al Khelaifi.

Ajo që mësojmë këto ditë është se paratë e bëjnë një ekip të madh. Më saktë, transferimet. Por pse i kushtohet kaq shumë vëmendje vetëm rezultateve? Sepse kjo është ajo që kërkohet. Tifozët e sotëm janë aq sipërfaqësor sa madje ashiqare e kanë postuluar idiotësinë e tyre: tifozi nuk mendon por bërtet.

Prandaj, tifozët e sotëm nuk merakosen sesi vjen Real Madridi, Barça, City, Juventusi apo ndonjë tjetër drejt suksesit. Ata duan rezultate. Dhe janë aq hipokritë saqë edhe në raste kur favorizohen nga referët e mohojnë. Edhe kur nuk ka asnjë element të gabimit të gjyqtarit, guxojnë ta fajësojnë atë.

Por kjo po e shkatërron futbollin. Dhe futbolli është thjesht argëtim. Mundohet të ndërtojë ndjenjë. Por cila është ndjenja që e ndërton suksesi i Real Madridit sot? Ose i Barcelonës?

Kërkimi i verbër i rezultateve po e çon futbollin, këtë lojë të bukur, drejt humnerës. Madje situata është bërë aq shqetësuese sa tifozë të shumtë nuk i ndjekin fare ndeshjet e ekipit të zemrës: thjesht i shohin rezultatet.

|Periskopi.com

Nuk u nominua nga UEFA, “shpërthen” Messi

Periskopi.com Sporti

Fillojnë talljet me Leo Messin në rrjetet sociale, pas injorimit që ia bëri UEFA.

 Kjo e fundit nuk e futi atë në treshen që do ta diskutojë epitetin e lojtarit më të mirë në Evropë.

Më pas kanë shpërthyer talljet në Twitter, në mesin e të cilave janë edhe dy postimet e mëposhtme, përcjellë “Lajmi.net”.

Ndryshe, në “top-3” u futën Cristiano Ronaldo, Antoinne Griezmann dhe Gareth Bale.

View image on Twitter

Messi looking at UEFA be like…