Payet: Dua të transferohem te ky klub londinez

Mesfushori francez, Dimitri Payet, ka lënë të hapur mundësinë e transferimit te rivali i West Ham.

Periskopi.com Sporti

Payet ka sygjeruar se mund të luajë për Arsenalin në të ardhmen, po ashtu dhe një rikthim te ish skuadra e tij Marseille.

Payet nuk ka shkëlqyer në këtë sezon, dhe sipas standardeve të tij këto përformanca janë të ulta.

“Unë lexoj se Arsene Wenger më konsideron si një lojtar që do të përforconte skuadra e tij nga ana teknike, por ai kurrë nuk më ka thënë mua”, tha Payet për RMC, transmeton Periskopi.com.

payet_858436
Dimitri Payet, West Ham United

 

“Ne pranuam pesë apo gjashtë gola në shtëpi nga ata. Kur ju i shikoni ata duket luajtur, si një lojtar me aftësi teknike, ju vetëm mund të kënaqëni në atë skuadër. Ata janë kandidant për titull çdo sezon”, përfundoi ylli i West Ham United.

Payet përfiton 120 mijë funte në javë dhe në këtë sezon ka shënuar dy gola, dhe katër asiste për ‘çekanët’. /Periskopi/

Marseille kërkon yllin e Arsenalit

Skuadra franceze Marseille, është duke menduar të transferojë mbrojtësin e krahut të djathë të Arsenalit, Mathieu Debuchy.

Periskopi.com Sporti

Trajneri i ri i francezëve, Rudi Garcia dëshiron të shtojë eksperiencën në skuadrën e tij dhe është duke menduar të bëjë ofertë për Debuchy.

Debuchy u transferua në Arsenal nga Neëcastle në vitin 2015.

Ish mbrojtësi i Lille dhe Neëcastle që nga transferimi i tij në futbollin anglez është duke pasur probleme me lëndime të shumta, ai filloi mirë karrierën tek Arsenal deri sa e lëndoi krahun ku pastaj e humbi vendin në ekipin bazë nga spanjolli Bellerin.

debuchy
Mathieu Debuchy, Arsenal

Debuchy u paraqit javën e kaluar në Premier Ligë për Arsenalin pas një kohë të gjatë por prapë ishte i pa fat pasi u lëndua në minutën e 15. /Periskopi/

Gjigandët pas yllit të Manchester United

Roma dhe Marseille janë të interesuara për të nënshkruar me lojtarin e Manchester United, Memphis Depay.

Periskopi.com Sporti

Marseille me pronarë të ri duket se do të fillojë mënjëherë në rindërtimin e skuadrës, ku e kanë listuar anësorin e ‘djajëve të kuqë’ për të transferuar në kampionatin francez, për holandezin thuhet se edhe skuadra italiane Roma është e interesuar në shërbimet e ish lojtarit të PSV.

Depay megjithatë raportohet se e dëshrion qëndrimin në Premier Ligë.

22-vjeçari në këtë sezon ka vetëm 6 paraqitje në total për skuadrën e drejtuar nga Jose Mourinho. /Periskopi.com

depay

Edhe një klub europian me pronar miliarder

Skuadra marsejeze është bërë me pronarë të ri, amerikani Frank McCourt ka blerë klubin francez, Marseille.

Periskopi.com Sporti

Tashmë kampionati francez mund të bëhet edhe më i bukur pasi që Marseille është bërë me pronar të rinj, ku kanë bërë premtime se do sjellin yje botëror në skuadër.

Afaristi amerikan ka blerë klubin për shumën e 45 milionë eurove, me kusht që të paguajë edhe borxhet prej 300 milionë eurove.

Mbetet të shihet në sezonin tjetër se a do të arrijë të rivalizojë Paris-Saint-Germain, nga ana finiciare dhe në luftën për titullin e kampionit. /Periskopi.com

Cana: Mund të rikthehem te ky klub

Ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare, Lorik Cana thotë se mund të rikthehet te një ish-klub i tij.

Periskopi.com Sporti

Bëhet fjalë për Olimpique Marseille, skuadër në të cilën Cana ka luajtur vite më parë.

Mirëpo, ai thotë se mund të rikthehet jo si lojtar, por në një rol tjetër.

“Olimpique i Marseille është një klub që nuk harrohet lehtë nga kushdo që ka qenë pjesë e tij. Unë mund të kthehem aty, por jo si futbollist. Qoftë si drejtues apo si pjesë e stafit teknik, do të ishte një kënaqësi e madhe për mua”, është shprehur Cana. /Periskopi.com

Marseille e do Schweinsteiger

Periskopi.com Sporti

Klubi francez, Marseille është i interesuar të transferojë mesfushorin e Manchester United, Bastian Schweinsteiger.

Mediat e huaja raportojnë se francezët e dëshirojnë gjermanin në skuadër, i cili nuk duket se bën fare pjesë në planet e trajnerit Jose Mourinho. /Periskopi.com