Facebook hap 3 mijë vende pune, ja si të punësoheni (Video)

Periskopi.com Lajme

Përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë, krijuesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, njoftoi sot se do të punësojë 3000 punonjës shtesë gjatë vitit të ardhshëm për të monitoruar përmbajtjen dhe përpunimin e video-ve të dhunshme.

“Gjatë javëve të fundit, ne kemi parë njerëz që lëndojnë veten dhe të tjerët në Facebook, të postuara nëpërmjet disa videove. Është e tmerrshme të shohësh ato pamje dhe unë kam qenë duke reflektuar se si mund të bëjmë më mirë për komunitetin tonë. Nëse ne duam të krijojmë një komunitet të sigurt, duhet të reagojmë shpejt. Jemi duke krijuar një grup për t’i bërë këto video më të lehta për t’u raportuar edhe në rrjetet sociale, të cilat ndiqen edhe nga fëmijët”, tha Zuckerberg.

Punonjësit e rinj do të bashkohen me ekipin e operacioneve të komunitetit në Facebook, ku për ditë të tëra do të shqyrtojnë “miliona raporte” që rrjeti merr çdo javë lidhur me postet të cila mund të shkelin kushtet e etikës.

“Përveç 4,500 punonjësve që tashmë shqyrtojnë postimet do të shtohen edhe 3,000 të tjerë me shpresën që të përmirësojë faqen, në proces të shpejtë. Rishikuesit do të na ndihmojnë gjithashtu që të kontrollojmë si përdorimin e gjuhës së urrejtjes edhe shfrytëzimin e fëmijëve”, tha ai në postën në Facebook.

Facebook është kritikuar kohët e fundit për mos bërjen e asnjë përpjekjeje për të parandaluar video-t që tregojnë incidente të dhunshme. Kjo është arsyeja e hapjes të vendeve të punës, jo vetëm për të ndihmuar komunitetin, por për të ndërtuar një rrjet të fuqishëm rendor dhe social.

Thjeshtësia e miliarderit nuk merr fund, shikon se ku jeton themeluesi i Facebook-ut (Foto)

Marck Zuckerberg, programer dhe themelues i Facebook-ut, është një nga njerëzit më të pasur në botë. Nisur nga ky fakt me siguri ju mendoni se ai jeton në një shtëpi të madhe dhe luksoze si shumica e njerëzve të pasur, mirëpo nuk është aspak kështu transmeton Periskopi.

Periskopi.com Lajme

Gjatë prezantimit të shpikjes së tij të fundit një shtëpi të menqur të quajtur Jarvis, Zuckerberg-u tregoi edhe ambientin ku jeton.

10

I mahnitshëm ishte fakti që në shtëpin e një miliarderi secila dhomë ishtë shumë thjeshtë e organizuar dhe shumë modeste.Ai tregon ambientin e jashtëm dhe të brendshëm të shtëpise së tij në Palo Alto të cilën e kishin blerë për $7 milion dhe nuk kanë ndryshuar pothuajse asgjë në të.

11

12

15

Së bashku me gruan e tij janë të njohur për bamirësit e shumta që kanë bërë deri tani, madje ai planifikon t’i dorzojë edhe 95 % të aksioneve të tij në vlerë prej 45 miliardë për bamirësi./Periskopi/

14

Mësohet sa para ka fituar brenda një ore Mark Zuckerberg

“Facebook” para disa ditësh njoftoi se fitimet tremujore të kompanisë u rritën për 186%.

Periskopi.com Lajme

Rritja ndikoi edhe në pasurinë personale të Mark Zuckerberg, e cila për një orë pati rritje për 3.4 miliardë dollarë.

Kjo bëri që pasuria e tij neto të arrijë një shumë prej 56.7 miliardë dollarësh – duke e bërë atë kështu njeriun e pestë më të pasur në botë.

Sipas revistës “Forbes”, 32-vjeçari është prapa Jeff Bezos, i cili ka një pasuri prej 64 miliardë dollarësh.