Kritikohen ashpër Arbana Xharra dhe Lumir Abdixhiku

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Shkodran Hoti ka komentuar rreth aderimeve të ish-gazetares Arbana Xharrës në PDK dhe ish-analistit Lumir Abdixhikut në LDK, për të cilët thotë se kur përmendej një ‘alternativë e re’, është aluduar gjithmonë në njerëz të tillë.

Hoti thotë se Xharra ka zgjedhur të jetë pjesë e së keqes më të madhe në vend, ndërsa Abdixhiku është rreshtuar tek ata që e kanë mbytur shpresën  e popullit.

Ai tutje ka shtuar se ndryshimi është i mundur vetëm me Vetëvendosjen.

Ja shkrimi i plotë i Shkodran Hotit:

‘Jo pak është përmendur nevoja për një “klasë të re politike”, që për mua ka qenë përherë frazë absurde. Zakonisht, kur nga gjithologët përmendej një “alternativë e re”, aludohej gjithnjë në njerëz si Lumir Abdixhiku, Arbana Xharra e sojin e tyre.

Sot, Arbana Xharra është pjesë e PDK’së, kurse Lumir Abdixhiku pjesë e LDK’së. E para ka zgjedhur të jetë pjesë e të keqes më të madhe në këtë vend, që e ka kapur shtetin dhe është përgjegjësja kryesore për krejt të këqijat. I dyti është rreshtuar tek ata që e kanë mbytur shpresën e popullit, duke i mashtruar ata se janë kundër krimit e kapjes së shtetit, e që më pas u futën nën sqetullën e atyre që konstrukutuan kapjen. E gjithë kjo flet shumë jo vetëm për Arbanën e Lumirin, por edhe më shumë për ata që i kanë parë e i shohin këta e sojin e tyre si “gjeneratë e ndryshimit”. Është më e qartë se kurrë se ndryshimi është i mundur vetëm me VETËVENDOSJE!’n.’/Periskopi/

Lumir Abdixhiku nesër zyrtarizon kalimin në LDK

Periskopi.com Lajme

Pas një kohe të gjatë negociatash, pritet që drejtori ekzekutivi i RIINVEST-it Lumir Abdixhiku, nesër të aderoj zyrtarisht në Lidhjen Demokratike të Kosovës, raporton Zëri

Këtë raportim bëri edhe Periskoi dy ditë më parë.

Kjo parti ka nënshkruar bashkëpunim me AKR-në dhe Alternativën, ndërsa ende është duke  negociuar me Lëvizjen Vetëvendosje.

 

Lumir Abdixhiku sot i bashkohet LDK-së?

Abdixhiku – Veselit: Zaptues, largimi yt është çlirim për vendin

Periskopi.com Lajme

Drejtori i “Riinvest”-it, Lumir Abdixhiku thotë se kalimi i Kadri Veselit nga nëntoka në mbitokë është zanat i vjetër por që po prezantohet si shpëtim.

Abdixhiku vlerëson se shpëtimin i qytetarëve do të ishte largimi i Veselit dhe të tjerëve si ai.

Reagimi i tij:

“Fillimi i ri” është risi veç për Kadrinë. Kalimi nga nëntoka në mbitokë – aty këtu me argat të rinj sa për kozmetikë. Një udhëtim i ri me zanat të vjetër po na prezantohet si shpëtim.

Për qytetarët, fillimi e shpëtimi do të thoshte largimi i të tillëve nga kapja përgjithmonë. Do të thoshte çlirim nga zaptuesit.

Dhe ka vetëm një rrugë për të bërë një gjë të tillë. Afrim i partive e individëve që e duan këtë vend në një front të përbashkët anti-SHIK. Secili dallim tjetër është i parëndësishëm përballë kapjes së SHIK-ut që po na vjen.

Për drejtorin e Institutit të Isa Mustafës, Lumir Abdixhiku, PDK dhe VV janë njësoj të dëmshme

Në një intervistë për TV Dukagjini, Lumir Abdixhiku, ka folur për Partinë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjen Vetëvendosje, parti të cilat, sipas tij, paraqesin anë të kundërta, por që në thelb janë njësoj të dëmshme për Kosovën.

Periskopi.com Lajme

“Metodat që po përdor Vetëvendosje për të marrë pushtetin janë të ngjashme me ato që përdorte PDK në periudhën e pasluftës”, ka thënë Abdixhiku.

I pyetur se cila është e keqja më e vogël në mes PDK-së dhe VV-së, Abdixhiku është përgjigjur:

“Refuzoj të zgjedh mes klanit Pronto dhe atyre që provojnë me çdo mënyrë rrënimin e shtetit, nuk mund të përkrahesh vetëm se kundërshton kapjen e shtetit”.

“LDK ishte formuar për shpëtim, por është drejt shkatërrimit për shkak të flirtimit me PDK-në. Kjo e fundit është kapëse e shtetit dhe e tillë mbetët deri në largim, por rreziku më i madh vjen nga ata që e kundërshtojnë pavarësinë e Kosovës”, ka thënë Abdixhiku për TV Dukagjini.

Lumir Abdixhiku, i afërt më LDK-në, është Drejtor Ekzekutiv në Institutin Riinvest, ky aksionari kryesor është Kryeministri Isa Mustafa.