Edhe shefi i ushtrisë serbe flet për Trepçën

Shefi i Shtabit të Ushtrisë së Serbisë Gjenerali, Ljubisha Dikoviq ka pritur në takimin e rregullt Komandantin e KFOR-it Giovanni Fungo. Takimi ndërmjet dy krerëve të ushtrisë është mbajtur në Nish.

Periskopi.com Lajme

Dikoviq ka kërkuar nga KFOR-i që të marrë masa për ruajtjen e paqes dhe sigurisë për qytetarët në Kosovë dhe Metohi.

Ai  ka thënë se situata e sigurisë në Kosovë është e rrezikshme, pas vendimit të autoriteteve të Kosovës për Trepçën, njofton Ministria serbe e Mbrojtjes.

Dikoviq gjatë takimit me Komandantin e KFOR-it Gjeneral –majorin Giovanni Fungo.

Ka thënë se vendimi i njëanshëm i institucioneve në Prishtinë në lidhje me Trepçën përbën cenim të sigurisë në Kosovë, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë.