Berisha distancohet nga Basha për listat

Periskopi.com Lajme

Sali Berisha nuk ka marrë asnjë përgjegjësi mbi vete për listën e kandidatëve për deputetë, me të cilat Partia Demokratike do të përfaqësohet në zgjedhje.

Për të treguar distancimin e tij nga lista “Basha”, Sali Berisha ka zgjedhur të bëjë publik një mesazh, që ai i ka dërguar njërit prej demokratëve të shumtë dhe të pakënaqur nga zgjedhja e kryetarit Basha.

Berisha thotë se lista e Partisë Demokratike është ekskluzivisht vetëm e kryetarit dhe jo e ish-kryetarit, duke konfirmuar se ai vet ka zero rol në listën e re.

Në fakt, kjo dukej nga përjashtimi i të gjithë zërave kritikë të Lulzim Bashës, që deri 4 vite më parë ishin bashkëpunëtorët më të ngushtë të Sali Berishës në parti dhe qeveri.

Kjo është hera e parë, që Sali Berisha bën një distancim të tillë publik nga Lulzim Basha, që megjithatë, e ka justifikuar apo ka drejtuar të gjithë përgjegjësinë mbi Bashën, kur është shprehur se është e drejtë ekskluzive e kryetarit të zgjedhë ekipin e tij.

PDK e zbulon kandidatin për Prishtinën: Ja kush do të jetë ai!

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës e ka zbuluar kandidatin e saj për kryetar të Komunës së Prishtinës.

E ai do të jetë, kreu i kësaj partie për Prishtinën, Lirak Çelaj.

Ishte kandidati për deputet i kësaj partie, Shemsi Veseli ai i cili në tubimin e sotëm të PDK-së në Prishtinë, e bëri publik një lajm të tillë, raporton Gazeta Blic.

“PDK si kurrë më parë është e mobiliziuar në Prishtinë, dhe së bashku me kandidatin tonë për kryetar të Prishtinës, z. Lirak Çelaj do të fitojmë”, tha ai.

Kandidatët që kanë numrin e njëjtë sikur edhe subjekti i tyre

Periskopi.com Lajme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizoi ceremoninë e tërheqjes së shortit për renditjen e Subjekteve Politike në Fletëvotim për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, që do të mbahen më 11 qershor.

Koalicioni PDK-AAK-NISMA mbanë numrin 12, e me po të njëjtin numër në këtë listë është kandidatja nga radhët e AAK-së, Teuta Haxhiu.

Koalicioni LDK-AKR, ku janë edhe kandidatët e Alternativës mbanë numrin 16, e me po këtë numër është kandidati nga radhët e LDK-së, Driton Selmanaj.

Lëvizja Vetëvendosje që është e vetme mbanë numrin 35, me këtë numër është Ali Lajçi në këtë listë. Te kjo parti është interesant se të njëjtin numër kishte edhe në zgjedhjet e kaluara.

Partia Fjala ka numrin 29, e është kandidati Shqiprim Berisha që mbanë po këtë numër në këtë listë./ Periskopi

 

Emrat më të çuditshëm të kandidatëve për deputetë, ka Kolosale e edhe Vetima (Dokument)

Periskopi.com Lajme

Qindra kandidatë kërkojnë votën për deputetë, në zgjedhjet që pritet të mbahen më 11 qershor në Kosovë.

Ata vijnë nga lista të ndryshme, ka kryesisht emra të zakonshëm, por ka edhe më të veçantë.

Në listën e përgjithshme të kandidatëve ka emra si Kolosale, Abdelnasi e Vetima.

Kolosale Çitaku ndodhet në listë, Abdelnasi Çuni, Vetima Koprani, Moamer Alaksa, Stamifer Kryeziu e edhe Vezir Jonuzi.

Ka edhe emra si Nevzad, Shyqeri, Mirdita, Nasir e të ngjashëm. Por ndër më të veçantët mbetet padyshim Koloasle.

Ata janë pjesë e listave të ndryshme, që të gjithë kërkojnë votën për deputet të Kosovës./ Periskopi

 

Ibrahim Gashi i pakënaqur me koalicionin PDK-AAK-NISMA

Periskopi.com Lajme

Anëtari i PDK-së, Ibrahim Gashi i cili në muajin nëntor të vitit 2016, aderoi në Partinë Demokratike të Kosovës, nuk është kandiduar për deputet të kësaj partie.

Në listën zgjedhore të PDK-së, nuk figuron i emri i tij.

Gashi për Indeksonline ka treguar arsyeje se pse nuk është pjesë e listës zgjedhore.

Ai ka thënë se dega e PDK-së në Drenas dhe Kryesia Qendrore e kishin propozuar për të qenë pjesës e listës, por që pas koalicionin të PDK-së me AAK-në dhe Nismën, ai ka hequr dorë nga lista.

“Unë falënderoj degën e PDK-së në Drenas dhe Kryesinë Qendrore që më kishin propozuar për të qenë pjesë e listës, por pas lidhjes së koalicionit PDK-AAK-NISMA, dhe pas një bisede më Kryetarin z. Veseli unë kam hequr dorë nga lista” ka thënë Gashi.

Anëtari i PDK-së, Ibrahim Gashi, njëherit ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare, ka thënë se do të ndihmojë PDK-në që të dal fitues në zgjedhje bashkë me koalicionin.

“Do do ta ndihmoj PDK-së, më gjithë ndikimin tim, që të jetë fituese bindëse e këtyre zgjedhjeve dhe së bashku më partnerët e koalicionit ta qeverisë vendin drejt Fillimit të Ri” ka deklaruar Gashi, transmeton Indeksonline.

Ai ka thënë se nuk behët fjalë për ndonjë pakënaqësi, por, që vet ka propozuar të mos jetë pjesë e listës zgjedhore për deputet të PDK-së në Kuvendin e Kosovës.

Me 14 nëntor Ibrahim Gashi ka aderuar në Partinë Demokratike të Kosovës.

Gashi ka qenë rektor i UP-së me 2012, ndërsa ka qenë edhe zëvendësministër i Punëve të Jashtme, sa ishte pjesë e Aleancës Kosova e Re e Behgjet Pacollit.

Flet Arben Gashi për renditjen e tij në listën e kandidatëve për deputetë

Periskopi.com Lajme

Ish- deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka thënë se renditjen e tij në listën zgjedhore do ta përcaktojnë votuesit me datën 11 qershor, përcjell Gazeta Blic.Gashi në listën zgjedhore të LDK-së të publikuar sot ka numrin 61.

Ai më tej ka thënë se nuk e di se kush e ka krijuar listën e LDK-së, megjithatë, thotë se pak ka rëndësi se në cilin numër është vendosur emri i tij.

“Renditjen time e përcaktojnë votuesit e LDK-së me datën 11 qershor”, ka thënë ai.

Në anën tjetër Gazeta Blic ka tentuar të kontaktoj edhe me Adem Salihajn por ky i fundit ka mbyllur telefonin duke mos dhënë asnjë sqarim në lidhje me atë se më nuk është pjesë e listës për deputet në LDK.

Ndryshe Lidhja Demokratike e Kosovës sot ka publikuar listën me kandidatë për deputetë për në Kuvend nga koalicioni LDK-AKR-Alternativa.

Në listë shihen ndryshime të mëdha, si emra të rijnë në këtë parti, e që tani janë kandidatë për deputetë dhe deri te largimi i deputetëve të cilët më parë kanë qenë pjesë e listës së LDK-së.

LDK flet për listën, por jo edhe për pakënaqësitë brenda partisë

Periskopi.com Lajme

Lidhja Demokratike e Kosovës bënë të ditur se koalicioni parazgjedhor LDK-AKR, në të cilin me LDK-në janë Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi, ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), listën përfundimtare të kandidatëve për deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit 2017.

Ky subjekt thotë se u kanë ofruar qytetarëve të Kosovës një listë kandidatësh për deputetë, të cilët përfaqësojnë unitetin politik e qytetar të Kosovës, por nuk flet asgjë lidhur me pakënaqësitë brenda partisë lidhur me këtë listë, e as me ata që i larguan në momentet e fundit nga lista, raporton Periskopi

“Kjo listë kandidatësh përfaqëson interesat e të gjithë qytetarëve të Kosovës. Është listë që përfaqëson në mënyrën më të denjë gratë dhe burrat e Kosovës, të rejat dhe të rinjtë e Kosovës. Listë e kandidatëve të dëshmuar për shërbim të ndershëm ndaj qytetarëve dhe listë e kandidatëve të rinj, profesionistë të fushave përkatëse dhe entuziastë për të përcjellë në institucionet e Kosovës njohuritë dhe përvojën e tyre të shkëlqyer nëpër universitetet më të mira të botës dhe nëpër institucione të ndryshme kredibile ndërkombëtare. Lista e kandidatëve të LDK-AKR dhe Alternativa për deputetë përbëjnë alternativën e vetme serioze për qytetarët e Kosovës”, thuhet në një komunikatë të tyre, transmeton Periskopi

“Kjo listë, jemi të bindur se do të prodhojë shumicë solide në Kuvendin e Kosovës, e cila do t’i mundësojë koalicionit tonë krijimin e një qeverie, e cila do ta vazhdojë betejën për ç’kapjen e shtetit, sundimin e rendit dhe të ligjit, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, si parakushte për një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Fitorja e koalicionit tonë në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit 2017 do t’i japë fund izolimit ndërkombëtar të Kosovës, duke liberalizuar fillimisht vizat për qytetarët e Kosovës, për t’i hapur rrugën procesit të integrimit të plotë euro-atlantil të Kosovës”, thuhet në komunikatë./ Periskopi

E pabesueshme në cilën parti është kandidat Shaip Muja

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës në listën e saj për deputetë e ka futur edhe Shaip Mujën.

Kështu thonë burime të Gazetës Blic brenda PDK-së.

“Pjesë e listës është edhe Shaip Muja”, thonë burime të Gazetës.

Ndryshe, Muja ishte ndër deputetët më aktiv sa i përket çështjes së demarkacionit me Malin e Zi.

Ai përpos kundërshtimit të versionit aktual të demarkacionit, kishte paraqitur edhe propozimet e tija, për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Ndërkohë, nga kjo listë kanë mbetur shumë emra, si ai i Agim Çekut, i Adem Grabovcit e shumë figura të tjera të njohura.

Muja ishte një rast i rrallë sa i përket përfaqësimit të tij në Kuvend. Si deputet pati zgjedhur të ishte i pavarur por vazhdonte të ishte anëtar i PDK-së.

‘Kurbanët’ e Kadri Veselit

Periskopi.com Lajme

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është dashur të përballet me një sfidë me të cilën paradhërsi i tij, tashmë presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ishte për- ballur asnjëherë.

Shkurtimi i listave të kandidatëve për deputetë. Nga 110 kandidatë sa do të duhej t’i kishte kjo parti për zgjedhjet e 11 qershorit, koal- icioni me AAK-në, “Nismën” dhe shtatë parti tjera të vogla ia ka lënë Veselit një listë gjysmake.

Rrjedhimisht ai ka bërë “Kurbanë” shumë prej fytyrave të rëndësihme të partisë. Atyre u prin ish-shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci. Vetë Grabovci ka thënë se ai është tërhequr vullnetarisht nga lista, ndërkohë që është ende e freskët në opinionin publik afera e tij “Pronto”.

Ndërkohë Veseli ka sakrifikuar edhe tre ish-ministrat e Partisë Demokratike. Hajredin Kuqi, Besim Beqaj e Justina Pula nuk kanë gjetur një vend në mesin e listës së liderit të ri të partisë më të madhe në vend në zgjedhjet e fundit.

E jashtë listës së Kadri Veselit ka mbe- tur edhe një prej ish-deputetëve që jo pak ishte ballafaquar me drejtësinë, siç është Latif Gashi, shkruan Zeri

Partia Demokratike e Kosovës mbrëmë nuk ka publikuar listën e saj përfundimtare, gjë të cilën pritet ta bëjë sot gjatë ditës. Megjithatë jo zyrtarisht, merret vesh së në listën e PDK-së, perveç liderit Kadri Veseli, janë edhe emrat si: Ganimete Musliu, Hajdar Be- qa, Nait Hasani, Andin Hoti, Mergim Lushtaku, Naim Bazaj, Bislim Zogaj, Bekim Haxhiu, Muharrem Xhemajli, Rafet Rama, Beatrisa Pista, etj.

Refuzuesi i Hashim Thaçit kandidat i VV-së

Periskopi.com Lajme

Mirsad Shkreta stomatologu nga Hani i Elezit që pati votuar kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit në krye të PDK-së, është në listën e Vetëvendosjes.

Stomatologu nga Hani i Elezit që në vitin 2013 si delegat i këtij qyteti ishte i vetmi që në Konventën e Gjashtë të PDK-së votoi kundër rizgjedhjes së Hashim Thaçit në krye të kësaj partie, është kandidat i “Vetëvendosjes” për deputet.

Kur votoi kundër zgjedhjes së Thaçit kryetar partie, Shkreta kishte thënë për Gazetën Jeta në Kosovë se kryetari i atëhershëm i PDK-së nuk i ishte hakmarrë për votën kundër.

Shkreta atëherë kishte shfaqur edhe ambicie që vetë të ngjitet në krye të PDK-së.

Më pas në vitin 2014 ish-asamblisti i PDK-së iu bashkua këshilltarëve komunalë të Vetëvendosjes në Han të Elezit.

 

Shkreta vitin e kaluar kritikoi ish-deputetin Elmi Reçica se po takohet dhe po u jep direktiva zyrtarëve të lartë të policisë për të vepruar dhunshëm ndaj aktivistëve në protestat e “Vetëvendosjes”, ndërsa ish-deputeti Reçica dërgoi një foto në KALLXO.com ku shihej me Shkretën në kohën kur Shkreta ishte pjesë e PDK-së, duke thënë se si deputet takohej me shumë njerëz.

Naim Bazaj që nuk la kërcënim pa bërë, Kadri Veseli ‘e rehatoi’

Periskopi.com Lajme

Naim Bazaj që kërcënoi PDK-në duke kërkuar të kandidohet për kryetar të Drenasit, e pastaj Veseli e bindi që të rikthehet në parti, kësaj radhe është kandidat për deputet në listën e PDK-së. Në kohën kur ai ‘i hëngri fjalët’ meqë edhe e ofendoi Veselin, u tha se i premtuan diçka, e tashmpo shihet, raporton Periskopi

Naim Bazaj, që ishte kandidat i pavarur për të parin e Drenasit, kishte folur për media duke dalë kundër kandidatit të PDK-së për kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, duke thënë se ai nuk ka të drejtë të kandidojë pas është banori më i ri në komunën e Drenasit.

“Shkoni në qendrën e regjistrimit në Drenas dhe i merrni dëshmitë e tij sepse është e vërtetë që s’ka qenë kurrë banor i Drenasit. Pas luftës ai ka qenë banor i Prishtinës. Mund të them se Lladrovci është banori më i ri i Drenasit”, kishte deklaruar Bazaj i cili njëkohësisht është edhe Kryesues i Kuvendit Komunal në këtë komunë.

Menjëherë pas kësaj, ku qindra qytetarë ishin mbledhur për ta pritur ta shpallë kandidaturën e tij për kryetar, Bazaj doli para masës së bashku me kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli, duke thënë se është tërhequr nga gara dhe se do të mbështesë PDK-në dhe ish-diplomatin e Kosovës në Shqipëri, Ramiz Lladrovcin.

E kjo i kushtoi me fishkëllima pikërisht nga elektorati që ishte mbledhur ta dëgjonte teksa ai do të shpallte kandidaturën e tij të pavarur. Qytetarët reaguan njëjtë edhe ndaj kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, ani pse ai dhe Bazaj u panë të jenë shumë të afërt.

Bazaj, e kishte krahasuar Veselin edhe me një nga figurat famëkeqe të ish-Jugosllavisë, Aleksandar Rankoviq.

“Nuk është e vërtetë që e ka emëruar Kryesia e Drenasit, por emërimin e Lladrovcit e ka bërë selia qendrore e PDK-së. Kryesia e Drenasit të gjithë ishin të pakënaqur me emrin e Lladrovcit dhe nuk e mbështeten emrin e tij pothuajse askush. Por Kadri Veseli erdhi me zarf si në kohën e Rankoviqit dhe tha: ‘Urdhëroni ky do të jetë kryetari’”, kishte thënë Bazaj.

Një kthim prapa në karrierën e Bazajt, shpërfaqë faktet se ai ka qenë i lidhur edhe me raste ilegale.

Mirëpo, Naim Bazaj del të jetë një person kontravers, pasi që pikërisht para dhjetë vitesh ai ishte arrestuar gjatë një operacioni të Shërbimit Policor të Kosovës, ku atij dhe Skenderbe Hebibit e Mursel Bilallajt i cili gjetur një sasi e madhe armatimi, duke përfshirë edhe topa pa dridhje, maska dhe granata antitank.

Atë kohë kishte qenë kryetar i Degës së Aleancës për Ardhmërinë  e Kosovës, në Drenas dhe këshilltarë në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Menjëherë pas arrestimit kishte reaguar edhe ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ibrahim Selmanaj, i cili e kishte shkarkuar nga detyra e këshilltarit politik.

Edhe partia e drejtuar nga Ramush Haradinaj e kishte përjashtuar nga partia.

“Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përmes një komunikate për media të enjten, ka njoftuar se për shkak të implikimeve në aktivitete të kundërligjshme dhe në shpërpushje me qëndrimet e vazhdueshme të partisë për rend, ligj, qetësi dhe siguri në Kosovë, e ka përjashtuar nga partia Naim Bazajn, kryetar i deritashëm i Degës së AAK-së në Drenas”, thuhej në njoftimin e AAK që mbanë datën 21 dhjetor 2006.

Sipas raportit të Policisë së Kosovës, të asaj kohe, Bazajt gjatë bastisjes i ishin gjetur një sasi e konsiderueshme e armëve, sikurse 116 copa granata artilerie si dhe granata antitank me dhe pa fragmente të kal 75 mm;dy armë automatike (mitrolez)të kalibrit 7.62 PKT; një top pa dridhje të kalibrit 75 mm; 2 granata dore së bashku me mbajtëse të armatimit (gjoksore); një sasi e uniformave ushtarake; disa maska kundër helmit dhe mbi 2500 fishekë të kalibrave të ndryshëm.

Pasi kishte kaluar përballjen me drejtësinë, duke mos u kaluar kohë në burg, Bazaj prej AAK-së ku ishte përjashtuar kishte aderuar në PDK.

Në zgjedhjet e fundit ai bëhet kryesues i Kuvendit Komunal të Drenasit, deri në fund të tetorit të këtij viti, ku kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku, u dënua përfundimisht nga Gjykata e Apelit.

Pikërisht në fillim të nëntorit, Bazaj e kishte shpallur kandidaturën e tij si kandidat i PDK-së për Drenas, por pa bekim të PDK-së në qendër, që tashmë nuk udhëhiqej nga Hashim Thaçi, por Kadri Veseli.

Për 17 ditë të tëra ai kishte bërë fushatë nëpër shumë fshatra të Drenasit duke e konfirmuar vetën si kandidat i PDK-së, për kryetar, por që tek në ditën e 9-të të nëntorit PDK-ja kishte zgjedhur Ramiz Lladrovcin.

Kjo e kishte indinjuar dhe kishte bërë që ai të shpallej kandidat i pavarur.

Kishte shumë mbështetje, deri në natën e enjte të 17 nëntorit 2016, kur befasisht tha se tërhiqet nga gara dhe mbështet Lladrovcin.

Përkundër kritikave të shumta gjatë kësaj nate ai tha se do t’i bind votuesit e tij që të votojnë për Lladrovcin dhe PDK-në.

“Do ti bindim të gjithë se kjo ka qenë për hirë të Drenicës, territorit të Komunës së Drenasit dhe për hirë të gjithë atyre bashkëluftëtarëve që janë nëpër burgje, dhe besoj se do të binden edhe ata të dalin në zgjedhje”, tha Bazaj.

“ I madh e i vogël do të jem së bashku deri në fitore”, shtoi ai teksa hipi në veturë dhe la pas qytetarët e indinjuar për këtë veprim.

Periskopi merr vesh se ai është pjesë e listës së PDK-së për deputet të Kuvendit të Kosovës.

Pacolli kandidati i 50-të, ja kujt i liroi numrin 2

Periskopi.com Lajme

Në ora 24 të natës së kaluar ka qenë afati i fundit për dorëzimin e listave me emrat e kandidatëve për deputetë në Kuvendin e Kosovës.

Emrat nuk janë bërë të gjithë publik përderisa pritet që gjatë ditës së sotme të bëhen edhe ata të fundit.

Ndryshe Indeksonline mëson se është pikërisht lideri i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i cili në renditjen e kandidatëve gjendet me numrin 50, përderisa parashihej që ai të ishte kandidati me numër dy.

Sipas të gjitha informacioneve Pacolli është renditur i 50-ti, vetëm e vetëm që t’i lirojë vendin kandidatit dhe nënkryetarit të partisë së tij, Korab Sejdiut.

Duhet përkujtuar që AKR ka lidhur koalicion parazgjedhor me Lidhjen Demokratike të Kosovës për zgjedhjet nacionale të 11 qershorit.

Listat e natës!

Periskopi.com Lajme

Partitë politike kanë pritur minutat e fundit të afatit ligjor, përkatësisht pak para orës 24:00 të së premtes, që t’i dorëzojnë listat me emrat e kandidatëve për deputetë në KQZ.

Për shkak të koalicioneve parazgjedhore shumë emra të rëndësishëm brenda partive kanë mbetur jashtë, duke krijuar kështu edhe përçarje jo të vogla, të cilat pritet t’u kushtojnë shtrenjtë subjekteve politike. Në mungesë të koalicionit vetëm Lëvizja Vetëvendosje ka qenë e favorizuar në përpilimin e listës, shkruan sot, gazeta Zeri.

Nëse për asgjë tjetër, zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë do të mbahen mend si zgjedhjet e koalicioneve të mëdha dhe të cilat u kanë shkaktuar më së shumti kokëçarje partive politike.

Koalicionet e bëra në ditën e fundit të afatit ligjor, nga dy të dy blloqet, atij “të luftës” dhe “të paqes”, kanë bërë që listat e kandidatëve për deputet të partive politike të përgjysmohen, duke nxitur kështu një luftë të pakompromis brendapartiak mes individëve dhe klaneve të ndryshme.

Hiç Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës e cila ka dorëzuar listën 24 orë para afatit përfundimtarë, PDK-ja, LDK-ja, Lëvizja Vetëvendosje dhe “Nisma për Kosovën”, kanë zhvilluar negociata intensive deri në minutat e fundit brenda strukturave partiake, duke bërë “eliminimin” e disa kandidatëve dhe “përzgjedhjen” e disa të tjerëve.

Si rrjedhojë, shumë emra të rëndësishëm brenda partive kanë mbetur jashtë duke krijuar kështu edhe përçarje jo të vogla të cilat pritet të ju kushtojnë jo pak disa partive. E arsyet për secilin prej tyre dallojnë.

Derisa disa janë tërhequr vet nga kandidatura për deputet, disa të tjerë janë eliminuar nga partitë e tyre për shkak të bindjeve dhe qëndrimeve të cilat ata i kanë pasur në legjislaturën e kaluar.

E në fund, ka pasur edhe të tillë që për interesa të partisë janë bërë edhe “Kurbanë”.

 

PDK-ja iu hakmor deputetit që nuk ia bënte ‘amin’ shefit në gjithçka

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) ka lënë jashtë listës për deputetë në zgjedhjet parlamentare, ish-deputetin e Kuvendit të Kosovës nga radhët e kësaj partie, Shukri Buja.

Buja, i cili është pjesë përbërëse e PDK-së prej shumë vitesh, është lënë jashtë listës së kandidatëve për deputetë për shkak se ka një aktakuzë të ngritur.

Në muajin shkurt të këtij viti, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës kishte ngritur aktakuzë për “keqpërdorim të detyrës zyrtare” ndaj Bujës.

Aktakuza ka të bëjë me keqpërdorime të Bujës nga koha kur mbante postin e kryetarit të Komunës së Lipjanit.

Zyra e BE-së në Kosovë u ka bërë thirrje gjatë kësaj jave parive politike që të mos përfshijnë në listat për deputetë, njerëz që kanë aktakuza të ngritura.

 

Djali i Ukshin Hotit dhe ai i Sami Lushtaku, bashkë në një listë

Periskopi.com Lajme

PDK a zgjedhur që në një listë t’i ketë edhe djalin e Sami Lushtakut e edhe atë të Ukshin Hotit.

Edhe pse listat zyrtare ende nuk janë publikuar, mësohet se Mërgim Lushtaku dhe Andin Hoti janë sigurt pjesë e listës së PDK-AAK-NISMA, por ata janë në radhët e PDK-së.

Përderisa Ukshin Hoti është i zhdukur dhe nuk dihet asgjë për të, Sami Lushtaku ndodhet burgjeve për krime./ Periskopi

Lista jo e plotë PDK-së (Emrat)

Periskopi.com Lajme

Kjo është lista e PDK-së:

Kadri Veseli,

Enver Hoxhaj,

Hajredin Kuçi,

Memli Krasniqi,

Xhavit Haliti,

Zenun Pajaziti,

Kurtan Kajtazi,

Safete Hadergjonaj,

Elmi Reçica,

Ganimete Musliu,

Blerta Deliu,

Abdyl Salihu,

Flora Brovina,

Rrustem Musa,

Selvije Halimi,

Hajdar Beqa,

Nait Hasani,

Flora Brovina,

Andin Hoti,

Mergim Lushtaku,

Naim Bazaj,

Muharrem Xhemajli,

Rafet Rama,

Bislim Zogaj,

Bekim Haxhiu,

Beatrisa Pista,

Luljeta Veseli-Gutaj,

Drita Kadriu

Lista e plotë e kandidatëve të Vetëvendosjes për deputetë

Periskopi.com Lajme

Lëvizja Vetëvendosje do jetë e vetme në zgjedhjet e 11 qershorit.

Derisa listën e kanë dorëzuar pak qaste para orës 00:00 në KQZ

Periskopi ka listën e plotë

Këta janë emrat

1        Albin Kurti

2        Visar Ymeri

3        Aida Dërguti

4        Dardan Sejdiu

5        Shpend Ahmeti

6        Fatmire Kollçaku

7        Glauk Konjufca

8        Dardan Molliqaj

9        Donika Kadaj

10      Rexhep Selimi

11      Liburn Aliu

12      Albulena Haxhiu

13      Sami Kurteshi

14      Xhelal Sveçla

15      Nazlie Bala

16      Faton Topalli

17      Driton Çaushi

18      Shqipe Pantina

19      Salih Salihu

20      Mytaher Haskuka

21      Besa Baftiu

22      Xhavit Drenori

23      Hydajet Hyseni – Kaloshi

24      Drita Millaku

25      Dukagjin Gorani

26      Ismajl Kurteshi

27      Arbërie Nagavci

28      Jusuf Ulaj

29      Mirsad Shkreta

30      Hatixhe Hoxha

31      Gani Krasniqi

32      Ajet Potera

33      Hatixhe Latifi-Popovci

34      Adem Mikullovci

35      Ali Lajçi

36      Albana Gashi

37      Bashkim Misini

38      Faruk Mujka

39      Leonora Bajraktari

40      Driton Tali

41      Shemsi Syla

42      Shkurte Aliu

43      Xhevat Bislimi

44      Emin Gerbeshi

45      Vlora Haxhimehmedi

46      Nexhat Kryeziu

47      Behxhet Osmani

48      Valbona Bajrami

49      Venera Llunji

50      Ylli Hoxha

51      Fisnik Ismaili

52      Avni Tafili

53      Arbër Rexhaj

54      Teuta Krasniqi

55      Sadri Ramabaja

56      Egzon Haliti

57      Adea Batusha

58      Frashër Krasniqi

59      Atdhe Arifi

60      Fitore Pacolli – Dalipi

61      Qëndron Kastrati

62      Shemsi Elezi

63      Shemsie Vokrri

64      Bashkim Lajçi

65      Selatin Retkoceri

66      Albana Fetoshi

67      Sabit Kadriu

68      Xhevdet Qiriqi

69      Shpresa Januzi Topojani

70      Ismet Hamiti

71      Kujtim Shala

72      Lirijonë Duli

73      Luan Hoxha

74      Nevzad Isufi

75      Arta Bajraliu

76      Leonard Shala

77      Bajram Ajeti

78     Behie Sertolli

79      Fidan Feka

80      Emrush Xhemajli

81      Elza Sadiku

82      Shyqeri Hyseni

83      Eman Rrahmani

84      Jetmira Vrenezi

85      Dervish Çadraku

86      Valon Ramadani

87      Hyrie Veliu

88      Dugagjin Palushi

89      Fidan Ademi

90      Arjeta Rexhepi

91      Sami Ahmeti

92      Mehmed Čeman

93      Krenare Koqi

94      Veton Seferi

95      Rashit Gashi

96      Saranda Bogujevci

97      Ramadan Beqiri

98      Salih Lukaj

99      Violeta Salihu

100    Hysen Durmishi

101    Shpend Hysaj

102    Lazër Ndrecaj

103    Shpejtim Arifi

104    Tahir Tahiri

105    Sylejman Pireva

106    Xhevat Sallahu

107    Xhafer Berisha

108    Erzen Krasniqi

109    Sadik Krasniqi

110    Salih Zyba

 

Dalin edhe emrat e kandidatëve tjerë për deputet nga PDK

Periskopi.com Lajme

Partia Demokratike e Kosovës ka dorëzuar në KQZ listën për deputet.

Këta janë disa nga emrat;

Kadri Veseli

Hajredin Kuçi

Enver Hoxhaj

Zenun Pajaziti

Muharrem Xhemajli

Xhavit Haliti

Bleta Deliu

Ganimete Musliu

Abdyl Salihu

Flora Brovina

Rrustem Musa

Selvije Halimi

Edhe koalicioni PDK-AAK-Nisma dorëzon listën

Periskopi.com Lajme

Në këto momente edhe koalicioni i madh PDK-AAK-Nisma për Kosovën në objektin e KQZ-së ka dorëzuar listat e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit.

Kështu, gjithë subjektet që janë pjesë e zgjedhjeve tashmë kanë dorëzuar listat.

Nuk kanë folur për listën finale por kanë thënë se të shtunën publikohen emrat./Periskopi

Pacolli e ‘la në lloç’ ish-gazetarin që sapo mori në parti

Periskopi.com Lajme

Ibrahim Rexhepi, njëri nga gazetarët e njohur të Kosovës i cili ju bashkua Aleancës Kosova e Re, nuk është përfshirë në listë të kandidatëve për deputet të ardhshëm të Kuvendit të Kosovës.

Lajmin e ka bërë publik vet ai me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

Aty, Rexhepi ka shkruar se rrugëtimi i filluar së bashku me Behgjet Pacollin para disa muajsh do të jetë i gjatë.

“Ndonëse nuk do te jem pjesë e listës kandiduese, vazhdon implementimi i planeve për një Kosovë tjetër- më të mirë dhe më të pasur.Gjithsesi se kjo arrihet vetëm me vizionin e presidentit Behgjet Pacolli dhe te AKR-se si pjesë e qeverisjes. Pa dyshim se vazhdoj te jem pjese e këtij projekti dhe e ekipit te presidentit, vetëm e vetëm që të arrihet qëllimi final – jo vetëm sigurimi i vendit në qeverisje, por i përgjegjësisë për ndryshime”, ka shkruar Rexhepi.