Lirohet përsëri Naser Kelmendi

Disa ditë pasi ishte rikthyer në qendrën e paraburgimit në Dubravë, Gjykata Themelore e Prishtinës ka liruar përsëri nga paraburgimi Naser Kelmendin, të akuzuarin për vrasje dhe krim të organizuar.

Periskopi.com Lajme

Lajmin për KALLXO.com e konfirmoi avokati i tij, Besnik Berisha. Ndërsa, vendimin e ka miratuar gjyqtarja Ana Admaska Gallant.

I akuzuar për vrasje, krim të organizuar, shitje e prodhim të drogës, si dhe për menaxhim dhe mbikëqyrje të rrjetit të narkotikëve, Naser Kelmendi, është në paraburgim që nga koha e arrestimit të tij, në maj të vitit 2013.

Kur iu lexua aktakuza më 16 janar 2015, Kelmendi u deklarua i pafajshëm, ndërsa e cilësoi aktakuzën një prodhim nga Bosnja.

Lirohet Donika Kadaj-Bujupi

Deputetja e Vetëvendosjes Donika Kadaj – Bujupi është liruar pas arrestimit të saj sot nga Policia e Kosovës në Han të Elezit.

Periskopi.com Lajme

Arrestimi, sipas PK-së ishte bërë me urdhërarrest të Gjykatës.

Polica,pasi konfirmoi arrestimin, tha e ajo ka qenë bashkëpunuese.

Ndërsa deputetja Bujupi pas lirimit ka thënë: Nuk do të ndalemi, zajednica nuk kalon.

Lirohet aktivisti i Vetëvendosjes

Aktivisti i Vetëvendosjes, Nol Nushi është liruar, pas disa orësh mbajtje në stacion.

Periskopi.com Lajme

Ai është ndaluar të shtunën, për aktivitetet publike protestuese në të kaluarën.

Menjëherë pas arrestimit të tij kishte reaguar sekretari organizativ i kësaj Lëvizje duke e quajtur arrestim politik./ Periskopi

Fjalët e para të Nehat Thaqit sapo shkeli në tokën e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Lirohet pas 63-vitesh burg por nuk e pranon ofertën, ka një arsye (Video)

Një 79-vjeçari i cili ka kaluar 63 vite të jetës në burg, ka refuzuar ofertën e gjykatës për t’u liruar.

Periskopi.com Lajme

Të moshuarit Joseph Ligon, gjykata i ka ofruar lirim me kusht, por ai e ka refuzuar pasi beson se duhet të lirohet pa kushte.

Ligon është burgosur në moshën 15-vjeçare së bashku me katër adoleshentë të tjerë nën akuzat për vrasjen e dy personave në Filadelfia në vitin 1953.

I burgosuri besohet se është personi më i vjetër që ka kryer dënimin më të gjatë me burg në botë, megjithatë ai i mohon akuzat për vrasje edhe sot, transmeton noa.

“Ai nuk dëshiron që të lirohet me kusht. Thjesht dëshiron të lirohet përgjithmonë, pa kushtëzime,” ka thënë Bradley Bridge nga Shoqata për Mbrojtje e Filadelfias, gjatë një seance gjyqësore më 28 tetor.

 

 

Thaqi: U ndjeva krenar në burgjet e Serbisë

Nehat Thaqi është liruar nga burgjet e Serbisë e tashmë ka shkelur në territorin e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Më të hyrë në vendlindjen e tij, ai ka thënë dy fjalë, duke treguar dy momente të tijat, raporton Periskopi

Në kohën sa qëndroi në burg, thotë se u ndje krenar që është shqiptar.

Falënderoi institucionet e Kosovës, duke thënë se kanë bërë punë të madhe për ta liruar atë, dhe premtoi se që nga nesër do i kthehet punës.

Nuk pranoi të fliste për detajet e arrestimit të tij, raporton Periskopi

“Jam ndje krenar në burgjet e Serbisë. Në lajme çdo ditë ka qenë që instituucionet Kosovës po angazhohen për qytetarët e vet. Shumë qytetarë serb të burgosur në Serbi ma kanë pasur zili që unë i përkas shtetit të Kosovës. Jam mburr që janë shqiptar”, tha ai.

“Nuk kam formë tjetër si të ja kthej borxhin institucioneve përveç të fillojë nga a nesër të jap maksimumin, të ja kthejë borxhin këtij shteti që aq shumë ka bërë për mua që unë të lirohem. Nuk dua të jap detaje se si ka ndodhur arrestimi im”, tha Thaqi raporton Periskopi

 

Nehat Thaqi pas lirimit nga burgu

Fotografitë e para të Nehat Thaqit pas lirimit (Foto)

Në mediat serbe janë publikuar fotografitë e para të Nehat Thaqit pasi është liruar nga paraburgimi në Serbi. Thaqi është liruar sot rreth orës 16:00.

Periskopi.com Uncategorized

Nehat Thaqi ka dalë i lirë nga qendra e paraburgimit në Beograd.

Fotoreporterët kanë kapur momentet e para kur ai doli nga kjo qendër, pas vendimit të Gjykatës së Lartë.

Mediat serbe kanë shpjeguar edhe arsyet për lirimin e Nënkolonelit Nehat Thaqi. Sipas tyre, Thaqi i cili akuzohet për përndjekjen e një familjeje serbe nga Lipjani, nuk është akuzuar nga dëshmitarët, prandaj edhe kanë pushuar hetimet.

Drejtori i Policisë për Mitrovicë, Nehat Thaqi, ishte arrestuar mëngjesin e 29 shtatorit, në kufirin e Dheut të Bardhë. Dy ditë më vonë ndaj tij ishte caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditësh. E njëjta masë ndaj tij i ishte vazhduar të premten që lamë pas nga Gjykata Speciale në Beograd.

Nehat Thaqi pas lirimit nga burgu 1luktkqturbxy81zgm3nzm5zjdmmjaynzaxoty4zdq5yzbjmdhkowq3yi5qcgvnk5uczqmuamldlqlnadyawsovb9kyl3b1bhnjbxmvturbxy8xzdc0y2i0mtcwntk1mdqznjyyownhymq2mdzmntbmni5wbmchwga_1478018480-7218973

Lata lirohet nga burgu (Foto)

Është liruar nga burgu ish deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Latif Gashi.

Periskopi.com Lajme

Indeksonline ka siguruar fotografinë e parë pas lirimit ku Lata shihet në përqafim të familjes së tij.

Ndryshe, në vitin 2009, EULEX-i shpalli fajtor Latif Gashin “për krime të luftës për shkak të trajtimit çnjerëzor të civilëve të paraburgosur dhe krime të luftës për shkak të rrahjes dhe torturimit të civilëve të paraburgosur”.

Ai qe dënuar me 6 vite burg.

Ndërsa, që nga muaji mars ai kishte shkuar në burg për të mbajtur dënimin e mbetur, kur edhe kishte dhënë dorëheqje si deputet./ Periskopi