Ylli i Bayern Munchen: Arsenali është skuadër më e fortë

Portier i Bayern Munchen, Manuel Neuer, ka komentuar për shortin e skuadrës së tij në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Bayern Munchen dhe Arsenal do të takohen për të katërtin sezon të Ligës së Kampionëve në fazën e eliminimit direkt.

Neuer është shprehur se ‘topqinjtë’ janë më të fortë se në sezonet e kaluara.

neuer

“Arsenal është një skuadër e fortë dhe unë i shoh më të fortë tani se në vitet e kaluara” ka thënë portieri gjerman. /Periskopi/

 

Nedved: Duhet të kemi kujdes ndaj Portos

Legjenda e Juventusit, Pavel Nedved ka folur për kundërshatrin e skuadrë së tij në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Juventusi do të përballet me Porton në fazën e eliminit direkt të Ligës së Kampionëve.

Nënkryetari Nedved është shprehur se Porton e sheh si një skuadër serioze dhe e rrezikshme.

“Në nuk do të nënvlerësojmë asnjë kundërshtar, poashtu edhe Porton, tashmë në këtë fazë gjërat janë mjaft të ndërlikuara dhe duhet pasur kujdes”, tha Nedved.

“Do të kemi dy ndeshje të rrëzikshme me Porton, pasi ata eleminuan një skuadër nga Italia, ne do të vazhdojmë rrugën tonë drejt fitoreve”, u shpreh Pavel Nedved. /Periskopi/

 

Kozniku tregon se pse dështon Dinamo Zagreb në Ligen e Kampionëve

Dinamo Zagreb edhe zyrtarisht është ekipi i më i keq i të gjitha kohërave në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Zagrebasit kanë përfunduar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve me zero pikë të fituara dhe zero gola të shënuara kundrejt 15 të pranuara, e cila gjë ka bërë që ta zbres prej ‘fronit’ skuadrën bullgare të Levskit, e cila para dhjetë viteve kishte mbetur pa pikë, por së paku kanë shënuar një gol.

Ardian Kozniku, ish-futbollisti i Dinamos, ka pohuar se ky është realiteti i ekipit kroat, i cili nuk i ka punët mirë as në ligën elitare kroate.

Kozniku ka thënë për Telegrafin se shkaktar i rezultateve të dobëta janë largimet e futbollistëve për në skuadra evropiane, dhe mos mundësia për t’i zëvendësuar me lojtarë adekuat.

“E vërtet se Dinamo këtë vit është ekipi më i dobët në Ligën e Kampionëve. E gjithë kjo për shkak të largimit të tre lojtarëve kyç Ricardo, Marco Pjaca dhe Marco Rog. Zbrazëtirën e krijuar prej këtyre nuk ka mundur ta plotësojë skuadra, por edhe nuk ka pasur shumë prurje të reja”, tha Kozniku.

Ai më tutje ka thënë se vetëm pjesëmarrja e sivjetme në Ligën e Kampionëve është sukses në vete për Dinamon

“Dinamo vetëm me hyrjen në Ligën e Kampionëve ka arrit një rezultat të mirë dhe është i vetëdijshëm se nuk ka kurrfarë mundësie kundër këtyre ekipeve të bën diçka më shumë. Por, Dinamo me potencialin që ka nuk ka mundësi që të jetë krahasohet me ekipet gjigante”, përfundoi Kozniku.

Kujtojmë se 49-vjeçari ka luajtur për dy skuadrat e famshme të kroate, atë të Dinamo Zagrebit dhe Hajduk Splitit ndërsa ka qenë edhe reprezentues i Kroacisë, kur kjo e fundit zuri vendin e tretë në botërorin e 1998.

Shokuse ylli i Real Madridit mungon në formacionin e Ligës së Kampionëve (Foto)

Dje është mbylllur faza e grupeve të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

“Goal”, ka zgjedhur formacionin më të mirë të kësaj faze, ku befasia më e madhe ishte mungesa e yllit portugez të Real Madrid, Cristiano Ronaldo.

ronie
Cristiano Ronaldo, Real Madrid

Në këtë formacion janë edhe dy futbollistë të skuadrës daneze Koebenhavn, dy nga Arsenali, dy nga Real Madrid, dhe me nga një futbollist përfaqësohet, Juventus, Atletico Madrid, Porto, Sevilla dhe Barcelona.

Në foton e mëposhtme mund ta shihni formacionin më të mirë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve. /Periskopi/zluli

Benzema futet në histori të Ligës së Kampionëve

Benzema shënoi një dopiet ndaj Dortmundit, në barazimin në Santiago Bernabeu, që përfundoi me rezultat 2-2

Periskopi.com Sporti

Për Benzeman, ky ishte goli i 50-të personal në Champions League dhe kështu bëhet golashënuesi i 6-të më i mirë në histori të këtij kompeticioni.

Ai ka barazuar shifrat me Henryn me nga 50 gola, ndërsa vetëm C.Ronaldo, Raul, Messi dhe Ruud van Nistelrooy kanë më shumë gola se Benzema në Champions League.

 

Zidane: Jam krenar me skuadrën time

Trajneri i Real Madrid, Zinedine Zidane është deklaruar se skuadra e tij duhet të pajtohet me rezultatet e Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Zidane është shprehur se skuadra e tij duhet të fokusohet në ndeshjet e ardhshme dhe të harrojë fazën e parë të Ligës e Kampionëve pasi ata e mbyllen si të dytët në grup.

“Mbretërit” lëshuan rastin që në ndeshjen e fundit ndaj Dortmundit të fitonin dhe të kalonin në pozitën e parë, duke barazuar 2 me 2 edhe pse ishin në epërsi prej 2 me 0.

“Kam ndjenja të përziera. Gjëra që ndodhin. Humbëm disa shanse për të fituar ndeshjen, dhe barazuam e jemi të dytit. Dhamë gjithçka, por nuk ia dolëm. Jam krenar me lojtarët e mi, punën dhe me gjithçka që ata bënë. Patëm kundërshtar të vështirë dhe në fund na duhej diçka më shumë, por tashmë është e kaluar”, ka thënë Zidane pas takimit. /Periskopi/

 

Mësoni datën kur do të hidhet shorti i Ligës së Kampionëve

Shorti i Ligës së Kampionëve do të hidhet me 12 dhjetor.

Periskopi.com Sporti

16 skuadrat më të mira të Evropës do të përballen mes veti vetëm në vitin e ri.

Shorti do të hidhet në ora 12:00.

Arsenali, PSG, Napoli, Benfica, Barcelona, Manchester City, Atletico Madrid, Bayern, Monaco, Bayer Leverkusen, Dortmund, Real Madrid, Juventusi dhe Sevilla janë skuadrat që kanë kaluar tutje në Ligën e Kampionëve.

Përballja nokaut mund të sjell çifte shumë të forta.

afa

Si u vlerësuan lojtarët në ndeshjen Real-Dortmund (Foto)

Borussia Dortmundi është kthyer nga disavantazhi prej dy golash për të barazuar kundër Real Madridit dhe duke zënë vendin e parë në Grupin F.

Periskopi.com Sporti

Karim Benzema ka marrë notën më të lartë në ndeshje (8.3), i ndjekur nga Carvajal (7.9) dhe James Rodriguez (7.6), përcjell Telegrafi.com

Pierre-Emerick Aubameyang (7.7) dhe i inkuadruari nga banka rezervë, Marco Reus (7.7), janë vlerësuar si më të mirët te ekipi mysafir.

Vlerësimi i plotë i lojtarëve:

real-1

dort

Ja 16 skuadrat që kaluan tutje në Ligën e Kampionëve (Foto)

Tashmë është mbyllur faze e grupeve të Ligës së Kampionëve ku dihen 16 skuadrat që kaluan tutje.

Periskopi.com Sporti

Arsenali, PSG, Napoli, Benfica, Barcelona, Manchester City, Atletico Madrid, Bayern, Monaco, Bayer Leverkusen, Dortmund, Real Madrid, Juventusi dhe Sevilla janë skuadrat që kanë kaluar tutje në Ligën e Kampionëve.

Arsenali, Napoli, Barcelona, Atletico Madridi, Monaco, Borussia Dortmund dhe Juventusi do të jenë në vazon e parë, ndërsa të tjerat në vazon e dytë.

Pritjen përballje interesante në fazën nokaut të Ligës së Kampionëve.

champ

Çfarë rikthimi senzacional nga Borussia Dortmund (Video)

Real Madrid ka lëshuar fitoren nga dora, pasi ishte në epërsi prej 2-0 në 2-2.

Periskopi.com Sporti

Takimi ishte i barabartë deri në minutën e 28′ kur Real Madrid kaloi për herë të parë në epërsi përmes sulmuesit francez Karim Benzema.

untitled
Karim Benzema, pas shënimit të golit të parë

Los Blancos kishte një dominim të lehtë ndaj skuadrës gjermane në pjesë të parë.

Pjesa e dytë filloi ashtu siç përfundoi me një luftë të ashpër në mesfushë nga të dy skuadrat, verdhzinjtë tentuan disa herë të barazojnë rezultatin por nuk ia arritën, përkundrazi pësuan edhe golin e dytë përsëri nga Benzema në minutën e 53′ pasi pranoi një asistim të kolumbianit James Rodriguez.

benzi
Karim Benzema, shënoi përsëri

Rikthmin senzacional të Dortmund e filloi sulmuesi kryesor Pierre Erick-Abuameyang që shënoi në minutën e 61′.

abua
Pierre Erick-Abuameyang, duke festuar golin e parë të Dortmund

Nga kjo minutë skuadra e drejtuar nga Tuchel rriti intesitetin e sulmueve në drejtim të portës së Keylor Navas dhe posedimin e topit e kishte në favor të tyre.

Kur të gjithë po mendonin se ndeshja do të përfundonte me fitoren e madrilenve u shfaq lojtari kryesor i gjermanve Marco Reus i cili realizoi golin e barazimit në minutën e 89′.

reus
Marco Reus, duke festuar golin e barazimit

Real Madrid e humbi rastin të përfundojë si lider i grupit pasi që me këtë barazim ka vetëm 12 pikë ndërsa Borussia Dortmund e para me 14 pikë.

ronie

https://www.youtube.com/watch?v=MyZKtuT_8bg

/Periskopi/

Shokohet Real Madrid, barazon Dortmund në fund të takimit (Video)

Borussia Dortmund ka arritur të barazojë rezultatin në minutën e 89'.

Periskopi.com Sporti

Golin e dytë për Dortmund e shënoi gjermani Marco Reus. /Periskopi/

https://twitter.com/footbolvivo/status/806612479723835392?lang=en

 

Juventus thellon epërsinë ndaj Dinamo Zagrebit (Video)

Juventusi e ka dyfishuar epërsinë në 2:0 ndaj Dinamo Zagrebit.

Periskopi.com Sporti

Pas një krosimi të Miralem Pjanic, ishte Daniele Rugani (’73), ai i cili e shëndrroi në gol. /Periskopi/

Abuameyang ringjallë shpresat e Dortmund (Video)

Borussia Dortmundi e ka ngushtuar në 2:1 epërsinë e Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

Realizator ishte Pierre-Emerick Aubameyang, i cili shënoi pas asistimit të Marcel Schmelzer.

http://www.dailymotion.com/video/x54n7fx_goal-pierre-aubameyang-hd-real-madrid-2-vs-borussia-dortmund-1-uefa-champions-league-7-12-2016_sport

Reali shënon edhe golin e dytë ndaj Borussia Dortmund (Video)

Los Blancos ka dyfishuar epërsinë ndaj Dortmund.

Periskopi.com Sporti

Ishte përsëri francezi Benzema që shënoi përsëri për rezultatin 2-0. Ky ishte edhe njëherësh edhe golin i 50 i tij në Liga e Kampioneve. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=SuMHjsD1_XI

Zhbllkohet rezultati në ndeshjen Juventus-Dinamo Zagreb (Video)

Juventus ka arritur të kalojë në epërsi ndaj skuadrës kroate Dinamo Zagreb.

Periskopi.com Sporti

Golin e realizoi sulmuesi Gonzalo Higuain në minutën e 52′. /Periskopi/

https://www.youtube.com/watch?v=VCInj6uwZkw

Benzema shënon për epërsinë e Real Madridit (Video)

Real Madrid ka kaluar në epërsi ndaj skuadrës gjermane.

Periskopi.com Sporti

Ishte sulmuesi francez Karim Benzema që shënoi golin në minutën e 28′ për rezultatin 1-0. /Periskopi/

http://www.dailymotion.com/video/x54n2t3_goal-karim-benzema-1-0-hd-real-madrid-1-vs-borussia-dortmund-0-uefa-champions-league-7-12-2016_sport

Ja cili është rekordi i ri që do ta vendosë Zidane?

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane pritet të thyejë edhe një rekord të rëndësishëm sonte.

Periskopi.com Sporti

Në kuadër të Ligës së Kampionëve, Real Madridi sonte pret Borussia Dortmundin në Santiago Bernabeu në fazën grupore.

Në rast të fitores apo barazimit ‘los blancos’ do ta barazonin rekordin e ish trajnerit të madrileneve, Leo Beenhakker me 34 ndeshje pa shijuar humbjen.

Vlen të theksohet se kjo ndeshje do të jetë e 50-ta për Zinedine Zidane në stolin e klubit madrilen. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Juventus-Dinamo Zagreb

Juventus sonte e pret Dinamo Zagreb për të zhvilluar ndeshjen e fundit në kuadër të fazës së grupeve në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Juventus i duhet fitorja për të përfunduar si lider i grupit H, ‘zonja e vjetër’ është në pozitën e parë me 11 pikë ndërsa skuadra kroate këtë ndeshje e zhvillon vetëm për rekreacion pasi nuk ka asnjë pikë në këtë sezon.

Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

Juventus: Neto; Rugani, Benatia, Evra; Cuadrado, Lemina, Marchisio, Pjanic, Asamoah; Higuain, Mandzukic.

Dinamo Zagreb: në pritje…

Formacionet zyrtare: Porto-Leicester

Porto dhe Sevilla takohen sonte në kuadër të Ligës së Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Këto dy skuadra takohen në kuadër të grupit G.

Tashmë është përcaktuar lideri i këtij grupi pasi që Leicester ka siguruar pozitën e parë ndërsa Porto është në pozitën e dytë me tetë pik por i duhet një pikë për të kaluar tutje.

Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

Porto: Casillas; Pereira, Marcano, Felipe, Telles; Danilo, Torres; Corona, Jota, Brahimi; Andre Silva.

Leicester: Hamer; Hernandez, Morgan, Wasilewski, Chilwell; Drinkwater, Mendy, Gray, Schlupp; Okazaki, Musa. /Periskopi/

Formacionet zyrtare: Lyon-Sevilla

Lyon dhe Sevilla do të përballen në kuadër të grupit H në Ligën e Kampionëve.

Periskopi.com Sporti

Lyon është ende në garë për t’u kualifikuar për në fazën tjetër por sonte duhet të fitojë ndaj skuadrës spanjolle.

Lyon është në pozitën e tretë me shtatë pikë ndërsa Sevilla me dhjetë pikë.

Takimi fillon nga ora 20:45.

Këto janë formacionet zyrtare:

Lyon: Lopes; Rafael, Yanga-Mbiwa, Diakhaby, Morel; Gonalons, Tolisso, Darder; Ghezzal, Valbuena, Lacazette.

Sevilla: Mariano, Rami, Pareja, Mercado, Escudero; Iborra, N’Zonzi, Nasri; Vitolo, Sarabia. /Periskopi/