Rey Manaj largohet nga Serie A, transferohet në La Liga?

Duke qenë se largimi nga Pescara është i sigurt, në media kanë nisur të përmenden destinacionet e mundshme për Rey Manajn.

Periskopi.com Sporti

Interi, që ka në pronësi kartonin e lojtarit, me shumë gjasa do t’i gjejë një ekip tjetër 19-vjeçarit për gjysmën e dytë të sezonit.

Përveç skuadrave nga Italia, mes të cilave Empoli, së fundi në mediat përtej Adriatikut flitet edhe për një interesim nga Spanja.

Emra konkretë nuk përmenden ende, por në ditët e ardhshme pritet të mësohet më shumë rreth të ardhmes së sulmuesit lushnjar.

Iniesta: Nuk mendoj për pensionimin

Mesfushori i Barcelonës, Andres Iniesta, ka treguar për të ardhmen e tij dhe se nuk e mendon largimin.

Periskopi.com Sporti

Ai ka treguar se nuk është duke menduar pensionimin dhe se vetëm në Nou Camp do ta përfundojë karrierën e tij.

“Shpresoj të përfundoj karrierën te Barcelona”, ka thënë Iniesta.

andres-iniesta-1
Andres Iniesta, FC Barcelona

 

“Kam planifikuar të qëndroj në Camp Nou edhe për një kohë të gjatë, shpresoj të luaj edhe për shumë vite. Me ekipin katalunas, natyrisht”, ka shtuar për fund ylli spanjoll.

Iniesta deri më tani nuk ka arritur të tundë rrjetën në La Liga por ka asistuar tre herë për bashklojtarët e tij në këtë sezon. /Periskopi/

 

Hedhet shorti për Kupën e Mbretit

Real Madridi do të përballet me Sevillan në fazën e re të Kupës së Mbretit, derisa Barcelona do të ketë përball Athletic Bilbaon.

Periskopi.com Sporti

Këto janë ndeshjet e 1/16 e Kupës së Mbretit:

Las Palmas v Atletico Madrid

Alcorcon v Cordoba

Athletic Bilbao v Barcelona

Real Madrid v Sevilla

Real Sociedad v Villarreal

Deportivo La Coruna v Alaves

Valencia v Celta Vigo

Osasuna v Eibar

Zyrtare: Trajneri i La Ligas jep dorëheqje (Foto)

Largohet edhe një trajner nga La Liga.

Periskopi.com Sporti

Bëhet fjalë për teknikun e Malagas, Juande Ramos.

Ky i fundit ka dhënë dorëheqje nga posti i trajnerit pas rezultateve negative, përcjellë lajmi.net.

Lajmi është konfirmuar nga klubi i Malagas, që ka njoftuar se do të zyrtarizojë së shpejti trajnerin e ri.

Arsenali kërkon yllin spanjoll

Trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, besohet se është duke menduar të transferojë mbrojtësin e Valencias, Jose Gaya.

Periskopi.com Sporti

Monreal, 31-vjeçar është zgjedhja e parë e “Topçinjve”, ndërsa Wenger kërkon një mbrojtës të ri edhe pse në klub ka Kieran Gibbsin që ka edhe 18 muaj në kontratën e tij.

Sipas “DailyMirror”, Gaya kryeson listën e dëshirave të francezit. 21-vjeçari cilësohet si një prej anësorëve më të mirë të rinj në Evropë.

Marrëveshja nuk pritet të realizohet gjatë janarit, pasi Valencia nuk dëshiron ta largojë futbollistin pa siguruar mbijetesën në La Ligë.

Formacionet zyrtare: Barcelona-Espanyol

Të dy skuadrat kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare.

Periskopi.com Sporti

Barcelona është nikoqirë i Espanyolit në derbin e Katalunisë, ndeshje kjo e vlefshme për javën e 16-të të kampionatit spanjoll, La Liga.

Skuadra e drejtuar nga Luis Enrique dëshiron fitore me çdo kusht nga ky takim, në mënyrë që të ngushtoj epërsinë e liderit, Real Madrid.

Ndërsa, edhe Espanyol dëshiron pikë nga ky udhëtim në Camp Nou pasi vjen në këtë takim pas një forme të mirë, me tri fitore dhe dy barazime në pesë ndeshjet e fundit

Barcelona: Ter Stegen; Sergi Roberto, Pique, Mascherano, Alba; Busquets, D. Suarez, Iniesta; Messi, Neymar, L. Suarez.

Espanyol: 

Guardiola gjen zëvendësuesin e Gundogan, ‘peshkon’ në La Liga

Trajner i Manchester City, Pep Guardiola është duke synuar të transferojë mesfushorin e Atletico Madrid, Koke.

Periskopi.com Sporti

Josep Guardiola erdhi me bujë të madhe në futbollin anglez, ku startoi në mënyrën më të mirë të mundshme, duke fituar pesë ndeshje radhazi por kohëve të fundit ka harruar të përsëris këtë shifër.

guardiola
Josep Guardiola, Manchester City

 

Ish trajneri i Barcelonës dhe Bayern Munchen është kritikuar shumë nga kritikët e futbollit anglez për stilin e lojës së tij, që po tenton të fusë te Manchester City.

Tashmë Pep është goditur edhe me humbjen e mesfushorit gjerman, Ilkay Gundogan i cili u lëndua në ndeshjen e fundit dhe nuk do të paraqitet deri në sezonin tjetër për ‘qytetarët’.

gundogan
Ilkay Gundogan nuk do të paraqitet deri në sezonin e ardhshëm

 

Mediat britanike kanë shkruar se Pep ka bërë gati një ofertë të çmendur prej 70 milionë euro për transferimin e Kokes në ‘Etihad Stadium’.

koke-atletico-madrid
Koke, Atletico Madrid

 

Koke është duke u kërkuar edhe nga Manchester United që disa vite dhe do të jetë një garë e madhe që do të zhvillohet nga skuadrat rivale.

Kujtojmë që Koke është rritur në Atletico dhe se 24-vjeçari ka kontratë me ‘Los Colchoneros’ deri në vitin 2019.

Nike me super dhuratë për Cristiano Ronaldon, pas fitimit të ‘Topit të Artë’ (Foto)

Ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo është shpallur futbollisti më i mirë në botë për vitin 2016 nga France Football, e cila ia ndau edhe Topin e Artë.

Periskopi.com Sporti

Përveç kësaj, Ronaldo tashmë do të ketë edhe këpucë të arta, të cilat kompania Nike i ka prodhuar enkas për të.

nike-12
Të dedikuara për Ronaldon, pas fitimit të ‘Topit të Artë’

 

Këto këpucë që do të emërohen “Mercurial Superfly CR7 ‘victories’” do të vihen në shitje për Krishtlindje.

Në shtije do të dalin vetëm 777 palë.

Real Madridi tronditet, largohet ylli portugez?

Mbrojtësi portugez, Pepe, si duket e ardhmja e tij është larg Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

Portugezi ka humbur pozitën e tij në formacionin bazë të ‘los blancos’ dhe ka paralajmruar se do të largohet në janar.

Kontrata e tij me klubin mbretëror skadon në muajin qershor mirëpo ai mund ta ndërpresë atë në janar.

022016-2-soccer-pepe-ob-pi-vresize-1200-675-high-29

E përditshmja spanjolle AS ka shkruar se janë tri skuadra angleze që e duan lojtarin por nuk ka dhënë emra.

Gjithashtu Pepe mund ta vazhdoi karrierën edhe në Kinë ku ka shumë kërkesa për të.

 

Talenti kosovar në prova tek Real Madridi

Futbollisti me prejardhje nga Kosova, por i lindur në Francë, Edi Kuka, i është nënshtruar të dielën provave me skuadrën e Real Madridit.

Periskopi.com Sporti

Ai ishte shumë i emocionuar që ishte në prova në një skuadër shumë të madhe si Real Madrid, që ka fituar 11 herë Ligën e Kampionëve.

“Jam shumë i lumtur që do të marr pjesë në prova te Real Madridi. I përshëndes të gjithë fëmijët e Kosovës dhe lojtarët e Madrid Soccer Academy. Jam shumë optimist”, është shprehur djaloshi nga Kosova, shkruan albinfo.ch.

Futbollisti 12-vjeçar i cili u përzgjodh si më i miri në Kosovë do t’i nënshtrohet provave për dy javë dhe më pas skuadra mbretërore do t’i kthejë përgjigje nëse do të vazhdojë të jetë pjesë e kampionëve të Evropës.

 

‘Greizman fans i zjarrtë i legjendës angleze’

Ylli i Atletico Madrid, Antoine Griezmann ka zbuluar se ai është një fans i çmendur i David Beckham.

Periskopi.com Sporti

Beckham kohë më parë u pensionua nga futbolli, por ai është një legjendë i Manchester Unitedit dhe futbollit anglez.

Griemzann thotë se ai ka blerë fanellën e Beckhamit dhe e mbanë atë në shtëpi.

“A kam fanellë të nënshkruar nga Beckham? Jo. I Kam blerë ato në një dyqan më fanellën e PSG-së dhe Los Angeles Galaxy. I kam vënë ato në shtëpi”, ka thënë Griezmann.

“Unë absolutisht jam një tifoz i tij. Ai ka treguar klas të lartë në fushë dhe jashtë fushës. Ai gjithmonë është i pastër, i veshur mirë, dhe unë më të vërtetë jam një tifoz i tij”, tha ylli francez.

Reali Madrid lideri i ri në La Liga (Video)

Real Madrid ka arritur fitoren e radhës në Bernabeu ndaj Leganes, me rezultat 3-0.

Periskopi.com Sporti

Zinedine Zidane kishte vendosur të mos startojë me Benzeman duke e zëvendësuar me spanjollin në formë, Morata.

Pas një aksion të gjatë të madrilenëve, ishte Bale i cili pranoi një assist nga Isco në miuntën e 38’. Vetëm pak minuta më vonë nga afërsia sërish Bale u gjend më së miri për të shënuar për 2-0 (45+1’).

Në pjesën e dytë Morata shtoi edhe një gol në vazhdën e dominimit, me asistim të Toni Kroos (76’).

Rezultati 3-0 ishte përfundimtar dhe me këtë fitore Real Madridi përforcon kreun në La Liga me 27 pikë në vendin e parë, pesë pikë më shuëm se Barcelona që sonte i shkon Sevillas në Ramon Sanchez Pizjuan. /Periskopi.com

Real Madrid 2-0 Leganes, përfundon pjesa e parë (Video)

Real Madrid ka shtuar epërsinë në 2-0, në fund të pjesës së parë.

Periskopi.com Sporti

Ishte përsëri uellsiani Gareth Bale që shënoi, ku pas një tollovie në zonë pranë portierit u gjenden më së miri duke e dërguar topin në rrjetë për 2-0. /Periskopi.com

Formacionet zyrtare: Real Madrid-Leganes

Real Madrid është nikoqirë i skuadrës modeste Leganes.

Periskopi.com Sporti

Ky takim në letër është i lehtë për madrilenet por në realitet është ndrsyhe pasi skuadra Leganes mund të befasojë në Santigao Bernabeu. Takimi fillon nga ora 12:00. /Periskopi.com

Real Madrid:

 rfc

Leganes: Serenates, Bustinza, Mantovani (C), Martin, Machis, Gabriel, Szymanowski, Rico, Insua, Lopez, Perez.

La Liga zgjedh më të mirët e sezonit, mungon ylli i Real Madridit

La Liga ka zgjedhur më të mirët për sezonin e kaluar 2015/16.

Periskopi.com Sporti

Portieri më i mirë i sezonit është zgjedhur slloveni i Atletico Madridit, Jan Oblak, pasi ka pranuar më së paku gola, duke qenë vendimtar në shumë ndeshje të skuadrës së tij.

Mbrojtësi më i mirë i sezonin vjen po ashtu nga skuadra e drejtuar nga Diego Simeone, pasi është uruguaiani Diego Godin, që ka fituar çmimin e mbrojtësit më të mirë.

Çmimi i mesfushorit më të mirë të sezonin 2015/2016 në La Liga ka shkuar për mesfushorin e Real Madridit, Luka Modric.

Ndërsa, sulmuesi më i mirë i sezonin të fundit është zgjedhur sulmuesi i Barcelonës, Lionel Messi, duke mposhtur në këtë garë bashkëlojtarin e tij, Luis Suarez, i cili ka fituar ‘El Pichichin’ apo golashënuesi më i mirë i kampionatit.

Luis Suarez u zgjedh futbollisti më i mirë i huaj i sezonit, por nuk ishte në gala mbrëmjen për ta pranuar çmimin, pasi skuadra e Barcelonës e ka bojkotuar këtë mbrëmje në shenjë proteste të ndarjes së pakët të çmimeve edhe pse ishin ata që fituan titullin kampion këtë sezon.

Futbollisti më i mirë i sezonit të fundit u zgjedh sulmuesi francez i Atletico Madridit, Antonine Griezmann. /Periskopi.com

Kush është mesfushori më i mirë në La Liga?

Mesfushori kroat, Luka Modric, është zgjedhur mesfushori më i mirë në La Liga.

Periskopi.com Sporti

Ish lojtari i Tottenham Spurs, që nga transferimi i tij në Santigao Bernabeu është shëndrruar në një nga lojtarët kyq për “los blancos”, si dhe një nga më të mirët në botë në pozitën e tij.

Kroati është zgjedhur mesfushori më i mirë në ligë për sezonin 2015/16. /Periskopi.commodric.jpg-large

Isha pranë rikthimit në Itali ose Spanjë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho ka zbuluar se ka mundur të rikthehet në Itali ose Spanjë para se të bënte zgjedhjen për të drejtuar gjigandin nga Old Trafford.

Portugezi sqaron arsyen e vendimit të tij për të kaluar te United, duke thënë se Premier Liga është speciale.

“Para se të nënshkruaja me Manchester United unë mund të rikthehesha në Itali ose në Spanjë. Mirëpo, Premier Liga është speciale”, deklaroi Mourinho.

“Objektivi ynë? Është e kotë të synoni të fitoni të gjitha ndeshjet, por ne do të luajmë për të fituar çdo ndeshje”. /Periskopi.com