Cleveland Cavaliers mposht La Lakers (Video)

Cleveland Cavaliers kanë realizuar fitoren e radhës. Viktima e tyre e re ishte Los Angeles Lakers me rezultat 119-108, kurse Golden State Warriors shkatërruan Portland Trailblazers me rezultat 135-90.

Periskopi.com Sporti

Cavs u udhëhoqën nga LeBron James me 26 pikë, shtatë kërcime dhe nëntë asistime, ashtu sikurse nga Kevin love me 27 pikë, 17 kërcime e katër asistime. Kyrie Irving iu kthye parketit me 21 pikë e 12 asistime të realizuara.

Në anën tjetër te Golden State ishte i pandalshëm Kevin Durant me 34 pikë e 11 kërcime, i ndjekur nga Klay Thompson me 16 pikë dhe Stephen Curry me 19 pikë.

Te Portlandi provoi Harkless me 17 pikë dhe Lillard me 20, por kjo nuk ishte e mjaftueshme.

Cavaliers dhe Golden State mbeten liderë të konferencave të tyre në Lindje e Perëndim.

Warriors shkatërrojnë djelmoshat nga California, Clipers i fortë Dallas Mavericks (Video)

Golden State Warriors ka mposhtur me rezultat tw thellw skuadren nga California, Los Angeles Lakers me rezultat 149:106.

Periskopi.com Sporti

Si zakonisht te Warriors, ishte Stephen Curry qw shkëlqeu me 31 pikë dhe 9 asistime i ndihmuar nga Kevin Durant me 28 pikë dhe Klay Thompson me 26 pikë.

https://www.youtube.com/watch?v=rbHxt_zNZ40

Kjo ishte fitore e 13-të e Warriors këtë edicion, krahas vetëm 2 humbjeve, derisa Lakers pësuan humbjen e 8-të, krahas po aq fitoreve.

Këto janë rezultatet e ndeshjeve tjera:

Memphis Grizzlies 104:99 Philadelphia 76ers.

San Antonio Spurs 119:114 Charlotte Hornets.

Phonenix Suns 92:87 Orlando Magic.

Portland Trail Blazers 125:137 Cleveland Cavaliers.

Atlanta Hawks 96:85 Indiana Pacers.

Boston Celtics 111:92 Brooklyn Nets.

Miami Heat 84:107 Detroit Pistons.

Toronto Raptors 115:102 Houston Rockets.

Los Angeles Clippers 124:104 Dallas Mavericks. /Periskopi.com/

San Antonio i fortë për LA Lakers (Video)

San Antonio Spurs e kanë mposhtur LA Lakers në derbin e mbrëmjes së kaluar në NBA me rezultat 116-107.

Periskopi.com Sporti

Spurs ishin të pakapshëm në këtë takim për Lakers, të cilët vuajtën nga mungesa e D’Angelo Russell.

Leonard me 23 pikë e 12 kërcime, LaMarcus Aldridge me 23 pikë dhe Pau Gasol e Tony Parker me nga 16 pikë ishin më të mirët e këtij takimi.

LA Lakers mposhti bindshëm Golden State

Ndalet Stephen Curry, ndalet edhe Golden State. Skuadra e Warriors pësoi humbjen e dytë sezonale, këtë radhë nga Los Angeles Lakers në Staples Center me rezultatin 117-97.

Periskopi.com Sporti

Ishte një ndeshje ku luftëtarët e vërtetë në parket u shfaqën Randle e Williams me nga 20 pikë secili, ndërkohë që Curry e ndërpret në 157 numrin e ndeshjeve radhazi me të paktën një gjuajtje të saktë për 3 pikë.

Për Curry-n kjo mbrëmje në Los Angeles ishte krejtësisht për t’u harruar teksa ai regjistroi 5 gjuajtje të sakta nga 32 tentativa gjithsej, ndërkohë që në hije ishte edhe Klay Thompson. Të vetmit që u shpëtojnë kritikave në këtë ndeshje për Warriors janë Kevin Durant me 27 pikë e Green me 16 pikë e 9 topa në tabelë, shkruan Top Channel.

Suksesi i Lakers errësohet disi nga Rose e Noah. Të dy këta basketbollistë lanë Chicagon për të kaluar dhe Neë York  dhe arritën ta ndëshkojnë ish skuadrën e tyre duke drejtuar Knicks drejt fitores 117-104 ndaj  Bulls. Rose shënoi 15 pikë e dha 11 assist në këtë ndeshje, duke iu bashkuar Carmelo Anthony e Porzingis që shënuan respektivisht 25 dhe 27 pikë. Për Chicagon 35 pikët e Dëaynë Ëade rezultuan të kota, pasi sfida shkoi për skuadrën njujorkeze.

San Antonio u hakmor për disfatën e pësuar nga Utah në Texas, teksa e mposhti Jazz në parketin e tij 100-86. Leonard, Alridge e Mills ishin ata që spikatën në këtë takim pasi të 3 së bashku shënuan 64 nga 100 pikët e skuadrës së Spurs që është në krye të klasifikimit në Konferencën e Perëndimit me 5 fitore dhe 1 humbje.

Në ndeshjet e tjera të NBA, Toronto mundi Miamin 96-87, Washington fitoi me Atlantën 96-92, ndërsa Dallas e Neë Orleans vazhdojnë të mos e ndjejnë shijen e fitores duke u thyer edhe  këtë radhë, respektivisht nga Portland e Phoenix.