Sulmi i Arabisë Saudite në Jemen vret 82 persona dhe plagos 500 në një ceremoni varrimi

Koalicioni ajror saudit, ka goditur një sallë funerali në kryeqytetin e Jemenit, Sanaa, duke vrarë kështu 82 persona, thonë zyrtarët.

Periskopi.com Lajme

Më shumë se 500 të tjerë u plagosën, citon AP qeverinë e drejtuar nga rebelët Houthi.

Rebelet Houthi janë në luftë me qeverinë  e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, e cila është e mbështetur nga aleanca ushtarake saudite.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se ka përgatitur rreth 300 qese të trupave.

Qindra pjesë të trupave janë gjetur brenda dhe jashtë sallës.

Një dëshmitar i cili i kishte shpëtuar vdekjes, e përshkroi skenës si “liqeu i gjakut”.