Thaçi në Kroaci: Vizita konfirmim i marrëdhënieve të shkëlqyera

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është pritur sot me nderimet më të larta shtetërore nga presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarović, ku po qëndron për një vizitë zyrtare bilaterale.

Në takim me presidenten Grabar-Kitarović, presidenti Thaçi është shprehur se Kosova dhe Kroacia vazhdojnë të kenë marrëdhënie bilaterale të shkëlqyera, duke u shprehur mirënjohës për përkrahjen e vazhdueshme të Kroacisë, si në ditët e luftës për liri e barazi, në kohën e ndërtimit të shtetit si dhe tani në kohën e konsolidimit të shtetit.

“Jam i gëzuar që qeveritë tona janë afër finalizimit të marrëveshjes për Partneritet Strategjik në mes dy vendeve tona. Kjo do të hap rrugë jo vetëm për thellim të bashkëpunimit, por edhe koordinimit të veprimeve tona në marrëdhëniet bilaterale, në kuadër të zhvillimeve rajonale e ndërkombëtare”, ka theksuar presidenti Thaçi.

Presidenti Thaçi shprehu mirënjohje për përkrahjen e Kroacisë për Kosovën në forumet ndërkombëtare, qoftë në NATO kur është fjala për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës, qoftë në Samitin Brdo-Brione apo forumet tjera ndërkombëtare.

Në takim u fol edhe për komunitetet respektive, që sipas Presidentit Thaçi “janë ura lidhëse në mes Kosovës dhe Kroacisë”.

Nga ana tjetër, presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitarović ka thënë se Kroacia do të vazhdojë të mbështes Republikën e Kosovës në arenën ndërkombëtare si dhe angazhimin për të arritur paqe të qëndrueshme në rajonin e Ballkanit.

Kroacia përforcon kufirin e saj me Serbinë (FOTO)

Periskopi.com Lajme

 

Në vazhdën e tensioneve politike mes Serbisë dhe Kroacisë kjo e fundit ka përforcuar kufirin e saj me shtetin serb duke dërguar 1000 ushtarë dhe pajisje dhe armatim të rëndë duke përfshirë edhe tanket  “Panzer” të cilat i ka blerë nga Gjermania, shkruajnë mediat serbe përcjell Indeksonline.

Gjithashtu Kroacia ka në plan të vejë në gatishmëri edhe rezervistët e saj.

Gjatë këtij viti dhe vitit të ardhshëm në katër qytete në Kroaci, Vukovar, Varazhdin, Sinj dhe Pllaka, të paktën dhjetë vjet nuk ishte parë një ushtarë kroatë në uniformë.

Vendimi i ministri i Mbrojtjes Kroate Damir Krsticevic, do të dërgohen forca shtesë inxhinierë, detyra e të cilëve, ndër të tjera që lidhen me Danubin dhe kufirin me Serbinë.

Nga Ministria kroate e Mbrojtjes sqaruan se në vazhdën e ngjarjeve aktuale të zhvendosjes së NATO-s dhe ushtarëve amerikanë në kufijtë e saj lindore me Rusinë dhe arriti në përfundimin se Kroacia ka nevojë për të vendosur ushtrinë në zonat kufitare.

Në Vukovar, në brigada e 204 e ushtrisë kroate është vendosur aktualisht me 80 anëtarë të inxhinierëve dhe qindra trupave të forcave speciale.

 

Shqipëria dhe Kroacia bashkë kundër Serbisë për të ndihmuar Kosovë, i dërgojnë letër NATO’s

Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë Mimi Kodheli dhe homologu i saj kroat Damir Krstiçeviq, i cili është njëkohësisht edhe zëvendëskryeministri i Kroacisë, i kanë dërguar një letër sekretarit të Përgjithshëm të NATO­s Jens Stoltenberg, në lidhje me zhvillimet e fundit të sigurisë në Republikën e Kosovës.

Periskopi.com Lajme

Në letrën e tyre, Kodheli dhe Krstiçeviq, dënojnë retorikën nacionaliste nga politikanë serbë dhe veprimet konkrete në kufi, për të cenuar sovranitetin e Republikës së Kosovës dhe destabilizuar situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu, ndër të tjera, dy ministrat kërkojnë nga sekretari Stoltenberg të rishikohet Plani Operacional i misionit paqeruajtës në Kosovë pas zhvillimeve të fundit atje, si dhe mbështesin shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), në Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK).

Ministrat Kodheli dhe Krstiçeviq e mbyllin letrën duke shprehur angazhimin e tyre për të siguruar se përpjekjet kombëtare dhe kolektive do të jenë të vazhdueshme dhe të fokusuara për të promovuar paqe, nxitur dialog dhe përmirësuar bashkëpunimin në çështjet e sigurisë.”­ thuhet ndër të tjera në letrën e ministrave të Mbrojtjes të Shqipërisë dhe Kroacisë.

Kroacia i hap rrugë Serbisë për kapitullin 26 me BE-në

Kroacia pritet të tërheqë rezervimet që kishte në lidhje me hapjen e kapitullit 26, që ka të bëjë me Edukimin dhe Kulturën, në procesin e bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

Periskopi.com Lajme

Kjo ka ardhur pasi, siç është deklaruar nga ministri i Jashtëm dhe Çështjeve Evropiane, Davor Ivo Stier, është arritur një zgjidhje mbi librat shkollorë për minoritetin kroat që jeton në Serbi. Lajmi erdhi përmes një konference të jashtëzakonshme për shtyp gjatë kësaj të premteje.

Ministri serb i Edukimit nënshkroi gjatë së premtes një aneks në marrëveshjen me përfaqësuesit e Këshillit Kombëtar Kroat (CNC) dhe autoritetit për tekstet shkollore, që mbikëqyr dhe rregullon çështjet e arsimit. Sipas këtij aneksi, tekstet shkollore jo vetëm që do të përkthehen nga serbishtja në gjuhën kroate dhe nga gërmat cirilike në ato latine, por do të mbajnë edhe shtojca speciale me përmbajtje enkas për minoritetin kroat, tha Stier.

Ministri kroat mirëpriti vendimin dhe tha se kjo ishte një ditë e madhe për minoritetin kroat në Serbi, sipas asaj që raporton agjencia e lajmeve “Hina”.

Kroacia bëri publike rezervat e saj mbi hapjen e këtij kapitulli të negociatave me Serbinë dhe, gjatë një konference ndërqeveritare në Bruksel më 13 dhjetor, tha se nuk ishte e gatshme t’i tërhiqte ato sepse, siç kishte thënë kryeministri Andrej Plenkoviç, Serbia nuk kishte përmbushur të gjitha detyrimet kundrejt minoritetit kroat.

Zyrtarët serbë kritikuan ashpër autoritetet kroate pak kohë më parë, ndërkohë që zyrtarët në Zagreb u shprehën se ishte tërësisht e panevojshme që të dramatizohej kjo çështje, pasi çelësat për zgjidhjen e saj ishin në duart e Serbisë, shkruan Top Channel.

Dogana e Kroacisë parandalon trafikimin e 715 breshkave

Zyrtarët doganorë të njësisë Rajonale në Osjek të Kroacisë kanë zbuluar të enjten në terminalin Zhupania një tentativë për trafikimin e 715 breshkave të gjalla të cilat gjenden në listën kroate të specieve të mbrojtura.

Periskopi.com Lajme

Dogana e Kroacisë ka thënë se bëhet fjalë për zbulimin më të madh deri më tani falë masave të rregullta të cilat i ndërmarrin për kontroll të mallrave të cilat hyjnë në zonën e Bashkimit Evropian përmes Kroacisë, raporton Anadolu Agency (AA)

Siç raportojnë mediat kroate, Drejtoria e Doganave të Kroacisë gjatë ditës do të dalë me detaje rreth zbulimit të këtij kanali i cili do të prezantohet në një konferencë për mediat.

Shqiptarja nga Klina rrëfen në Beograd dashurinë e saj për Serbinë, e quajnë heroinë (Video)

Profesoresha në Akademinë Ushtarake të Serbisë, në Katedrën e Strategjisë, Hatixhe Berisha, në një emision të një televizioni serb, rrëfen se sa shumë e do Serbinë.

Periskopi.com Lajme

Hatixhja, që është nga Klina, thotë në këtë emision se babanë e ka pasë përparimtar, për dallim nga shqiptarët tjerë që nuk i shkollonin vajzat. Ndërsa, shprehet pa turp se është edukuar në frymën e barazisë, sidomos me serbët, shkruan B92, transmeton Telegrafi.

Në këtë emision ajo dhe familja e saj shfaqen të “ndershëm, kozmopolitë e të edukuar” për ta mbrojtur tokën e tyre – Serbinë!

Hatixhja ka lindur në një familje me gjashtë fëmijë, me tre vëllezër e tri motra. Vëllai i saj Izeti vritet në luftë kundër kroatëve, në Vukovar. Në varrimin e tij nuk merr pjesë asnjë shqiptar.

Ajo madje thotë se kur kërcet lufta në Kosovë, UÇK ka shkuar te babai i saj Halliti, për t’ia marrë djemtë e sa ai u thotë që nuk ka djem për të shitur.

Kësaj familjeje, që të gjithë anëtarët i kishte të punësuar ose në Ushtrinë ose në organet tjera të sigurisë të Serbisë, i vritet djali Ademi, në luftë kundër UÇK-së.

Në komemoracionin e tij u tha: “Patriotizmin e dashurinë për Jugosllavinë e ka paguar me jetë”.

E pyetur se e kujt është Kosova, Hatixhja thotë: “Veç e Serbisë”!

https://www.youtube.com/watch?v=HZzuCZPagOo

Gotovina merr post publik në Kroaci, serbët në sulm

Ish-gjenerali kroat Ante Gotovina i cili doli i pastër pas një procesi gjyqësor në Hagë për aksionin “Rrufeja”, sot ka marrë një post publik në Kroaci.

Periskopi.com Lajme

Nga sot ai do të jetë këshilltar special i zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Mbrojtjes, Damir Krstiçeviq, transmeton koha

Sipas VeçernjeListit, Gotovina formalisht do të jetë përgjegjës për Sistemin e Sigurisë së Atdheut.

Për këtë ka reaguar i pari i Shoqatës së Serbëve të Rajonit, Miodrag Linta.

Ai ka thënë vendimi i Qeverisë së Kroacisë është drejtuar kundër marrëdhënieve të mira fqinjësore midis Serbisë dhe Kroacisë.

Për thirrjet ‘Vrisni serbët’, FIFA hap rast disiplinor ndaj Kosovës dhe Kroacisë

FIFA ka hapur rast disiplinor kundër Federatës së Futbollit të Kosovës dhe asaj të Kroacisë, për shkak të thirrjeve anti serbe të tifozëve gjatë ndeshjes kualifikuese për kampionatin botëror, shkruan AP.

Periskopi.com Sporti

Tifozët e të dyja ekipeve janë dëgjuar duke brohoritur “Vrisni serbët”, në ndeshjen që u zhvillua në Shkodër të Shqipërisë, këtë muaj.

Ndeshjen e parë në kuadër të kualifikimeve, që kur u anëtarësua në FIFA në muajin maj, Kosova e luajti në Shkodër të Shqipërisë, për shkak të mungesës së infrastrukturës sportive.

FIFA nuk ka treguar hollësi se kur do të jap vendimin për këtë rast.

Tifozët kroatë tashmë janë janë ndaluar të marrin pjesë në dy ndeshjet koalifikuese që do t’i zhvillojnë në shtëpi, pas FIFA i ka ndëshkuar për shkak të incidenteve dhe sjelljes së tyre në ndeshjet e mëparshme.

Kosovari i ri që dirigjoi korin më të vjetër kroat

Periskopi.com Video

Ankohen tifozët kosovarë: Ku janë monedhat tona në Shkodër?

Tifozët që ishin në Shkodër për të parë nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Kroacisë, janë kthyer me shumë ankesa.

Periskopi.com Sporti

Shumë nga ta janë ankuar se kanë humbur më shumë para se sa që kishin planifikuar. Të gjitha monedhat që i kishin me vete janë detyruar që t’i lënë në hyrje të stadiumit, për të mos i gjetur ato më.

“Kisha monedha të hekurit, të cilat mu morë, pa e ditur se ku po shkojnë. Paramendojeni nëse kanë qenë 10 mijë tifozë dhe secili me siguri që ka patur para të tilla, atëherë sa para kanë fituar atë të stadiumit”, ka thënë një tifozë kosovarë që ishte në “Loro Borici”.

Në një përllogaritje të thjeshtë, nëse secili nga tifozët do të kishte së paku 1 euro në xhep, atëherë minimalisht 5 mijë euro do të grumbulloheshin nga zyrtarët në stadium.

Sokoli: Ne i lejuam kroatët të na poshtërojnë

Trajneri i njohur kosovar, Bylbyl Sokoli ka komentuar humbjen e thellë të Kosovës nga Kroacia.

Periskopi.com Sporti

Të përzgjedhurit e Albert Bunjakut u mposhtën bindshëm nga kroatët me rezultat 0:6, në ndeshjen kualifikuese për Botërorin 2018.

Ai në një intervistë për Periskopin tha se nuk dëshiron të fajësojë trajnerin Albert Bunjaku, mirëpo shton se formacioni dhe rreshtimi i lojtarëve kosovarë dështoi totalisht.

“Shumë shpesh rreshtimi nuk ka shumë rëndësi, por formacioni ka rëndësi dhe në bazë të formacionit dhe kundërshtarit bëhet edhe rreshtimi. Jo për të kritikuar selektorin, por dje edhe rreshtimi edhe formacioni dështuan totalisht”, deklaroi Sokoli.

Sokolo shton se Kosova i lejoi vet kroatët ta poshtërojnë me lojë.

“Futbolli është lojë kolektive dhe kur dështojnë individët dështon edhe skuadra. Kroacia ishte favorite, por jo aq sa për të na poshtruar me rezultat. Ne iu lejuam kroatëve që të na poshtërojnë në Shkodër. Ata e dominuan takimin në saje të lojës sonë të dobët”, përfundoi Sokoli. /Periskopi.com

Dallku tregon se ku gaboi Kosova

Ish-futbollisti i Kombëtares së Shqipërisë, Armend Dallku, ka kritikuar trajnerin Albert Bunjaku pas ndeshjes.

Periskopi.com Sporti

Ai e ka cilësuar si të gabuar skemën e zgjedhur, duke bërë të mundur që Kroacia ta ketë akoma më të lehtë fitoren.

“Unë mendoj se skuadra nuk pati taktikën e duhur për këtë ndeshje. Të luash në sulm kundër një kundërshtari të tillë, mendoj se i dhamë një asist Kroacisë për të fituar ndeshjen. Ata luajtën me dy sulmues dhe ndaj duhet të ishim të kujdesshëm, jo t’u jepnin më tepër hapësira. Duke ditur se cilët janë futbollistët që kanë në sulm, si Manxukiç apo Kramariç, kjo bëri edhe diferencën.

Miss Kosova përkrahë futbollistët kosovarë (Foto)

Miss Kosova, Camila Barazza ishte mbrëmë tifoze e Përfaqësueses së Kosovës në ndeshjen ndaj Kroacisë.

Periskopi.com Sporti

‘Dardanët’ u mposhtën në Shkodër me rezultat të thellë prej 0:6.

Por, Barazza ka shpërndarë foto ku shihet se ka të veshur fanelën e Kosovës.

missi2/Periskopi.com

Shala e quan FFK-në të pafytyrë

Ish-futbollisti kosovar i cili luante dikur për Kroacinë, Kujtim Shala ka adresuar sërish kritika të ashpëra ndaj Federatës së Futbollit të Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Këto kritika ai i bëri pas debaklit të mbrëmshëm që Kosova e pësoi nga Kroacia në Loro Boriçi të Shkodrës me rezultat 0:6.

Ai thotë se është turp se kush e udhëheq FFK-në.

“Kjo është turp. Edhe pse kur e shohim se kush e udhëheq Kosovën, nuk është çudi që Kroacia ka qenë kaq bindëse. Por, mund të them se kanë kaluar mirë marrë parasysh kush i udhëheq”, deklaroi Shala për mediat kroate.

“Tmerr i vërtetë. Nëse kanë pak fytyrë, krerët e Federatës duhet të përgjigjen për këtë, por nuk kanë. Kroacia është më e mirë, këtë e kuptoj, por të humbim 6:0?”, u shpreh ai. /Periskopi.com

Shpërthen Munishi: FFK-së i duhen punëtor e jo servila

Trajneri i njohur kosovar, Ismet Munishi vazhdon të kritikojë drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës.

Periskopi.com Sporti

Ish-trajneri i Hajvalisë dhe Llamkos Kosovës jep disa deklarata interesante pas humbjes së thellë të Kosovës nga Kroacia prej 0:6.

Munishi fajëson Federatën e Futbollit të Kosovës, të cilës thotë se i duhen njerëz punëtorë e jo servila siç i quan ai.

Ai nuk lë pa kritikuar as trajnerin Albert Bunjaku, ku thotë se është dashur të përdorë taktika tjera si dhe të ftojë tjerë futbollistë për këtë sfidë.

“Pika jonë më e dobët është trajneri”, deklaroi Munishi për Periskopin.

“Duhet të kishim startuar shumë më të rezervuar, me më shumë lojtarë defanziv në fushë. Është dashur të ftohen Jashanica, Musolli dhe Ibrahimi”, shtoi ai.

“FFK-ja po i vuan pasojat e amatorizmit që ka mbretëruar për 25 vjet. Në FFK duhet revolucion dhe njerëz punëtorë e të rinj dhe jo servila”, përfundoi Munishi. /Periskopi.com

Rashica ka një kërkesë për bashkëlojtarët te Kosova

Milot Rashica ka kërkuar nga bashkëlojtarët e tij të harrojnë humbjen e mbrëmshme nga Kroacia.

Periskopi.com Sporti

Kroacia mposhti mbrëmë Kosovën me rezultat të thellë prej 0:6 si mysafir, por vushtrriasi thotë se skuadra duhet të harrojë këtë humbje dhe të fokusohet në ndeshjen e radhës ndaj Ukrainës.

“Duhet ta harrojmë këtë ndeshje dhe të fokusohemi te Ukraina. Ata janë një tjetër kundërshtar i fortë, por atje do të shkojmë dhe të japim më të mirën tonë”, deklaroi Rashica.

“Jemi të rinj. Kemi nevojë për kohë që të luajmë së bashku. Primare është që të bëjmë lojë sa më të mira dhe të jemi gati për kampionatin e ardhshëm”, shtoi ai. /Periskopi.com

Flet Mandzukic, futbollisti që i shënoi Kosovës tre gola

Mario Mandzukic thotë se Kroacia tregoi se duhet të ishte serioze ndaj Kosovës dhe rezultati në fund tregoi një gjë të tillë.

Periskopi.com Sporti

Ai shton se me rëndësi primare është fitorja e Kroacisë, para golave individual.

“E dinim se nuk do të ishte e lehtë, por kemi treguar se jemi serioz, që e dëshmon edhe rezultati në fund”, deklaroi Mandzukic.

“Asnjëherë nuk dyshoj tek vetja. Sa u përket golave, gjëja më e rëndësishme është që Kroacia ka fituar”.

Mandzukic shënoi tre gola në fitoren e thellë të Kroacisë ndaj Kosovës prej 0:6. /Periskopi.com

Berisha fajëson veten

Anësori i Kosovës, Bernard Berisha e ka fajësuar veten duke thënë se ishte futbollisti më i dobët në duelin mes Kosovës dhe Kroacisë.

Periskopi.com Sporti

Ai kritikon vetveten për paraqitje të dobët në sfidën e cila përfundoi 0:6 në të mirë të kroatëve.

“Unë isa lojtari më i dobët në këtë ndeshje. E pranoj se nuk bëra paraqitje të mirë”, deklaroi Berisha. /Periskopi.com

Mavraj: Ndaj Spanjës mund ta pësojmë si Kosova

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Mërgim Mavraj thotë se Kuqezinjtë mund të pësojnë debakël nga Spanja, njëjtë sikurse Kosova që pësoi nga Kroacia mbrëmë 0:6.

Periskopi.com Sporti

Por, Mavraj thotë se Kombëtarja Shqiptare nuk frikësohet nga asnjë skuadër.

“Ne nuk frikësohemi nga asnjë skuadër. Shumë njerëz do vijnë në stadium për të ndjekur Moratën dhe Ramosin por ne duhet ta kthejmë vëmendjen te çunat tonë. Kemi treguar që i krijojmë vështirësi ekipeve të forta por na duhet dhe pak fat sepse mund të bllokosh Moratën për shembull por të vijnë 3-4 kundërshtarë të tjerë dhe nuk i mban dot të gjithë. Në këtë ndeshje nuk testohet vetëm mbrojtja, por gjithë ekipi dhe bashkë me tifozët, pasi siç i ndodhi Kosovës me Kroacinë mund ta humbim dhe ne kontrollin e ndeshjes. Gjithsesi jam optimist se do ia dalim”, u shpreh ai.

Kombëtarja Shqiptare renditet e para në grupin G me gjashtë pikë, para dy gjigandëve të futbollit botëror, Spanja dhe Italia që kanë nga katër pikë. /Periskopi.com

Portali kroat: Turp çka ndodhi në ndeshjen Kosovë-Kroaci

Portali kroat 24sata.hr i ka konsideruar si të turpshme thirrjet në kor të tifozëve të Kosovës dhe Kroacisë ‘vrite serbin’, gjatë ndeshjes së mbrëmshme në Shkodër.

Periskopi.com Sporti

Të dy palët e tifozëve kanë kënduar së bashku para dhe gjatë duelit të vlefshëm për kualifikimet e Botërorin 2018.

Raportohet se këto thirrje mund t’u kushtojnë me dënim nga ana e FIFA-s të dyja Përfaqësueseve. /Periskopi.com