Momenti i shpërthimit të fuqishëm që dridhi qytetin kroat (Video)

Periskopi.com Lajme

Sot ka ndodhur një shpërthim i fuqishëm në qytetin e dytë më të madh të Kroacisë, Split, shkruan index.hr.

Shpërthimi ka ndodhur në portin e veriut, pranë ish-ndërtesës së fabrikës së birrës së Splitit, transmeton Telegrafi.

Index.hr ka publikuar momentin e shpërthimit që ka dridhur gjithë Kroacinë.

Banorët e kësaj zone kanë deklaruar për mediat lokale, se shpërthimi ishte aq i fortë sa që u është dukur se ka ndodhur një tërmet.

Si pasojë e këtij shpërthimi janë plagosur katër persona të cilët janë dërguar me urgjencë në spital, por sipas medieve kroate ekzistojnë gjasa të mëdha që numri i të lënduarve të jetë më i madh.

 

Shpërthim në Kroaci, plagosen katër punonjës në Portin e Splitit

Periskopi.com Lajme

Si pasojë e një shpërthimi, janë lënduar katër punëtor të Portit të Splitit në Kroaci, dy nga të cilët kanë marrë lëndime të rënda trupore.

Si pasojë e një shpërthimi në silosin për rruajtjen e lëndëve organike, janë lënduar katër punëtor të Portit të Splitit në Kroaci, dy nga të cilët kanë marrë lëndime të rënda trupore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Siç thuhet në njoftimin e Ministrisë së Detarisë, Transportit dhe Infrastrukturës, zyrtarët e Kapitanerisë së Portit të Splitit, sot në mesditë kanë marrë një denoncim për një shpërthim të ndodhur në një silos të portit të Splitit, ku ka punëtor të lënduar.

 

Pas alarmit ishte nisur një aksion shpëtimi në bashkëpunim me zjarrfikësit dhe ekipet e ndihmës së shpejtë. Nga shpërthimi kanë mbetur të lënduar katër punëtorë nga të cilët, dy kanë marrë lëndime të rënda trupore, për çka janë transferuar në spitalin e qytetit.

Serbi – Kroaci, acarohen tonet /Daçiq anulon vizitën në Zagreb

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq ka anuluar pjesëmarrjen e tij në një takim që do të zhvillohet më 3 mars në Zagreb, me homologët e vendeve pjesëmarrëse në Procesin e Bashkëpunimit të Europës Jug-lindore.

Periskopi.com Lajme

Vendimi, ka bërë të ditur dikasteri i drejtuar nga Daçiq, është marrë pas deklaratave të fundit të ministrit të Jashtëm kroat, Davor Stier, kundër parimeve themelore për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe për promovimin e bashkëpunimit rajonal.

Daçiq i është referuar edhe celebrimit në Kroaci të lumturimit të kardinalit Alojzije Stepinac, i akuzuar nga Beogradi për krime lufte dhe mbështetje të regjimit kroat gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pas kritikave të Daçiq, shefi i diplomacisë kroate ka mbyllur çdo rrugë komunikimi me homologun serb.

“Kroacia synon të vazhdojë mbajtjen e marrëdhënieve të mira me Serbinë dhe të ruajë një kanal komunikimi me Beogradin, por kjo është e pamundur me ministrin Daçiq”, ka deklaruar ministri Stier./tch

Arkani është gjallë, u arrestua në Kroaci (Foto)

Vitet e fundit në Serbi ka filluar të flitet për vdekjen e mistershme të Arkanit. Shumica e njerëzve besojnë se ai është gjallë dhe se gjendet diku në Ballkan.

Periskopi.com Lajme

Vojin Raznatoviç, djali i Arkanit, thuhet se ka bërë një bisedë me një person përmes SMS-ve në telefon.

Raznatoviçi ka shkruar se babai i tij është gjallë dhe jeton në Qipro, duke shtuar se këto ditët e fundit ai ka kuptuar se babai i tij (Arkani) ka shkuar në Kroaci, ku edhe u arrestua, shkruan media serbe Saznaj.

Kujtojmë që Zeljko Raznatoviç, i njohur si Arkan, u vra më 15 janar të vitit 2000 në Hotel “Intercontinental”, në Beograd. Ai thuhet se u qëllua për vdekje nga Dobrosav Gavriç, Dragan Nikoliç dhe Milan Duriçiç, të cilët ishin bashkëpunëtorë të tij.

Duriçiç dhe Nikolic u dënuan me 30 vjet burg si bashkëpunëtorë në vrasjen e Arkanit, ndërsa Dobrosav Gavric, u dënua me 35 vjet burg, si vrasës./ Syri.net

2 persona vdesin nga gripi në Zagreb, mijëra të prekur deri më tani

Zagrebi këtë vit është goditur nga një epidemi e fortë e gripit deri më tani, prej së cilit dy persona kanë ndërruar jetë.

Periskopi.com Lajme

“Laboratori ka konfirmuar se mijëra pacientë janë duke vuajtur nga gripi në javën e parë të Vitit të Ri që morën edhe jetën e dy personave, tha kreu i Qendrës Kombëtare të Gripit Vladimir Drazhenoviq, për agjencinë e lajmeve Hina, transmeton lajmi.net.

Ai tregoi se numri i rasteve është shumë i madh dhe është vazhdimisht në rritje.

Sipas tij, epidemia e këtij viti është e një intensiteti të lartë, pasi ka filluar në fund të nëntorit.

Gara e armatimit mes Kroacisë dhe Serbisë rrezikon paqen në Ballkan

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, me rastin e vizitës në Moskë ka arritur marrëveshje për marrjen e gjashtë aeroplanëve ushtarakë MIG 29, 30 tanke T 72 dhe mjete ushtarake BRDM-2, të cilat do të bëhen pjesë e arsenalit ushtarak serb.

Periskopi.com Lajme

Kroacia në të njëjtën kohë ka nënshkruar marrëveshje për blerjen e “haubicave” gjermane PzH-200.

Të gjitha këto armë janë një garë e re ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë, në kohën e retorikës së luftës e cila është shpeshtuar kohëve të fundit.

Kroacia, para blerjes së ‘haubicave’ gjermane, ka blerë armatim nga SHBA, por edhe i ka marrë disa aeroplanë ushtarak F-16 si dhuratë nga SHBA-ja.

Përveç garës së ngushtë ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë, gara e madhe është ndërmjet Rusisë dhe SHBA-ve për furnizim me armatim të rëndë aleatët e tyre tradicional. /lajmi.net

Shqipëri të madhe, Serbi të madhe dhe Kroaci të madhe për paqe në Ballkan

Lugina e Preshevës,Maqedonia Perëndimore dhe pjesa më e madhe e Kosovës duhet të bashkohen me Shqipërinë, Republika Srpska dhe veriu i Kosovës me Serbinë, ndërsa Entiteti kroat në B e H me Kroacinë, transmeton Koha.net një pjesë të shkrimit nga revista Foreign Affairs.

Periskopi.com Lajme

Revista e njohur amerikane Foreign Affairs ka publikuar analizën e situatës politike në hapësirën e ish – vendeve të Jugosllavisë e autor i analizës është Timothy Less.

Ai në shkrim ka përmendur krijimin e kufijve të rinj dhe formimin e Shqipërisë së madhe, Serbisë së madhe dhe Kroacisë së madhe.

Është koha, ka thënë Less, raporton tvn1, për një qasje të re e radikale në mënyrë që të mbahet paqja dhe qetësia në rajonin e Ballkanit.

Sipas tij, në periudhën e parë, Washingtoni duhet të pranojë kërkesën e shqiptarëve për federalizim me Maqedoninë dhe kërkesën e Kroacisë për vendosjen e entitetit të tretë në B e H, thotë autori.

Në periudhën afatgjate, SHBA-ja duhet të mundësojë që këto territore të ardhshme të realizojnë marrëdhënie të afërta politike dhe lidhje ekonomike me fqinjët e tyre, dhënien e dyshtetësisë dhe krijimin e institucioneve të përbashkëta, ndërsa të qëndrojnë në përbërje të shteteve ku janë edhe tash.

Dhe në periudhën e fundit, duhet mundësuar secesionin e këtyre territoreve nga shtetet ekzistuese dhe lidhjen e tyre me vendet me vendet amë, fillimisht ndoshta si rajone autonome.

“Lugina e Preshevës,Maqedonia Perëndimore dhe pjesa më e madhe e Kosovës të bashkohet me Shqipërinë, Republika Srpska dhe veriu i Kosovës me Serbinë, ndërsa Entiteti kroat në B e H me Kroacinë”, thotë Less.

Në ndërkohë Mali i Zi, ci cili do të mund të mbetej pa enklavën shqiptare do të mund të bashkohej me Serbinë e zgjeruar.

Këto propozime mund të shokojnë ata që flasin për multietnicitete, pasi muletniceteti është i bukur, por i parealizueshëm, ka thënë autori , ndërsa ka shtuar se SHBA-ja përfundimisht duhet ta mbarojë punën që e ka filluar në Ballkan.

Ai ka theksuar se serbët e kroatë po e duan ndryshimin e marrëveshjes së Daytonit, liderët shqiptarë në Maqedoni kërkojnë federalizim në baza etnike.

Në Kosovë minoriteti serb po do krijimin e rrjeteve të enklavave vetëvendosëse me pavarësi më të madhe nga qeveria qendrore, shqiptarët në Luginë kërkojnë më shumë autonomi, në Mal të Zi shqiptarët kërkojnë entitet e në Kosovë e Shqipëri nacionalistët luftojnë për shtete unik.

Less ka qenë shef i konsullatës britanike në Banjllukë , ka theksuar se Bosnja e Hercegovina është shteti më i dobët në rajon.

Deputetja e parë shqiptare në Kroaci thotë se atje janë 90 mijë shqiptarë

Deputetja shqiptare në parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Përlaskaj ka thënë aktualisht në Kroaci janë të regjistruar 90 mijë shqiptarë.

Periskopi.com Lajme

Ajo ka treguar se ka edhe shumë të tjerë që nuk janë të deklaruar për shkaqe si politike dhe ekonomike, njofton Klan Kosova.

“Kroatët kanë simpati ndaj nesh dhe na janë falënderues për punën dhe kontributin tonë kemi pasur vullnetar që kanë luftuar rreth 2500 veta, ku kemi edhe të rënë atje.”

Në Vukovar ushtari i fundit që ka rënë është shqiptar, ka thënë Përlaskaj.

Përlaskaj, që me prejardhje është nga qyteti i Prizrenit nuk ka lënë pa përmendur edhe raportet Kosovë-Kroaci.

Ajo ka thënë se beson shumë që shteti kroat do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën.

“Me integrimin tonë atje do t’i ndihmojnë edhe shtetit tonë – Kosovës. Çdo herë kërkoj që pakica shqiptare të përmendet më shumë dhe Kosova të jetë prioritet”, ka pohuar Përlaskaj.

Ajo ka shtuar se ka pasur edhe mbështetjen e Qeverisë së Kosovës gjë që ka thënë se shpreson ta ketë edhe në të ardhmen.

‘Loro Boriçi’ ushton nga thirrjet Shqipëri Etnike (Video)

"Shqipëri Etnike", janë thirrjet e tifozëve në tribuna.

Periskopi.com Sporti

Rreth 400 media duan ta ndjekin sfidën Kosovë-Kroaci

Është i jashtëzakonshëm interesimi i mediave vendore dhe të huaja për sfidën Kosovë-Kroaci.

Periskopi.com Sporti

Ndeshja zhvillohet këtë të enjte, ndërsa Koha.net shkruan se në adresë të Federatës së Futbollit të Kosovës kanë shkuar rreth 400 kërkesa për akreditim.

Megjithatë, jo të gjitha këto kërkesa do të aprovohen.

“Nuk është për t’u habitur që ka interesim të madh nga mediumet në Kosovë dhe Shqipëri për ta përcjellë këtë ndeshje, por nuk kam pritur që kaq i madh të jetë interesimi edhe i mediave botërore. Mbulimi nga mediumet i jep rëndësi kësaj loje që është unike, pasi kemi përballë një përfaqësuese të madhe në ndeshjen e dytë. Do të varet sa është kapaciteti, por do të tentojmë që ta bëjmë hapësirën maksimale, sepse mediumet e kanë rolin e vet”, ka thënë sekretari i përgjithshëm i FFK-së, Eroll Salihu.  /Periskopi.com