Historia e konfliktit Elshani- Kelmendi që la 23 të vrarë

Në 11 faqet e aktakuzës ndaj Granit Elshanit, të dyshuarit për një vrasje në Pejë në ditët e para të vitit 2010, prokurori ndërkombëtar Andreë Hughes tenton ta përshkruaj konfliktin e gjakmarrjes në mes familjeve Elashani dhe Kelmendi të Pejës.

Periskopi.com Lajme

Pa specifikuar se ku nisi konflikti dhe cili ishte incidenti i parë, prokurori i EULEX-it ka dhënë një bilanc tragjik të viktimave në mesin e të cilëve edhe dy fëmijë.

Shpjegimet e prokurorit ndërkombëtar janë pjesë e aktakuzës Elshanit i cili po gjykohet në gjykatën e Pejës.

Në aktakuzë thuhet se Graniti i takon familjes Elshani nga Ozdrimi i Pejës e cila ka qenë në gjakmarrje kundër familjes Kelmendi që nga viti 2000.

Siç e përshkruan prokurori në konfliktin, mes këtyre dy familjeve kanë ndodhur 29 sulme të cilat kanë rezultuar me 23 të vrarë – 10 pjesëtarë të familjes Kelmendi tre të familjes Elshani dhe dhjetë viktima të rastit. Në mesin e të vrarëve janë edhe dy fëmijë.

Gjatë incidenteve, siç përshkruan prokurori, janë plagosur 38 persona, prej të cilëve pesëmbëdhjetë nga familja Kelmendi, shtatë nga familja Elshani dhe 16 viktima të rastit.

KALLXO.com raportoi gjatë ditës se Granit Elshani është deklaruar i pafajshëm në akuzën e prokurorit Hughes për ngjarjet në “City Club” të Pejës dhe plagosjen e një pjesëtari të Policisë së Kosovës më 2 janar 2010.

Elshani akuzohet për vrasje të rëndë, tri tentim vrasje të rënda, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm dhe armëmbajtje pa leje.

Që të gjitha këto pika të akuzës, sipas prokurorisë, janë konsumuar natën e 2 janarit 2010 në diskotekën “City Club” në Pejë.

Në seancën fillestare aktakuza nuk u lexua nga Prokurori i EULEX-it pasi që avokati i palës mbrojtëse Ndrec Dodaj dhe vetë i pandehuri thanë se nuk është i nevojshëm leximi i saj ngase e kanë kuptuar atë.

“Meqenëse e kemi pranuar me kohë aktakuzën edhe unë edhe i pandehuri jemi të njoftuar përbërjen e saj dhe nuk e shohim të domosdoshme leximin e saj dhe mund të deklarohemi për fajësinë pa e lexuar fare”, tha Dodaj.

Ndërsa i pyetur trupi gjykues për secilën pikë të aktakuzës veç e veç, i pandehuri Granit Elshani u deklarua i pafajshëm për të gjashtë veprat penale që akuzohet nga Prokuroria Speciale e Kosovës.

“Jo, asnjë pikë s’jam i fajtor”, tha Elshani.

Sipas avokati Dodaj, klienti i tij i kundërshtoi tri arsyet e prokurorisë pse ai të mbahet në paraburgim.

Avokati tha se Granit Elshani është dorëzuar vetë tek organet e drejtësisë si dhe nuk mund të ketë ndikim tek dëshmitarët e provat materiale pasi, sipas tij, ato janë shpalosur gjerësisht me ngritjen e aktakuzës nga prokuroria.

Si arsye të tretë për masën e paraburgimit, avokati i palës mbrojtëse tha se Prokuroria më shumë është referuar te historiku mes dy familjeve të hasmuara në Pejë.

“Prokuroria me tepër iu ka referuar një historie që ka të bëjë me raport të dy familjeve në Pejë, ku faktikisht roli i të pandehurit në atë histori ka qenë minor apo totalisht i parëndësishëm. Ky dyshohet për vet faktin që është pjesëtar i njërës prej familjeve” tha Dodaj.

Ai po i referohej një historie të gjatë hasmërie ndërmjet familjes Elshani dhe Kelmendi. Konflikti mes këtyre familjeve ka shkaktuar shumë viktima në vitet e pasluftës.

Ndërsa, Prokurori i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovës, Andreë Hughes tha se kanë dhënë prova të mjaftueshme që i njëjtit të mbahet në paraburgim. Ai tha së është e vërtetë që Granit Elshani është dorëzuar vetë në polici por ketë e ka bërë pas gjatë vitesh.

“Për gjashtë vjet ai nuk ka qenë në Kosovë. E kemi një vepër të rëndë e që ka të bëjë me privimin apo marrjen e jetës së një presoni dhe duke marrë parasysh historinë e gjatë ndërmjet këtyre dy familjeve ne besojmë që ka gjasa që mund të ndikohet te dëshmitarët dhe shkatërrimin e provave materiale. Dëshirojmë që gjykata t’ia vazhdojë masën e paraburgimit”, tha prokurori Hughes.

Seanca e radhës nga trupi gjykues është caktuar të mbahet me datë 23 janar të vitit 2017.

Ekipi i KALLXO.com kishte filmuar vete dorëzimin e Granit Elshanit tek organet e Policisë së Pejës nën shoqërimin e avokatit të tij dhe familjarëve në tetor të këtij viti.

Konflikti mund të jetë afër, Rusia thotë se ka larguar nga Mesdheu një nëndetëse të NATO-s

Anijet luftarake ruse në pjesën lindore të Detit Mesdhe kanë larguar një nëndetëse për të cilën Moska tha se po vëzhgonte skuadrën e saj në një mënyrë të “rrezikshme”.

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneral majori Igor Konashenkov, tha se anijet e Marinës Ruse kanë hetuar një nëndetëse më 9 nëntor që ndodhej 20 kilometra larg aeroplan mbajtësit Admiral Kuznetsov.

Anijet ruse e kanë ndjekur nëndetësen për më shumë se një orë përpara se ta detyronin të largohej nga rajoni, tha Konashenkov pa hyrë në hollësi se si e larguan nëndetësen.

“Përpjekje të tilla të ngathta për të manovruar në mënyrë të rrezikshme brenda një rreze të ngushtë të grupit të anijeve ruse mund të çonin drejt aksidenteve të mëdha naviguese”, tha Konashenkov.

Një zyrtar i NATO-s tha se aleanca po monitoronte flotën ruse “në një mënyrë të përgjegjshme dhe të matur” me shqetësimin se grumbullimi i marinës mund të intensifikonte aktivitetet ushtarake ruse në Siri, ku Moska po mbështet regjimin me sulme ajrore kundër rebelëve të armatosur.

Në median sociale tëitter, Ministria e Mbrojtjes e Holandës tha se nuk i komenton operacionet e kryera nga nëndetëset e saj.

Aeroplan mbajtësi i vetëm rus është shoqëruar nga anijet e tjera dhe raketa mbajtës në atë që shihet si vendosja më e madhe e marinës ruse që prej rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Haxhiu thotë se deputetët e PDK-së provokuan për konflikt fizik

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka fajësuar kreun e Kuvendit Kadri Veseli dhe deputetët nga radhët e PDK-së, për konfliktin e ndodhur në mes deputetit Nuredin Lushtaku dhe Glauk Konjufcës, deri sa ky i fundit po mbante fjalim para deputetëve.

Periskopi.com Lajme

Haxhiu, tha për “Gazeta Blic” se qëllimi i PDK-së ishte keqpërdorimi e seancës së jashtëzakonshme për UÇK-në.

“Nëse keni përcjellur seancën plenare, besoj se poashtu keni mundur të shihni se cili ka qenë qëllimi i deputetëve të PDK-së. Qëllimi i tyre ishte ta keqpërdornin këtë seancë të jashtëzakonshme duke akuzuar, shpifur e mashtruar kundrejt Lëvizjes Vetëvendosje. Nuk mund të mbrojnë UÇK-në ata të cilët kanë vjedhur dhe kanë krijuar milionat e paligjshëm në emër të UÇK-së. E kam thënë edhe sot dhe po e përsëris prapë. Këtyre maskarenjve, u kisha ndaluar me ligj të flasin për vlerat e UÇK-së”, tha deputetja Haxhiu.

Sipas deputetes nga VV-ja, Veseli dhe deputetët tjerë të PDK-së, gjatë gjithë kohës sa ka zgjatur seanca, kanë provokuar deputetët nga VV-ja, çka ka bërë sipas saj që të vie deri tek konflikti fizik, ndërmjet Konjufcës dhe Lushtakut, raporton gazetablic.com

“Gjatë gjithë kohës, deputetët e PDK-së, të ndihmuar nga Kadri Veseli (që luante lojën), janë munduar të na provokojnë, në mënyrë që të vie deri tek konflikti fizik”, tha ajo.

E për gjithë atë që ndodhi pak minuta para përfundimit të seancës, Haxhiu duke aluduar në PDK, thotë se ka një arsye.

“Si duket ka një arsye për këtë. Janë në siklet e panik të madh. Për shkak të rrethanave të krijuara dhe për shkak të votimit të Gjykatës që njollos luftën e UÇK-së, janë duke humbur elektoratin dhe këtë nuk po mund ta durojnë assesi”, është shprehur ajo.

Më tej, duke aluduar në drejtuesin e PDK-së, Kadri Veselin dhe deputetët tjerë nga kjo parti, Haxhiu, tha se “këta pa pushtet nuk mund të mbijetojnë sepse vetëm atëherë do të përgjigjen penalisht për korrupsionin e pasluftës, të krijuar në kurriz të qytetarëve të varfër dhe vetëm atëherë do te ju konfiskohet pasuria e pajustifikueshme.”

Seanca e jashtëzakonshme me temë “debat për vlerat e UÇK-së në raport me situatën e krijuar”, pritet të vazhdojë nesër nga ora 10:00.