Rugani është e ardhmja e futbollit italian

Ish-mbrojtësi i Italisë, Ciro Ferrara beson se e ardhmja e përfaqësueses italiane është e sigurt me mbrojtësit Daniele Rugani dhe Alessio Romagnoli.

Periskopi.com Sporti

Ferrara ishte edhe trajner i Juventus në vitin 2008 por nuk ia arriti të ketë sukses me ‘zonjën e vjetër’.

“Rugani ka vendosur veten në një njësi me përvojë dhe ka bërë pak gabime”, ka thënë Ferrara në një intervistë për Sky Sports.

“Tani ka fituar besim dhe personalitet. Ai do të jetë një lojtar i rëndësishëm për [Giampiero] Venturan. Me Ruganin e Romagnolin unë mendoj se e ardhmja e kombëtares është e sigurt”. /Periskopi/

Italia dhe Gjermania ndahen në paqe

Italia dhe Gjermania janë ndarë në paqe në takimin miqësor.

Periskopi.com Sporti

Të dy kombëtaret zhvilluan një ndeshje të mirë, por që asnjëra nuk arritën të gjejnë rrjeten e golit.

Në ndeshjen që u konsiderua si miqësore luksi të dy skuadrat provuan elemente të reja që në të ardhmen do të bartin fanellën e të dy kombëtareve të mëdha.

Italianët provuan të parët me Belottin, ndërsa gjermanët u kundërpërgjigjen me Goretzkan.

Ndeshja përfundoi me rezultat 0-0. /Periskopi.com/

 

De Biassi: Mund të isha trajner i Italisë

Gianni de Biassi ka rrëfyer se shumë lehtë mund të rrëmbente ulësen e trajnerit të kombëtares italiane.

Periskopi.com Sporti

Tekniku i kombëtares shqiptare është shprehur se pas Antonio Contes, ai ishte një ndër favoritët për t’u bërë trajner i Italisë.

Conte u largua nga ”Azzurrët” pas Kampionatit Evropian Euro 2016, ndërsa De Biasi është lidhur shpesh nga mediat me Kombëtaren Italiane.

“Presidenti i federatës së Futbollit Italian (FIGC), Carlo Tavecchio më tregoi para disa ditësh se unë mund të isha një trajner i Italisë tashmë, por ata vendosën ta marrin Venturan para meje, i cili po bën një punë të mrekullueshme”, zbuloi tekniku italian. /Periskopi.com/

Formacionet zyrtare: Itali-Gjermani

Italia dhe Gjermania do të përballen në derbin klasik evropian.

Periskopi.com Sporti

Formacionet zyrtare janë këto:

Itali: Buffon; Rugani, Bonucci, Romagnoli; Zappacosta, De Rossi, Parolo, Darmian; Eder, Belotti, Immobile

Gjermani: Leno – Mustafi, Hoeedes, Hummels, Gerhardt, Goretzka, Muller, Rudy, Weigl, Kimmich, Gündogan