Komandanti i harruar i UÇPMB-së flet 17 vjet pas daljes së saj

Sot 17 vjet nga dalja në skenë e UÇPMB-së, ushtrisë çlirimtare që ndryshoi gjendjen e shqiptarëve në “Kosovën Lindore”.

Periskopi.com Lajme

Të nderuar vëllezër dhe motra të vendit tim të dashur të “Kosovës Lindore” sot unë bashkë me ju kujtojmë 26 janarin, kujtojmë momentin historik të vendit tonë, kujtojmë ngjarjen e cila u bë shkak për një fillim të ri të jetuarit në Preshevë, Medvegj dhe Bujanoc.

Sot 17 vite pas, më dhemb shpirti që smund të jem në mesin tuaj e t’a kujtojmë sëbashku këtë ngjarje, të mblidhemi në fshatin Dobrosin, në fshatin legjendar që aq shumë i dha vendit tonë.

Në jetën time kam kaluar shumë sfida por, më të vështirën po e përjetoi tani, u bënë shumë vite pa e parë vendin tim, vendin që aq shumë e dua, vendit që i dhash e jam në gjendje ti jap gjithçka, kurdo qoftë nevoja. Pas përfundimit të luftës, kam menduar e besuar që Presheva, Medvegja e Bujanoci u çliruan përgjithmonë por, sot 17 vite pas gjendja është ndryshe, fatkeqësisht.

Sot, kemi një Medvegjë të spastruar e braktisur, kemi një Bujanoc që për inate personale po luftojnë vëllai vëllan, dhe kjo hasmëri shkoi aq larg sa nuk ishin të gatshëm pas zgjedhjeve lokale të këtij viti të bashkohen, dhe si pasojë e kësaj hasmërie ia falën 40% të pushteti sërbëve.

Koha dridhet e përdridhet por do të vijë dita që do të zgjidhet, sepse ai vend pati, ka e do të ketë njerëz që punojnë fuqishëm për ruajtjen e identitetit dhe substancës kombëtare.

Shefket Musliu, Komandant i ish UÇPMB-së

/ INA

Ish-komandanti i UÇPMB-së stërvitet i zhveshur në akull (Foto)

Të premten(sot), kur temperaturat kanë shënuar rekordin për këtë vit, ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB), Gani Sadiku, ka publikuar disa foto duke u stërvitur i zhveshur në borë.

Periskopi.com Lajme

Sadiku (65 vjeç) është nga fshati Rahovicë i Komunës së Preshevës.

Ai në luftën e UÇPMB-së e ka pasur nofkën “Naniçka”. /Zeri

auto_15910004_10154438404708542_1237019260_n1483715271 auto_15935658_10154438404278542_2027201457_n1483715261 auto_15934602_10154438404013542_1961253823_n1483715267 auto_15879529_10154438404193542_904535035_n1483715264

Komandanti i Betejës së Koshares thotë se nuk ia ka frikën Gjykatës Speciale

Komandanti i Brigadës 138 “Agim Ramadani”, Rrustem Berisha i cili është deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka rrëfyer luftën e UCK-së.

Periskopi.com Lajme

Ai shprehë çudinë me sulmet qe po i bëhen UCK-së. Të gjithë ata qe ishin në vijën e frontit, sipas tij, asnjëherë nuk e kanë paramenduar se do të vijë dita qe do të ballafaqohen më këso sulme.

Krejt këto sulme, sipas tij, mund të jenë të ndërlidhura me Gjykatën Speciale. Deputeti i AAK-së thotë se nuk i frikësohet aspak kësaj Gjykatë pasi i janë vrarë shokët më të mirë.

“Aspak nuk i frikësohem për faktin se neve na u kanë vra shokët më të mirë në luftë. Ne çdo ditë qe jetojmë e kem dhuratë prej zotit dhe çka do qe ndodhe jemi të gatshëm të ballafaqohemi”, ka thënë Berisha në Tribuna Channel

Në këtë intervistë ai ka folur edhe për seancën e nesërme të jashtëzakonshme ku do të diskutohet për vlerat e UCK-së në raport me situatën e krijuar.

Ndërsa ka shprehur keqardhje për dënimin e ish udhëheqësve të UCK-së në rastin Drenica. Duke shtuar se nganjëherë edhe drejtësia më e madhe është padrejtësi.

Shefi i ushtrisë amerikane kërcënon për luftë me Rusinë

Shefi i ushtrisë amerikane Gjenerali Mark Milley, ka paralajmëruar gjatë natës së mbrëmshme që SHBA-të janë të gatshme të shkatërrojnë armiqtë e tyre, përmes disa komenteve të cilat ishin drejtuar qartë ndaj Rusisë.

Periskopi.com Lajme

“Dua të jem i qartë për ata qe dëshirojnë të na shkaktojnë dëme, ushtria e Shteteve të Bashkuara – pavarësisht sfidave që kemi, pavarësisht tempos tonë operacionale dhe gjithë asaj që jemi duke bërë – do t’ju ndalojmë dhe do t’ju mundim rëndë, ashtu siç nuk keni qenë të mundur më herët. Mos bëni gabime rreth kësaj” ka deklaruar Milley.

Për më tepër Milley ka thënë që konflikti i radhës do te jetë eksperienca më vdekjeprurëse që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe do të përfshijë luftime në zona urbane të populluara.

Milley bëri të qartë qe po fliste për Rusinë, përderisa citoi një zyrtarë të lartë rus i cili kishte thënë “Rusia mund të hyj në luftë konvencionale në Evropë dhe ta fitoj atë”

Këto komente vijnë pas ngritjes së tensioneve në mes të dy superfuqive.