Mavraj kryen testet mjekësore te ky klub?

Reprezentuesi i Kombëtares shqiptare, është larguar nga Kelni dhe tashmë lojtari është pjesë e Hamburgut, një tjetër klub i madh gjerman.

Periskopi.com Sporti

Mavraj ka treguar performancë të shkëlqyer në pjesën e parë të garave të këtij edicioni në Bundesligën gjermane.

Siç shkruajnë mediat gjermane, Mavraj pasi të kryen testet mjekësore do të firmos kontratën me Hamburgun e vlefshme deri në vitin 2019, ndërsa thuhet se lojtari do të përfitojë 1.8 milionë euro në vit.

Mërgim Mavraj në formacionin e javës në Bundesligë

Ka udhëhequr ekipin e tij drejt një barazimi 1-1, shumë të vlefshëm dhe të vështirë përballë skuadrës së Borussia Dortmund.

Periskopi.com Sporti

Kundër yjeve me famë botërore dhe për këtë arritje, mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë, që aktivizohet në Bundesligën gjermane me ekipin e FC Koln është shpërblyer në mënyrën më të mirë të mundshme.

Mërgim Mavraj është bërë pjesë e formacionit më të mirë të javës, për të qenë në një skuadër përkrah disa prej futbollistëve më të mirë në botë, sikurse janë Arien Robben, Thomas Muller dhe Robert Lewandowski.

Vlerësimi maksimal për futbollistin shqiptar që luan në radhët e skuadrës së FC Koln ka ardhur nga kanali televiziv gjerman ARD, i cili në faqen zyrtare, sikurse dhe në profilin në “Facebook” ka publikuar formacionin më të mirë të javës së 14-të të Bundesligës, mes të cilëve radhietet edhe Mavraj.

mavra
Mergim Mavraj, në formacionin e Bundesligës

Mavraj mbrojtësi më i mirë në Gjermani

Mërgim Mavraj vazhdon të jetë një ndër pikat më të forta të Kolnit në Bundesligë.

Periskopi.com Sporti

Mbrojtësi ka fituar një tjetër “vlerësim”. Në bazë të statistikave të evidentuara nga “sportschau”, ai renditet në krye sa i përket saktësisë së ndërhyrjeve.

Në ndeshjen e javës së 11-të, Mavraj ka qenë i saktë në 91.7% të ndërhyrjeve të tij.

Me këtë saktësi, ai ka lënë pas Oczipka 85.7%, Diekmeier 84.6% dhe Kimmich 83.3%.

Koln ia doli të marrë një fitore të rëndësishme në fundjavë, duke mundur Borusian Monechegladbach si mysafir me rezultatin 2-1, shkuan panoramasport.

Aktualisht, skuadra e shqiptarit renditet në vendin e katërt, me pikë të barabarta me Dortmundin, 21 dhe me një diferencë prej vetëm tre të tillash nga Bayerni i vendit të dytë.

Ancelotti provokon Mavrajn me birra

Trajneri i Bayern Munich, Carlo Ancelotti e ka provokuar në mënyrë idirekte mbrojtësin shqiptar që luan për Këlnin, Mërgim Mavraj.

Periskopi.com Sporti

Skuadra e trajnerit italian dhe ajo e mbrojtësit të Kombëtares Shqiptare takohen sot me fillim nga ora 15:30.

Ancelotti thotë se për çdo pikë të fituar në këtë takim do të konsumojë nga një birrë.

“Do të përpiqem të pi tri birra, nëse marrim tre pikët ndaj Këlnit”, deklaroi Ancelotti.

“Pra, për çdo pikë të marrë do të konsumoj një birrë. Ndoshta i bëj edhe katër”, shtoi ai.

Mavraj kishte refuzuar kohë më parë të bartte fanelën e kombëtares në stërvitje ku reklamohej birra e Pejës.

mavraj/Periskopi.com