4 llojet e dhimbjes së kokës që paralajmërojnë praninë e një sëmundjeje

Dhimbjet e kokës janë të ndryshme dhe metodat e lehtësimit nuk veprojnë njësoj për të gjitha. Pas një dhimbjeje në dukje të thjeshtë mund të fshihen shumë arsye por sipas mjekëve, 4 shenja nuk duhet t’i neglizhoni kurrë.

Periskopi.com Shëndeti

Dhimbja e kokës mund të shoqërohet me dehidratim, lodhje e simptoma të tjera dhe njerëzit mund të mendojnë se thjesht e kanë nga lodhja, por këto të fundit mund të paralajmërojnë dhe praninë e një sëmundjeje.

Ekzistojnë katër lloje kryesore të dhimbjes së kokës dhe secila prej tyre mund të thotë diçka për shëndetin , por e rëndësishme është të dalloni dhimbjet nga njëra- tjetrën. Duke ditur se çfarë lloj dhimbje koke jeni duke përjetuar mund ta trajtoni atë në mënyrë korrekte.

  1. Dhimbje koke shkaktuar nga tensioni i kokës

Një dhimbje koke tensioni është lloji më i zakonshëm i dhimbjes së kokes. Ajo ndjehet si një dhimbje e vazhdueshme ose presion rreth kokës, sidomos pas kokës dhe qafës. Ekspertët besojnë se kjo lloj dhimbje koke mund të shkaktohet nga tkurrja e qafës dhe muskujt, e cila mund të jetë një përgjigje ndaj stresit.

  1. Migrenë

Migrena prek rreth 38 milion burra, gra dhe fëmijë vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Migrena është më shumë se vetëm një dhimbje koke. Është një shumatore e shumë efekteve negative të simptomeve neurologjike që shoqerohen me të vjella, marramendje, ndjeshmëri ekstreme ndaj dritave dhe erës.

  1. Dhimbja tek zona e syve

Kjo dhimbje zakonisht prek zonën e syve dhe prek më shumë meshkujt sesa femrat. Shkaku është i panjohur, por kjo lloj dhimbje koke ndodh kur një rrugë nervore me bazë në tru është aktivizuar.

  1. sinuseve

Dhimbja e kokës e ilustruar si në figurën e katërt në foton e mësipërme shaktohet nga sinuset e bllokuara apo të infektuara. Kjo dhimbje shoqërohet me ethe, dhe presioni rreth syve, ballit dhe mollëzave./living

Transplantimi i parë i kokës pritet të bëhet këtë vit (Video)

Transplanti i parë i kokës në historinë e mjekësisë, pritet të bëhet në dhjetor të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Operacioni do të kryhet nga neuro-kirurgu italian Sergio Canavero, transmeton Gazeta Shneta.

Ai ka qenë duke e planifikuar këtë ndërhyrje që prej 30 viteve.

Operacioni do të kryhet në pacientin rus Valery Spiridonov.

Ai vuan nga një sëmundje e rrallë e muskujve të shpinës.

Operacioni do të përfshijë edhe ngrirjen e kokës së tij në temperaturës -15 gradë celsius.

Pas ngrirjes do të bëhet transplantimi në trupin e një personi, truri i të cilit ka vdekur.

Operacioni pritet të kushtojë 11 milionë dollarë dhe do të zgjasë 36 orë. /Gazeta Shneta

Provon të thyejë xhamin e veturës me kokë

Periskopi.com Video