Le Monde: Kosova fitoi pavarësinë e saj telefonike

Republika e vogël do të pajiset nga 15 dhjetori me prefiksin +383. U deshën gjashtë vjet negociata me Serbinë për të rënë dakord mbi këtë prefiks, edhe pse të dy vendet janë ende duke parë në këtë simbole kontradiktore.

Periskopi.com Lajme

“Mirë se vini në Slloveni!” Disa shfrytëzues të celularit nganjëherë priteshin në Kosovë me këtë fjali të habitshme, për shkak se ky territor prej 1.8 milion njerëz nuk e kishte deri tani kodin e vet telefonik. Që nga fundi i luftës e cila e përballi atë me Serbinë nga 1998 deri në 1999 dhe shpallja e saj e pavarësisë në 2008, Kosova përdorte ende prefiksin serb (+381) për linjën tokësore, dhe prefikset e Sllovenisë (+386) dhe të Monakos (+377) – shtet me popullsi të kufizuar, Monako mund të ndajë prefiksin e vet – për linjat mobile. Disa operatorë mobil serbë ishin po ashtu aktiv në pjesën veriorë të shtetit, ku është e koncentruar shumica e pjesëtarëve të minoritetit serb, apo 5% të popullatës.

Kështu, dy bashkëbisedues në Kosovë duheshin nganjëherë të bëjnë telefonatë ndërkombëtare për të rënë në kontakt. Çmimi ishte ai i një thirrjeje lokale. Kjo situatë do të ndryshojë shpejtë: më 15 dhjetor, pas gjashtë vite negociatash, autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës, kryeqytetit kosovar, kanë arritur të gjejnë një marrëveshje. Kjo marrëveshje parashikon dhënien e prefiksit telefonik +383 Kosovës. Ky kod do të duhej të jetë operacional më 15 dhjetor dhe do t’i zëvendësojë tre prefikset e përdorur deri më tani.

Për autoritetet kosovare, ky prefiks ka një simbolikë të madhe, sikurse himni apo flamuri të miratuar në vitin 2008. Në të vërtetë, Kosova ende nuk është anëtare e OKB-së për shkak të vetos nga Rusia dhe Kina dhe nuk ka monedhë kombëtare (përdor euron). “Prefiksi i caktuar Kosovës shënon fundin e kodit të ish-pushtuesit serb, i cili ende përdoret në linjat fikse shtatëmbëdhjetë vjet pas përfundimit të luftës,” shpjegon Edita Tahiri, ministre e Kosovës në krye të dialogut me Beogradin. “Ai krijon një identitet dhe një sovranitet shtetëror ndërkombëtar për Kosovën në fushën e telekomunikacionit.”

Një fakt që e kundërshtojnë fuqishëm autoritetet e Beogradit, të cilat ende e konsiderojnë Kosovën si krahinë serbe. “Duke siguruar kthimin ligjor të kompanisë së telekomit serb të Kosovës dhe Metohisë, Serbia ka konsoliduar sovranitetin e saj në provincën e saj jugore,” thotë Marko Djuric, drejtori i zyrës së qeverisë serbe për Kosovën, i cili flet për një prefiks “gjeografik” dhe jo nacional.

Prefiks gjeografik apo nacional?

Në të vërtetë, operatori serb Telekom Srbija, aktiv kryesisht në veri të Kosovës, do të vazhdojë të operojë në Kosovë përmes filiales së vet Mts d.o.o., e cila do të veprojë në përputhje me legjislacionin kosovar. Një pikë që i lejon Beogradit që të përgëzojë veten për një marrëveshje e cila i kundërvihet “nacionalizimit nga ana e Kosovës të pronave të ndërmarrjeve serbe,” sipas shpjegimeve të Marko Gjuriq.

Prefiks nacional apo rajonal, dy palët megjithatë dakordohen mbi faktin se cilësia e shërbimit do të duhej të përmirësohej.  Një avantazh tjetër është se do t’i lejojë Kosovës të kursejë: sipas qeverisë kosovare, në 17 vjet, më shumë se 200 milionë Euro janë shpenzuar në kosto të shfrytëzimit të prefikseve të Sllovenisë dhe Monakos nga shteti kosovar, dhe në mënyrë indirekte, nga konsumatorët. Konkretisht, Kosova do të mund të merret nga jashtë duke thirrur +383. Por nuk do të jetë e nevojshme të përdoret ky kod nga Serbia. Operatori serb mund t’i lejojë gjithashtu shfrytëzuesve të vet në Kosovë të thërrasin në Serbi pa përdorur prefiksin serb.

Për autoritetet kosovare sikurse për ato serbe, në këtë mënyrë është ruajtur fytyra: ky është një hap drejt njohjes ndërkombëtare për palën e parë, dhe një afirmim i sovranitetit serb në Kosovë, për palën e dytë. Për analisten politike kosovare Besa Shahini, këto dy versione radikalisht të ndryshme të tekstit të njëjtë shpjegohen me principin e “ambiguitetit konstruktiv”: “Kjo do të thotë se marrëveshjet e nënshkruara qëllimisht nuk janë transparente në mënyrë që Serbia, Kosova dhe Bashkësia Evropiane të mund të japin interpretimin që u pëlqen audiencave të tyre.” E gjithë kjo në avancimin e procesit të “normalizimit të marrëdhënieve”, parakusht i integrimit evropian.

I ulur në një terasë të një kafeneje të Prishtinës, Lisi, përgjegjës për shitje i një kompanie të madhe të lëngjeve, shpreson që marrëveshja do të përmirësojë cilësinë e sinjalit mobil. Për të, çështja është mbi të gjitha simbolike: “Ne jemi të pavarur tani, pse nuk mund ta kemi prefiksin tonë telefonik?” Pak më larg, Iliri, programues i informatikës, është i një mendimi tjetër. “Nëse kjo mund të na lehtësojë jetën, gëzohem shumë, por nuk pres ndonjë ndryshim të madh, ka ende tema të tjera të hapura.”

Përktheu: Lajmi.net

(Autori i këtij teksti është Julie Druelle. Le Monde është gazeta më e madhe franceze dhe njëra nga më të mëdhatë dhe më të fuqishmet në botë)

Maja Kocijançiq thotë se mediat serbe po shpifin për kodin telefonik

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq tha se delegacioni i Beogradit duhet të diskutojnë në Bruksel detajet e zbatimit të marrëveshjes për telekomunikacionin.

Periskopi.com Lajme

“Ne e mirëpresim marrëveshjen e arritur të dielën. Të dyja palët në Bruksel duhet të diskutojnë detajet për zbatimin e marrëveshjes”, u përgjigj ajo në pyetjen se nëse Prishtina është duke u përpjekur, siç raportuan mediat serbe raportuan se “detyrojë një ndryshim thelbësor të marrëveshjes së telekomunikacionit të arritur të dielën”.

Në të njëjtën pyetje zyrtarja e BE tha se mediat serbe nuk mund të shkruajnë komente të pabaza, transmeton lajmi.net.

Sipas burimeve diplomatike të Tanjug-ut në Bruksel, ka se nuk ka ndonjë problem substancial në bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës për zbatimin e marrëveshjes për sektorin e telekomunikacionit.

Zyra për Kosovën ka konfirmuar se bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, janë planifikuara të mbahen më 16 dhe 17 nëntor, që do të vazhdojë të premten.

Tahiri: Marrjen e kodit po e kushtëzojmë me fillimin e zbatimit të Asociacionit

Takimet që do të zhvillohen këto ditë në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë nuk kanë të bëjnë fare me Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Periskopi.com Lajme

Kryenegociatorja e Kosovës në bisedime me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri i tha Gazetës Monitor, se janë duke e kushtëzuar  marrjen e kodit me fillimin e zbatimit të marrëveshjes për Asociacion e komunave me shumicë serbe.

“Ne jemi duke kushtëzuar marrjen e kodit me fillimin e zbatimit te Marrëveshjes për Asociacionin”, tha Tahiri për Gazetën Monitor.

Por se çfarë do të bisedohet konkretisht për çështjen e drejtësisë dhe se a po zbatohet marrëveshja për integrimin e kufirit (IBM),  dhe pse duhet të diskutohet prapë për telekomin, Tahiri tha se pas takimeve do të shkruhet komunikatë.

“Pas takimeve do të jetë komunikata”, ka thënë shkurt Tahiri.

Hahn mirëpret marrëveshjen për kodin telefonik, tregon çfarë na pret pas saj

Përfaqësuesit e Kosovës dhe të Serbisë me ndërmjetësim të BE-së kanë arritur marrëveshje për implementimin e Marrëveshje për Telekomunikacion nga viti 2013, respektivisht 2015.

Periskopi.com Lajme

Kosova nga 15 dhjetori i këtij viti zyrtarisht do ta merr prefiksin ndërkombëtar +383, duke i bërë të pavlefshëm prefikset e deritashëm të Serbisë (+381), Monakos (+377) dhe Sllovenisë (+386).

Marrëveshjen për implementimin e marrëveshjes së vitit 2013, respektivisht 2015 (Plani i Veprimit), e ka përshëndetur edhe komisionari evropian për zgjerim dhe negociata, Johanes Hahn, transmeton lajmi.net.

“E përshëndes marrëveshjen e arritur sot ndërmjet dy palëve për implementimin e mëtutjeshëm të marrëveshjes për telekomunikacionin. Shpresoj se ky përparim do t’i përshpejtojë marrëveshjet për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe energjetikës”, ka shkruar komesari Hahh në llogarinë e tij në Twitter.

Zogiani: Serbët janë pa konkurrencë në Kosovë me marrëveshjen për kodin telefonik

Avni Zogiani kritikon marrëveshjen e Kosovës dhe Serbisë për kodi telefonik shtetëror.

Periskopi.com Lajme

Ai thotë se me të, në tregun e telekomunikacionit, që është më fitimprurësi, një kompanie serbe i jepet qasje pa asnjë konkurrencë.

“Flasin për treg të lirë që 17 vjet, e këndej një kompanie në tregun më fitimprurës, atë të telefonisë mobile, i jepet qasje në treg pa asnjë konkurrencë… ‘Ëe believe in a free market’ (Ne besojmë në tregun e lirë)!”, ka thënë Zogiani./ Periskopi

Këmbëngul Gjuriq: Marrëveshja ruan pronën e Telekomit të Serbisë në Kosovë

Marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës për telekomunikacionin ruan pronën e Telekomit të Serbisë, marrëveshja do të ketë ndikim pozitiv në marrëdhëniet e përgjithshme, jo vetëm me Kosovën, por edhe me BE-në, ka thënë sonte, Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq.

Periskopi.com Lajme

Ai theksoi, se të gjitha asetet e transferuara për MTS në Kosovë, janë në pronësi zyrtarisht nga MTS e Telekomit të Serbisë, transmeton lajmi.net.

“Pasuria e Telekomit të Serbisë është e mbrojtur në mënyrë të përhershme me këtë, si stacion bazë dhe çdo gjë tjetër”, tha Gjuriq.

Ai theksoi se kjo është një marrëveshje e rëndësishme për Telekomin e Serbisë dhe qytetarët, si dhe do të ketë ndikim pozitiv në marrëdhëniet tona të përgjithshme, jo vetëm me Kosovën, por edhe me BE-në.

“Astetet e Telekomit të Serbisë janë zyrtarisht të ruajtura përgjithmonë, si stacioni bazë dhe çdo gjë tjetër. Kosova ka dashur të rrëmbejnë asetet tona, ne nuk kemi pranuar. Kjo është një marrëveshje e rëndësishme, e sigurisht do të jetë positive në marrëdhëniet tona me Prishtinën dhe BE-në”, ka thënë Gjuriq.

Këshilltari i kryeministrit thotë se Kosova përfiton miliona euro nga kodi telefonik

Shefi i Kabinetit të Kryeministrit Isa Mustafa, Sokol Havolli ka thënë se kodi telefonik do t’i sjell Kosovës shumë përfitime.

Periskopi.com Lajme

Sipas tij, çdo vit Kosova do të ketë dhjetëra miliona euro përfitime nga kodi telefonik, transmeton lajmi.net

“Kemi diçka prej kodeve telefonike! Përveç se +383 është element i rëndësishëm i sovranitetit, Kosova do të ketë dhjetëra miliona euro përfitime çdo vit nga kodi telefonik! Urime”, ka shkruar Havolli në Facebook.

Kompania serbe e telefonisë asetet do i fusë në Kosovë pa doganë, pa taksa e detyrime

Për arritjen e marrëveshjes për kodin telefonik të Kosovës, ka njoftuar edhe zyrtarisht BE-ja, në cilësinë e lehtësueses të dialogut mes dy vendeve.

Periskopi.com Lajme

“Sot, më 13 nëntor 2016, përfaqësuesit e dy palëve nën lehtësimin e Bashkimit Evropian kanë arritur marrëveshje në implementimin e mëtejmë të marrëveshjes së dakorduar dhe të nënshkruar për Telekomunikacionin më 2013 dhe në Planin e Veprimit 2015 të rrjedhur nga kjo marrëveshje. Marrëveshja do të sigurojë një kod treshifror që është ndarë për Kosovën nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit (ITU)”, thuhet në njoftimin e BE-së, përcjell Koha.net.

Sipas njoftimit, marrëveshja i mundëson kompanisë së re “MTS d.o.o” të veprojë me leje të plotë për shërbimet telefonike në Kosovë dhe të marrë autorizimin e përkohshëm për telefoninë mobile. Kosovës do t’i jepet kodi digjital treshifror nga ITU, në të njëjtën kohë që kjo kompani e re do të nisë operimet.

“Palët janë pajtuar që telefonia mobile, frekuencat dhe spektret t’i jepen ‘MTS d.o.o’ në Kosovë, për të mundësuar arritjen e nivelit të mbulueshmërisë për klientët e saj. Marrëveshja po ashtu i mundëson transferimin e aseteve të ‘MTS d.o.o’ pa doganë, taksa apo detyrime”, thuhet në njoftim.

Palët janë pajtuar në marrëveshjen dyvjeçare që numrat aktualë të përdoren në numeracion të dyfishtë, në mënyrë që t’i lejohet klientëve të rinj për të përdorur numrat që tashmë i posedojnë.

Sipas BE-së në javët e ardhshme, të dyja palët do të zbatojnë një sërë masash nën lehtësimin e BE-së për të zbatuar këtë marrëveshje. Të gjithë draft dokumentet e lidhura me licencat, transferimi dhe regjistrimi i pasurive do të përfundojë deri në 28 nëntor.

“Palët do të shqyrtojnë këto dokumente dhe, në qoftë se ata bien dakord se dokumentet janë në përputhje me Marrëveshjen e Telekomunikacionit nga Marrëveshja e 2013-ës, Plani i veprimit dhe konkluzionet e lehtësuesit të BE-së të vitit 2015, Serbia do të dërgojë një letër ITU-së më 3 dhjetor duke rënë dakord se një kod treshifror mund të ndahet për Kosovën. BE-ja mirëpret këtë rezultat dhe nxit të dyja palët që të përshpejtojnë progresin për zbatimin e Marrëveshjeve të tjera të arritura, në veçanti atë për Asociacionin / Bashkësinë e Komunave me shumicë serbe dhe atë për Energjinë”.

Shqiptari krijon aplikacionin që mund t’ua shtoni gjithë numrave kodin +383

Kosova ka arritur sot marrëveshjen për kodin telefonik, i cili do të jetë +383.

Periskopi.com Lajme

Tani shqetësimi i të gjithë shfrytëzuesve është si t’i konvertojnë numrat e telefonit të kontakteve nga +377, +386, +381 në prefiksin e ri, të ardhshëm të Kosovës +383, shkruan Gazeta Monitor.

Ata, të cilat i kanë me qindra e mijëra kontakte, ky konvertim paraqet një sfidë, të mundimshme, manuale, për përditësimin e kontakteve.

Zgjidhjen kësaj sfidë, e ka trajtuar studenti i Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, Bujar Dervishaj, me aplikacioni e tij “ +383” në kuadër të temës së tij baçelorit me titull “Zhvillimi i aplikacionit në platformën Android për konvertimin e kontakteve sipas kodit të ri telefonik të Kosovës”.

Aplikacioni është zhvilluar në platformën Android, dhe ka këto veti: (i) Bënë një kopje të të gjitha kontakteve (backup), (ii) Konverton prefikset +377, +381, +386 dhe iu shton kodeve te operatoreve 044, 045, 049, 043 nëse nuk e kanë edhe prefiksin e ri, të ardhshëm të Kosovës +383, dhe (iii) Konfirmon përditësimin e kontakteve. Aplikacioni mund të shkarkohet nga ky link në DropBox,

https://www.dropbox.com/s/pphr1c8x9hgh7yg/%2B383.apk?dl=0

Kosova bëhet me kod shtetëror telefonik nga 15 dhjetori

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, kryenegociatore në Dialogun e Brukselit ka deklaruar se sot është arritur Marrëveshja për kodin telefonik shtetëror të Kosovës, mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

Periskopi.com Lajme

“Kosova tashmë do ta ketë  kodin telefonik shtetëror të saj që është 383 i cili do të alokohet nga ITU, dhe ky është një sukses i madh i dialogut të Brukselit dhe një lajm shumë i mirë për shtetin tonë dhe qytetarët tanë, tha ajo, raporton Periskopi

“ITU do t’ja alokoj Kosovës kodin telefonik 383 më datën 15 dhjetor 2016. Shteti jonë do ta ketë kodin e vet telefonik sikur edhe shtetet tjera dhe do të ketë sovranitet të plotë për kodin e vet telefonik, ndërsa të gjitha kodet tjera që janë përdorur deri më tash ( 381, 377, 386) do të largohen nga përdorimi, tha ajo.

Marrëveshja për kodin telefonik është arritur në saje të angazhimeve maksimale të Bashkimit Evropian i cili ka qenë shumë aktiv në procesin e ndërmjetësimit për harmonizimin e konkluzioneve që saktësojnë obligimet zbatuese për Marrëveshjen për kodin telefonik, ka thënë ministrja Tahiri dhe po ashtu ka konfirmuar se këto konkluzione janë në pajtim të plotë me Marrëveshjen e Brukselit për Telekomin të vitit 2013 dhe Planin Aksional të dakorduar në vitin 2015.

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, siguroi se gjatë gjithë procesit të negociatave për telekomin që kanë zgjatur rreth gjashtë vite, delegacioni i Republikës së Kosovës i ka mbrojtur fuqishëm interesat e shtetit, ka mbrojtur marrëveshjen për telekom dhe planin aksional, që janë në pajtim të plotë me Ligjet dhe Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

Republikës së Kosovës do t’i caktohet nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve (ITU) kodi shtetëror telefonik +383, i cili do të administrohet nga ARKEP dhe institucionet e Kosovës do të kenë përgjegjësinë për implementimin e tij.

Në kuadër të zbatimit të kësaj marrëveshje, Serbia obligohet t’i dërgoj letër ITU-së me të cilën pajtohet që ITU t’ja alokoj kodin telefonik Kosovës, dhe ky obligim duhet të realizohet me datën 3 dhjetor 2016. Kosova obligohet që të jep një lejim të përkohshëm dhe të kufizuar për telefoni mobile për një kompani të re mts.d.o, kompani kjo e regjistruar sipas Ligjeve të Republikës së Kosovës. Ky lejim i përkohshëm dhe i kufizuar brenda infrastrukturës aktuale të telefonisë mobile është në përputhje me pikën 4 të Marrëveshjes së Telekomunikacionit të vitit 2013. Kësaj kompanie do t’i ndahen resurse të mjaftueshme frekuencore për të mbuluar zonat që aktualisht mbulon në territorin e Kosovës gjatë kohëzgjatjes së licencës së përkohshme dhe të kufizuar.  Për më tepër, operatori në fjalë do të jetë i kufizuar edhe në numrin e përdoruesve (konsumatorëve) që mund t’i ketë gjatë periudhës së autorizimit të përkohshëm. E njëjta kompani,  do të autorizohet edhe për operim në telefoninë fikse bazuar në ligjet e Kosovës. Të gjithë operatorët ilegal që kanë vepruar pa licencim në Kosovë do të shuhen. Do të largohen të gjitha kodet ekzistuese (381,377, 386) dhe do të përdoret vetëm kodi shtetëror i Kosovës 383 për thirrje ndërkombëtare. Ndërsa gjatë një periudhe tranzitore deri në implementim të kodit shtetëror të Kosovës, do të përdoret numeracion i dyfisht.

Marrëveshja për telekomin dhe zbatimi i saj do të mundësoj të vendoset rendi dhe ligji edhe në fushën e telekomit dhe nuk do të ketë më asnjë operim ilegal në sektorin e telekomit në të gjithë territorin e vendit.

Më poshtë janë dhënë përfitimet që do të ketë vendi jonë si rezultat i fillimit të implementimit të kësaj marrëveshje:

Republika e Kosovës krijon identitetin e vet shtetëror në fushën e telekomunikimeve, pasi që do të njihet/identifikohet ndërkombëtarisht me kodin e saj unik shtetëror +383;

Me implementimin e kodit të ri, ai do të përdoret në tërë territorin e vendit dhe nga të gjithë operatorët e telefonisë mobile dhe fikse, të cilët veprojnë në Republikën e Kosovës;

Me implementimin e kodit të ri unik, do të eliminohen pengesat e krijuara nga mungesa e tij, respektivisht përdorimi i tri kodeve të ndryshme (aktualisht +377, + 386, dhe +381), të cilat e kanë bërë të pamundshëm implementimin e disa mekanizmave të rëndësishëm për mbrojtjen e konkurrencës (si p.sh. Portabiliteti/bartshmëria i/e numrave në telefoninë mobile). Po ashtu do të eliminohen pengesat në orientimin e trafikut si në shkuarje ashtu edhe në ardhje, si dhe menaxhim më adekuat të resurseve të kufizuara numerike;

Republika e Kosovës është pronare e kodit telefonik 383 dhe është sovrane për qeverisjen e kodit të vet telefonik. ARKEP do të bëjë implementimin dhe administrimin e kodit telefonik të Kosovës si dhe do të koordinoj aktivitetet direkt me ITU.

Me këtë marrëveshje për telekomin vendoset kufiri frekuencor mes dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë, dhe hapet rruga që Kosova ta realizoj programin shtetëror të digjitalizimit sipas standardeve të ITU

Përfitimet ekonomike janë të mëdha marrë parasysh kostot e larta të shkaktuara nga mungesa e kodit, pasi që operatorët në radhë të parë nuk do të jenë të detyruar që të paguajnë kosto të larta financiare për përdorimin e kodeve të huaja, e që reflektohen edhe në ofrimin e shërbimeve më cilësore dhe më të lira ndaj qytetarëve të vendit.

Ndërpriten operimet ilegale (aktualisht 3 operatorë të telefonisë mobile) të operatorëve në veri të vendit;

Eliminohen interferencat e krijuara nga operatoret ilegal, përmes përdorimit të një pjesë të brezeve frekuencore të operatorëve të autorizuar nga ARKEP;

Krijohen kushtet për eliminimin e vështirësive, të cilat i kanë operatorët e licencuar/autorizuar të telefonisë mobile në shtrirjen e aktiviteteve të tyre në pjesën veriore të vendit./ Periskopi

Serbia pajtohet për kodin telefonik të Kosovës por si rajon gjeografik dhe me *

Beogradi zyrtar është pajtuar që kodi telefonik t’i atribuohet Kosovës si rajon gjeografik dhe të regjistrohet me fusnotë mbi statusin.

Periskopi.com Lajme

Kështu ka thënë të martën Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, shkruan sot Koha Ditore.

Gjuriq ka shtuar se për telekomin nuk ka pasur përafrime, ngaqë ka ngecje te trashëgimia e pronësisë, porse Beogradi është i gatshëm që ta ‘ngrijë’ këtë çështje tani dhe të fillojë zbatimi, por me kusht që kjo të bëhet me vonë me kompaninë vendore trashëguese të telekomit serb në Kosovë.

Duke folur në London School of Economics, konkretisht në kuadër të Kërkimit mbi Evropën Juglindore, Gjuriq ka promovuar sukseset e dialogut në sytë e Beogradit si integrimi i ish-punonjësve të MUP-it serb në Policinë e Kosovës në komunat në veri.