Tensione në Korenë Veriore: SHBA-të dhe Korea Jugore fillojnë bashkpunimin

Periskopi.com Lajme

Koreja Veriore akuzon SHBA-të për tensionim të situatës, ku një luftë termonukleare mund të fillojë nëçdo moment, në kohën kur qindra trupa Amerikanë filluan ushtrimet ushtarake 11 ditëshe me komshinjtë e tyre Jug-Korean.

Rreth 1,000 trupa Amerikan dhe 500 trupa të tjerë Jug-Korean do të kryejnë një trajnim të quajtur ‘Operation Max Thunder’, në të cilin përfshihen aeroplanmbajtës, avionë luftarak, dhe stervitje ushtarake.

Megjithatë, Korea Veriore thanë se prezenca e trupave Amerikan në gadishullin Korean përbën rrezik për fillimin eventual të ndonjë lufte termonukleare.

Ambasadori Korean konstatoi se: “ Jemi te gatshëm të reagojmë në rast të ndonjë sulmi”.

Kurse Ministri i Jashtme Korean, Han Song-Ryol, ka lajmëruar se: ” Ne do bëjmë teste raketore çdo javë, çdo muaj dhe çdo vit,”

Kto komente vijnë pas deklarimeve të Nënkryetarit Amerikan, Mike Pence ku ndër të tjera tha:” Siç tha edhe Presidenti, është kohë të ndëgjojnë këshillat dhe të i lënë mënjanë programet nukleare, raketat balistike dhe të bashkohet me kombet e tjera.”

SHBA-të dhe Korea Jugore janë duke u munduar që ta bindin edhe shtetin Kinez që të involvohet në kundërshtimin e Koresë Veriore.

Kina, së ciës i është bërë thirrje që të bëj sanksione ekonomike kundër veri-Koreanëve, është partner i ngushtë me Korenë Veriore dhe zyrtarë të lartë Kinez, kanë konstatuar se pavarësisht ngjarjeve të fundit, partneriteti ekonomik mes Kinës dhe Koresë Veriore do të vazhdojë.

Furnizuesit e Apple-t në Kinë përdorin energji të pastër

Periskopi.com Tech/Auto

Kompania Apple njoftoi se edhe 3 furnizues në Kinë Sunwoda, Compal dhe Biel do të përdorin 100 për qind energji të ripërtëritshme në prodhimin e artikujve Apple, deri në fund të vitit 2018. Ndërkohë 4 furnizuesis kryesorë në Kinë të Apple-t do të përdorin energji të pastër deri në fund të vitit të ardhshëm.

Vitet e fundit, Apple ka bërë përpjekje për përmirësimin e impaktit mjedisor në prodhimet e veta.

Zëvendësdrejtorja e Mjedisit, Politikave dhe Nismave Sociale i Apple-t, Lisa Jackson tha se aktualisht 96% e rrjetit global të kompanisë, përfshirë zyrat, dyqanet e shitjes dhe qendrat e të dhënave përdorin energjinë e pastër.

Ajo shtoi se Apple do të vazhdojë mbjelljen e pemëve dhe mbrojtjen e pyjeve në mbarë botën, për të përballuar rritjen e kërkesës për letër në paketimin e prodhimeve të saj.

Kina dhe Rusia dërgojnë anijet spiunuese drejt Koresë Jugore

Periskopi.com Lajme

Pekini dhe Moska zyrtare kanë dërguar anijet e tyre spiunuese për të përcjellë aeroplan-bartësen amerikane, e cila po lëvizë drejt ujërave të Koresë Veriore, transmeton gazeta britanike “Telegraf”.

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka dërguar aeroplan-mbajtësen “Carl Winston” në rajon pas lansimit të pasuksesshëm të raketës balistike, gjë e cila ka shtuar tensionet.

Kina më herët ka kërkuar ndihmën e Rusisë, në mënyrë që të qetësohet situata rreth provokimeve nga Koreja Veriore.  “Synimi ynë i përbashkët i vendeve është që të kthehen të gjitha palët në tavolinën e bisedimeve”, tha shefi i diplomacisë kineze Vang Ji.

Presidenti amerikan Donald Trump përsëriti se vendi i tij do të merret me problemin e Koresë Veriore, ndërsa më herët dërgoi aeroplan-mbajtësen drejt Gadishullit korean dhe përmendi “armatën” e nëndetëseve.

Ndërkohë, kryediplomati kinez tha se vendi i tij është i gatshëm që të bashkëpunojë ngushtë me Rusinë, në mënyrë që të kontribuojë për qetësimin e situatës në gadishull dhe inkurajoi të gjitha palët që të vazhdojnë dialogun për armët nukleare, të cilat janë ndërprerë.

“Parandalimi i luftës dhe kaosit në gadishull është në pajtim me interesat e përbashkëta të Pekinit dhe Moskës”, ka thënë ai.

Kina ndërpret fluturimet, anijet amerikane bëjnë gati raketat “tomahawk” për Kim Jong Un (Foto)

Periskopi.com Lajme

Korea e Veriut ka planifikuar të bëjë një tjetër test bërthamor nesër me rastin e “Ditës së diellit”, një festë kombëtare e tyre, por kjo ka rritur ndjeshëm tensionin në rajon.

Televizioni amerikan NBC raportoi pak më parë se një ndër arsyet se përse luftanijet amerikane janë vendosur pranë ujërave të Koresë së Veriut lidhet me faktin se ato mund të godasin me raketa “tomahaëk” platformat e Koresë së Veriut për të parandaluar këtë test, përcjell Albeu.com.

Nga ana tjetër, autoritetet kineze kanë pezulluar fluturimet ajrore për në kryeqytetin e Koresë së Veriut dhe kanë dhënë alarmin se lufta mund të nisë nga momenti në moment. /Albeu.com

Kina i kundërvihet SHBA-së: Anije për të monitoruar ishujt jugor

Kina dërgon tre anije të rojes bregdetare të patrullojnë sot në një arqipelag sovraniteti mbi të cilin pretendohet edhe nga Japonia.

Periskopi.com Lajme

Këto ishuj mbulohen gjithashtu nga aleanca ushtarake mes Tokios dhe SHBA-së sikurse e kishte theksuar muajin e kaluar Donald Trump dukes shkaktuar pakënaqësi nga ana e Pekinit.

“Më 1 mars në mëngjes, tre anije të rojes bregdetare kineze zhvilluan një patrullim në ujërat territoriale të ishujve Diaoyu që i përkasin Kinës”, njoftoi Administrata Oqeanike Kineze në një komunikatë të shkurtër.

Këto manovra kanë sjellë reagime nga Tokio, që kontrollon këta ishujt në detin e Kinës Lindore nën emrin e “Senkaku”.

Presidenti i ri Donald Trump, që ka marrë funksionet në muajin janar, ka shprehur fuqishëm mbështetjen e tij për Japoninë mbi këtë problem territorial.

Serbia në panik, nis propagandën kundër Ushtrisë së Kosovës

Autoritetet serbe kanë filluar ankesat e veta tek aleatët e vet kundër paralajmërimeve nga Kosova për formimin e Forcave të Armatosura. Sot, kjo ankesë u bë tek ambasadori kinez në Beograd Li Mançang, transmeton Koha.net.

Periskopi.com Lajme

Lidhur me këtë çështje me ambasadorin ka biseduar i ashtuquajturi drejtor i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq. Siç njoftojnë mediet serbe, Gjuriq e ka vlerësuar të rrezikshme përpjekjen e Kosovës për formimin Ushtrisë së vet.

Gjuriq në takim ka falënderuar Kinën në përkrahjen për “ruajtjen e integritetit territorial të Serbisë dhe zbatimin e Rezolutës 1244 të KB-së në Kosovë”.

Ai te pala kineze ka theksuar “rëndësinë e formimit urgjent” të Asociacionit të Komunave serbe në Kosovë.

Kinë: Shpërthim masiv në një fabrikë kimike (Video)

Një shpërthim masiv ka ndodhur në një fabrikë kimike në Tongling në lindje të Kinës.

Periskopi.com Lajme

 

Deri më tani nuk është raportuar për të vdekur, transmeton arbresh.info.

Ndërsa zjarri i shkaktuar nga shpërthimi është nën kontroll.

Rusia dërgon 10 avionë të avancuar ushtarakë në Kinë, ja pse (Video)

Grumbulli i dytë i 10 super-avionëve luftarakë rus do të dorëzohen në Kinë këtë vit së bashku me 10 avionë të tjerë që do të dërgohen në 2018.

Periskopi.com Lajme

Kjo vjen pas një marrëveshjeje të firmosur në nëntor të vitit 2015, duke e bërë që Kina të jetë  blerësi i parë ndërkombëtar i avionëve të  avancuar rus. Marrëveshja trevjeçare për avion, pajisje tokësore dhe motorë rezervë është vlerësuar në 2 miliard dollarë, shkruan “RT”.

“Katër avionët e pare janë dërguar në fund të vitit të kaluar dhe grumbull i dytë i 10 avionëve do të dorëzohet për të konsumatorit gjatë  këtij viti”, tha një burim i paidentifikuar, i njohur me këtë çështje.

 

 

Kina i shpall luftë SHBA-ve: Jemi të gatshëm për betejë që sot!

Lufta me SHBA nën drejtimin e Donald Trump "nuk është vetëm një slogan" dhe është duke u bërë një "realitet praktik", ka thënë një zyrtar i lartë ushtarak kinez.

Periskopi.com Lajme

Cituar nga “South China Morning Post”, zyrtari nga Departamenti i Mbrojtjes shprehet: “Një luftë ‘brenda mandatit të Presidentit’ ose një luftë që shpërthen sot janë jo vetëm slogane, por janë duke u bërë një realitet praktik”.

Zyrtari bëri thirrje gjithashtu për vendosjen e trupave ushtarake në jug dhe në lindje të detit të Kinës dhe për një sistem të mbrojtjes nga raketat për ruajtjen nga gadishulli Korean, një tjetër pikë e nxehtë rajonale, njoftoi “South China Morning Post”.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu duhet të rishikojë strategjinë e saj në rajonin e Azi-Paqësorit, ka shtuar zyrtari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur.

Trump dhe administrata e tij nuk kanë pasur një qëndrim dhe aq miqësor ndaj Kinës. Presidenti amerikan e ka quajtur Kinën një vend “manipulator të monedhës” dhe e ka akuzuar për tregti të fshehtë.

Gjithastu, Trump ka injoruar edhe marrëveshjen e hershme mes dy vendeve dhe është angazhuar publikisht në komunikim me presidentin e Tajvanit, Tsai Ing-wen.

Tajvani, zyrtarisht i quajtur Republika e Kinës, dikur ishte pjesë e një vendi të bashkuar të sunduar nga Pekini. Megjithatë, kur komunistët kinezë morën kontrollin e vendit, ishulli i Tajvanit u bë fortesa e fundit e qeverisë së vjetër.

Sot, të dyja palët pretendojnë territoret e tjetrit, por shumica e vendeve e njohin regjimin komunist si qeverinë zyrtare në Taivan. /Syri.net

Deshi ta shesë të birin, arsyeja skandaloze (Video)

Një baba nga Kina, ka provuar që ta shesë djalin e tij, në mënyrë që t’i blejë gruas një veturë.

Periskopi.com Lajme

Ai donte të divorcohej nga gruaja e tij, mirëpo ajo i kishte thënë që duhet me patjetër t’ia blinte një veturë në mënyrë që ajo të pajtohej me marrëveshjen e divorcit.

Burri ishte kapur nga syri i kamerave me djalin e tij pesë muajsh në krahë, nëpër rrugët e qytetit Linyi në Kinë, përderisa po priste për një blerës potencial, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Policia e ka arrestuar burrin që kishte dashur t’i shiste djalin një të panjohuri që e kishte gjetur në internet, për 9606 funte britanike.

I dyshuari me emrin Zhang, është xhiruar nëpër rrugë me një paraqitje tejet nervoze, përderisa për 10-të minuta e pret blerësin e fëmijës së tij.

Foshnja nuk kishte veshur mjaftueshëm rroba, dhe kishte filluar të qajë për shkak të ftohtit.

Policia që po patrullonte nëpër rrugë, e kishte parë Zhangun dhe menjëherë e kishte arrestuar. Pas marrjes në pyetje, ai kishte rrëfyer se e kishte hedhur të birin në shitje.

Një blerës ishte pajtuar që t’i paguante atij 9606 funte, dhe i kishte thënë që ta priste në atë rrugë ku edhe është xhiruar Zhang me fëmijën në dorë.

https://www.youtube.com/watch?v=9QxT7hKDZ5M

Disa fakte interesante që ju nuk i dini në lidhje me Kinën

Kina është vendi me popullsinë më të madhe në botë, vendi ku gjenden shumë bukuri përrallore, vendi me një kulturë mbi 5 mijë vjeçare. Kina është vendi ku janë bërë shpikjet e para të shumë mjeteve që përdorim dhe sot.

Periskopi.com Lajme

Është ekonomia e dytë e botës dhe vendi kryesor i investimeve për kompanitë e mëdha botërore.

Ja disa kuriozitete të tjera për Kinën që ndoshta nuk i kishit dëgjuar më parë:

Ushtarët kinez mbajnë një gjilpërë në pjesën e mjekrës në uniformat e tyre.

Më shumë se 100 milionë njerëz në Kinë  mbijetojnë më 1 dollarë në ditë të ardhura.

Ketçap- është prodhuar për herë të parë në Kinë

Në Kinë jetojnë më shumë se 54 milionë të krishterë.

Në Kinë vezët e ziera me urinën e fëmijëve konsiderohen si më të shijshme

Kina ka arritur marrëveshje më Google për të shkarkuar muzikë falas nga interneti.

Në Kinë numërohen mbi 1 milion aborte në vit nga vajzat e reja.

30 milion njerëz në Yaodong të Kinës  jetojnë në banesa shpellë. Ky numër është më shumë se popullsia e Australisë …

Kina është vendi me ajrin më të ndotur në botë.

Playstation është bërë i paligjshëm  në Kinë …

4 milionë mace janë ngrënë çdo vit në Kinë …

Në Chongqing ka një vend kalim të veçantë për këmbësorët që janë të varur nga telefoni.

Kina është vendi me popullsinë më të madhe në botë. Një në 5 persona sot në Tokë është kinez.

Kina prodhon 46% të qymyrgurit të të gjithë botës

Kinezët shpikën letrën, busullën, printerin dhe barutin.

screenshot_121484396942 screenshot_131484396940 screenshot_141484396939 screenshot_151484396938 screenshot_161484396937 screenshot_171484396935 screenshot_181484396931 screenshot_191484396928 screenshot_201484396926 screenshot_211484396924 screenshot_221484396921 screenshot_231484396920

Misteri që fshihet brenda shkëmbit Majishan në Kinë (Foto)

Shpellat Maijishan është emërtimi i kompleksit prej 194 shpellave të gdhendura në shkëmbin Majishan në Tianshui, të provincës Gansu në Kinën veriperëndimore. Ky projekt i mahnitshëm arkitekturor përmban mbi 7.200 skulptura budiste dhe më shumë se 1000 metra katror të zbukuruara me një shumëllojshmëri të dekorit mural.

Periskopi.com Lajme

Besohet se historia e kompleksit daton rreth vitit 400, kur Budizmi kishte nisur të përhapet nga India në Kinë. Gjatë kësaj periudhe kishte  filluar  tradita e ndërtimit të faltoreve në shpella, e cila përmes Rrugës së Mendafshit shumë shpejt kishte arritur edhe deri në qendër të Kinës.

Ende nuk dihet sigurt se si është ndërtuar ky kompleks dhe si ka qenë i organizuar komuniteti i  parë. Pothuajse të gjitha statujat janë të punuara nga argjila të cilës i është shtuar një material që është përdorur për lidhjen e masës në një tërësi, ndërsa vetëm disa prej tyre janë të punuara prej guri.

Ende mbetet mister se ku janë punuar, si janë punuar dhe si janë vendosur në shkëmb këto statuja mahnitëse. /Nngjyra.com

majishan11484052951 majishan7-1024x7681484052950 majishan121484052949 majishan101484052948 majishan141484052946 majishan4-1024x7681484052945 majishan6-1024x10221484052943 majishan13-1024x6821484052942-1 majishan13-1024x6821484052942 majishan21484052939 majishan81484052937

Kreu i shërbimeve sekrete amerikane: Kina po na spiunon

Pas Rusisë, amerikanët akuzojnë edhe Kinën për spiunazh.

Periskopi.com Lajme

Drejtori i shërbimeve sekrete amerikane, James Clapper tha sot gjatë një takimi në Senat se, Kina vazhdon të kryejë veprime spiunazhi informatik kundër interesave amerikane, ndonëse ritmi i këtyre operacioneve ka rënë.

auto_751bfb15177cf32c640f6a70670036881483647073

“Kina vazhdon të zhvillojë aktivitete informatike spiunazhi kundër qeverisë amerikane, aleatëve të saj dhe kompanive amerikane”, deklaroi Clapper.

“Por, ka një farë reduktimi të këtyre aktiviteteve”, vijoi ai gjatë kësaj dëgjese në Senat.

/Syri.net/

Për herë të parë “Alarm i kuq kombëtar” ndotja e ajrit në Kinë

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës ka deklaruar se ka dhënë alarmin kombëtar të kuq për shkak të ndotjes së lartë të ajrit në Pekin, Tienxhin, Hibej, Hënan, Shandong, Anhui dhe Xhiangsu

Periskopi.com Lajme

Në rajonet e veriut dhe lindjes së Kinës është dhënë për herë të parë “alarmi i kuq kombëtar” për shkak të ndotjes së lartë të ajrit, raporton Anadolu Agency (AA).

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Kinës ka deklaruar se ka dhënë “alarmin e kuq kombëtar” për shkak të ndotjes së lartë të ajrit në Pekin, Tienxhin, Hibej, Hënan, Shandong, Anhui dhe Xhiangsu.

Qendra Meteorologjike ka njoftuar se dukshmëria ka rënë nga 500 deri në 50 metra. Ajo ka kërkuar gjithashtu që të merren masa në aeroporte, rrugë dhe porte, si dhe iu ka kërkuar shoferëve që të ecin me shpejtësinë e duhur për shkak të ndotjes.

Javën e shkuar në Kinë u dha alarmi i ndotjes për 23 qytete, ndërkohë që u anuluan shumë fluturime në Pekin dhe Tienxhin. Në disa zona autoritetet urdhëruan ndalimin e ndërtimeve dhe mbylljen e shkollave.

Ylli i Barcelonës drejt Kinës?

Futbollisti turk i Barcelonës, Arda Turan, mund të jetë ylli i radhës i europës që do të transferohet në Kinë.

Periskopi.com Sporti

Guangzhou, është një nga klubet më të mëdha kineze dhe është skuadra që transferon më së shumti futbollist nga europa në ligën kineze.

Sipas “Fanatik”, skuadra kineze do të ofrojë 50 milionë për Turan.

Arda Turan që nga viti 2015 është pjesë e Barcelonës. /Periskopi/

Ndotja e ajrit në Kinë, anulohen qindra fluturime

Ndotja e ajrit e cila është efektive në pjesën e mesme dhe veriore të Kinës ka shkaktuar anulimin e 217 fluturimeve në kryeqytetin e vendit Pekin dhe 227 në Tianjin.

Periskopi.com Lajme

Sipas lajmit të “South China Morning Post” theksohet se në rajonet në fjalë norma e grimcave të dëmshme të matur në ajër është 12 deri në 20 herë më shumë se kufiri që pranohet nga Organizata Botërore Shëndetësore, raporton AA

Ndër të tjera theksohet se shikueshmëria në Pekin ka rënë deri në 50 metra, dhe si pasojë janë anuluar 217 fluturime në kryeqytet dhe 227 në Tianjin, duke lënë shumë udhëtarë në pritje nëpër aeroporte.

Kujdes nga kikirikët e Kinës

Emisioni “STOP” që transmetohet në Televizionin Klan është ndalur në disa produkte ushqimore kryesisht kikirikë me origjinë nga Kina, që në përbërje të tyre kanë sasi të lartë aflatoksine, një lëndë e dëmshme për shëndetin e njeriut.

Periskopi.com Lajme

Vetëm pak ditë më parë Kroacia vendosi tërheqjen nga tregu të kikirikëve që vinin nga Kina. Kjo pasi analizat treguan një sasi më të madhe se norma e aflatoksinës, një lëndë kjo kancerogjene.

Përveç ndalimit në treg, mediat kroate bënë me dije se kanë njoftuar zyrtarisht të gjitha strukturat e BE-së, që merren me çështjen e sigurisë ushqimore. Alarmi nuk vjen vetëm nga Kroacia, por edhe mediat italiane shkruajnë për një “listë të zezë” të produkteve të kontaminuara me aflatoksinë, që nga lajthitë, frutat e thata nga Turqia, xhinxherët dhe kikirikët nga Kina apo fistekët nga Irani. Përmbajtje mbi normën të metaleve të rënda janë vërejtur edhe tek peshku ton e shpatë nga Spanja.

Nga një vëzhgim i tregut shqiptar, rezulton se ai është i dominuar nga kikirikët kinezë, të cilët blihen shumë nga konsumatori.

Ndalesa që është bërë në tre dyqane të tregut Agro Ushqimor, tregohet se ky produkt ka një konsum të lartë, sidomos në prag festash të fundvitit./Albeu.com

Ndotje alarmante e ajrit në Kinë, rekomandohet shmangja e ambienteve të hapura

Ndotja e ajrit në veri të Kinës në masë të madhe ka vështirësuar jetën në këtë pjesë të shtetit, ndërkohë që autoritetet e vendit kanë shpallur alarmin e shkallës së verdhë dhe u kanë bërë thirrje qytetarëve që sa më pak kohë të kalojnë në ambient të hapur.

Periskopi.com Lajme

Enti Meteorologjik i Kinës njoftoi se shkalla e ndotjes së ajrit është rritur në masë të madhe dhe se alarmi i verdhë vlen për Pekinin dhe për provincat Tianjin, Hebei, Henan, Shanxi dhe Shandong, raporton AA

Sinoptikët paralajmërojnë se ndotja e ajrit dhe retë e dendura të smogut do të mbizotërojnë edhe të dielën, ndërkohë që një përmirësim i vogël i cilësisë së ajrit pritet të bëhet të hënën.

Autoritetet lokale kanë paralajmëruar qytetarët që sa më pak kohë të kalojë në ambiente të hapura, ndërsa gjatë daljes jashtë të mbajnë maska në fytyrë.

Ndotja e ajrit në vendin më të populluar në botë është një problem i përhershëm nga shkaku i zhvillimit industrial, megjithatë problemi është intensifikuar sidomos në dy vitet e fundit.

Pekini dhe Shangai kryesojnë listën e metropoleve më të ndotura të botës, dhe duket se ky është çmimi që paguajnë për zhvillimin e shpejtë industrial dhe urbanizimin galopant.

Lipi trajner i Kinës

Marcello Lippi ka marrë zyrtarisht detyrën e trajnerit te Kombëtarja e Kinës.

Periskopi.com Sporti

Lajmi është konfirmuar nga vetë Federata e Futbollit të Kinës.

Lippi fitoi Kupën e Botës në 2006 me Italinë. /Periskopi.com